• Search form

  • 26. May 2018
  • 21/Oct/2017

    Galerija Matice srpske, Novi Sad

    170 godina Galerije Matice srpske

    ARSENIJE TEODOROVIĆ I SRPSKA CRKVA U BUDIMU  - izložba (18.10.2017.-1.7.2018.)

    http://www.galerijamaticesrpske.rs

    01/Dec/2017

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    SMRT KARAĐORĐA PETROVIĆA - izložba (30.11.2017.-31.8.2018.), povodom dvestote godišnjice od ubistva vožda Karađorđa

    autori izložbe: Vladimir Merenik, Boško Ljubojević, Nebojša Damnjanović, Borislav Korica

    dizajn postavke: Izabela Martinov Tomović

    Svake subote u 13 časova stručno vođenje kroz postavku za individualne posetioce

    http://imus.org.rs

    13/Jan/2018

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ĐORĐE STANOJEVIĆ - ČOVEK KOJI JE OSVETLIO SRBIJU - izložba (12.1.-30.9.2018.)

    realizacija: Istorijski muzej Srbije pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, a uz podršku JP Elektroprivreda Srbije

    https://www.sendspace.com/file/q9yptp

    http://imus.org.rs

    09/Feb/2018

    Ustvarjalni center Švicarija/MGLC, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ŠVICARIJA: SKUPNOST, UMETNOST IN NARAVA - razstava (8.2.2018.-6.1.2019.)

     

    NIKA AUTOR

    STOJAN BATIČ

    DRAGICA ČADEŽ

    JURE DETELA

    META GRGUREVIČ

    FRANCE GRUDEN

    SERGEJ KAPUS

    JANEZ LENASSI

    KAREL PLEMENITAŠ

    KAREL PUTRIH

    DRAGO TRŠAR

    DUŠAN TRŠAR

    LUJO VODOPIVEC

    BILAL YILMAZ

    avtorica projekta, razstave: Yasmín Martín Vodopivec

    http://www.mglc-lj.si

    24/Mar/2018

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    SRBIJA 19 GODINA OD 1999 - I DOK SU BOMBE PADALE - izložba (23.3.- 11.6.2018.), povodom obeležavanja devetnaest godina od NATO agresije na SR Jugoslaviju

    autori izložbe: Tijana Jovanović Češka i dr Dušica Bojić

    umetnice/ci: Bilјana Willimon i Vladimir Veličković

    dizajn postavke: Izabela Martinov Tomović

    http://imus.org.rs

    31/Mar/2018

    Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva 6, Maribor

    VLASTA ZORKO - retrospektiva (30.3.-3.6.2018.)

    kustosinja razstave: Breda Kolar Sluga

    http://www.ugm.si

    Salon Muzeja savremene umetnosti, Pariska 14, Beograd

    NACRT: Orijentisanje u savremenoj novomedijskoj umetnosti - izložba (30.3.-28.5.2018.)

    umetnici: Jin-Đu Čen (Tajvan), Džejms T. Hong (SAD/Tajvan), Bedfejt VR [Šon Gledvel (Australija/Velika Britanija) i Leo Fejber (Australija)], Dejan Grba (Srbija), Džonatan Haris (SAD), Greg Hohmat (SAD), Ron Hat (SAD), Nikola Megre (Francuska), Brendan Hauel (SAD), Keli Mark (Kanada), Julijan Palač (Austrija), Aleksander Šelov (Nemačka), Sintfarm [Vladimir Todorović (Singapur) i Andreas Šlegel (Singapur)]

    autori izložbe: Dejan Grba (Srbija), Ana Novakov (SAD), Ivon Senuf (Španija), članovi međunarodnog konzorcijuma kustosa i umetnika Provisional Art Spaces [PAS]

    http://www.msub.org.rs

    04/Apr/2018

    Institut Servantes, Čika-Ljubina 19, Beograd

    LUIS KAMAĆO (Španija): GRAN VIA. ODJECI GRADA - izložba fotografija (3.4.-20.6.2018.)

    http://belgrado.cervantes.es

    07/Apr/2018

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    FORMULA ČULA - izložba djela iz Zbirke marginalne umjetnosti i zbirki MSU-a (6.4.-15.9.2018.)

    kustosica izložbe: Daniela Bilopavlović Bedenik

    http://www.msu.hr

    11/Apr/2018

    Galerija Novembar, Kursulina 22, Beograd

    ANA MILENKOVIĆ: BOGOVI SU PALI NA TEME - izložba (10.4.-3.6.2018.)

    https://www.facebook.com/GalerijaNovembar

    12/Apr/2018

    Galerija Nova, Teslina 7, Zagreb

    PRIČE, PRIVREMENE - grupna izložba (11.4.-2.6.2018.)

    Ana Dana Beroš i Matija Kralj - novi rad

    Goran Dević: Buffet Željezara - dokumentarni film

    Tonči Vladislavić, Lea Vene, Ivana Čuljak: Pričam ti priču ... iglom i koncem - projekt 

    organizacija: Galerije Nova i kustoski kolektiva WHW

    http://whw.hr

    13/Apr/2018

    Mestna galerija Ljubljana, Mestni trg 5, Ljubljana

    TOMISLAV GOTOVAC: NE SPRAŠUJTE, KAM GREMO / DON’T ASK WHERE WE’RE GOING - retrospektivna razstava (12.4.-10.6.2018.)

    kustosinji: Ksenija Orelj & Nataša Šuković

    http://www.mgml.si/mestna-galerija-ljubljana

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    KATARINA VELIKA - CARICA SVIH RUSA - izložba iz Državnog muzeja Ermitaž iz St. Peterburga (12.4.-29.7.2018.)

    kustosice izložbe: Natalia Bakhtareva, Iva Sudec Andreis, Danijela Marković

    http://gkd.hr

    14/Apr/2018

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    DAVID LYNCH: OGENJ NA ODRU - razstava (13.4.-29.7.2018.)

    kustos razstave: Božidar Zrinski

    http://www.mglc-lj.si

    Muzej savremene umetnosti Beograd/Legat Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića, Rodoljuba Čolakovića 2, Beograd

    Arhitektonska grupa MEČ: MUSTAFA MUSIĆ, DEJAN EĆIMOVIĆ (1948-2002), MARJAN ČEHOVIN, STEVAN ŽUTIĆ, SLOBODAN MALDINI - retrospektivna izložba (13.4.-26.5.2018.)

    kustos izložbe: Biljana Tomić

    urednici knjige o grupi MEČ: Biljana Tomić i Zoran Erić

    dizajner knjige: Andrej Dolinka

    lektor knjige: Dušan Đorđević Mileusnić

    tekstovi u knjizi: Biljana Tomić, Miško Šuvaković, Ljiljana Blagojević, Jurij Kobe, Nikola Polak

    izložbu otvara: Ljiljana Blagojević

    http://www.msub.org.rs

    15/Apr/2018

    UGM, Strossmayerjeva 6, Maribor

    VLASTA ZORKO (1934, Maribor) - razstava del iz Zbirke UGM po izboru kiparke + brunch (14.4.-17.6.2018.)

    http://www.ugm.si

    19/Apr/2018

    Contemporary Art Museum of Macedonia, Самоилова бб, Skopje

    ALL THAT WE HAVE IN COMMON / СÈ ШТО НИ Е ЗАЕДНИЧКО (18.4.-5.6.2018.)

    куратори на проектот: Мира Гаќина и Јованка Попова

    учесници: Ана Адамовиќ (Србија), Маја Бајевиќ (Босна и Херцеговина), Жанета Вангели (Македонија), Велимир Жерновски (Македонија), Христина Иваноска (Македонија), Славица Јанешлиева (Македонија), Ѓорѓе Јовановиќ (Македонија), Шејла Камериќ (Босна и Херцеговинa), Албан Муја (Косово), Ахмет Огут (Турција), Мариа Пападимитриу (Грција), Рената Пољак (Хрватска), Анри Сала (Албанија/Франција), Флака Халити (Косово), Ибро Хасановиќ (Босна и Херцеговина), Иштван Ист Хузјан (Словенија), Јане Чаловски (Македонија), Билјана Џурџевиќ (Србија)

    http://msu.mk

    20/Apr/2018

    Muzej grada Novog Sada, Petrovaradin, Novi Sad

    SJAJ RENESANSE - izložba (19.4.-15.6.2018.)

    organizacija: Muzej grada Novog Sada, Italijanski institut za kulturu u Beogradu i King Studio Fausta Fornazarija

    http://www.museumns.rs

    Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Trg galerija 2, Novi Sad

    PASTELI MARKA ČELEBONOVIĆA - izložba (19.4.-3.6.2018.)

    autori izložbe: Aleksandra Tomić, Milica Orlović Čobanov

    http://www.pavle-beljanski.museum

    21/Apr/2018

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg srpskih junaka 2, Banja Luka

    PUNKTUMI: ZBIRKA INOSTRANE UMJETNOSTI MSURS - izložba (20.4.-30.8.2018.)

    Oto Pine (Otto Piene), Ginter Iker (Günther Uecker) i Hajnc Mak (Heinz Mack) iz grupe ZERO, Fridensrajh Hundertvaser (Friedensreich Hundertwasser), Hans Hartung (Hans Hartung), Pjer Alešinski (Pierre Alechinsky), Stenli Vilijem Hajter (Stanley William Hayter), Žan Mesažije (Jean Messagier), Zao Vu-Ki (Zao Wou-Ki), Šoići Hasegava (Shōichi Hasegawa), Jase Tabući (Yasse Tabuchi), Antonino Virduco (Antonino Virduzzo)…

    http://www.msurs.net

    Lutkovno gledališče Maribor, Vojašniški trg 2a, Maribor

    NATALIJA ŠERUGA GOLOB: SALVE REGINA - razstava (20.4.-2.6.2018.)

    http://www.natalijaseruga.si

    kustosinja razstave: Nataša Juvan

    http://www.ugm.si

    Kibla, Maribor

    Kibla Portal, Valvasorjeva 40, Maribor

    PRISOTNOSTI - skupinska razstava akademske slikarke Metke Krašovec in umetnic in umetnikov - njenih študentov na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO) v Ljubljani (20.4.-30.6.2018.)

    Razstavljajo Metka Krašovec in umetniki (po abecednem redu): Karmen Bajec, Viktor Bernik, Saša Bezjak, Gigo de Brea, Andrej Brumen Čop, Mitja Ficko, Dušan Fišer, Marija Flegar, Milan Golob, Marko Jakše, Anja Jerčič Jakob, Barbara Jurkovšek, Jurij Kalan, Maja Kastelic, Aleksij Kobal, Robert Lozar, Izar Lunaček, Mojca Oblak, Rok Predin, Arjan Pregl, Irena Romih, Zvonka Simčič, Matic Sonnenwald, Natalija Šeruga, Katarina Toman Kracina, Petra Varl, Sebastijan Vojvoda, Marij Vrenko, Mojca Zlokarnik, Živa Žitnik

    kuratorja razstave: Nina Jeza (KID Kibla) in Arne Brejc (Galerija Equrna)

    http://www.kibla.org

    22/Apr/2018

    Kulturni centar, Vojvode Milana Obrenovića 4, Gornji Milanovac

    14. MEĐUNARODNI BIJENALE UMETNOSTI MINIJATURE - slikarstvo, grafika, skulptura, crtež, primenjena umetnost, fotografija, intermedija (21.4.-20.6.2018.)

    organizacija: Kulturni centar Gornji Milanovac (Ustanova za kulturu, umetnost i vanškolsko obrazovanje)

    http://www.kcgm.org.rs

    25/Apr/2018

    Muzej moderne i suvremene umjetnosti/Mali salon, Korzo 24, Rijeka

    CHRISTIAN ROMANOWSKI: ONO ME GLEDA - izložba (24.4.-27.5.2018.)

    kustosi: Filip Beusan i Leonida Kovač

    http://www.mmsu.hr

    26/Apr/2018

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    STEPHAN LUPINO - izložba (25.4.-3.6.2018.)

    autorica stručne koncepcije i kustosica: Jasmina Bavoljak

    http://gkd.hr

    27/Apr/2018

    Park Stara Trešnjevka, Zagreb

    RENA RÄDLE I VLADAN JEREMIĆ: TREŠNJEVAČKI MOTIVI - instalacija u javnom prostoru (pet objekata s grafikama) (26.4.-16.7.2018.)

    http://raedle-jeremic.net

    http://www.blok.hr

    29/Apr/2018

    Apoteka, Trgovačka/Merceria 22, Vodnjan

    BEN CAIN: SMALL SUBJECT FACTORY - izložba (28.4.-3.6.2018.)

    http://www.supplementgallery.co.uk/artists/ben_cain

    www.facebook.com/ApotekaProstorZaSuvremenuUmjetnost

    Apoteka obilježava 5 godina rada

    http://www.apotekapsu.hr

    04/May/2018

    Muzeja nauke i tehnike - Beograd, Dobračina 51, Beograd

    OD ĆELIJE DO DOMENA - EVOLUCIJA ŽIVOTA NA ZEMLJI - izložba posvećena naučnoj teoriji evolucije i savremenim otkrićima (3.5.-3.6.2018.)

    organizacija: Muzej nauke i tehnike - Beograd, Srpsko evoluciono društvo i Prirodnjački muzej u Beogradu

    http://www.muzejnt.rs

    05/May/2018

    Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Krešimirova 26c, Rijeka (70. rodjendan)

    UPUTE ZA GLEDANJE - ŠTO BI TIJELO HTJELO? - izložba (4.5.-1.7.2018.)

