Muzej savremene umetnosti u Beogradu (MSUB), ponovo otvoren za javnost posle deset godina, privukao je za sedam dana i noći oko 40.000 posetilaca, a zbog velikog interesovanja, publici je omogućio da do kraja vikenda besplatno obiđe izložbu “Sekvence”, koja će trajati narednih osam meseci sa izvesnim izmenama.
Izložba “Sekvence. Umetnost Jugoslavije i Srbije iz zbirki MSU” privukla je od 20. oktobra 39.854 posetilaca, među kojima su bili i direktori i kustosi iz srodnih institucija iz regiona i Evrope, sa kojima je razgovarano o novim mogućnostima saradnje, rečeno je 27. oktobra na konferenciji za novinare u MSUB-u, neposredno nakon zvaničnog okončanja sedmodnevnog danonoćnog otvaranja.
“Nakon deset godina svesni smo da smo se najzad vratili u ovu prelepu zgradu, snalazimo se i mi se tek upoznajemo sa zgradom, kao deca se šetamo i uživamo u njoj”, rekao je v.d. direktor MSUB-a Slobodan Nakarada, navodeći da je novi izazov za muzejski tim da opravda renoviranu zgradu - ako se, kako je dodao, proteklih deset godina ostave po strani, mada nikada neće biti zaboravljene.
Sekvence, foto: Srđan Veljović
Pun povratak MSUB-a u zgradu na Ušću trajaće najverovatnije godinu dana.
“2018. godina predviđena je kao godina u kojoj se polako vraćamo. Trebalo nam je godinu dana da se iselimo sa radovima i ljudstvom, pa pretpostavljamo da će nam trebati godinu dana za povratak, što ne znači da nećemo da nastavimo redovne programe u svim objektima”, rekao je Nakarada, najavljujući da će izložba “Sekvence” trajati najverovatnije osam meseci, uz određene izmene radova, jer ju je autor Dejan Sretenović koncipirao tako da “dopušta fleksibilnost”.
Nakarada nije želeo da objavi programe koje MSUB priprema, jer je potrebno da se unutar kuće još sve rezimira.
“Moramo prvo unutar kuće da se malkice sredimo, da vidimo gde smo i kako funkcionišemo”, rekao je Nakarada.
Sekvence, foto: Igor Pavićević
Poslednja faza rekonstrukcije, kako je naveo Nakarada, koštala je 598 miliona dinara, što je za 0,01% više od predviđenog iznosa, a dozvoljeno je 3%.
Prema njegovim rečima, taj nešto veći trošak bio je iz tehničkih razloga, jer se ispostavilo da pumpa na spoljašnjem delu zgrade, koja je ranije rađena, nije dobro funkcionisala.
“Vodili smo strašno računa kako se pare troše”, rekao je Nakarada.
Ukupan iznos troškova rekonstrukcije MSUB-a, koja je više puta započinjana, još nije poznat, ali se ta računica priprema i biće objavljena, rekao je Nakarada, procenjujući da će svi biti iznenađeni, jer smatra da je potrošeno mnogo više nego što je očekivano, s obzirom da je bilo potrebno više puta preprojektovati planove rekonstrukcije, plaćati honorare, dozvole, prilagođavati ceo proces promeni propisa…
Nakarada nije precizirao koliki je budžet MSUB-a predviđen za narednu godinu, jer se čeka odgovor Ministarstva kulture.
Sekvence, foto: Srđan Veljović
Prema rečima Nakarade, koncepcija izložbi koje MSUB planira nije se promenila, osim što je “malkice možda redukovan” njihov broj zbog preseljenja.
Nakarada je posebno istakao značaj otvaranja MSUB-a u pogledu mogućnosti saradnje u regionu i šire, a prema njegovim rečima, spremnost za to izrazilo je i više od 40 kolega koji su bili gosti na svečanom otvaranju i sa kojima je kasnije razgovarano o nastavku daljeg umrežavanja i mogućnostima za zajedničke projekte.
“Svesni su da je renome MSUB-a tu i da su vrlo spremni da sa nama sarađuju. Nekolicina njih izrazila je zadovoljstvo zgradom, izložbom i gostoprimstvom i na svojim profilima”, rekao je Nakarada, koji je ocenio i da će otvaranje MSUB-a, a u junu i Narodnog muzeja, takođe nakon dugogodišnje rekonstrukcije, mnogo toga promeniti na kulturnoj sceni.
Sekvence, foto: Tijana Mihajlović
Povodom privođenja umetnika Vladana Jeremića i Uroša Jovanovića zbog dva odvojena performansa, koje se dogodilo tokom prve večeri otvaranja MSUB-a, Nakarada i kustosi Dejan Sretenović i Zoran Erić izneli su drugačija mišljenja – dok je v.d. direktor ocenio da je reč o nemilim incidentima i naglasio obavezu institucije da zaštiti publiku i imovinu, posebno kada je reč o događaima o kojima nije zvanično obaveštena, Sretenović je decidno zaključio da je reč o ataku na slobodu umetničkog izražavanja i naglasio da upravo MSUB treba da bude garant te slobode.
Sekvence, foto: Igor Pavićević
Nakarada je povodom sedmodnevnog otvaranja MSUB-a posebno zahvalio Beogradskoj filharmoniji i Beogradskom festivalu igre zbog učešća u programu, koji su i osmislili direktori tih institucija Ivan Tasovac i Aja Jung.
“I posetioci su bili zadovoljni pratećim programom, zahvaljujući BGF i BFI koji su pomogli da ostvarimo ono što smo želeli, a to je da publika bude ta koja će otvoriti Muzej i uživati u njemu”, rekao je Nakarada, koji je naročitu zahvalnost izrazio i volonterima i medijima.
Na poziv MSUB-a odazvalo se 126 volontera, a oko 90 ih je bilo raspoređeno na različite poslove, uključujući i pop-up vođenja kroz delove izložbe koja će najverovatnije biti nastavljena sa mladim istoričarima umetnosti.
Inače, najposećenija je bila poslednja noć programa otvaranja, kada je od ponoći do osam sati ujutro zabeleženo 1.500 poseta.
Prema rečima Nakarade, impresioniralo ga je to što je “publika bila vesela, izuzetno mlada, bile su porodice sa bebama, svi su izražavali oduševljenje izložbom i zgradom, povratkom MSUB-a i nečim novim što se dešava na sceni.
Foto: Srđan Veljović
Nakon sedmodnevnog programa otvaranja, besplatan ulazak u MSUB omogućen je posetiocima do kraja vikenda od 10 do 18 sati, a od 30. oktobra ulaznice će koštati 300 dinara.
Za posebne grupe posetilaca (studenti, učenici srednjih i osnovnih škola, kao i penzioneri) cena ulaznice je 150 dinara, a za grupne posete 200 dinara.
Grupe posetilaca koje imaju pravo na besplatan ulaz su lica sa invaliditetom, predškolska deca, profesori, docenti, asistenti i studenti istorije umetnosti, arhitekture, likovnih i primenjenih umetnosti, novinari, zaposleni u drugom muzeju, arhivu, biblioteci ili drugoj srodnoj ustanovi kulture, članovi ICOM-a, AICE i drugih muzejskih udruženja i trudnice.
Svake srede ulaz u MSUB je besplatan za sve posetioce.
(SEEcult.org)