• Search form

  • Week of September 25, 2017
  • 24/May/2017

    Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd

    NYIMPA KOR NDZIDZI - ČOVEK NE MOŽE OPSTATI SAM - izložba (23.5.2017.-28.2.2018.) povodom obeležavanja četrdeset godina rada Muzeja afričke umetnosti

    http://www.museumofafricanart.org

    07/Jun/2017

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    SintArt 08
    ALEM KORKUT (1970, Travnik): GRAVITACIJA - izložba (6.6.-30.9.2017.)
    kustosica izložbe: Nataša Ivančević

    http://www.msu.hr

    17/Jun/2017

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana
    32. GRAFIČNI BIENALE: KRITERIJ ROJSTVA (16.6.-29.10.2017.)

    http://www.mglc-lj.si

    28/Jun/2017

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    TITO U AFRICI - SLIKE SOLIDARNOSTI - izložba (27.6.-1.10.2017.)

    Autori projekta i tekstova u istoimenoj knjizi: Radina Vučetić, istoričarka (Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu), Ana Sladojević, nezavisna kustoskinja i teoretičarka umetnosti, Pol Bets, istoričar (Univerzitet u Oksfordu) i Radovan Cukić, kustos istoričar (Muzej Jugoslavije)

    Kustoskinje izložbe: Ana Sladojević, nezavisna kustoskinja i Mirjana Slavković, kustoskinja Muzeja Jugoslavije

    http://www.mij.rs

    30/Jun/2017

    Kibla, Maribor

    PATRICIA PICCININI (Avstralija): ZAVEST / CONSCIOUSNESS - razstava (29.6.-14.10.2017.)
    http://www.patriciapiccinini.net

    https://www.youtube.com/watch?v=RPC_7JahYsM

    http://www.kibla.org

    22/Jul/2017

    Galerija sodobne umetnosti, Trg celjskih knezov 8, Celje
    VEDNO BOM TU. VEDNO - MEDIJSKE REPREZENTACIJE LIKA, POP IN SODOBNA UMETNOST - skupinska razstava (21.7.-1.10.2017.)

    sodelujejo: VESNA BUKOVEC, JURE CVITAN, TOMAŽ ČRNEJ, GAŠPER KUNŠIČ, TOMAŽ TOMAŽIN, NIKA OBLAK in PRIMOŽ NOVAK, IZA PAVLINA, MARK POŽLEP, ADRIJAN PRAZNIK, ARJAN PREGL, OLIVER PILIĆ, ANDREJ ŠKUFCA, MANJA VADLA, REVIJA MLADINA (naslovnice 2016, 2017)

    http://www.scca-ljubljana.si/news_17_36.htm

    13/Aug/2017

    Duplex 100m2, Obala Kulina Bana 22/I, Sarajevo

    KUPUJMO DOMAĆE! - SAVREMENA UMJETNOST BALKANA - izložba (12.8.-29.9.2017.)

    MILOMIR KOVAČEVIĆ, THOMAS NOLF, ZIYAH GAFIĆ, RADENKO MILAK, NELA HASANBEGOVIĆ, BOJAN STOJČIĆ, GORDANA ANĐELIĆ-GALIĆ, SELMAN SELMAN, KOSTA KULUNDZIĆ, JUSUF HADŽIFEJZOVIĆ, MARIANNE MARIĆ, RENATA PAPISTA, LOUIS JAMMES, TAIDA JAŠAREVIĆ, ZIYAH GAFIĆ, MAJA RUZNIĆ, ENRICO DAGNINO, DAMIR RADOVIĆ, EDO VEJSELOVIĆ, ROMAN URANJEK, ALEXANDRA LEPOTIĆ, NINA KOMEL, IBRO HASANOVIĆ, DAMIR SAGOLJ, DAMIR NIKŠIĆ, KASJA JERLAGIĆ, DANIEL PREMEC, NARDINA ZUBANOVIĆ, NIKA OBLAT & PRIMOZ NOVAK, MAK HUBJER, AD,ELA JUŠIĆ, DZENAT DREKOVIĆ, CAMILLE VALENTIN, HECTOR MORIĆ, MLADEN MILJANOVIĆ

    http://www.duplex100m2.com

    25/Aug/2017

    Muzej grada Novog Sada, Petrovaradinska tvrđava, Novi Sad

    STARA DOBRA PISAĆA MAŠINA - izložba (24.8.-24.10.2017.)

    autor: muzejska savetnica Divna Gačić

    kustos: Marijana Ratkelić Lazić

    http://www.museumns.rs

    26/Aug/2017

    UGM Studio, Trg Leona Štuklja 2, Maribor

    SILVAN OMERZU (1955): RISBE, LUTKE, AVTOMATI - razstava (25.8.-30.9.2017.)  

