Festival evropskog filma Palić imaće u fokusu ukrajinsku kinematografiju, a na programu je šest ostvarenja: “Refleksija” reditelja Valentina Vasjanoviča, “Loši putevi” Natalije Vorožbit, “Nosorog” Olega Sencova, “Stop Zemlia” Katarine Goronstai, “Ruže” Irene Cecenko i “Ova kiša nikada neće stati” Aline Gorlove.
Filmovi u selekciji “Ukrajina u fokusu” biće na repertoaru od 17. do 22. jula, u 17 sati u bioskopu Eurocinema u Subotici.
Festival evropskog filma Palić, koji će biti održan od 16. do 22. jula na Paliću i u Subotici, realizuje taj program u saradnji sa Ukrajinskim institutom, javnom ustanovom povezanom sa Ministarstvom spoljnih poslova Ukrajine. Institut olakšava međunarodne veze ljudi i institucija i stvara prilike za Ukrajinu da komunicira i sarađuje sa svetom.
Programski direktor 29. FEF Palić Miroslav Mogorović istakao je tim povodom da su ukrajinski filmski stvaraoci u poslednjoj deceniji razvili autentičan i hrabar filmski izraz, stilski se oslanjajući na nadrealizam.
“Ovo stvaralačko nadahnuće novih mladih i perspektivnih autora ponovo je vratilo ukrajinsku kinematografiju u žižu interesovanja svetskih festivala, te je pre početka agresije kojoj svedočimo, ukrajinski film doživeo novi veliki uzlet.U našoj selekciji savremenog ukrajinskog filma posebno se ističu autorke, čija ženska perspektiva donosi nešto novo i autentično, bilo da sagledava vojne sukobe ili prati intimnu dramu o odrastanju i zaljubljivanju”, naveo je Mogorović.
U filmu “Refleksija” ukrajinski hirurg Sergej je zarobljen od ruskih vojnih snaga u zoni sukoba na istoku Ukrajine, i nakon puštanja na slobodu, pokušava da pronađe svrhu u životu obnavljajući svoj odnos sa ćerkom i bivšom ženom.
Ostvarenje “Loši putevi” predstavlja četiri kratke priče smeštene u Donbasu (Donjecki basen), u ratnoj Ukrajini i nastao je kao adaptacija istoimene predstave koju je režirala Natalija Vorožbit.
Radnja filma “Nosorog” smeštena je u industrijski provincijski grad u Ukrajini 90-ih godina XX veka, a glavni junak je mladić po nadimku Nosorog – agresivni delinkvent još od detinjstva, a koji sada postaje nasilni kriminalac. Film prati njegovo odrastanje, porodicu i ljubavni život.
Film “Stop Zemlia” dobitnik je nagrade Generation - Crystal bear na Berlinalu 2021, a prati kretanje kroz emocionalna previranja, čekanja da život počne dok se družite sa drugovima iz razreda. Ovo je radikalan, autentičan i osetljiv uvid u uznemirujući osećaj mladosti i unutrašnja perspektiva ukrajinske omladine.
“Ruže” su tragikomični mjuzikl u kojem učestvuju umetnice grupe Dakh Daughters iz Ukrajine. Ovaj bioskopski kabare prikazuje lepotu i poteškoće u želji da slede sopstveni put - kao žene, umetnice, građanke zemlje koja prolazi kroz revoluciju i rat.
Dokumentarni film “Ova kiša nikada neće stati” vodi publiku na snažno, vizuelno privlačno putovanje kroz beskrajni ciklus rata i mira. Film prati 20-godišnjaka Andrija Sulejmana koji pokušava da obezbedi održivu budućnost dok su svuda žrtve oružanih sukoba. Od građanskog rata u Siriji do sukoba u Ukrajini, Andrijev život se nalazi uokviren konstatnom borbom između života i smrti.
Palićki festival, u organizaciji Otvorenog univerziteta Subotica, održava se na više lokacija, među kojima su jedinstvena Letnja pozornica na Paliću, kao i bioskopi Eurocinema, Abazija i Lifka. Tokom predfestivalskog programa i centralnog dela manifestacije publici će biti predstavljeno više od 130 filmova iz svih krajeva Evrope, u 15 različitih selekcija i programskih celina. Većina filmova imaće srpsku i regionalnu premijeru upravo na Paliću.
Pored bogatog filmskog programa, publika će moći da uživa u brojnim dinamičnim pratećim sadržajima – koncertima, izložbama, promocijama, radionicama i stručnim predavanjima.
FEF Palić podržali su Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama Vojvodine, Grad Subotica, Evropska unija kroz program Kreativna evropa (Media), kao i mnogobrojni partneri i medijski partneri.
Festivalski sajt je palicfilmfestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)