Britanska trupa Gandini Juggling ostavila je vrlo dobar utisak na 22. Beogradskom festivalu igre (BFI) vešto izvodeći žonglersku predstavu u režiji Šona Gandinija “Smrvljeno” 6. aprila u Zvezdara teatru, gde će taj duhoviti, ali povremeno i mračni komad biti repriziran 7. aprila.
Devetoro izvođača pomoću velikog broja pravih crvenih jabuka umesto loptica i nekoliko komplet-servisa za čaj, uz igračke korake, stvara efektnu mešavinu cirkusa, varijetea i pozorišta, inspirisanu radom čuvene koreografkinje Pine Bauš, a reklo bi se i dramama apsurda Ežena Joneska.
Zvučna podloga predstave kreće se u rasponu od laganih mjuzik hol melodija, preko starog hita američke pevačice Tami Vajnet “Stand By Your Man”, do kompozicija Johana Sebastijana Baha.

Kroz seriju scena različite atmosfere istražuju se sukobi, napeti međuljudski odnosi takmičenja, nadgornjavanja i saplitanja rivala, neuzvraćene ljubavi, ali i moguće harmonije i empatije, manirizam popodnevne čajanke, destrukcija…
Premijera tog komada bila je 2010. godine u Nacionalnom teatru u Londonu.
Reditelj Gandini i asistent režije Kati Ila-Hokala, kako je navedeno u katalogu BFI, “pozajmili su” elemente gestualne koreografije Pine Bauš, kombinujući ih sa zamršenim obrascima i kaskadama solo i ansambl žongliranja. Izazivajući istinsko zadovoljstvo, ali i malu uznemirenost, komad lagano narušava krute konvencije ponašanja, oblačenja i govora tela. Rezultat je novi hibrid žongliranja koji se izvodi sa savršenim osećajem za vreme.
Šon Gandini je jedan od pionira savremenog žongliranja. Radeći kao izvođač, koreograf i reditelj, pomerio je granice žongliranja kao discipline i umetnosti.
Odrastao je u Havani, a karijeru započeo 1980-ih godina, nastupajući u londonskom Kovent Gardenu i na turnejama s različitim pozorišnim trupama.
Gandini i Kati Ila-Hokala osnovali su trupu Gandini Juggling 1991. godine, u želji da eksperimentišu na temu šta je žongliranje i šta može biti, kako se “bacanje predmeta u vazduh” može spojiti sa drugim oblicima umetnosti.
Trupa je do sada zabeležila više od 6.000 nastupa u 50 zemalja - od muzeja savremene umetnosti u Francuskoj do opera u Nemačkoj, pozorišta u Libanu ili šatora u Argentini, na britanskim festivalima na otvorenom i u pozorišnim kućama kao što su Kraljevska opera u Londonu, Engleska nacionalna opera, Kraljevsko nacionalno pozorište, Sadler's Vels teatar. U kreiranju predstava trupa sarađuje sa umetnicima različitih disciplina, ali i s kompjuterskim programerima i matematičarima.
Osim nastupa, često drži radionice u cirkuskim školama.
(SEEcult.org)