    Razstavljene bodo lutke predstav:
    Hiša Marije Pomočnice (2008)
    Prepovedane ljubezni (2009)
    Krabat (2014) ter risbe

    organizacija: Umetnostna galerija Maribor v sodelovanju z Lutkovnim gledališčem Maribor in gledališčem Konj

    http://www.ugm.si

    31/Aug/2017

    Aksioma | Projektni prostor, Komenskega 18, Ljubljana
    CHRISTOPH WACHTER in MATHIAS JUD: “…” ARHEOLOGIJA TIŠINE V DIGITALNI DOBI - samostojna razstava (30.8.-29.9.2017.)

    Predavanje umetnikov
    ​kustosinja razstave: Daphne Dragona

    produkcija: Aksioma - Zavod za sodobne umetnosti, Ljubljana

    http://aksioma.org/archeology.of.silence/index_slo.html

    02/Sep/2017

    Gradska biblioteka Karlo Bijelicki Sombor, Trg cara Lazara 3, Sombor

    SLIKE VREMENA I DOGAĐAJA NA SRPSKOM NOVCU - NOVAC KNEŽEVINE SRBIJE I KRALJEVINE SRBIJE - izložba (1-28.9.2017.), povodom Dana evropske baštine

    organizacija: Narodna banka Srbije i Gradska biblioteka Karlo Bijelicki

    http://www.biblioso.org.rs

    Kulturni centar Beograda

    DEJVID LINČ (David Keith Lynch, Mizula/Montana, SAD, 1946): MALE PRIČE (SMALL STORIES) - izložba 56 crno-belih fotografija velikog formata sa svim odlikama njegovih filmova: čudesno preplitanje realnih referenata i fantazmagoričnih intervencija i kompozicija (1-30.9.2017.)

    http://www.davidlynch.de

    produkcija: Galerija Item iz Pariza i Evropska kuća fotografije

    http://www.kcb.org.rs

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Salon Muzeja savremene umetnosti, Pariska 14, Beograd

    SELMAN TRTOVAC i VLADIMIR FRELIH: U ISTOM PROSTORU - izložba (1.9.-23.10.2017.)

    Tokom otvaranja izložbe Selman Trtovac izvešće performans DUH - TELO I

    kustos izložbe: Una Popović

    http://www.msub.org.rs

    05/Sep/2017

    Kombank Art hol, Makedonska 29, Beograd

    MISLITI DIZAJN - izložba studenata Odseka industrijski dizajn Fakulteta primenjenih umetnosti iz Beograda (4.9.-3.10.2017.)

    http://www.fpu.bg.ac.rs

    06/Sep/2017

    Muzej rudarstva i metalurgije Bor, Moše Pijade 19, Bor

    LIKOVNI SALON UČENIKA OSNOVNIH ŠKOLA OPŠTINE BOR - izložba (5.9.-5.10.2017.)

    http://www.muzejrudarstvaimetalurgije.org

    Kulturni centar Požega

    MILENA PUTNIK (1976): NAŠLI SMO DIVNO MESTO - izložba (5-26.9.2017.)

    http://www.kcpozega.rs

    Galerija umjetnina, Ulica kralja Tomislava 15, Split

    ANA HUŠMAN: PRIPREME ZA FILM - izložba (5.9.-1.10.2017.)

    anahusman.net
    kustosica: Ivana Meštrov

    https://www.galum.hr

    Galerija umjetnina, Ulica kralja Tomislava 15, Split
    Umjetnički kolektiv LJUBAVNICE: DVA STUPNJA - izložba ( 5.9.-1.10.2017.)

