Vesti

Trijumf Rozija i Tanovića

20. februar 2016.
SEEcult.org
berlinale-zlatni-srebrni-medved

Zlatni medved 66. Berlinala pripao je dokumentarnom filmu “Gori more” italijanskog reditelja Đanfranka Rozija o aktuelnoj izbegličkoj krizi, koji je i važio za jednog od favorita. Trijumf na Berlinalu ponovo je ostvario bosanskohercegovački reditelj Danis Tanović, koji je dobio Gran pri za “Smrt u Sarajevu”, kao i nagradu međunarodnog žirija kritičara FIPRESCI.

Žiri 66. Berlinala na čelu sa američkom glumicom Meril Strip dodelio je Srebrnog medveda za režiju francuskoj rediteljki Miji Hansen-Lov za film “Stvari koje dolaze”, dok je nagrada “Alfred Bauer” za film koji otvara nove perspektive dodeljena Lavu Dijazu za osmočasovnu “Uspavanku za žalosnu misteriju”, crno-beli film koji progovara ulozi pojedinca u političkoj i društvenoj istoriji istražujući mitologiju filipinske revolucije protiv španskih kolonizatora.

Srebrni medved za najbolju mušku ulogu pripao je Mažidu Macuri za ulogu u filmu “HediMohameda Ben Atije iz Tunisa, koji je dobio nagradu za najbolji debitantski film.

Najboljom glumicom proglašena je Trina Dirholm za ulogu u filmu “KomunaTomasa Vinterberga, koji će videti i publika 44. Festa u Beogradu.

Srebrnog medveda za najbolji scenario dobio je Tomaž Vasilevski iz Poljske za film “Ujedinjene države ljubavi”.

Nagradu za umetnički doprinos dobio je Mark Li Ping-Bing, snimatelj kineskog filma “Crosscurrent”.

Dodela Zlatnog medveda dokumentarnom filmu “Gori more”, koji je dobio i nagradu ekumenskog žirija, nije bila iznenađenje, između ostalog i zato što je izbeglička kriza bila u fokusu 66. Berlinala.

Zahvaljujući na Zlatnom medvedu, Rozi je posvetio glavnu nagradu Berlinala stanovništvu Lampeduze, mediteranskom ostrvu koje je mesto radnje njegovog filma, a poslednjih godina postalo je simbol izbegličkog talasa iz afričkih zemalja u Evropu i ujedno metafora nade, patnje, ali i često tragične sudbine migranata.

Glavni junak filma je 12-godišnjak sa Lampeduze, jedan od neposrednih svedoka najveće humanitarne tragedije današnjeg vremena, koju Rozi paralelno opisuje sa svakodnevnicom tog ostrva koje je podnelo veliki teret izbegličke krize.

Rozi je rekao na ceremoniji zatvaranja Berlinala i da su njegove najdublje misli sa svima koji nisu uspeli da se domognu Lampeduze na svom putu nade.

“Nadam se da ću podići svest. Neprihvatljivo je da ljudi umiru prelazeći more da bi pobegli od tragedije”, poručio je Rozi.

Istakao je i da mu je posebno drago što je dokumentarni film izjednačen sa igranim, a to je doživeo, inače, i na 70. Mostri u Veneciji, kada je 2013. godine dobio Zlatnog lava za dokumentarac “Sveti GRA” i ušao u istoriju kao prvi dobitnik glavne venecijanske filmske nagrade za dokumentarni film.

Meril Strip je istakla da je pobednički film smeo hibrid uhvaćenih životnih scena i pažljivog pripovedanja koji omogućava da razmislimo šta sve dokumentarni film može da učini. To je maštovito i neophodno umetničko stvaralaštvo, naglasila je slavna glumica.

 

Na izbegličku krizu u Evropi, čiji je veliki deo tereta preuzela Nemačka, a ponovo se zaoštrava ovih dana zatvaranjem granica, Berlinale se osvrnuo i posebnim programima. U tom duhu je i poruka direktora Berlinala Ditera Koslika koji je izjavio da “zidovi nisu rešenje” i da neće sprečiti ljude da dolaze u Evropu preko Lampeduze ili Grčke. Navodeći da Nemačka dobro zna da u jednom trenutku zidovi mogu biti srušeni, Koslik je rekao da je rešenje u uspostavljanju mira i da je stoga neophodno da svi koji su za to odgovorni momentalno nađu način da zaustave rat, bombardovanje i uništavanje.

Trijumf na Berlinalu ponovo je ostvario i sarajevski reditelj Danis Tanović koji je za film “Smrt u Sarajevu” osvojio Srebrnog medveda - Gran pri žirija, kao i 2013. godine kada je dobio istu nagradu za “Epizodu u životu berača željeza.

Tanovićev novi film bavi se još uvek aktuelnim pitanjem da li je Gavrilo Princip heroj ili atentator, a radnja se događa u jednom sarajevskom hotelu gde je u toku priprema večere povodom obeležavanja stogodišnjice od početka Prvog svetskog rata.

 

Film “Smrt u Sarajevu” zasnovan je na dramskom tekstu “Hotel Evropa” francuskog filozofa Bernar-Anrija Levija, a rađen je u koprodukciji Francuske i Bosne i Hercegovine.

*Foto: Berlinale / Pablo Ocqueteau

(SEEcult.org)

Tagovi