    Umjetnici: Getulio Alviani, Vojin Bakić, Alberto Biasi, Jakov Brdar, Ivan Čižmek, Tomislav Ćurković, Vlasta Delimar, Boris Demur, Juraj Dobrović, Igor Eškinja, Ivan Faktor, Ivo Gattin, Nina Ivančić, Sanja Iveković, Olga Jančić, Željko Jerman, Marijan Jevšovar, Duje Jurić, Ivo Kalina, Željko Kipke, Ivan Kožarić, IRWIN, Julije Knifer, Vlado Kristl, Ferdinand Kulmer, Mirna Kutleša, Stevan Luketić, David Maljković, Marijan Molnar, Vlado Martek, Dalibor Martinis, Paula Muhr, Edo Murtić, Dan Oki, Hermann J. Painitz, Goran Petercol, Ivan Picelj, Božidar Rašica, Igor Rončević, Franc Rotar, Aleksandar Srnec, Damir Stojnić, Robert Šimrak,  Miroslav Šutej, Nikola Ukić, Josip Vaništa, Victor Vasarely, Vilko Žiljak;  Pozvani umjetnici: Marija Ančić, Tajči Čekada, Kata Mijatović, Ivana Pegan Baće, Davor Sanvincenti

    kustosice: Vilma Bartolić, Ksenija Orelj, Sabina Salamon, Nataša Šuković

    http://www.mmsu.hr

    Galerija Laufer, Svetozara Radića 4 (Savamala), Beograd

    VESNA PAVLOVIĆ: SITES OF MEMORY - samostalna izložba (4.5.-18.6.2018.) i otvaranje galerije Laufer

    http://vesnapavlovic.com

    https://lauferart.com

    06/May/2018

    UGM, Strossmayerjeva 6, Maribor

    IZBRALA VLASTA ZORKO - druga postavitev del iz zbirke UGM po izboru kiparke (5.5.-17.6.2018.)

    http://www.ugm.si

    08/May/2018

    Kulturni centar Novog Sada

    SANJA RADOSAVLJEVIĆ (1971. godine u Negotin) i MILAN RADOSAVLJEVIĆ (1964, Negotin): DIGITALNI OTISCI NA PLATNU - izložba (7-28.5.2018.)

    http://www.kcns.org.rs

    09/May/2018

    Galerija umjetnina, Kralja Tomislava 15, Split

    DRVENE ROMANIČKE VRATNICE SPLITSKE KATEDRALE - ISTRAŽIVANJE, RESTAURIRANJE I ZAŠTITA - izložba (8.5.- 8.6.2018.) i međunarodni znanstveno-stručni skup
    autorica konzervatorsko-restauratorskog programa i izložbe: Žana Matulić Bilač
    znanstveni savjetnik: Joško Belamarić
    suradnici na programu: Charles Indekeu, Franko Ćorić, Arsen Duplančić, Mladen Čulić, Smiljan Glušćević, Jasenka Govorčin, Jelena Trajković, Neli Ružić, Cristina Thieme
    kustos: Branko Francheschi

    https://www.galum.hr

    Muzej grada Beograda, Resavska 40b, Beograd

    FORMA, PRIMENA, UMETNOST - izložba (8-26.5.2018.) Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu povodom 70 godina

    postojanja

    http://www.fpu.bg.ac.rs

    http://www.mgb.org.rs

    Galerija NLB Banke, Bulevar Mihajla Pupina 165v, Novi Beograd

    Figurae Feminae

    ANĐELA MICIĆ (1992, Kragujevac) - prodajna izložba (8.5.-21.6.2018.)

    http://www.pigmalion.rs

    Likovni salon Celje, Trg celjskih knezov 9, Celje

    ZAVIHAJMO ROKAVE - razstava (8.5.-10.6.2018.)

    umetniki in umetnice: Ana Čigon, Saša Spačal, Ida Hiršenfelder, Lenka Đorojević, Matej Stupica, Tomaž Furlan, IVAN (Iva Tratnik in Andreja Džakušič), Neža Knez, Polonca Lovšin, Sašo Sedlaček

    kustosice: Vesna Bukovec (sodelavka Postaje DIVA pri SCCA-Ljubljana) in Maja Hodošček (kuratorka Centra sodobnih umetnosti Celje / Likovni salon)

    http://www.scca-ljubljana.si

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    MICE POPTSIS - izložba skulptura (8-26.5.2018.)

    http://www.kolarac.rs

    Kapela sv. Arnira, Ulica kralja Tomislava, Split

    GORDANA DRINKOVIĆ: SUZE OKRENUTE PREMA NEBU - izlozba (8.5.-6.6.2018.)

    www.gordana-drinkovic.com

    https://www.galum.hr

    10/May/2018

    Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd

    USITNJAVANJE - PRIČA O AVANU - izložba (9.5.-4.6.2018.)

    organizacija: Etnografski muzej u Beogradu, Muzej nauke i tehnike, Farmaceutski fakultet

    https://etnografskimuzej.rs

    Akademija 28, Nemanjina 28, Beograd

    63. MAJSKI SUSRETI - izložba slika (9.5.-11.6.2018.)

    http://akademija28.com

    Galerija Rima, Branka Radičevića 20, Kragujevac

    MIHAEL MILUNOVIĆ (1967, Beograd): SLIKE - izložba (9.5.-4.6.2018.)

    http://www.galerijarima.com

    11/May/2018

    Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad

    MEDIJI SU U VAZDUHU, POD ZEMLJOM, NAD VODOM, U VATRI - izložba (10.5.-3.6.2018.)

    umetnici: ANNA DOT (Esp), REGINA DE MIGUEL (Esp), VAHIDA RAMUJKIĆ (Ser), KOMŠILUK IZ DETELINARE / DETELINARA'S NEIGHBORS (Ser), KUDA.ORG (Ser) & MIREIA SALLARÈS (Esp), KATARINA ŠEVIĆ (Ser/Hu), LEA VIDAKOVIĆ (Ser)

    kustosi: Núria Solé Bardalet, Oriol Fontdevila, Gordana Nikolić, Sanja Kojić Mladenov

    produkcija: Muzej savremene umetnosti Vojvodine, u saradnji sa: Fundació Antoni Tàpies

    http://www.msuv.org

    Goethe institut/Galerij Menjačnica, Knez Mihailova 50, Beograd

    VELJKO LALIĆ (1955): GRUPNI PORTRETI SNOVA / BEOGRADSKI MATRIKS / 1:1, 1:10, 1:100, I… - izložba (10.5.-3.6.2018.)

    http://www.goethe.de/belgrad

    Oficirski dom, Orlovića Pavla 28a, Niš

    SAVREMENA CRNOGORSKA LIKOVNA UMETNOST - izložba (10-30.5.2018.)

    autorka izložbe: Maja Dedić, kustoskinja Centra savremene umjetnosti Crne Gore iz Podgorice

    umetnici/ce: Bojana Bogavac, Tijana Dujović Liščević, Nada Kažić, Biljana Keković, Ljiljana Kolundžić, Tijana Gordić, Nataša Đuranović, Vladimir Đuranović, Nataša Đuović, Milena Mijović Durutović, Ratko Odalović, Jelena Pavićević, Ivanka Vana Prelević, Adin Rastoder, Željko Reljić, Maja Šofranac, Nenad Šoškić, Ivana Tiodorović, Ivana Tiodorović, Vlatka Vujošević, Vukčević Nina

    http://www.gslunis.org

    HDD galerija, Boškovićeva 18, Zagreb

    SANJA IVEKOVIĆ: DVOSTRUKI ŽIVOT: DIZAJN, UMJETNOST, AKTIVIZAM - izložba (10.5.-1.6.2018.)

    kustosi izložbe: Marko Golub i Dejan Kršić

    http://dizajn.hr

    Galerija Miroslav Kraljević, Šubićeva 29, Zagreb

    ŽARKO ALEKSIĆ (1985, Knjaževac): PLIVANJE PROTIV STRUJE SVIJESTI - izložba (10.5.-2.6.2018.) i performans

    Žarko Aleksić: Brain Pictures - predavanje i predstavljanje umjetnikovog višegodišnjeg multidisciplinarnog istraživačkog projekta

    http://www.g-mk.hr

    Kulturni centar Beograda

    Galerija Artget (17. godina) Trg republike 5/I

    Umetnički direktor Galerije Artget u 2018: Ivan Manojlović

    1 NA 1 Kustosi : Umetnici (10-31.5.2018.)

     

    IVAN MANOJLOVIĆ : NIKOLA RADIĆ LUCATI

    JELENA MATIĆ : IVA KONTIĆ I MAJA MAKSIMOVIĆ

    ANDREA PALAŠTI : SLOBODAN ŠUŠNJEVIĆ

    ANA PANIĆ : ANDREJ ĐERKOVIĆ

    SLAĐANA PETROVIĆ VARAGIĆ : STEFANA SAVIĆ

    http://www.kcb.org.rs

    Kulturni centar Beograda

    Galerija Podroom, Trg republike 5

    FABRICIO BELOMO (1982, Bari): MECCANICISMO / MEHANICIZAM - izložba (10-31.5.2018.)

    kustos: Mario Margani

    http://www.kcb.org.rs

    Kulturni centar Beograda

    Likovna galerija, Knez Mihailova 6

    BINA 2018 u Kulturnom centru Beograda (10-31.5.2018.)

     

    LISABON NASTUPA - izložba

    koncept i organizacija: Lisabonski trijenale arhitekture, Portugal

    učesnici: Studio aspa, Studio Barbas Lopes Architects, Studio can ran, Studio Miguel Marcelino, Studio PLCO Architects, Studio site specific, architecture

    LISABON NASTUPA - film

    režija: Pedro Kabelejra

    scenario: Patrisija Portela

    fotografija: Katarina Boteljo

     

    NAGRADE I KONKURSI 2017-2018

    urednik: DAB, BINA

    http://www.kcb.org.rs

    12/May/2018

    Savremena Galerija Subotica, Park Rajhl Ferenca 5, Subotica

    diSTRUKTURA (Milan Bosnić i Milica Milićević): We are living in a beautiful wOURld - Austria - izložba (11.5.-11.6.2018.)

    www.distruktura.com

    kustosica: Nela Tonković

    organizacija: Savremena Galerija Subotica

    https://sgsu.org.rs

    13/May/2018

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    19. BIJENALE STUDENTSKE GRAFIKE SRBIJE (12-31.5.2018.)