    TAMARA BILANKOV (1988), HRVOSLAVA BRKUŠIĆ (1982), STELLA LEBOŠ (1988), LUANA LOJIĆ (1991), IVANA PIPAL (1990), ANA VUZDARIĆ (1984.)

    kustosica: Marija Stipišić Vuković

    https://www.galum.hr

    07/Sep/2017

    Muzej nauke i tehnike - Beograd, Skender-begova 51, Beograd

    STARE ISKRE ZA NOVE NADE - izložba (6.9.-1.10.2017.)

    autor: David Flores (Španija) profesor prirodnih nauka

    http://www.muzejnt.rs

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    Pazi, sveža grafika! #7

    BORUT KRAJNC (1964, Ljubljana): LAŽ IN RESNICA: PRIMER BEGUNCEV - razstava (6.9.-2.10.2017.)

    kustos cikla razstav Pazi, sveža grafika: Božidar Zrinski

    http://www.mglc-lj.si

    SANU, Beograd

    Biblioteka SANU

    PETAR LUBARDA (1907-1974-2017) - izložba (6-29.9.2017.)

    https://www.sanu.ac.rs

    08/Sep/2017

    Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Trg Galerija 2, Novi Sad

    PETAR LUBARDA (1907-1974-2017) - izložba (7.9-5.11.2017.)

    http://www.pavle-beljanski.museum

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske (MSU RS), Trg srpskih junaka 2, Banja Luka

    GREJSON PERI (Velika Britanija): TAŠTINA MALIH RAZLIKA - izložba (7.9.-20.10.2017.) dobitnika Tarnerove nagrade

    organizacija: MSU RS i British Council

    https://www.britishcouncil.ba/grayson-perry

    http://www.msurs.net

    Crnogorska galerija umjetnosti Miodrag Dado Đurić, Cetinje

    KRSTO ANDRIJAŠEVIĆ (1948, Balosave kod Vilusa): LICA - OGLEDALA - izložba (7.9.-5.10.2017.)

    kustoskinja: Ljiljana Karadžić

    organizacija: Narodni muzej Crne Gore

    http://www.mnmuseum.org

    Kuća legata, Kneza Mihaila 46, Beograd

    FANTASTIČNIH 6 - izložba (7-28.9.2017.)

    umetnici: MILAN TUCOVIĆ, ŽELJKO ĐUROVIĆ, SERGEJ APARIN, ZORAN VELIMANOVIĆ, VLADIMIR DUNJIĆ, ŽELJKO TONŠIĆ

    autor izložbe: Maja Živanović

    http://www.kucalegata.org

    Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd

    NENA SKOKO SNEŽANA: DAMA I JEDNOROG / MOJA PRIČA - izložba (7-28.9.2017.)

    http://mpu.rs

    Nacionalna galerija, Dositejeva 1, Beograd

    PERSPEKTIVE XXXIII - izložba (7-30.9.2017.)

    JELENA PANTELIĆ, MILICA MILA RISTIĆ, MILA SRETENOVIĆ, ALEKSANDAR SARIĆ, GORANA BAČEVAC, BOGDAN ČONTOŠ, MARINA MILOŠEVIĆ, ALEKSANDRA MARKOVIĆ, LJUBICA TRIFUNOVIĆ

    selektori: Ješa Denegri, Živadin Mitrović, Marija Konjikušić

    Izložbu će svečano otvoriti prof. Ješa Denegri i istoričar Živadin Mitrović

    organizacija: Miroslav Rodić istoričar umetnosti, direktor Nacionalne galerije

    http://www.nacionalnagalerija.rs

    Center in Galerija P74, Trg Prekomorskih brigad 1, 1000 Ljubljana

    STAŠ VRENKO (1991, Ljubljana): TEHNIKE POSVOJITVE (POSTOPNO) - razstava (7-28.9.2017.)

    kustosinja razstave: Nina Skumavc

    http://www.zavod-parasite.si

    Photon - Center za sodobno fotografijo, Trg prekomorskih brigad 1, Ljubljana

    KLAUS PICHLER (1977): ZLATI DNEVI PREDEN SE KONČAJO / GOLDEN DAYS BEFORE THEY END - samostojna razstava fotografija (7.9.-6.10.2017.)
    besedila: Clemens Marschall (1985)

    https://photon.si

    09/Sep/2017

    Prodajna galerija Beograd, Kosancicev venac 19, Beograd

    DRAGANA DODIG PAJKOVIĆ: AKT - izložba (8-25.9.2017.)

    http://galerijabeograd.org

    UG Nadežda Petrović, Cara Dušana 6, Čačak

    NEBOJŠA BEŽANIĆ: VESELI PAKAO - izložba slika i crteža (8-28.9.2017.)

