Reakcije na otkazivanje konferencije za novinare Gej-strejt alijanse (GSA) u Sava centru nastavljene su i 26. februara - dok su predstavnici te organizacije zatražili od beogradskih vlasti da obezbede poštovanje ustavnog prava građana na jednakost i smene direktora Sava centra Dragana Vučićevića, on je saopštio da mu je “najiskrenije žao ukoliko je povredio nečija osećanja” i naveo da je “jedini razlog otkazivanja konferencije GSA bila bezbednost učesnika i posetilaca 37. FEST-a”.
Predstavnici GSA rekli su na predstavljanju izveštaja o stanju ljudskih prava LGBT osoba da očekuju od gradskih vlasti da smene direktora Sava centra ne samo zbog odluke o zabrani konferencije za novinare te organizacije, kojom se diskriminiše homoseksualna populacija, već i zbog homofobičnih izjava koje su usledile.
Na konferenciji za novinare u Centru za kulturnu dekontaminaciju, gde je “preseljena” zbog zabrane održavanja u Sava centru, Boris Milićević iz GSA nazvao je odluku uprave Sava centra “jednom od najdiskriminativnijih od 2000. godine”.
Milićević je najavio da će GSA tražiti smenu direktora Sava centra od gradske vlasti i od Socijalističke partije Srbije, čiji je on kadar, kao i da će sve međunarodne i domaće organizacije pozvati da bojkotuju Sava Centar.
Dvadesetak aktivista GSA pokušalo je 25. februara da spreči projekciju filma “Milk” u Sava centru - izlaskom na binu i uzvikivanjem “Smrt homofobiji”, ali ih je obezbeđenje uklonilo posle izvesnog vremena. S obzirom da mnogi u sali nisu bili upoznati sa razlozima protesta, niti su mogli da čuju i vide šta se tačno dešava, bilo je i negodovanja i zvižduka iz publike zbog ometanja projekcije.
Milićević je kazao i da je GSA “ponosna na reagovanje javnosti” na zabranu konferencije u Sava centru, a posebno je pozdravio reagovanje Ministarstva za ljudska i manjinska prava i pojedinih parlamentarnih stranaka.
Osvrćući se na izveštaj o stanju ljudskih prava LGBT osoba u 2008. godini u Srbiji, on je kazao da je, koliko god se situacija činila lošom, ipak optimista, ali je naglasio neophodnost usvajanja zakona protiv diskriminacije.
Istovremeno, najavio je i da će GSA ove godine učiniti sve da organizuje Gej paradu, jer je reč o “neprikosnovenom pravu na javno okupljanje”.
Državni sekretar u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava Marko Karadžić nazvao je odluku Sava centra “skandaloznom i diskriminatorskom”, istakavši da lični stavovi ne smeju biti iznad poštovanja Ustava i zakona.
Ujedno, pozvao je GSA da zaštitu traži od institucija, a ne stranaka, jer je to jedini način da se utvrdi individualna odgovonost.
Predstavljajući istraživanje o odnosu prema LGBT populaciji u Srbiji, Monika Lajhner iz kancelarije Saveta Evrope u Beogradu kazala je da 70 odsto anketiranih veruje da je homoseksualnost bolest, ali i dodala da ohrabruje podatak da je mlađa populacija ispitanika pokazala veću toleranciju.
Otkazivanje konferencije za novinare GSA u Sava centru i protest grupe aktivista te organizacije na premijeri filma Gasa van Santa “Milk” na 37. FEST-u izazvali su u prethodna dva dana brojne reakcije, uglavnom uz osudu odluke rukovodstva Sava centra, ali i zahteve za njegovu smenu.
Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas izvinio se 26. februara svim građanima koji su pogođeni otkazivanjem konferencije za novinare GSA, a rekao je da izvinjenje očekuje i od direktora Sava centra i ocenio da je to “više nego dovoljno”.
GSA je potom saopštio da izvinjenje gradonaccelnika nije dovoljno, iako mu je zahvalio za liccno razumevanje za probleme sa kojima se suoccavaju LGBT osobe u Srbiji.