    Izlažu studenti i postdiplomci sa:

    Fakulteta likovnih umetnosti iz Beograda

    Fakulteta primenjenih umetnosti iz Beograda

    Akademije umetnosti iz Novog Sada

    Fakulteta umetnosti iz Niša

    Fakulteta umetnosti iz Zvečana - Kosovska Mitrovica

    Filološko-umetničkog fakulteta iz Kragujevca

    Kraljevske akademije lepih umetnosti iz Antverpena, Belgija, gosti Bijenala

     

    Nagrade Bijenala:

    Jovana Jovanović, III godina, FLU Beograd

    Milena Vasojević, IV godina, FPU Beograd

    Nikola Garović, III godina, FILUM Kragujevac

    Vidan Ristović, IV godina, FILUM Kragujevac

    Ana Karolina Multas (Ana Karolina Multas), master, Kraljevska akademija lepih umetnosti iz Antverpen

    Maarće Meert (Maartje Meert), master, Kraljevska akademija lepih umetnosti iz Antverpen

    Pohvale:

    Dragana Kovačević, IV godina, AU Novi Sad

    Marko Zajić, III godina, AU Novi Sad

    Vanja Pašić, IV godina, FULIM Kragujevac

     

    žiri: Maja Simić, magistar likovnih umetnosti, grafičar (predsednica), Marija Backić, istoričar umetnosti, Viktor Mijatović, magistar likovnih umetnosti, grafičar

     

    Nagrada Bijenala se sastoji u organizovanju samostalne izložbe nagrađenom autoru u Galeriji Doma kulture Studentski grad

    http://www.dksg.rs

    15/May/2018

    Savremena galerija Zrenjanin, Trg slobode 7, Zrenjanin

    Muzeji za 10

    OBNOVA SRPSKE UMETNOSTI POSLE 1950. GODINE: BEOGRADSKA GRUPA, GRUPA 57, UMETNICI IZVAN GRUPA - izložba radova iz zbirke Savremene galerije Zrenjanin (14.5.-6.7.2018.)

    autor i kustos izložbe: Sunčica Lambić-Fenjčev

    http://www.galerija.rs

    Muzej u Smederevu, Omladinska 4, Smederevo

    Muzeji za 10

    SMEDEREVO: GRAD I LJUDI U UMETNOSTI 20. VEKA - izložba (14.5.-30.6.2018.)

    autorka izložbe: mr Snežana Cvetković, visa kustoskina Muzejau Smederevu

    http://mus.org.rs

    Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd

    ŽENSKO STVARALAŠTVO U ARHITEKTURI I DIZAJNU: EVROPSKI I LOKALNI KONTEKST - 3 izložbe (14.5.-2.6.2018.)

     

    100 DELA | 100 ŽENA | 100 GODINA, Evropske žene u arhitekturi i dizajnu 1918-2018 (deo evropskog projekta MoMoWo)

     

    MoMoWo - putujuća izložba fotografija sa međunarodnog konkursa na temu kuća i stanova žena dizajnera

     

    NJEN KRUG - Žensko stvaralaštvo u arhitekturi XX veka u Srbiji i Crnoj Gori

    autorke: Milena Zindović, Andrea Tamaš Dačić i Ivana Stanojeva

     

    organizacija: Muzej primenjene umetnosti i Žensko arhitektonsko društvo ŽAD

    http://mpu.rs

    БартcелонаBelgrade Design District, 1 Sprat, lokal 96

    STIJEPO BRBORA: GLORY HOLES - photography exhibition (14-26.5.2018.)

    www.brbora.net

    https://www.facebook.com/events/2213897165562081

    https://www.bartcelona.net

    16/May/2018

    Art galerija Gasto bara 20/44, Skadarska 40b, Beograd

    Umetnička organizacija Linija

    ALEKSANDAR BAJUNOVIĆ (1995, Šabac) izložba (15.5.-15.6.2018.)

    https://www.facebook.com/linijaumetnickaorganizacija

    Fakultet likovnih umetnosti/Centar za grafiku i vizuelna istraživanja Akademija, Pariska 16, Beograd

    TATJANA KORAKSIĆ (1963, Beograd): SEME / SEED ILI SEJANJE / SEEDING - izložba (15-29.5.2018.)

    http://www.fluc.org

    Slovenski etnografski muzej, Metelkova 2, Ljubljana

    NESNOVNA KULTURNA DEDIŠČINA SRBIJE / NEMATERIJALNO KULTURNO NASLEĐE SRBIJE - izložba (15.5.-4.6.2018.) Centra za nematerijalno kulturno nasleđe Srbije pri Etnografskom muzeju u Beogradu

    http://www.etno-muzej.si

    Dvorska Galerija, Dragoslava Jovanovića 7, Beograd

    PREDRAG PEDJA MILOSAVLJEVIĆ (1908-1989) - izložba (15-26.5.2018.) povodom 110.godišnjece njegovog rodjenja

    http://dvorskagalerija.rs

    SANU, Beograd

    MIHAILO PETROVIĆ ALAS - izložba povodom 150 godina od rođenja Mihaila Petrovića Alasa (15.5.-22.6.2018.)

    autori: Žarko Mijajlović, Marija Šegan Radonjić, Maja Novaković i Stevan Mićić

    https://www.sanu.ac.rs

    Galerija umjetnina, Kralja Tomislava 15, Split

    BANE MILENKOVIĆ (1963, Novi Sad): SALON CIPELA - izložba (15.5.-3.6.2018.)

    kustosica: Iva Körbler

    https://www.galum.hr

    Galerija Haos, Dositejeva 3, Beograd

    FRANSOAZ EMENEGER (FRANÇOISE EMMENEGGER) i KRISTIAN HAMAŠER (CHRISIANE HAMACHER): LIMES - RAZGRANIČENJE - izložba skulptura i crteža u prostoru, na zidu galerije i papiru (15.5.-15.6.2018.)

    https://www.facebook.com/galerija.haos

    Dom omladine Beograda

    DAVOR GROMILOVIĆ (Sombor): UNTOLD TALES - izložba (15.5.-1.6.2018.)

    gromilovic.com

    http://www.domomladine.org

    Galerija Škuc, Stari trg 21, Ljubljana

    16. leto Šole za kuratorske prakse in kritiško pisanje: Svet umetnosti

    VORANC KUMAR: NEKAJ MINUT KASNEJE - razstava (15.5.-7.6.2018.)

    kurator in kuratorke: Urška Aplinc, Maja Burja, Anja Guid, Ajda Ana Kocutar, Iza Pevec, Adrijan Praznik

    mentori: Alenka Gregorič, Miran Mohar

    http://www.scca-ljubljana.si

    Galerija 212, Vlajkoviceva 25, Beograd

    JOVAN I. RAKIDŽIĆ (1944, Dobrica): Sve se u prirodi može svesti na … KRAJ - izložba (15-29.5.2018.)

    http://www.galerija212.co.rs

    17/May/2018

    Palača Milesi | Galerija umjetnina | Galerija Kula, Split

    IGNASI ABALLÍ (Barcelona, 1958): EXHIBITION CONTINUES - izložba (16.5.-16.6.2018.)

    kustos izložbe: Duje Mrduljaš

    http://ignasiaballi.net

    organizacija: Galerija umjetnina u suradnji s Galerijom Kula i Zavodom HAZU

    https://www.galum.hr

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    Hol Biblioteke

    SREĆA JE LEPA SAMO DOK SE ČEKA (STO DVADESET GODINA OD ROĐENJA DESANKE MAKSIMOVIĆ) - izložba knjiga (16-31.5.2018.)

    autor izložbe: Rastko Marković

    http://www.dksg.rs

    MMC galerija Grada Umaga, Trg Marije i Line, Umag

    EUGEN BORKOVSKY: TRAGOVI - samostalna izložba (16.5.-7.6.2018.)

    https://www.facebook.com/eugen.borkovsky

    Narodni muzej Zrenjanin, Subotićeva 1, Zrenjanin

    Muzeji za 10

    JAPANIZAM U BANATU: 1869-1969 - izložba (16.5.-21.6.2018.)

    autor izložbe i pratećeg kataloga: Dejan Vorgić, kustos - istoričar umetnosti zrenjaninskog muzeja

    http://www.muzejzrenjanin.org.rs

    Kulturni centar Laza Kostić, Sombor

    INOVATIVNI FINSKI DIZAJN - izložba (16-26.5.2018.)

    Izložbu će otvoriti Perti Ikonen, ambasador Finske u Srbiji

    organizacija: Kulturni centar Laza Kostić Sombor, u sardnji sa ambasadom Finske

    http://www.kcsombor.org.rs

    18/May/2018

    Savremena Galerija Subotica, Park Rajhl Ferenca 5, Subotica

    PRESECANJE MEDIJA - izložba (17.5.-20.7.2018.)

    umetnici/ce: KSENIJA KOVAČEVIĆ, KORINA GUBIK, LASLO ANTAL, IVANA MARIĆ, KONSTANTIN STEFANOVIĆ, LEONID PILIPOVIĆ

    autor izložbe: Miroslav Jovančić, kustos SGSU

    https://sgsu.org.rs

    Galerija Art 55, Ćirila i Metodija 17a, Niš

    IVONNA THEIN (Nemačka): BODY OPTIONS - izložba (17.5.-6.6.2018.)

    Izložbu će otvoriti prof. Branimir Karanović

    http://www.art55.rs

    Galerija RTS, Takovska 10, Beograd

    MIKAN ANIČIĆ (Srbija/Francuska): DVORSKI PORTRETI BEZ KRALJA - izložba slika (17.5.-17.6.2018.)

    govore: Nikola Kusovac, član Saveta za likovno stvaralaštvo RTS, filozof Dragoljub Kojčić, istoričar umetnosti Maja Živanović i autor

    http://www.rts.rs

    Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd

    KARAĐORĐEVA - MOZAIK - izložba izabranih radova studenata druge i treće godine odseka Primenjeno slikarstvo i studenata treće i četvrte godine odseka Konzervacija i restauracija FPU izvedenih na predmetima Osnove zidnog slikarstva i Osnove monumetalnog slikarstva tokom školske 2016. i  2017. godine (17-28.5.2018.)

    http://www.fpu.bg.ac.rs

    Galerija '73, Beograd

    MILIJA GLIŠIĆ (1932, Riljac) - retrospektivna izložba skulptura (17-29.5.2018.)

    http://www.galerija73.com

    Umetnička galerija Kruševac, Majke Jugovića 12, Kruševac

    Muzeji za 10

    POKLON - ZBIRKA OLGE VUJADINOVIĆ BLAŽEK (1936-2015) - izložba (17.5.-30.6.2018.)

    autorka izložbe: Biljana Grković

    https://www.facebook.com/galerijakrusevac

    Galerija Zvono, Beograd

    Umetnička kolaborativna grupa Dim Tim: KA UTOPIJI - XII samostalna izložba (17.5.-1.6.2018.)

    https://dimtimart.wordpress.com

    https://www.facebook.com/galleryzvono

    19/May/2018

    Centar za kulturu Grocka/Rančićeva kuća, Majevička 9, Grocka

    33. LIKOVNA KOLONIJA GRAFIKE GRADA SMEDEREVA 2017. godine - grupna izložba (18-29.5.2018.)

    učesnici: Marija Sibinović (Beograd), Jana Danilović (Užice), Jelena Damnjanović (Šabac), Marijana Janković (Ivanjica), Dajana Jekić (Banja Luka), Bojana Mihajlović (Banja Luka), Rumen Rajkov (Haskovo, Bugarska), Georgi Kanarov (Trnovo, Bugarska)

    gosti: Mika Lovre (Beograd), Bojan Bikić (Beograd), David Vartabedijan (Beograd)

    http://www.kulturagrocka.rs

    Radio Beograd/Kamena sala, Hilandarska 2, Beograd

    BITI DRUGI - 60 GODINA RADIO BEOGRADA 2 - izložba (18.5.-7.10.2018.)