    https://www.facebook.com/galerijanadezdapetrovic.cacak

    Velika galerija Doma vojske Srbije, Braće Jugovića 19, Beograd

    SLIKA GRAĐANSKOG DRUŠTVA - Portreti Anastasa Jovanovića iz Zbirke Narodnog muzeja u Beogradu - izložba (8.9.-21.10.2017.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    Dječije pozorište Republike Srpske, Đure Daničića 1, Banja Luka

    DAVOR RUŽIĆ (1974, Banja Luka): OBLAK SUNCE KIŠA IZVORI - izložba slika (8.9.-8.10.2017.)

    http://www.djecijepozoristers.ba

    10/Sep/2017

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    JURE LABAŠ (1935, Oroslavlje): OBLICI ANTIOBLIKA - izložba (9.9.-12.11.2017.)

    kustos: Tihomir Milovac

    http://www.msu.hr

    12/Sep/2017

    Muzej opštine Bačka Topola, Maršala Tita 60, Bačka Topola

    R500 - izložba posvećena protestantizmu na tlu Vojvodine povodom 500-godišnjice reformacije (11.9.-11.11.2017.)

    Izložbu uredila: Hargita Gažo, kustos

    https://www.facebook.com/muzejbacketopole

    Kulturni centar Novog Sada

    IZLOŽBA KANADSKIH UMETNIKA POREKLOM IZ SRBIJE, povodom obeležavanja 150. godina od postojanja Kanade (11-25.9.2017.)

    http://www.kcns.org.rs

    Graficki kolektiv, Obilićev venac 27, Beograd

    JELENA KARIŠIK (1973, Sarajevo/Banja Luka): UNUTRAŠNJE STRUKTURE - izložba grafika (11-30.9.2017.)

    http://www.grafickikolektiv.org

    Galerija Spot, Čanićeva 6, Zagreb

    MICHAL IWANOWSKI (1977, Poljska/Velika Britanija): UDALJEN OD LJUDI (CLEAR OF PEOPLE) - izložba fotografija (11.9.-6.10.2017.)

    http://www.croatian-photography.com

    13/Sep/2017

    Centar za kulturu Kovin, Cara Lazara 85, Kovin

    DANJA TEKIĆ: TAUTOLOGIJE - izložba (12-30.9.2017.)

    http://www.kulturakovin.rs

    5. DUNAVSKI DIJALOZI 2017: UMETNOST I ESTETIKA INTIMNOG (12-25.9.2017.) Novi Sad

     

    Galerija likovne umetnosti poklon zbirka Rajka Mamuzića, Vase Stajića 1

    UMETNOST I ESTETIKA INTIMNOG - izložba savremene fotografije podunavskog regiona
    kustos: Dejan Sluga (Slovenija/Austrija)

     

    Pešačka zona Novog Sada, ulice Zmaj Jovina i Svetozara Miletića

    DANUBE ARTflags - izložba umetničkih zastava iz podunavskog regiona

     

    Galerija Bel Art, Bulevar Mihajla Pupina 17, Mali likovni salon, Bulevar Mihajla Pupina 9, Galerija SULUV, Bulevar Mihajla Pupina 9, Galerija Kulturnog centra Novog Sada, Katolička porta 5

    Crnogorsko/srpski umetnički dijalozi
    NENAD ŠOŠKIĆ/IVAN ŠULETIĆ
    IVANA RADOVANOVIĆ/ZVONKO SANTRAČ
    ADIN RASTODER/MILAN BLANUŠA
    VESKO GAGOVIĆ/MILAN JAKŠIĆ

    kustos: Sava Stepanov
     

    organizacija: Galerija Bel Art

    http://www.belart.rs

    Paviljon u Tvrđavi, Niš

    STVARATI ZAJEDNO - VIDETI SEBE U DELU DRUGOG (CO-CREATE, SE VOIR DANS L` OEUVRE DE L` AUTRE) - PROSTORI KOJI SE DELE - izložba i prezentacija projekta (12.9.-1.10.2017.)

