Nagrada “Nebojša Popović” za 2020. godinu svečano je uručena 29. septembra u Dvorani Kulturnog centra Beograda Srđanu Vučiniću, umetničkom direktoru Festivala autorskog filma u Beogradu, nagrađenom za dugogodišnje posvećeno promovisanje naјviših vrednosti u filmskoј umetnosti kroz filmske kritike, autorske tekstove, selekciјe filmova i јavne nastupe.
Nagrada je, kako je podsetila Vesna Danilović iz KCB-a, trebalo da bude uručena Vučiniću tradicionalno 11. januara, ali je ceremonija odložena zbog pandemije korona virusa, kao i maraton filmova u selekciji Miroljuba Stojanovića, prethodnog laureata tog prestižnog priznanja koje nosi ime prerano preminulog filmskog kritičara Nebojše Popovića (1958-2015).
Stojanović je uručio nagradu Vučiniću, a kao predsednik žirija za 2020. godinu, koji su činili i reditelj Srdan Golubović i filmolog Ivan Velisavljević, istakao je da je Vučinić sjajan kritičar, nadahnuti prozni pisac, izvanredni kreator brojnih programa Festivala autorskog filma i organizator jedinstvenih tribina. Konzistentnošću kritičke misli i estetičkog stava, koji u potpunosti afirmiše film kao autorstvo i umetnički čin, istrajavao je na kreativnom kredu. U eri svekolike komercijalizacije, kako je istakao žiri u obrazloženju, Vučinić je udahnuo novi pristup razumevanju relevantne filmske estetike, a kao kritičar nametnuo se analitičnošću opservacija, studioznošću i modernim senzibilitetom.
Vučinić je zahvalio na nagradi i podsetio na profesionalni i društveni doprinos Popovića, posebno tokom burnih 90-ih.
“Divno je da ova nagrada ima sve veći publicitet, i pored ove pandemije, ove pošasti koja nas je snašla. Divno je pre svega zbog imena Nebojše Popovića, koji je bio istinski borac za filmsku kulturu i za kulturu uopšte u vreme koje je bilo najteže, devedesetih, kada je režim Slobodana Miloševića praktično uveo kriminal i turbo folk kao zamenu za kulturu. Nažalost, i ova sad vlast je nastavak toga”, konstatovao je Vučinić.
Popovićev doprinos, kako je istakao, bio je ogroman ne samo kroz njegove emisije koje je radio sa najvećim autorima i glumcima tog doba, nego i kroz saradnju sa svim najznačajnijim festivalima u zemlji.
“Zahvaljujem žiriju, porodici Popović i institucijama koje stoje iza nagrade. O sebi ću reći samo to da sam pokušao da izrazim svojim rečima, da rastumačim sebi i drugima neke autore i neke filmove koje sam voleo. Trudio sam se da to uradim na najjednostavniji način, da na jednostavan način izrazim neke ideje i sadržaje koji možda i nisu tako jednostavni. I da pritom služim tom jeziku koji mi je dat najbolje što sam mogao”, rekao je Vučinić.
Kada je obavešten o dodeli nagrade, kako je dodao, setio se aforizma Duška Radovića: “Kad počnete da dobijate nagrade, znači da vam je krenula ođavna špica”.
“Dragi čika Duško, pokušaću da tu špicu rastegnem i da ubacim u nju još i neke igrane sekvence, kao što to čine savremeni autori, i da te sekvence budu u isto vreme i tragedija i farsa kao što je bio ovaj film koji sam do sada živeo”, poručio je Vučinić.
Nagrada “Nebojša Popović” dodeljuje se za personalizovani doprinos filmskoj kulturi, negovanje kritičke svesti i individualni angažman, koji uključuje i aktivno bavljenje filmskom kritikom, ali podrazumeva i druge oblike kritičkog angažmana (tribine, predavanja, medijske nastupe, itd.) Ustanovili su je Filmski centar Srbiјe, Radio-televiziјa Srbiјe, Kulturni centar Beograda, Јugoslovenska kinoteka, Otvoreni univerzitet Subotica / Festival evropskog filma Palić, Udruženje građana "Pogled u svet" / Festival autorskog filma, Fond B92 / Festival "Slobodna zona", Međunarodni festival dokumentarnog filma Beldoks i članovi porodice Neboјše Popovića, u želji da sačuvaјu uspomenu na tog izuzetnog profesionalca i čoveka, kao i nasleđe koјe јe ostavio.
Nebojša Popović, foto: KCB
Nagradu čine novčani iznos i umetnički predmet/plaketa prema autorskom konceptu Aјle Selenić, koјe obezbeđuјe FCS, kao i pravo i privilegiјa dobitnika na selekciјu filmskog programa prilikom dodele nagrade u narednoј godini.
Prvi laureati nagrade “Nebojša Popović” bili su Svetlana i Zoran Popović, osnivači Centra za vizuelne komunikacije Kvadrat i Festivala evropskog filma “Sedam veličanstvenih”. Dobitnik nagrade “Nebojša Popović” za 2017. bio je prof. Vladimir Vlada Petrić, jedan od najznačajnijih savremenih teoretičara i istoričara filma, profesor najpre u Beogradu, a zatim na Harvardu, gde je osnovao i godinama vodio Harvardski filmski arhiv. Nagradu za 2018. dobio je Milan Vlajčić, istaknuti filmski i književni kritičar, publicista i novinar, koji je nagrađen za višedecenijsko kritičko razmatranje aktuelne filmske problematike i širenje svesti o značaju filmske umetnosti u širokom kulturnom i civilizacijskom kontekstu. Nagrada za 2019. godinu dodeljena je Miroljubu Stojanoviću, filmskom kritičaru, publicisti i uredniku izdavaštva Filmskog centra Srbije za “dugogodišnje posvećeno promovisanje najviših vrednosti u filmskoj umetnosti kroz svoje filmske kritike, autorske tekstove, uređivanje knjiga u FCS-u i javne nastupe”.
(SEEcult.org)