    http://www.radiobeograd.rs

    Društvo arhitekata Zagreba, Trg bana Josipa Jelačića  3/I, Zagreb

    IVAN ČIŽMEK: GRAD GORGONE, APROPRIJACIJA U 99 SLIKA - izložba (18-26.5.2018.)

    organizacija: Hrvatski muzej arhitekture HAZU i Društvo arhitekata Zagreba

    https://www.facebook.com/events/361396341013858/

    http://info.hazu.hr/hr/o-akademiji/jedinice/hrvatski_muzej_arhitekture

    Etnografski muzej u Beogradu/Manakova kuća, Gavrila Principa 5, Beograd

    IPAK, POHVALA RUCI - izložba (18-31.5.2018.)

    umetnici: Zaim Balović-Zadža, Ljiljana Gavrilović, Mario Ukmar-Tedi

    kustosi izložbe: Saša Srećković i Branka Ivanić

    Izložbu prate i radionice:

    Izrada unikatnog nakita (Mario Ukmar-Tedi)

    Od babe do devojke - restauracija manjih predmeta (Zaim Balović-Zadža)

    Izrada minijaturnih kućica od glinamola (Bojana Ban, akad. slikar)

    https://etnografskimuzej.rs

    Galerija Miodrag Dado Đurić, Balšića pazar bb, Cetinje

    ROZEMARI TROKEL (1952) - putujuća izložba Instituta za odnose sa inostranstvom iz Štutgarta (ifa) (17.5.-10.7.2018.)

    http://www.goethe.de/belgrad

    Umetnostna galerija Maribor/Studio, Trg Leona Štuklja 2, Maribor

    PARALLEL ǀ Redko nedolžno, nikoli preprosto - razstava (18.5.-16.6.2018.)

    sodelujoči umetniki: Joséphine Desmenez (Francija), Philipp Meuser (Nemčija), Livia Sperandio (Italija), Nita Vera (Finska)

    kustosinja razstave: Maria Faarinen (Finska)

    http://www.ugm.si

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    IGNASI ABALLI (1958, Barcelona): EXHIBITION CONTINUES - izložba (18.5.-15.6.2018.)

    kustosica: Martina Munivrana

    http://www.msu.hr

    Galerija Lucida, Čika Ljubina 11, Beograd

    VIŠNJA PETROVIĆ (1960, Novi Sad): BELEŠKE O KATASTROFAMA - izložba (18-30.5.2018.)

    http://galerijalucida.rs

    Art-kafe galerija Beti Ford, Zetska 2, Beograd

    Umetnikov otisak

    MILICA KRSTIĆ (Pančevo): POKRETI - izložba fotografija (18-26.5.2018.)

    https://es-la.facebook.com/Umetnikov-otisak-334725466890566

    20/May/2018

    Narodni muzej Šabac, Masarikova 13, Šabac

    RODJENJE HUMANOIDNE ROBOTIKE - izložba (19.5.-11.6.2018.), povodom 50 godina Centra za robotiku Instituta „Mihajlo Pupin“

    http://www.muzejnt.rs

    Univerzitetska biblioteka Nikola Tesla, Kej Mike Paligorića 2, Niš

    GUSTAV KLIMT - PRETEČA MODERNE - izložba (19-27.5.2018.)

    https://www.facebook.com/AustrijskiKulturniForum

    Muzej Kotarka, Maršala Tita 105, Novo Miloševo

    150 GODINA BEČKE ULICE RINGŠTRASE - OD POČETKA RADOVA DO DANAS - izložba (19.5.-30.6.2018.)

    https://www.facebook.com/AustrijskiKulturniForum

    Kulturni centar Laza Kostić, Sombor

    GIORGIO MORANDI (1890-1964, Bolonja) - izložba (19.5.-7.6.2018.) reprodukcija Morandijevih akvarela 50 acquarelli di Giorgio Morandi koje je 1974. publikovao Zurlini Valerio

    autor izložbe: Živa Škodlar Vujić

    organizacija: Kulturni centar Laza Kostić Sombor u saradnji sa Visconti Fine Art Gallery iz Ljubljane

    http://www.kcsombor.org.rs

    Srednja Tehnička škola Mileva Marić, Glavna 7-9, Titel

    GUSTAV KLIMT - PRETEČA MODERNE - izložba (19.5.-10.6.2018.)

    https://www.facebook.com/AustrijskiKulturniForum

    Gelerija Blatobran, Gospodar Jevremova 38, Beograd

    OAZA - izložba vaza srpskih umetnik/keramičara (19-27.5.2018.)

    http://www.publicroom.org

    Galerija La Vista, Mite Ružića 2, Novi Sad

    JUBILEJ NOVOSADSKOG AERO KLUBA 1923-2018 - izložba (19.5.-2.6.2018.)

    https://www.facebook.com/Gallery-LA-VISTA-1463720123910544

    21/May/2018

    Cafe galerija Paris Art, Mije Petrovića 4, Niš

    MARINA RADULOVIĆ (1985, Niš): 5 MINUTA …ISPRED TEBE… - izložba kolaža (20-27.5.2018.)

    https://www.facebook.com/ParisArtAme

    Foto galerija Lang, Langova 15, Samobor

    MAX DERETA (Nizozemska): CIRKUS MAKSIMUS - izložba fotografija (20.5.-17.6.2018.)

    http://www.fotogalerija-lang.com

    22/May/2018

    Mali likovni salon, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad

    KORINA GUBIK (1987, Senta): TABU - izložba (21.5.-2.6.2018.)

    http://www.kcns.org.rs

    Dvorac Eđšeg Kulturnog centra Novog Sada, Antona Čehova 4, Novi Sad

    DRAGANA MARAVIĆ - izložba slika (21-27.5.2018.)

    http://www.kcns.org.rs

    Kulturni centar Kuća kralja Petra I, Vase Pelagića 40, Beograd

    SNEŽANA VUJOVIĆ NIKOLIĆ (1959, Beograd): OSVIT - izložba slika (21-26.5.2018.)

    http://www.kucakraljapetra.rs

    Galerija Spot, Čanićeva 6, Zagreb

    Zaboravljeno nasljeđe - europska avangardna umjetnost na mreži / Forgotten Heritage - European Avant-garde Art Online

    https://www.forgottenheritage.eu/artists

     

    PROŠIRENA FOTOGRAFIJA - izložba u tri sukcesivna segmenta predstavlja radove pojedinih hrvatskih neoavangardnih umjetnika aktivnih od sredine 1960-ih nadalje (23.4.-1.6.2018.)

     

    Medij fotografije i mogućnosti izraza - III tematski segment (21.5.-1.6.2018.)

    Petar Dabac (1942)

    Enes Midžić (1946)

    Vlado Martek (1951)

     

    kustosi: Sandra Križić Roban, Lana Lovrenčić, Jelena Pašić iz Ureda za fotografiju

    http://croatian-photography.com

    23/May/2018

    KGZ/Galerija VN, Ilica 163a, Zagreb

    MIA MARAKOVIĆ: TRANSPARENTNE GRANICE - izložba (22.5.-9.6.2018.)

    http://www.kgz.hr/hr/knjiznice/citaonica-i-galerija-vn/47

    Galerija SULUJ, Beograd

    KOSTA BUNUŠEVAC i VESNA MILUNOVIĆ: MAESTRI SLIKARSKIH ILUZIONIZAMA - zajednička izložba (22-31.5.2018.)

    https://www.facebook.com/sulujgalerija

    24/May/2018

    KomBank Art hol, Trg Politika 1, Beograd

    ŽIVOT ORIGINALA - izložba o konzervaciji i restauraciji umetničkih dela Odseka konzervacija i restauracija Fakulteta primenjenih umetnosti (23.5.-10.6.2018.)

    organizacija: KomBank Art hol i Fakultet primenjenih umetnosti

    http://www.fpu.bg.ac.rs

    Galerija ULUS, Beograd

    MILUTIN OBRADOVIĆ: OBIČAN MALECKI SVET - izložba (23-29.5.2018.)

    http://www.ulus.rs

    Hrvatski muzej arhitekture (HAZU), Ivana Gorana Kovačića 37, Zagreb

    IVAN ČIŽMEK: GRAD GORGONE, APROPRIJACIJA U 99 SLIKA - izložba (23.5.-20.6.2018.)

    organizacija: Hrvatski muzej arhitekture HAZU i Društvo arhitekata Zagreba

    https://www.facebook.com/events/361396341013858/

    http://info.hazu.hr/hr/o-akademiji/jedinice/hrvatski_muzej_arhitekture

    SCCA-Ljubljana

    KSENIJA ČERČE (1969): NE - razstava (23-30.5.2018.)

    ksenijacerce.kibla.org

    http://www.scca-ljubljana.si

    25/May/2018

    Prodajna galerija Beograd, Kosancicev venac 19, Beograd

    BOŽIDAR PLAZINIĆ: BIBLIOTEKA NOJEVA BARKA - izložba (24.5.-11.6.2018.)

    http://galerijabeograd.org

    Muzej Zepter, Knez Mihailova 42, Beograd

    STEFAN MIROSAVIĆ: STEPENIŠTE, OD DIPLOME DO DOKTORATA - izložba (19.5.-24.6.2018.)

    http://www.stefanmirosavic.com

    http://www.zeptermuseum.rs/noc-muzeja-stefan-mirosavic-stepeniste

    http://www.zeptermuseum.rs

    Kulturni centar Novog Sada

    PAVLE MAKSIMOVIĆ - izložba grafika (24.5.-19.6.2018.)

    http://www.kcns.org.rs

    Zavod za kulturu Vojvodine, Vojvode Putnika 2, Novi Sad

    ČILA DAVID (Novi Sad): POMERANJA - razmišljanja kroz fotodiptihe - izložba (24.5.-3.6.2018.)

    http://zkv.rs

    Galerija Zuccato, Decumanus 34, Poreč

    IVANA ARMANINI (Zagreb), IGOR HOFBAUER (Zagreb), MIRON MILIĆ (Vinkovci): IZA LINIJE - izložba (24.5.-24.6.2018.)

    https://www.facebook.com/pages/biz/52440/Galerija-Zuccato/379508765444897

    Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd

    LAUREATI SALONA U OKTOBRU - izložba (24.5.-8.6.2018.)