     

    učesnici:

    BESNIK HAXHILLARI & NIKOLA VELICKI

    JÉRÉMIE DESCHAMPS-BUSSIÉRES & ALEKSANDRA JOVANIĆ

    VALÉRIE GUIMOND & ALEKSANDAR LAZAR

    FRANCE JOYAL & VLADIMIR MILANOVIĆ

    JEAN-FRANÇOIS CÔTÉ & ALEKSANDAR LEKA MLADENOVIĆ

    MYLÈNE GERVAIS I LOUIS-PIERRE É CLÉMENTA & MILORAD MLADENOVIĆ

    DUO AZ (AIMÉ ZAYED ET FRANCE ARSENEAULT) & BOGDAN PAVLOVIĆ

    ROGER GAUDREAU & MILIVOJ MIŠKO PAVLOVIĆ

    LORRAINE BEAULIEU & MARIJA SIBINOVIĆ

    PHILIPPE BOISSONNET & MILICA ĆEBIĆ

    BRANKA KOPECKI & MILICA CRNOBRNJA VUKADINOVIĆ

    SLOBODAN RADOSAVLJEVIĆ & IVAN ŠULETIĆ

     

    realiuzacija: Univerzitet Troa Rivjer u Kvebeku (UQTR) i Fakultet likovnih umetnosti u Beogradu

    http://www.gslunis.org

    14/Sep/2017

    Umetnička galerija Stara kapetanija, Kej oslobodjenja 8, Beograd

    NENAD ZELJIĆ (1964, Beograd): GRAFIKE - izložba (13-26.9.2017.)

    https://www.facebook.com/umetnickagalerija.starakapetanija

    Hrvatsko dizajnersko društvo/HDD galerija, Boškovićeva 18, Zagreb

    DAVOR GRÜNWALD (1943): RETRORAMA INDUSTRIJSKOG DIZAJNA 1968-2008 - retrospektivna izložba (13.9.-3.10.2017.)

    autori koncepcije i kustosi izložbe: Marko Golub i Koraljka Vlajo
    autori izložbenog postava: M. Golub, K. Vlajo, Barbara Blasin
    grafički dizajn izložbe i publikacije: Barbara Blasin
    autor videodokumentarca: Marko Golub
    snimatelj i montažer: Miran Krčadinac
    suradnice u realizaciji izložbe: Ksenija Žakula, Monika Džakić

    organizacija izložbe: Hrvatsko dizajnersko društvo / HDD galerija

    http://dizajn.hr

    Gradska galerija savremene umetnosti Smederevo, Trg Republike 3, Smederevo

    BILJANA ĐURĐEVIĆ (1973, Beograd): UNUTAR ZIDINA - izložba (13.9.-9.10.2017.)

    www.biljanadjurdjevic.com

    http://mus.org.rs

    Akademija 28, Nemanjina 28, Beograd

    JESEN 2017 - grupna izložba članova likovnog kluba Đuro Salaj (13.9.-23.10.2017.)

    http://akademija28.com

    Muzej grada Beograda, Resvska 40b, Beograd

    ČUVAR TAJNI I ČUDESA - SLIKARSTVO TOMISLAVA BOŽOVIĆA - izložba (13-27.9.2017.)

    Izložbu će otvoriti akademik Matija Bećković

    http://www.mgb.org.rs

    15/Sep/2017

    Kulturni centar Ribnica Kraljevo, Izletnička 2, Kraljevo

    GABRIELA VASIĆ: SHOW GOES ON - RIJALITIZAM - izložba (13-27.9.2017.)

    http://www.kcribnica.rs

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    VASKO LIPOVAC: RETROSPEKTIVA (14 9.2017.-7.1.2018.)

    kustosica izložbe: Ana Medić

    autor izložbe: Zvonko Maković

    http://gkd.hr

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    PEJZAŽ U KUTIJI U PEJZAŽU - izložba (14-29.9.2017.)

    učesnici: NEVENA POPOVIĆ, ANA GLIŠIĆ, OLGA MARKOVIĆ, MILENA PUTNIK

    http://www.dksg.rs

    Škuc galerija, Stari trg 21, Ljubljana

    GORAN PETERCOL (1949, Pula): HIERARCHICAL ROWS - exhibition (14.9.-5.10.2017.)

    kustos: Vladimir Vidmar

    http://www.galerijaskuc.si

    16/Sep/2017

    Kibla, Maribor

    STOJAN GRAUF: OČIVIDCI - razstava (15.9.-7.10.2017.)

    http://www.kibla.org

    Galerija Atelje DADO, Dvorski trg Cetinje

    SLOBODAN VIDOVIĆ (Banja Luka): ZERO - izložba  (15.9.-16.10.2017.)

    kustoskinja: Mirjana Dabović-Pejović

    organizacija: Narodni muzej Crne Gore

    http://www.mnmuseum.org

    Galerija Galženica, Trg Stjepana Radića 5, Velika Gorica

    Apoteka - prostor za suvremenu umjetnost: PRIVREMENI SUSRETI / TEMPORARY ENCOUNTERS - izlozba (15.9.-7.10.2017.)

