Vesti

Završnica Dana Smiljane Mandukić

27. januar 2025.
SEEcult.org
Želja da se napravi čvrsta istorija, Bitef teatar, foto: Vladimir Opsenica Igor Koruga / autor i kooreograf „Želja da se napravi čvrsta istorija završiće se neuspehom” premijera Izvođači / Nela Antonović, Anđa Todorović, Boris Čakširan, Tanja Pajović, Sanja Krsmanović i Jelena Jović dramaturgija / Milica Ivić kompozicija / Luka Mejdžor dizajn svetla / Boris Butorac koordinacija / Marko Pejović organizacija / Filip Perić produkcija / Marijana Cvetković Realizacija / Stanica – servis za savremeni ples Podrška / Dance On, Pass On, Dream On Desk Kreativna Evropa Srbija Ministarstvo kulture Republike Srbije Partneri Magacin u Kraljevića Marka 4-8 Bitef teatar Bitef teatar, premijera 20. / 21. april 2023. © 2023 ph: vladimir opsenica

Festival savremene igre koji se bavi živim arhiviranjem istorije savremene umetničke igre u Srbiji, kao i povezivanju i susretu najmlađe i najstarije generacije igrača i koreografa, Dani Smiljane Mandukić, biće završen 2. februara u Bitef teatru predstavom “Želja da se napravi čvrsta istorija završiće se neuspehom” autora i koreografa Igora Koruge, kome će biti tom prilikom uručena nagrada Udruženja baletskih umetnika Srbije “Dimitrije Parlić”.

Koruga je i nagrađen za tu predstavu, koja je učestvovala u glavnom programu Bitefa 2023, kao i na više festivala u regionu, a u njoj šestoro koreografa/reditelja/plesača/izvođača nezavisne plesne scene, Nela Antonović, Anđelija Todorović, Jelena Jović, Tatjana Pajović, Boris Čakširan i Sanja Krsmanović Tasić, kreiraju u dijalogu sa autorom “arhivu u pokretu”, oteljovljujući nedovoljno zabeležene zapise kretanja, doživljaja, sećanja, oralnih istorija iz njihovih umetničkih opusa, u trenutku kada ne postoji zvaničan institucionalni okvir arhiviranja lokalne plesne scene.

Predstavom Koruge, nastalom u produkciji Stanice - Servisa za savremeni ples, uz podršku projekta Dance On, Pass On, Dream On programa Kreativna Evropa, završava se osmo izdanje Dana Smiljane Mandukić, čiji je prvi deo održan u Beogradu od 22. do 25. decembra, a namenjen je vidljivosti i očuvanju uspomene na koreografkinju, igračicu i plesnog pedagoga Smiljanu Mandukić, koja je svojim delom obeležila XX vek, jer je bila aktivna, umetnički i pedagoški od 1928. godine pa sve do kraja života 1992.

Želja da se napravi čvrsta istorija, Bitef teatar, foto: Vladimir Opsenica

Želja da se napravi čvrsta istorija, Bitef teatar, foto: Vladimir Opsenica

Želja da se napravi čvrsta istorija, Bitef teatar, foto: Vladimir Opsenica

Želja da se napravi čvrsta istorija, Bitef teatar, foto: Vladimir Opsenica

Smiljana Mandukić je jedna od začetnica savremene igre u Srbiji sa Magom Magazinović, i direktna linija koja povezuje domaću scenu sa svetskom tradicijom savremene igre, počevši od Isidore Dankan i Rudolfa von Labana.

“Misija festivala je i podrška domaćim stvaraocima savremene umetničke igre, povezivanju raznih aktera i institucija plesne umetnosti kod nas, kao i kreiranje platfome za igrače i koreografe u svim životnim dobima, od mladih tek otkrivenih talenata pa do veterana i veteranki koje su nekad igrale u trupama Smiljane Mandukić, Dubravke Maletić i Katarine Stojkov”, reči su koreorediteljke i umetničke direktorke Dana Smiljane Mandukić Sanje Krsmanović Tasić.

Decembarski program festivala započeo je kolažnim programom “Soirée à Beba Bee/Večernja kod Bebe Bee”, u čijem je naslovu omaž večerima koje je organizovala Smiljana Mandukić, okupljajući intlektualnu elitu Beograda.

Publika je u Kulturnom centru Magacin imala priliku da vidi koreografije u kojima igraju plesači od 15 do 85 godina, kao što su koreografije učenica smera za savremenu igru, koreografije plesačica Beogradskog savremenog baleta Smiljane Mandukić, koji su sa njom radile 50-ih, 60-ih, 70-ih i 80-ih godina XX veka, kao i koreografiju Anđele Žugić i njenih plesača.

Anđela Žugić je, inače, sa Predragom Dedićem, dobitnica specijalne nagrade UBUS-a za inovativni pristup u oblasti savremenog plesnog teatra.

Učenice treće godine Baletske škole “Lujo Davičo” Milica Petrović, Darija Brojčin, Staša Grujičić, Barbara Vlajković, Đurđina Ivanković, koje učestvuju u programu, dobitnice su nagrade za najbolju koreografiju festivala mladih koreografa Iskorak, dok je Lola Milošević, takođe učenica te baletkse škole, dobitnica nagrade “Ohrabrenje” Festivala koreografskih minijatura 2024.

U okviru Dana Smiljane Mandukić, 23. decembra u Bitef teatru predstavljen je plesni opus Ivane Savić Jačić, dvostruke dobitnice nagrade UBUS-a “Smiljana Mandukić”, a o radu te izuzetne plesačice savremene i klasične igre govorila je Dalija Imanić Savić, predsednica UBUS-a, umetnička direktorka festivala Sanja Krsmanović Tasić i sama Ivana Savić Jačić.

U Bitef teatru iste večeri održana je i premijera koreodrame “Materina” Hleb teatra, u izvođenju Marte Keler i Jugoslava Hadžića, priča koja predstavlja sublimat sudbina više majki, brižnih, srećnih, nesrećnih, ostvarnih, neostvarenih, posvećenih, ustreptalih, ponekad duboko razočaranih, ponekad napuštenih. Predstava dotiće i temu usamljenosti, i majki koje kontakt sa decom i unucima ostvaruju isključivo preko interneta, vibera, i drugih onlajn platformi, jer su oni, razočarani svojim položajem i neizvesnom budućnošću, napustili zemlju u potrazi za boljim životom.

Koreorežiju predstave potpisuje Sanja Krsmanović Tasić.

Festival je 25. decembra bio tematski dan posvećen mentalnom zdravlju igrača i koreografa, kao i isceljujućoj ulozi plesa. Okrugli sto na tu temu održan je u Ostavinskoj galeriji, a u Magacinu je igrana predstava “Ništa me ne pitaj” u koreorežiji Aleksandre Jelić, koja se bavi depresijom kao bolešću, u ovom slučaju s mnoštvom stanja i osećanja.

Festival kao dopunsku delatnost sprovodi i arhiviranje dokumenata, programa, fotografija i snimaka pre svega Beogradskog savremenog baleta i igrača Smiljane Mandukić, kreirajući digitalnu bazu koja će biti dostupma budućim generacijama stručnjaka i teoretičara umetničke igre.

Festival organizuje udruženje Umetnička utopija uz finansijsku podršku Ministarstva kulture Srbije, u saradnji sa UBUS-om, Bitef teatrom, Kulturnim centrom Magacin i Stanicom - Servisom za savremeni ples.

(SEEcult.org)

Tagovi