    Velika nagrada za oblast likovnih umetnika: Sretko Divljano i Marija Knežević

    Velika nagrada za oblast primenjenih umetnosti: Branimir Karanović i Desimir Denić

    Pohvala: Jovan Jelić

    Nagrada publike: Ivan Kocić

    http://www.ulus.rs

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    TOMISLAV BRAJNOVIĆ (1965, Zagreb): DIRECT LINK / DIREKTNA VEZA - izložba (24.5.-10.6.2018.)

    kustosica izložbe: Nataša Ivančević, pomoćnica ravnatelja i muzejska savjetnica

    http://www.msu.hr

    Umetnički prostor U10, Kosovke devojke 3, Beograd
     

    BE YOURSELFIE - grupna izložba (24.5.-6.6.2018.)

    umetnici: JANOŠ BRUKNER, MAJA ĐORĐEVIĆ, BOTOND KEREŠTEZI, OSTIN LI

    www.brucknerjanos.com

    www.botondkeresztesi.com

    www.austinlee.net

    www.everybodyneedsart.com
    kustos: Peter Bence

    organizacija: Umetnički prostor U10, Everybody Needs Art (Budimpešta)

    http://u10.rs

    26/May/2018

    Kibla, Maribor

    OTO RIMELE: ANOMALIJE - razstava (25.5.-16.6.2018.)

    http://www.otorimele.com/sl

    http://www.kibla.org

    Galerija Plus, Srpska ulica 10-12, Banja Luka

    ANA VASIĆ (1995, Banjaluka), JELENA VUČIĆ (1994, Banjaluka), VESNA MAJSTOROVIĆ (1994, Gradiška): INDIVIDUALNE MITOLOGIJE - izložba (25.5.-2.7.2018.)

    kustos izložbe: Lana Pilipović, viša kustoskinja MSURS

    http://www.msurs.net

    Hotel Slavija, Beograd

    MEDJUNARODNI SAJAM ANTIKVITETA , HOBIJA I UMETNICKIH PREDMETA

    https://www.facebook.com/antiquesandhobby

    Kulturni centar Zrenjanina

    FESTIVAL ZDRAV ŽIVOT (26/27.5.2018.)

    https://www.kczr.org

    Centar za kulturu Masuka, Branka Radičevića 1. Velika Plana

    MALI FORMAT ULUPUDS-a 2018 - izložba Slikarsko-grafičke sekcije ULUPUDS-a (25.5.-7.6.2018.)

    http://www.ulupuds.org.rs

    5. Međunarodni festival stripa NIFEST 2018 (24-27.5.2018.) Niš

     

    Paviljon u Tvrđavi

    10.00-20.00 Sajam stripskih izdavača

    12:00 OTVORENA STRIPSKA RADIONICA

    učestvuje: Vladimir Vesović, stripski autor i pedagog

    14:00 Stripovanje: TRETMAN SRPSKIH STRIPSKIH FESTIVALA - STRIPSKE SLAMKE MEĐU VIHOROVE

    učestvuju:  Zoran Stefanović, pisac i stripski teoretičar, Nebojša Vesović, direktor Međunarodne strip konferencije Kragujevac, Zoran Nikolić, umetnički direktor Nifesta, Srđan Savić, direktor Nifesta

    15:00 Stripovanje: PREDSTAVLJANJE NOVOSADSKE STRIP SCENE

    učestvuje: Jovan Gvero, urednik SKCNS

    15:30 Stripovanje: ZLATNA MUNJA - PRIČA O VELIKOM BLEKU

    učestvuje: Gabrijele Ferero, urednik „Velikog Bleka“ u Italiji, Srđan Savić, direktor Nifesta, Milan Ilić, grafički urednik „Velikog Bleka“

    16:30 Stripovanje: PREDEO CRTAN MITOVIMA

    učestvuje: Petar Meseldžija, stripski autor, slikar i ilustrator

    18.00 Stripovanje: SLOBODA 2018

    učestvuju: Aleksa Gajić, stripski autor, Dejan Stojiljković, pisac i stripski scenarista, Dejan Najdanović Najda, vokalni solista, Igor Marković, urednik u „Sistem komiksu“

     

    Amfiteatar na Keju

    20:30 Muzički program Rokenrol kaiš na stripskoj tabli

    MOKRI JAZZ

    OPPOSITE WAY

    REVOLUTION

    https://www.nifest.com

    13. Beogradska internacionalna nedelja arhitekture - BINA (10-31.5.2018.)

    PROGRAM

    http://www.bina.rs

    Stella Maris, Umag

    2. SEA STAR FESTIVAL 2018 (24-27.5.2018.)

    SATNICA

    http://www.seastarfestival.com

    LJUBLJANA MINI MAKER FAIRE

    PROGRAM

    https://ljubljana.makerfaire.com

    Dom vojske, Braće Jugovića 19, Beograd

    ZABORAVLJENI HEROJI - izložba fotografija (25.5.-14.6.2018.) povodom završetka Prvog svetskog rata

    http://www.odbrana.mod.gov.rs

    Narodno pozorište Timočke krajine Radmilović Zaječar, Timočke bune 16, Zaječar

    33. Festival mladih pesnika DANI POEZIJE 2018. (23-26.5.2018.)

    PROGRAM

    https://www.facebook.com/pozzoranradmilovic

    DOBRE NAVIKE - šetnja kroz savremenu umetnost Beograda
     

    11.00 Remont - nezavisna umetnička Asocijacija, Maršala Birjuzova 7 (www.remont.net)

    T. STRUGAR O VULGARNOM

    Kroz izložbu vode: T. Strugar, Marija Radoš i Miroslav Karić

     

    12.00 Galerija Menjačnica (Goethe-Institut Belgrad), Knez Mihailova 50 (www.goethe.de/belgrad)

    VELJKO LALIĆ: GRUPNI PORTRETI SNOVA / BEOGRADSKI MATRIKS / 1:1, 1:10, 1:100, I…

    Kroz izložbu vodi: Veljko Lalić

     

    13.00 Magacin, KraljevićaMarka 4 (https://magacin2015.wordpress.com)

    BORIS BURIĆ: THE BEAUTY IS IN THE STREET

    Kroz izložbu vode: Boris Burić, Marija Radoš i Miroslav Karić

    http://www.remont.net

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    SEMINAR ŽELIMIRA ŽILNIKA (26/27.5.2018.)

    http://www.dksg.rs

    Kalemegdan, Beograd

    4. BEOGRADSKI MANIFEST - veliki sajam manifestacija, degustacija i destinacija (25-27.5.2018.)

     

    11:15-11:30 Promocija Gradske opštine Čukarica - Hor Šara

    11:30-11:45 Promocija Grada Zrenjanin - Kulturno umetničko društvo Đerđef
    12:00-12:45 Promocija Gradske opštine Čukarica - Kulturno umetnički program
    13:00-13:30 Promocija tradicije i manifestacionog turizma opštine Bela Palanka
    13:45-14:30 Promocija Grada Kikinda - muzički program
    14:45-15:00 Kulturno umetničko društvo PKB
    15:00-15:15 Promocija opštine Bela Palanka - Kulturno umetničko društvo Remzijana
    15:30-16:00 Promocija opštine Sokobanja - Prva harmonika
    16:15-16:45 Promocija opštine Bačka Palanka - kulturno umetnički program
    17:00-18:00 Predstavljanje turističke ponude Republike Srpske - Harmonikaši iz Ugljevika
    18:15-18:45 Promocija opštine Bačka Palanka - nastup grupe Santos Brothers band
    19:00-20:00 Promocija turističke ponude Herceg Novog - Guitar Art Summer Fest
    20:00-21:00 Promocija turističke ponude Herceg Novog – Operosa Montenegro Opera Festival
     

    Festivalska zona: Mašta može svašta

    11:00 Najava manifestacije

    11:10 KUD Dukat

    12:00 Klovn Paja

    13:20 Gimnastičari Palilula

    13:50 KUD PKB

    14:25 Artistikum - likovna i muzička radionica

    15:40 Dečja pozorišna predstava - pozorište Čarapa

    16:10 Plesni studio UV dance

    17:00 Hor Svitac

    17:40 Sportska radionica i animacija

    18:30 Dečji hor Vrapčić

    19:10 Pinkove zvezdice

    19:40 Peđolino predstava

    20:30 DJ i žurka za mališane

     

    Plesna zona
    11:00-13:00 UV dance, plesne radionice i animatori na štulama
    13:00-13:20 Tim Lady’s corner
    13:20-16:00 UV dance, plesne radionice i animatori na štulama
    16:00-16:05 Urbanlicious
    16:05-16:35 Dance centar Ikigai
    17:00-21:00 Velika plesna žurka
     

    Ponovo radi bioskop

    15.00 http://mcf.rs/repertoar/deda-mraz-na-zameni

    17.00 http://mcf.rs/repertoar/golem-iz-lajmhausa

    19.00 http://mcf.rs/repertoar/120-otkucaja-u-minuti

     

    Animirani program

    11.15 http://mcf.rs/repertoar/pat-i-mat

    13.00 http://mcf.rs/repertoar/hauard-lavkraft-i-zaledeno-kraljevstvo

    http://www.beogradskimanifest.rs

    Lauba - Kuća za ljude i umjetnost, Prilaz baruna Filipovića 23a, Zagreb

    Umjetnička konvencija: NESVRSTANI - TJEDAN ZA LJUDE I UMJETNOST (22-27.5.2018.)

     

    11:00-22:00 izlagačko prodajni program

     

    11:00-20:00 live street art

     

    11:00 Laubica: Šume - likovna radionica za djecu (3-7 godina)

    11:00 Radionica kave by Lively Roasters

    12:30 Radionica ilustracije

    15:30 Laubica: Afrička maska - likovna radionica za djecu (8-12 godina)

    16:00 Radionica likovne kritike

    17:00 Radionica papercuttinga

    19:00 ŠTO UOPĆE ZNAMO O UMJETNIČKOM TRŽIŠTU? - okrugli stol

    moderira: Nikola Albaneže
    sudjeluju: Radovan Beck, Elvira Kranjčar, Zdravko Mihočinec, Josip Zanki

    19:00 DJ E-Base

     

    21:00 Motovun Film Festival predstavlja:

    L.A.nedovršeno (Hrvatska, 2008)

    Igor Mirković

     

    21:00 Mayales - koncert

     

    https://www.facebook.com/nesvrstani.hr

    http://www.nesvrstani.hr

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Mala škola bontona: KAKO SE SLUŠA KONCERT

    voditelj: Miloš Milovanović

    Nemanja Nikolić kvartet

    Muzika Volta Diznija

    organizacija: Centar za muziku

    200 din

    http://www.kolarac.rs

    Dunavski kej, Grocka

    2. ARHANGEL MOTO-ROCK FEST (25/26.5.2018.)

     

    S.A.R.S.

    BOLESNA ŠTENAD

    KONTRAS

    HUNTING SOULS

    SAN DEBELIH ŽENA

    DORUČAK NA TRAVI

    MOKRIASFALT

    NAVY NE OBECAVA

    FULSH IDEALS

     

    organizacija: MK Arhangel Srbija

    besplatno

    https://www.facebook.com/mkarhangel.srbija.9

    7. MAJ MESEC MATEMATIKE (M3) (14-30.5.2018.)

    PROGRAM

    organizacija: Centar za promociju nauke u saradnji sa Matematičkim institutom SANU

    http://m3.cpn.rs

    58. Festival hrvatskih kazališnih amatera (FHKA) (11-13.5.2018.) Pazin (25-27.5.2018.) Vodice

    PROGRAM

    http://www.hrsk.hr

    Dečiji kulturni centar, Takovska 8, Beograd

    Skupština Udruženja likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS)

     

    dnevni red:

    1. Usvajanje dnevnog reda

    2. Izbor zapisničara, verifikatora (2), overivača zapisnika (2) i Izborne komisije (5)

    3. Usvajanje Poslovnika o radu Skupštine

    4. Verifikacija novih članova ULUPUDS-a primlјenih 2016, 2017 i 2018.  godine

    5. Izbor članova organa i tela

    6. Usvajanje izmena i dopuna Pravilnika o prijemu u članstvo ULUPUDS-a

    7. Nagrade

    8. Finansijski izveštaj i izveštaji o radu organa 

    9. Razno

    http://www.ulupuds.org.rs

    8. BEST DESIGN WEEK - seminar dizajna i brendiranja (26.5.-2.6.2018.) Beograd

    26.5.
    12:00 Svečano otvaranje

    27.5.
    11:00-12:00 Meet-up sa predavačima na ovogodišnjim radionicama i dodela akreditacija svim izabranim učesnicima
    12:00-16:00 Design Insight - različita predavanja na temu brendiranja, dizajna, WEB-a kao i prezentacionih veština

    28.5.-1.6.
    18:00-21:30 Radionice

    2.6.2018.
    Svečano zatvaranje

    http://best.rs/bdw

    Galerija New Moment, Hilandarska 14, Beograd

    GuruShots: NIGHLIFE - prodajna izložba fotografija (25-27.5.2018.)

