Koreografski komadi italijanskog umetnika Adrijana Bolonjina “Kao sneg” i “Sanija”, koji će biti izvedeni na Beogradskom festivalu igre 20. i 21. marta u “Bioskopu Balkan”, povezani su time što je u fokusu žena – kao “simbol, kao estetika, kao emocija”.
“Sve svoje nezavisne projekte, predstave, instalacije i performanse na otvorenom, radio sam sa ženama. Samo kada sam angažovan u nekom pozorištu radim s mešovitim ansamblima”, izjavio je 19. marta na konferenciji za novinare Bolonjino (30), dobitnik “Danza&Danza” nagrade za 2022. godinu.
Prvi, polusatni komad na programu BFI “Kao sneg” kreirao je 2022. godine na poziv Nitja centra u Oslu, u okviru muzejske izložbe na temu blagostanja.
“Moja ideja tog pojma bila je prizor snega koji pada ispred prozora, a vi ste dete. Osećaj udobnosti dolazi od osećaja zaštićenosti i topline iznutra, u kombinaciji s magijom posmatranja beline spolja”, rekao je Bolonjino, dodajući da ga ta slika fascinira, mada nema lično iskustvo budući da je rođen u Napulju.
U projekat je uključio grupu žena iz Napulja koje su se tokom pandemije okupile u “Klubu heklanja”, kako bi prevazišle usamljenost, a privukla ga je priča da je heklanje nastalo iz mašte i umeća žene koja je, inspirisana lepotom i savršenstvom pahuljica, odlučila da reprodukuje njihovo čudo iglom i pamučnim koncem.

Pre nego što je započeo rad na pokretu, odlučio se za ekspresivnost kostima, isheklanih u jarkim bojama, dok igračice svojim telima tkaju život nečeg novog, kreativnog i originalnog kao pahulja.
Bolonjino je istakao da se u komadu prepliću potreba za zajedništvom, povezivanje duša, nežnost i snaga. Što se tiče stila igre, rekao je da pokret kreira instinktivno, a da mu je najjače “oružje” ritam.
Ovaj komad je uspešno gostovao po Evropi i južnoj Americi, uz ocene da “gledaoca uvlači u iznenadnu snežnu igru, čineći da vreme stane u stanju spokojne kontemplacije”, dok je “koreografija sastavljena kao hekleraj: zamršena, ali sofisticirana u svom zapletu, kao svesno tkanje koje generiše nove forme”.
Jednosatna predstava “Samija”, iz 2023. godine, inspirisana je knjigom “Nemoj mi reći da se plašiš” Đuzepea Kastela o istinitom slučaju mlade somalijske atletičarke Samije Jusuf Omar, koja je stradala u vodama Lampeduze dok je pokušavala da stigne do Evrope kako bi se kvalifikovala za Olimpijske igre.
“Istraživanje je krenulo od te priče o uništenom životu. U predstavi imamo šest potpuno različitih tela, jer u našoj sadašnjosti, uprkos borbi za jednakost, mi nismo jednaki”, izjavio je Bolonjino, ističući da ga ta spoznaja vrlo pogađa.
“Ja sam mladi umetnik u Italiji. Mogu da sanjam i da se trudim da to realizujem. Samija je bila mlada sportistkinja u Somaliji. I ona je imala san, ali ne i mogućnost da ga ostvari. Želim da otvorim društveni dijalog o tom pitanju, da spoznamo te razlike u našim pozicijama, da se sećamo Samije i onih koji se, poput nje, svakodnevno bore za svoje snove. Ne kao žrtve, već kao pojedinci posvećeni svojim izborima”, naglasio je Bolonjino.
Premijera je održana u Švedskoj, gde je dobila priznanje na festivalu “Room for dance”.
“To je sajt-specifik postavka i zato mi je drago što će se u Beogradu igrati u nekadašnjem bioskopu, u intimnom prostoru, što pojačava utisak i emocije”, rekao je Bolonjino.
U dosadašnjoj karijeri radio je i za Balet Opere u Rimu, Nacionalnu kompaniju Malte, MM kompaniju savremene igre, Opus balet, Kajzer balet…
Za otvaranje milanske revije Laure Bijađoti, sarađivao je s baletskim zvezdama Eleonorom Abanjato i Jakopom Tisijem. Njegovi radovi su često selektovani za različite platforme. Projekat “Rua da Saudade” jedan je od pobednika “Poziva za kreacije” koju sprovodi Orsolina28, i selektovan je za NID platformu. Venecijansko bijenale igre je naručilo njegov rad “Tvoje telo je bojno polje/solo verzija”. Komadom “RM94978 od Pariza do Tenerifa” osvojio je 2019. godine nagradu Premio Prospettiva u Padovi.
(SEEcult.org)