“Međutim, jedini odgovoran potez državnih i gradskih organa, kojim bi pokazali ozbiljnu nameru da žele da se razraccunaju sa homofobijom u našoj zemlji, jeste da smene upravu SC”, ponovio je GSA u saopštenju, koje su potpisali i Švedski helsinški odbor, Komitet pravnika za ljudska prava - YUCOM, Labris, Centar za unapređivanje pravnih studija, Anti Trafiking Centar, Nezavisno udruženje novinara Srbije, Beogradski centar za ljudska prava i Inicijativa mladih za ljudska prava.
Direktor Sava centra saopštio je tokom popodneva da je “jedini pravi razlog otkazivanja konferencije za štampu (GSA) bila bezbednost učesnika i bezbednost posetilaca 37. Međunarodnog filmskog festivala koji je u toku i koji se održava upravo u Centru ‘Sava’”.
“Sve ostalo što se pojavilo u javnosti su spekulacije i zlonamerno izvrtanje činjenica”, naveo je Vučićević u saopštenju.
Prema njegovim rečima, poučen ranijim dešavanjima, “bilo mu je jasno da se radi o skupu visokog rizika”.
“Iskustvo me uči da, na žalost, ovakvi događaji kao po pravilu izazivaju nasilnu reakciju jednog broja ekstremnih grupacija i da je bezbednost i organizatora i objekata u kojima se skupovi održavaju ugrožena”, naveo je Vučićević.
Vučićević je saopštio i da konferencija za novinare GSA “nije bila najavljena po uobičajenoj proceduri”, koja bi Sava centru kao domaćinu “dala vremena za primerenu organizaciju i dodatno obezbeđivanje učesnika”.
“Najava događaja išla je preko ‘Medija centra’, a ne direktno preko naše kuće, o čemu nas je ‘Medija centar’ kasno obavestio”, naveo je Vučićević, dodajući da su usledile “burne reakcije dela javnosti”, te da je “vrlo moguće da pojedine izjave date u toj uzavreloj atmosferi nisu bile adekvatne”. “Na žalost, bilo je i pogrešno citiranih izjava”, dodao je Vučićević.
“Najiskrenije mi je žao ukoliko sam povredio nečija osećanja, želeći da zaštitim učesnike konferencije za štampu i posetioce FEST-a, ali i sam objekat koji mi je poveren da se o njemu brinem u interesu svih Beograđana”, saopštio je direktor Sava centra.
Direkcija FEST-a se 24. februara, posle protesta aktivista GSA na premijeri filma “Milk”, izvinila publici i zamolila sve da se festivalska scena i projekcije ne zloupotrebljavaju za bilo čije sukobe i nesporazume.
Medija centar, koji koristi prostor Sava centra, izvinio se 25. februara GSA zbog toga što nije uspeo da zaštiti tu organizaciju od diskriminacije i ogradio od odluke rukovodstva Sava centra.
Direktorka Medija centra Ofelija Backović Šami navela je u saopštenju da se to preduzeće od 1. februara nalazi na novoj adresi (Terazije 3), ali zbog renoviranja tog prostora sve događaje i dalje organizuje u Sava centru, plaćajući zakup unapred - po događaju i uz prethodno dostavljanje liste termina s podacima o temama i učesnicima konferencije.
“Održavanjem konferencije (GSA) ‘na nekom drugom mestu’ jeste pronađeno trenutno rešenje za ovaj slučaj, ali ostaje pitanje kako ostvariti pravo na jednakost i prava na različitost u Srbiji”, naveo je Medija centar, podsećajući da je nastao u periodu kada je u Srbiji bilo teško i opasno govoriti i misliti slobodno, pa su i njegove prostorije i tim uvek bili na raspolaganju medijima, nevladinim organizacijama i svim građanima koji se, upravo misleći slobodno, zalažu za demokratizaciju društva u Srbiji što podrazumeva poštovanje ljudskih prava.
Medija centar je istakao i da može da garantuje da u njegovim novim prostorijama neće biti mesta za diskriminaciju i homofobiju.