    https://www.facebook.com/GuruShots

    https://www.facebook.com/NewMomentGallery

    12. SVETLOBNA GVERILA: BARVE (11.5.-16.6.2018.) Ljubljana

    Aleksandra Stratimirović (SE/RS) & Athanassios Danilof (GR), Yoko Seyama (DE/JP), Boštjan Čadež (SI), Kurt Laurenz Theinert (DE), Srednja šola za oblikovanje in fotografijo, Maro Avrabou & Dimitri Xenakis (FR), Jaka Šimenc & Akaša Bojić & Luka Umek (SI), Marko Batista (SI), Matej Bizovičar (SI), Chaga Unsane Designs (SI), Bilal Yilmaz (TR), Metka Mikuletič & Nuša Jurkovič (SI), Mojca Zlokarnik (SI),  Andreja Džakušić (SI) & Keiko Miyazaiki (SI/JP), Miran Kreš (SI), Marija Jenko (SI), Natan Esku (SI), Natalija Črnčec & Nina Šulin (SI), Erik Matrai (HU), Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (SI), Fakulteta za arhitekturo, Tina Mozetič (SI), udeleženci Laboratorija Svetlobne gverile

    mentorji: MO:YA (AT) & Sašo Sedlaček, Damijan Kracina, Jaka Šimenc, Brane Ždralo, Luka Frelih

     

    Galerija Vžigalica

    12.00 YOKO SEYAMA: MELODY DOTS 14 - COLOUR / MELODIČNE TOČKE 14 - BARVA & SAIYAH #2 - instalaciji

    12.00 ALEKSANDRA STRATIMIROVIĆ & ATHANASSIOS DANILOF: COLOUR WHEELS / BARVNI KROGI - objekti

    12.00 BOŠTJAN ČADEŽ: KOLORAMA - instalacija

     

    Trg Francoske revolucije

    21.30 KURT LAURENZ THEINERT: MAGICAL COLOUR SPACE / ČAROBNI BARVNI PROSTOR - instalacija

     

    Vrt ob Križevniški cerkvi

    21.30 MARO AVRABOU & DIMITRI XENAKIS: GMO: GREEN MARVELLOUS OPULENCE / GSO: ČUDOVITO ZELENO OBILJE - objekti

     

    Križanke

    21.30 SREDNJA ŠOLA ZA OBLIKOVANJE IN FOTOGRAFIJO LJUBLJANA: DRUGI MI - objekti

     

    Križevniška Soteska

    21.30 JAKA ŠIMENC & AKAŠA BOJIĆ & LUKA UMEK: SVETLOBNA NIT - instalacija

     

    Fasada ZRC SAZU, Gosposka ulica

    21.30 MARKO BATISTA: BARVE V GIBANJU - interaktivna video projekcija

     

    Soteska

    21.30 MATEJ BIZOVIČAR: RIBOGUNCI - instalacija (11.5.-31.8.2018.)

     

    Novi trg

    21.30 A:PART: INTERKONEKTOR - interaktivni objekt

     

    Zvezda park

    21.30 BILAL YILMAZ: BUTTERFLY / METULJ - interaktivni objekt

     

    Ploščad pri Cankarjevem domu

    21.30 METKA MIKULETIČ & NUŠA JURKOVIČ: VZPOREDNI SVET - interaktivna projekcija

     

    Palača Cukrarna

    18.00 MARIJA JENKO: UPODOBITEV SVETLOBE - objekti

    18.00 NATAN ESKU: PLANTASMA - objekti

    18.00 KEIKO MIYAZAKI: DREAM CEMETERY / POKOPALIŠČE SANJ - objekt

    18.00 NATALIJA R. ČRNČEC & NINA ŠULIN: SOBITI - instalacija

    18.00 MIRAN KREŠ: Z - instalacija

    18.00 ERIK MATRÁI: GLORY CONE / STOŽEC SLAVE - objekt

    18.00 LABORATORIJ SVETLOBNE GVERILE - serija objektov & instalacij

    18.00 ALUO (smer kiparstvo): ODSOTNOST JE (PRISOTNA) SEDANJOST - instalacija na fasadi palače Cukrarna

     

    Različne lokacije po mestu

    TINA MOZETIČ: ROGNIK - serija objektov

    http://www.svetlobnagverila.net

    Studentski park Beograd

    14. BEOGRADSKI NOĆNI MARKET (25/26.6.2018.)

    organizacija: JKP Gradske pijace

    https://www.facebook.com/beogradskinocnimarket

    Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd

    ŽENSKO STVARALAŠTVO U ARHITEKTURI I DIZAJNU: EVROPSKI I LOKALNI KONTEKST - 3 izložbe (14.5.-2.6.2018.)

     

    100 DELA | 100 ŽENA | 100 GODINA, Evropske žene u arhitekturi i dizajnu 1918-2018 (deo evropskog projekta MoMoWo)

     

    MoMoWo - putujuća izložba fotografija sa međunarodnog konkursa na temu kuća i stanova žena dizajnera

     

    NJEN KRUG - Žensko stvaralaštvo u arhitekturi XX veka u Srbiji i Crnoj Gori

    autorke: Milena Zindović, Andrea Tamaš Dačić i Ivana Stanojeva

    organizacija: Muzej primenjene umetnosti i Žensko arhitektonsko društvo ŽAD

     

    Stručno vođenje kroz izložbe: Milena Zindović

    http://mpu.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    KOPELIJA - balet

    300 din

    http://www.kolarac.rs

    Dorćol Platz, Dobračina 59, Beograd

    3. Regionalni festival edukativnog karaktera NAKULTIVIŠI SE! (26/27.5.2018.)

    PROGRAM

    https://www.kulturocilin.com

    18. BIJENALE UMETNOSTI: PROSTORNI AGENS (26.5.-17.6.2018.) Pančevo

    umetnici: Neša Paripović, Tomislav Gotovac, Katalin Ladik, Janez Janša, Szombathy Balint, Jovana Banjanac, Centar za nove medije_kuda.org, Mariela Cvetić, Vuk Ćuk, Davor Dukić, Spartak Dulić, Grupa OHO, Marko Pogačnik, Hugo Glendinning i Adrian Heathfield, Sanja Iveković, Maja Maljević, Srđan Đile Marković i Sonja Savić, Marijan Molnar, Mirko Nikolić, Nikola Pešić, Simonida Rajčević, Nikola Savić, Ana Vrtačnik, Snežana Vujović Nikolić, Vuk Vučković

    selektor: dr Andrej Mirčev (Freie Universität Berlin, International Research Center “Interweaving Performance Cultures”)

     

    Galerija savremene umetnosti, Vojvode Živojina Mišića 1

    13.00-14.00 Svečano obraćanje gradonačelnika Grada Pančeva, Saše Pavlova i selektora dr Andreja Mirčeva

     

    Svečana sala Narodnog muzeja, Trg kralja Petra Prvog 7

    14.00-15.00 Irena Mikec: O KOEGZISTENCIJI I LJUDIMA

     

    Objekat SK 12, Dr Svetislava Kasapinovića 12

    16.00 Lala Nomada (Austrija): S./T. - procesualni performans koji će trajati maksimalno dva sata (18+)

    Koktel

     

    Kulturni centar, izlog knjižare, Vojvode Živojina Mišića 4

    17.00 Vlasta Delimar (Hrvatska): PRAVO NA ORGAZAM IZNAD 60-te (2017) - performans

     

    Scena Kulturnog centra Pančeva, Vojvode Živojina Mišića 4

    18.00 Rabi Mrue (Liban/Nemačka): PIKSELIZOVANA REVOLUCIJA

    Sanja Iveković (Hrvatska): PRAKSA ČINI MAJSTORA 09

     

    Narodni muzej, Trg kralja Petra Prvog 7

    19.00 Boris Kadin (Hrvatska): RGR - instalacija za oslobađanje nakupljenog građanskog stresa u prostoru Galerije/Muzeja (18+)

    19:30 Boris Kadin (Hrvatska) i KristianAl-Droubi: KONFLIKT (30 min) - performans (18+)

    izvode: Kristian Al-Droubi i Boris Kadin

     

    Galerija savremene umetnosti Vojvode Živojina Mišića 1

    21.00 Audio-performans grupe SUPERNAUT: Srđan Đile Marković, Saša Radić, Miodrag Čeza Stojanović

    http://www.kulturnicentarpanceva.rs/sr/18-bijenale-umetnosti

    Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd

    PRAKTIKUM - tematska vođenja kroz stalnu postavku MAU (21-28.5.2018.)

     

    KULT PREDAKA - POSMRTNI RITUALI I CEREMONIJE U ZAPADNOJ AFRICI

    Aleksandra Đurić, studentkinja master studija istorije umetnosti

    http://www.museumofafricanart.org

    Magacin u Kraljevića Marka, Beograd

    BORIS BURIĆ (1981, Beograd): THE BEAUTY IS IN THE STREET - samostalna izložba (22-26.5.2018.)

    organizacija: ProArtOrg

    http://www.proartorg.com

    Udruženje SKLOP, Radićeva 2/III, Sarajevo

    Umetnička grupa RIZBA (Mirjana Kodžo, Nevena  Kosović, Milica Lojović, Radivoj Milić, Miloš Vučićević, Trebinje): LEFTOVERS: Ars Kozara in artistic research - izložba arheološkog istraživanja (25.5.-29.6.2018.), u okviru učešća na 8. Ars Kozari, 2015. godine

     

    Javni razgovor s umjetnicima/ama

    https://www.facebook.com/udruzenjerizba

    Academia moderna, Šenoina 11 (dvorište) Zagreb

    MIHAEL KLANJČIĆ i IVA ZAGODA - izložba (25.5.-2.6.2018.)

    http://www.academia-moderna.hr

    https://www.facebook.com/AcademiaModerna

    KC Mladost Futog, Cara Lazara 42, Futog

    17. MEMORIJAL MIROSLAV BATAK-MIĆKO - najnagrađivaniji plesni studiji iz Novog Sada, zemlje i regiona (državni, evropski i svetski prvaci u svojim plesnim kategorijama)

     

    15:00 Radionice i seminari

    20:00 koncert

    aXiss dance

    PLAY

    Studio Impuls

    Ultra dance

    STAGE

    Magic - Bajmok

    Magic people

    Sky steps - Bačka Palanka

    Novosađani i dođoš

    Plesno udruženje GROOVE

    Domaćini: Plesni studio MBM

    200 din

    https://www.facebook.com/kicmladost.futog

    Pogon Jedinstvo, Trnjanski nasip bb, Zagreb

    VITAR DRINKOVIĆ: PLANT BLINDNESS (BILJNO SLJEPILO) - izložba (25-27.5.2018.)

    organizacija: Galerija 90-60-90

    http://www.pogon.hr

    Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd

    Moj izbor: ROBERT NEMEČEK (25-27.5.2018.)

     

    17:00 VARIJETE (NEM 1925)

    Varieté

    ul. Emil Janings (Emil Jannings), Mali Delšaft (Maly Delschaft)

    r. Evald Andre Dipon (Ewald Andre Dupont)

     

    19:00 VEČERNjI GOSTI (FR 1942)

    Les Visiteurs Du Soir

    ul. Arleti (Arletty), Mari Dea (Marie Déa)

    r. Marsel Karne (Marcel Carné)

     

    21:00 PODZEMLJE ŠANGAJA / ŠANGAJSKI POTEZ (SAD 1941)

    The Shanghai Gesture

    ul. Džin tirni (Gene Tierney), Volter Hjuston (Walter Huston)

    r. Jozef fon Šternberg (Josef von Sternberg)

    http://www.kinoteka.org.rs

    AKC Medika, Pierottijeva 11, Zagreb

    21. Festival alternativnog kazališnog izričaja FAKI (22-27.5.2018.)

     

    17:00 RIMA PIPOYAN (Armenija): HEY KITTY (30')

    18:00/19:00/20:00/21:00 NEVERENDINGCOMPANY (Brazil/Švicarska/Njemačka): LIFT AND CARRY (5'+10'+15'+20')

    http://attack.hr/faki21

    7. Međunarodno bijenale umetničkog dečjeg izraza - BUDI LEPO SE IGRAJ (11.5.-11.6.2018.) Pančevo

    RASPORED

    http://www.kulturnicentarpanceva.rs

    Narodna biblioteka Srbije, Skerlićeva 1, Beograd

    Subotom u 6

    Koncert STUDENATA KATEDRE ZA SOLO PEVANJE FMU, iz klase Katarine Jovanović, vanr. prof.

    nastupaju: Biljana Jovanović, Nevena Milošević, Veljko Radojičić, Strahinja Tričković, Sonja Lazović, Marija Nikolić, Maja Dabović sa specijalnim gostima

    klavirski saradnik: Zorka Milivojević, viši um. sar.

    program: Bah, Hendl, Vivaldi, Skarlati, Kaldara, Šubert, Šuman, Mocart, Verdi, Rimski Korsakov, Babić, Milojević

    besplatno

    http://www.fmu.bg.ac.rs

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    FESTIVAL ITALIJANSKOG FILMA (23-27.5.2018.)

