Beograd dobija prvu uličnu galeriju - u dosad zapuštenom pešačkom prolazu kod Bezistana, a prema navodima udruženja Mikro Art, koje je taj prostor osposobilo za izlaganje, biće posvećena delima angažovane umetnosti koja se bavi pitanjima od ključnog značaja za društvo.
Ulična galerija biće otvorena 20. aprila izložbom mladog fotografa Danila Lučića “Pokazne vežbe iz rotacija, tela i prostora”, a jedna od njenih glavnih karakteristika je što biti posebno otvorena za mlade i neafirmisane umetnike.
Formirana na inicijativu udruženja Mikro Art, Ulična galerija predstavlja jedinstven projekat iskorišćenja napuštenog i ruiniranog javnog prostora kako bi se u njemu odvijala umetnička produkcija.
Devastirani pešački prostor u prolazu između Trga Nikole Pašića i Nušićeve ulice rekonstruisan je u saradnji sa opštinom Stari grad, sa kojom je udruženje Mikro Art potpisalo ugovor o ustupanju tog prostora za potrebe organizovanja održive ulične galerijske postavke na tri godine, sa mogućnošću produženja. Opština Stari grad obavezala se da će prethodno izvršiti rekonstrukciju prostora prema arhitektonskom projektu arh. Ive Čukić.
Prema navodima Mikro arta, izmeštanjem umetnosti u javni prostor njena dostupnost proširena je na veliki broj ljudi, što je posebno bitno za teme koje su tradicionalno ignorisane i praktično nevidljive u društvu, a čiju pravu meru umetnik najbolje može osetiti i preneti posetiocima. Javni prostor tako dobija novu funkciju, umetnici mesto za izlaganje, grad novi centar kulture, a posetioci i prolaznicipriliku da uživaju u umetnosti u tom nesvakidašnjem prostoru.
Projekat je specifičan je i po uspostavljanju neophodne saradnje institucija i građanskih udruženja, odnosno kao model za buduće ustupanje sličnih prostora za umetničku produkciju.
Osim opštine Stari grad, projekat su podržali i Telekom Srbija, Agencija za poslovne prostore grada Beograda, Grad Beograd i Ministarstvo kulture Srbije.
Prva ulična izložba, “Pokazne vežbe iz rotacija, tela i prostora” Danila Lučića, predstavlja fotografije velikog formata kojima umetnik postavlja pitanja koliko nas daleko u percepciji odnosa telo-prostor može odvesti rotacija perspektive i da li su eventualni novi zaključci posledica vizuelne zablude ili još neotkrivenog aspekta tih izmenjenih odnosa?
Lučićeve pokazne vežbe su svedočanstvo o pokušajima da se otkrije nova estetika i funkcija ženskog tela posmatrana kroz predodređenost i uslovljenost prostornim okruženjem, kao i kroz težnju da se ta predodređenost i uslovljenost prevaziđe.
Rođen 1984. godine u Beogradu, Lučić je osnovne i master studije završio na Filološkom fakultetu u Beogradu, na katedri za srpsku književnost. Svojevremeno se bavio novinarstvom i pisao za nekoliko studentskih časopisa i dnevnika. Do sada je u periodici objavljivao pesme, priče i eseje, a na portalima književne prikaze. Bavi se i analognom fotografijom i organizovanjem pesničkih večeri ARGH!
Udruženje Mikro Art postoji kao neformalna grupa od 2009. godine, a registrovano je početkom 2011.
Kao glavne ciljeve vidi: uključivanje umetnosti u kreiranje vrednosnog sistema društva, izmeštanje umetnosti u javni prostor i stvaranje novih centara umetnosti u okviru neiskorišćenih gradskih potencijala.
Osim Ulične galerije kod Bezistana, među najvažnije projekte ubraja i formiranje prve beogradske taktilne galerije u javnom prostoru, u saradnji sa školom za slabovide “Dragan Kovačević”, u zapuštenom prolazu u Šafarikovoj ulici.
Udruženje je jedan od stalnih članova i inicijatora Ekspedicije Inex film - prvog beogradskog skvota za kulturu - projekta preuzimanja napuštene zgrade za potrebe kulturnih udruženja i pojedinaca.
U zajedničkoj produkciji, organizovan je veliki broj izložbi, debata, koncerata i projekcija.
Takođe, Mikro Art je pokretač Mikro festivala amaterskog filma koji je u dva dosadašnja izdanja okupio više od sto autora koji se bave filmskom i video umetnošću, a iniciran je činjenicom da su napredak tehnologije i njena dostupnost velikom broju ljudi rezultirali stvaranjem i novih mogućnosti za kreativno razmišljanje kroz film/video, kako profesionalnim autorima, tako i svima onima kojima to nije primarni vid izražavanja.
Filmska produkcija Mikro Art-a rezultirala je snimanjem četiri filma: “Zlatni delišes” koji se bavi LGBT problematikom, “Utočište” o problemima azilanata u Evropskoj uniji, “Nije svejedno” o zloupotrebama narkotika i “Skidanje”, u saradnji sa Geopoetikom, o norveškom piscu Erlendu Luu.
Među projektima tog udruženja je i Mikro galerija, u kojoj se predstavilo do sada 12 mladih i neafirmisanih autora koji se bave amaterskom i marginalnom vizuelnom umetnošću.
(SEEcult.org)