    Specijalan gost: Alesandro Bertolaci, dobitnik Oskara za najbolju šminku u filmu Samoubilački odred

     

    18:00 MAČKA PEPELJUGA / GATTA CENERENTOLA (Italija, 2017, 86 min) - animirani

    režija: Alesandro Rak, Ivan Kapjelo, Marino Gvarnijeri, Dario Sansone

    uloge: Masimilijano Galo, Maria Pia Kalcone, Alesandro Gasman, Marjano Riđilo, Renato Karpentjeri

     

    20:30 PROMENA VREMENA / L’ORA LEGALE (Italija, 2017, 92 min) - komedija

    režija: Salvatore Fikara, Valentino Pikone

    uloge: Salvatore Fikara, Valentino Pikone, Vinčenco Amato...

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    Monografija GORGONA (Josip Vaništa, Julije Knifer, Ivan Kožarić, Marijan Jevšovar, Đuro Seder, Dimitrije Bašičević Mangelos, Radoslav Putar, Matko Meštrović i Miljenko Horvat) - predstavljanje knjige

    govore: Snježana Pintarić, ravnateljica Muzeja suvremene umjetnosti, Ješa Denegri, povjesničar i teoretičar umjetnosti

     

    Umjetnik na odmoru 2017 By Valamar  - izložba umjetnika koji su tijekom lipnja i srpnja 2017. bili dijelom istoimenog projekta u Poreču

    umjetnici/ce: Ken Friedman (SAD/Švedska), Miroslav Pavlović (Srbija), Nikola Džafo (Srbija), Adrien Sina (Francuska), Zoran Todorović (Srbija), Koji Kamoji (Japan/Poljska), Tanja Ostojić (Srbija/Njemačka), Jusuf Hadžifejzović (Bosna i Hercegovina), Józef Robakowski (Poljska), filozof i teoretičar kulture Boris Buden (Hrvatska/Njemačka)

    organizatori projekta: Institut za istraživanje avangarde, Zagreb, Kolekcija Marinko Sudac, Zagreb, Valamar Riviera d.d.

    organizatori izložbe: Institut za istraživanje avangarde, Zagreb, Kolekcija Marinko Sudac, Zagreb, Muzej suvremene umjetnosti, Zagreb

    kustosice: Dorotea Fotivec, Ivana Janković

    http://www.msu.hr

    Centar za kulturu Valjevo, Čika Ljubina 5, Valjevo

    34. VALJEVO JAZZ FEST 2018 (24-26.5.2018.)

     

    18.30 Pilot bluz bend

    19.15 Zona B

    21.00 Zlatan Stipišić Džiboni i kvintet Matije Dedića i violinista Marko Ramljak

    23.00 Bojana Stamenov (Džem inovejšn)

    00.30 Kepa end fri spirits (repertoar legendarne grupe Smak)

    http://www.jazzfest.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    18.30 FLORENSINA KNJIŽARA / THE BOOKSHOP (Deu/Esp/GBR, 2018, 108 min) - drama, po romanu “Bookshop” Penelope Ficdžerald

    režija: Isabel Coixet

    igraju: Emily Mortimer, Bill Nighy, Patricia Clarkson

    https://www.youtube.com/watch?v=J_MymsQiSDA

    https://www.youtube.com/watch?v=jzTQkKieahM

     

    20.30 FANTASTIČNA ŽENA / UNA MUJER FANTASTICA / A FANTASTIC WOMAN (Čile/Nemačka/Španija/SAD, 2017, 104 min)

    režija: Sebastián Lelio
    igraju: Daniela Vega, Francisco Reyes, Luis Gnecco, Aline Kuppenheim, Nicolas Saavedra

    https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=SgDhpy9Z-NM

    http://www.kolarac.rs

    Kulturni centar Beograda

    11. ŠPANSKI METAR (16-30.5.2018.) Beograd

    Savremeni film

     

    19:00 PAULINA (Argentina, 2015, 103 min) - triler

    režija: Santjago Mitre

    scenario: Mariano Ljinas, Santjago Mitre

    uloge: Dolores Fonsi, Oskar Martines, Esteban Lamote, Kristijan Salguiero, Laura Lopes Mojano

    nagrade: 2015: Kanski festival: Velika nagrada Nedelje kritike, nagrada FIPRESCI; 2015: Festival u San Sebastijanu: 3 nagrade ("Latino horizonti"); 2015: Nagrada Sur: najbolja glumica (Dolores Fonsi); 2015: Nagrada Fenix: najbolja glumica (Dolores Fonsi); 2016: Nagrada Platino: najbolja glumica (Dolores Fonsi)

    https://www.youtube.com/watch?v=v1JJcRtHpsY

     

    21:00 PREVRTLJIVA SLAVA (Španija, 2017, 115 min) - ratna drama

    režija: Agusti Viljaronga

    scenario: Agusti Viljaronga, Koral Krus

    uloge: Marsel Boras, Nurija Prims, Oriol Pla, Bruna Kusi, Luisa Gavasa, Terele Paves, Huan Dijego, Fernando Esteso, Bruno Bergonzini, Mario Alberto Dijes

    nagrade: 2017: Nagrade Goja: nominacija za najbolji adaptirani scenario; 2017: Nagrade Feroz: nominacija za najbolju glavnu glumicu i najboljeg sporednog glumca; 2017: Nagrade Gaudi: 8 nagrada, uključujući i najbolju glavnu glumicu i najboljeg sporednog glumca. 16 nominacija

    https://www.youtube.com/watch?v=p2rfNEH-wYE

    http://www.spanskimetar.rs

    Narodno pozorište, Beograd

    Đuzepe Verdi: Aida - opera

    Sopran Jelena Radovanović debituje u naslovnoj roli

    prvakinja Opere mecosopran Aleksandra Angelov prvi put u ulozi Amneris

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    Galerija Slovačkog narodnog doma, Kisač, Novi Sad

    JAN VALO (1964, Kisač): NA PUTU SUDBINE - izložba fotografija (26.5.-25.6.2018.)

    Izložbu će otvoriće Tomislav Peternek

    http://www.slovackizavod.org.rs/sr

    Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb

    Fokus: ŠEZDESETE U HRVATSKOJ - MIT I STVARNOST (24-31.5.2018.)

     

    19:00 LJUDI SA NERETVE (Jugoslavija, 1966, c/b, 15')

    režija: Obrad Gluščević

    fotografija: Frano Vodopivec

     

    19:00 PROMETEJ S OTOKA VIŠEVICE (Jadran film, Zagreb, 1964, c/b, 92')

    režija: Vatroslav Mimica

    fotografija: Tomislav Pinter

     

    21:00 KOREOGRAFIJA ZA KAMERU I PLESAČE (1968, c/b, 10')

    režija: Krešo Golik

    fotografija: Ivica Rajković

     

    21:00 KLJUČ (1965, c/b, 104')

    režija: Vanča Kljaković

    fotografija: Nikola Tanhofer (Duga ulica i Poslije predstave), Tomislav Pinter (Čekati)

    http://kinotuskanac.hr

    Stara skupština, Trg Topolivaca, Kragujevac

    DUO ALIADA: Bogdan Laketic - accordion, Michal Knot - saksofon

    https://www.facebook.com/AustrijskiKulturniForum

    Slovensko narodno gledališče Drama Ljubljana, Erjavčeva 1, Ljubljana

    5. DRAMA FESTIVAL (26-31.5.2018.)

     

    26.5.

     

    19.00 GROBNICA ZA BORISA DAVIDOVIČA
    Újvidéki Színház/Novosadsko pozorište, Srbija

     

    21.00 DEKLICA S STRUNAMI
    Koproducent Moving Music Theatre, Bitola, Makedonija

     

    22.00 Pogovor z ustvarjalci uprizoritve Grobnica za Borisa Davidoviča

     

    22.30 Odprtje 5. Drama Festivala

    THE AUTHENTICS - koncert

     

     

    27.5.

     

    17.00 Svetlana Slapšak: Danilo Kiš - Predavanje

     

    19.00 TIT ANDRONIK
    Zagrebačko kazalište mladih, Hrvaška

     

    20.00 DEKLICA S STRUNAMI
    Koproducent Moving Music Theatre, Bitola, Makedonija

     

    21.00 SOLZICE

     

    22.00 Pogovor z ustvarjalci uprizoritve Tit Andronik

     

     

    28.5.

     

    17.00 Projekcija uprizoritve ART

     

    19.00 PSICA
    Kraljevsko pozorište Zetski dom, Cetinje, Črna gora

     

    20.00 DEKLICA S STRUNAMI
    Koproducent Moving Music Theatre, Bitola, Makedonija

     

    22.00 SOLZICE

     

    22.00 Pogovor z ustvarjalci uprizoritve Psica

     

     

    29.5.

     

    17.00 Árpád Schilling - predavanje

     

    19.00 OJDIP V KOLONU
    Drama SNG Maribor

     

    21.00 Pogovor z ustvarjalci uprizoritve Ojdip v Kolonu

     

     

    30.5.

     

    17.00 Projekcija uprizoritve Ko sem bil mrtev

     

    19.00 GALEB
    SNG Nova Gorica

    22.00 Pogovor z ustvarjalci uprizoritve Galeb

     

     

    31.5.

     

    16.00 Projekcija uprizoritve Kralj Ubu

    19.00 NEBEŠKO KRALJESTVO
    Narodno pozorište u Beogradu in Bitef teatar, Beograd, Srbija

    21.00 NE POZABITE NA ROŽE
    Odrska izpoved Polone Vetrih

    22.00 Pogovor z ustvarjalci uprizoritve Nebeško kraljestvo

    22.30 Zaključek 5. Drama Festivala

    ČOMP - koncert

    http://www.drama.si

    34. Mednarodni festival DRUGA GODBA (24-26.5.2018.) Piran/LJubljana

     

    Ljubljana

    Vodnikova domačija (vrt)

    19.30 LES FILLES DE ILLIGHADAD

     

    Kino Šiška

    21.00 JAMES HOLDEN & THE ANIMAL SPIRITS

    22.15 OLFAMOŠTVO

    23.15 LOS PIRAÑAS

    00.30 BEATMYTH

    http://www.drugagodba.si

    CIGANI LETE U NEBO - 300 izvođenje mjuzikla

    režija: Vladimir Lazić

    muzika: Jevgenij Doga

    adaptacija: Ivana Dimić

    koreografija: Krunoslav Simić

    scenografija: Geroslav Zarić

    kostimografija: Snežana Šimić

    dirigent: Aleksandar Sedlar

    fotografija: Miloš Kodemo / Dalibor Tonković

    igraju: Ljiljana Stjepanović, Milena Vasić, Ivan Bosiljčić, Dragan Vujić/Milan Tubić, Nikola Bulatović, Milan Antonić, Duško Radović, Žarko Stepanov, Veselin Stijović, Desimir Stanojević, Branko Đurić, Vesna Šašić, Dušica Novaković, Snežana Jeremić/Anja Mit, Ana Korać/Tatjana Dimitrijević, Barbara Milovanov, Miroljub Turajlija, Milan Milosavljević, Marko Nikolić ml., Vladan Savić, Aleksandar Dunić, Ana Simić, Milan Bosiljčić, Bojan Gavrilović, Jelena Mit, Svjetlana Knežević, Ana Zdravković, Valentina Pavličić

    golisti hora: Mirjana Jovanović
    golisti baleta: Danica Arapović, Milan Gromilić

    https://www.youtube.com/watch?v=aOTKeRAXeZk

    http://pozoristeterazije.com/predstave/cigani-lete-u-nebo

    19. PLATFORMA.HR 2018: SURADNJA (18-26.5.2018.) Zagreb

     

    Histrionski dom

    SSP: J.L.Vinovrški: Ansambl

    C.Layes: Umjetnik za hitne intervencije - premijera

    Post navigation

    http://tala.hr/platforma-hr

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Simfonijski orkestar RTS

    Ciklus: Sensation

    solista: Injaki Alberdi (Španija) - harmonika

    dirigent: Bojan Suđić

    program: S. Gubajdulina: Fahverk, A. Pjacola: Pet tango senzacija, A. Markes: Danson br. 2

    organizacija: Muzička produkcija RTS

    http://www.kolarac.rs

    Trg Nezavisnosti, Podgorica

    MILOŠ KARADAGLIĆ (gitara) i CRNOGORSKI SIMFONIJSKI ORKESTAR - koncert povodom proslave 12 godina od obnove nezavisnosti Crne Gore

    dirigent: Grigorije Krask

    http://www.podgorica.me

    Galerija Pro3or, Koče Popovića 9 (Savamala) Beograd

    III KLASTER grupna prodajna izložba (26-31.5.2018.)

     

    ALEKSANDAR DENIĆ

    ANA VUJOVIĆ

    BISKOTEKA

    JOVANA ČAJOVIĆ

    MARIJA RADULOVIĆ

    MARKO VULETA ĐUKANOV

    MIODRAG NINIĆ

    PETAR SIBINOVIĆ

    TINA RADULOVIĆ

    muzička podrška: Sonja Lundin

    organizacija: Kulturforum|odkr

     

    http://www.kulturforum.rs

    Kulturni centar Laza Kostić, Sombor

    DANI ŠVEDSKE U SOMBORU (24.5.-1.6.2018.)

     

    NE ŽALI ZA MNOM (2013, 119 min) - film

    režija: Måns Mårlind, Björn Stein
    https://www.youtube.com/watch?v=5FqkRSAbkFQ

    organizacija: Grad Sombor, Ambasada Švedske i KC Laza Kostić

    besplatno

    http://www.kcsombor.org.rs

    Studentski centar, Zagreb

    Teatar Itd

    FURY REVOLUTION REVIVAL TOUR - predstava

    tekst: Miran Kurspahić i Rona Žulj
    režija: Miran Kurspahić
    dramaturgija: Rona Žulj
    muzika: Fury Revolution Revival Tour
    kostimografija: Domagoj Štimac
    video: Vanja Vascarac
    dizajn: Negra Nigoević
    producentica: Anja Glavaš
    igraju: Miran Kurspahić, Nikša Marinović, Karlo Mrkša, Domagoj Janković, Sven Jakir

    http://itd.sczg.hr

    63. STERIJINO POZORJE (26.5.-3.6.2018.) Novi Sad

     

    26.5.

     

    SNP, Scena „Jovan Đorđević“

    20.00 Svečano otvaranje Festivala

    Beseda: Nebojša Bradić

     

    Takmičarska selekcija

    ŠVAJCARSKA

    Narodno pozorište Republike Srpske Banja Luka (Republika Srpska, BiH)

    tekst: Petar Mihajlović

    režija: Milan Nešković

     

     

    27.5.

     

    SNP, Scena „Pera Dobrinović“ (I deo) | Scena „Jovan Đorđević“ (II deo)

    Takmičarska selekcija

    20.00 CARSTVO NEBESKO - EPIKA BALKANIKA

    Narodno pozorište i Bitef teatar Beograd

    režija: Jernej Lorenci

     

     

    28.5.

     

    SNP, Scena „Jovan Đorđević“

    Takmičarska selekcija

    20.00 JAMI DISTRIKT

    Bitef teatar Beograd, Centar za kulturu Tivat, Festival MASZK Segedin, Think Tank studio Novi Sad (Srbija, Crna Gora i Mađarska)

    tekst: Milena Bogavac

    režija: Kokan Mladenović

     

     

    29.5.

     

    SNP, Scena „Pera Dobrinović“

    Takmičarska selekcija

    19.00 ...I OSTALI

    Ustanova kulture „Vuk Stefanović Karadžić“ Beograd

    tekst: Maša Radić, Mina Ćirić, Neda Gojković i Galina Maksimović

    režija: Stevan Bodroža

     

    SNP, Scena „Jovan Đorđević“

    Međunarodna selekcija Krugovi

    21.00 LJUDI OD VOSKA

    Hrvatsko narodno kazalište Zagreb (Hrvatska)

    tekst: Mate Matišić

    režija: Januš Kica

     

     

    30.5.

     

    Pozorište mladih

    Takmičarska selekcija

    19.00 HAJKA NA VUKA

    Šabačko pozorište

    tekst: Ognjen Obradović

    režija: Nataša Radulović

     

    SNP, Scena „Jovan Đorđević“

    Takmičarska selekcija

    21.00 UTOPLJENA DUŠA

    Beogradsko dramsko pozorište

    tekst: Aleksandar Jugović

    režija: Boban Skerlić

     

     

    31.5.

     

    Novosadsko pozorište / Újvidéki Színház

    Takmičarska selekcija

    19.00/21.30 KEPLER 452-B

    Pozorište Bora Stanković Vranje

    tekst: Tijana Grumić

    režija: Jug Đorđević

     

    SNP, Kamerna scena

    21.00 ILUSTROVANA ENCIKLOPEDIJA NESTAJANJA - predstava van konkurencije

    Srpsko narodno pozorište i Sterijino pozorje Novi Sad

    tekst: Božidar Knežević

    režija: Zoltan Puškaš

     

     

    1.6.

     

    SNP, Scena „Jovan Đorđević“

    Takmičarska selekcija

    19.00 OŽALOŠĆENA PORODICA

    Teatar Fjodor Volkov Jaroslav (Ruska Federacija)

    tekst: Branislav Nušić

    režija: Milan Nešković

     

    SNP, Scena „Pera Dobrinović“

    Međunarodna selekcija Krugovi

    21.30 ČRNA MATI ZEMLA

    Zagrebačko kazalište mladih (Hrvatska)

    tekst: Kristian Novak

    režija: Dora Ruždjak Podolski

     

     

    2.6.

     

    SNP, Scena „Jovan Đorđević“

    Takmičarska selekcija

    19.00 SVEDOBRO

    Narodno pozorište Užice

    tekst: Stevan Vraneš

    režija: Nemanja Ranković

     

    SNP, Scena „Pera Dobrinović“

    Međunarodna selekcija Krugovi

    21.00 ZID, JEZERO

    Drama Slovenskog narodnog gledališča Ljubljana (Slovenija)

    tekst: Dušan Jovanović

    režija: Miloš Lolić

     

     

    3.6.

     

    SNP, Scena „Pera Dobrinović“

    20.00 Proglašenje i uručenje Sterijinih nagrada

    ULICA USAMLJENIH AUTOMOBILA - predstava u čast nagrađenih

    Narodno pozorište Niš i Sterijino pozorje Novi Sad

    tekst: Zoran Pešić Sigma

    režija: Đurđa Tešić

    http://www.pozorje.org.rs

    Fakultet muzičke umetnosti, Kralja Milana 50, Beograd

    Barokne večeri na FMU

    Koncert studenata čembala iz klase Milana Popovića, doc.

    program: Froberger, Kuperin, Pursel, Skarlati

    http://www.fmu.bg.ac.rs

    3. Internacionalni festival harmonike i kamerne muzike EUFONIJA (24-27.5.2018.) Novi Sad

     

    Dvorac Eđšeg 

    Nova srpska muzika za harmoniku - novi pogledi na nasleđe

    DUO RESONANCE (Grčka)

    gost koncerta: Matjaž Balažic (Slovenija)

    http://www.eufonijafest.com

    Gromka - AKC Metelkova, Ljubljana

    DARKFALL (Aut)

    http://www.darkfall.at

    https://www.facebook.com/DarkfallMetal

     

    DEATHRONE THE CORRUPTED (Mb)

    https://dethronethecorruptedofficial.bandcamp.com

    https://www.facebook.com/DethroneTheCorrupted

    http://www.klubgromka.org

    MKNŽ, Ilirska Bistrica

    THE RESTARTS (UK) - punk

    KRASS KEPALA (Indonezija) - crust punk

    http://www.drustvo-mknz.si

    Grad, Beograd

    JAMES LEG (John Wesley Myers, Chattanooga, TN, USA)

    http://en.wikipedia.org/wiki/Black_Diamond_Heavies

    http://en.wikipedia.org/wiki/Black_Diamond_Heavies

    http://www.alive-records.com/artist/james-leg

    https://www.facebook.com/pages/James-Leg/114197558646461

    http://www.allmusic.com/album/painkillers-mw0002370065

    http://www.allmusic.com/artist/james-leg-mn0001000234/biography

    https://badmusicforbadpeople.com/james-leg-u-beogradu

    https://www.facebook.com/events/361675887632833

    https://www.youtube.com/watch?v=SXbdBPDO_q8

    https://www.youtube.com/watch?v=RhKxoMtlxbI

    https://www.youtube.com/watch?v=8Y996umooNM

    http://www.youtube.com/watch?v=KvVTEBNLn-U

    https://www.youtube.com/watch?v=DyA1KmzTKNI

    http://www.youtube.com/watch?v=2m3eoaWv8so

    https://www.youtube.com/watch?v=hxS40nb7Paw

    https://www.youtube.com/watch?v=DiMkJpTngH0

    https://www.youtube.com/watch?v=rJyv8aRhx-4

    https://badmusicforbadpeople.com/james-leg-u-beogradu

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    Letnja scena - Klupice

    IRIE FM - koncert povodom 44. rođendana DKSG! (u slučaju lošeg vremena koncert će biti odložen za jun)

    http://www.dksg.rs

    Hangar Bar, Tomažičeva 10a, Izola

    CÉDRIC HANRIOT (Francija) - jazz

    https://www.facebook.com/izolahangarbar

    Klub eMCe plac, Šaleška cesta 3, Velenje

    BAD COPY so Ajs Nigrutin, Wikluh Sky in Timbe

    https://www.youtube.com/watch?v=5OVY7MmSSYs
    https://www.youtube.com/watch?v=6ZNj5CWMroQ
    https://www.youtube.com/watch?v=ad2RoYdyJD0

    MRIGO in GHET

    https://www.youtube.com/watch?v=G_9o38xIdn0
    https://www.youtube.com/watch?v=ld9Qpb52nhA
    https://www.youtube.com/watch?v=ESe0kU8A_jA
     

    IVAN IVČ RAZBORNIK, ki deluje tudi v groupu Dnevna soba studio

    https://www.youtube.com/watch?v=Lwf0aFGgIIk
    https://www.youtube.com/watch?v=AGejsffYCng

    http://www.emceplac.si

    Zappa barka, Ušće bb, Beograd

    22.15. HOTEL MAKEDONIJA

    https://soundcloud.com/najgori-drugar
    https://www.facebook.com/xotelmakedonia/

    THE CYCLIST CONSPIRACY

    https://www.facebook.com/TheCyclistConspiracy
    https://thecyclistconspiracy-trashmouth.bandcamp.com/
    https://thecyclistconspiracy.bandcamp.com/releases
    https://soundcloud.com/the-cyclist-conspiracy

    https://www.youtube.com/watch?v=2lwZ38A83nY

    250 din

     

    23:45 Gradski žur

    https://www.facebook.com/Zappa-Barka-1808866546099440

    BitefArtCafe, Mitropolita Petra 8, Beograd

    ELECTRIC FUNX

    http://www.bitefartcafe.rs

Video
22.05.2018 | 23:54

VOĐENJE - ARTTERROR: Fragmenti dualnosti

Vođenje kroz izložbu Fragmenti dualnosti umetničke asocijacije ARTTERROR u galeriji Podroom Kulturnog centra Beograda, održanu od 5. aprila do 3. maja 2018.