    JASMINA CIBIC, IGOR EŠKINJA, PETRA FERIANCOVA, TINA GVEROVIĆ & SINIŠA ILIĆ, VLATKA HORVAT, MARKO LULIC, DAMIR OČKO, MLADEN STROPNIK, MARKO TADIĆ, DINO ZRNEC & NICK OBERTHALER
    kustosica/curated by Branka Benčić

    www.galerijagalzenica.info

    http://www.apotekapsu.hr

    Crnogorska galerija umjetnosti Miodrag Dado Đurić, Cetinje

    PROSTOR, OBLIK, DODIR - specijalizovana izložba prilagođena za slijepa i slabovida lica (15.9.-8.10.2017.)

    kustoskinje: dr Sarita Vujković, direktorica Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske, Žana Vukičević, viši kustos u MSURS

    organizacija: Narodni muzej Crne Gore u saradnji sa Muzejom savremene umjetnosti Republike Srpske

    http://www.mnmuseum.org

    Centar vizualnih umjetnosti, Photo Art Gallery Batana, Rovinj

    LUKA MJEDA (1952, Zagreb): HRVATSKI FOTOGRAFI - izložba fotografija (15.9.-4.10.2017.)

    https://www.cvu-batana.com

    Galerija Poola, Kandlerova 14, Pula

    UNUTARNJE MIGRACIJE - skupna međunarodna izložba (15.9.-6.10.2017.)

    umjetnici: BRANISLAV NIKOLIĆ, VLADIMIR FRELIH, ANA PETROVIĆ, GORAN DRAGAŠ, JOVANA POPIĆ, DRAGAN VOJVODIĆ, SELMAN TRTOVAC, RADENKO MILAK, DRAGAN MATIĆ

    http://www.poolagallery.net

    Narodni univerzitet Vranje, Kneza Milosa 26, Vranje

    BEČ 1814/15 - O GRADU I KONGRESU - putujuća izložba (15.9.-6.10.2017.)

    https://www.facebook.com/AustrijskiKulturniForum

    Galerija Drina, Andrićev venac 4, Beograd

    MILE ŠAULA (1970): LJUBIČASTI SAT - izložba (15.9.-7.10.2017.)

    kustos izložbe: Aleksandra Lazar

    fotografije: Aleksandar Milosavljević

    http://drinagallery.com

    17/Sep/2017

    Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva 6, Maribor

    BOJAN GOLIJA (1932-2014): RETROSPEKTIVA (15.9.2017.-7.1.2018.)
    kustosinja razstave: Gaja Golija

    http://www.ugm.si

    18/Sep/2017

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    NEMATI PROŠLOSTI JE OSTATI BEZ BUDUĆNOSTI - izložba knјiga (16-30.9.2017.)

    DELO BORISLAVA PEKIĆA

    autor izložbe: Rastko Marković

    http://www.dksg.rs

    19/Sep/2017

    Porto Montenegro/Zbirka pomorskog nasljeđa, Obala bb, Tivat

    BLAŽO KOVAČEVIĆ (1973, Podgorica): PREDMET (CASE) - izložba (18-30.9.2017.)

    http://www.portomontenegro.com

    Narodna biblioteka Srbije, Skerlićeva 1, Beograd
    PISCI DIPLOMATE - izložba (18-30.9.2017.), povodom obeležavanja 135. godišnjice od uspostavljanja diplomatskih kontakata između Republike Portugal i Republike Srbije

    https://www.nb.rs

    Kuća kralja Petra Prvog, Vase Pelagića 40, Beograd

    dr DUŠAN JOVOVIĆ: CINQUE TERRE - samostalna izložba (18-30.9.2017.)

    http://www.kucakraljapetra.rs

    БартcелонаBelgrade Design District, 1 Sprat, lokal 96

    EMMA SZABO (Hamburg): NAÏVE MELODY / THIS MUST BE THE PLACE - photography exhibition (18-30.9.2017.)

    https://www.bartcelona.net

    Galerija Filodrammatica, Korzo 28/I, Rijeka

    ŽELJKO BADURINA (Zagreb): LAJK END ŠER - izložba (18-29.9.2017.)

    https://www.facebook.com/zeljko.badurina)

    http://drugo-more.hr/zeljko-badurina

    Greta, Ilica 92, Zagreb

    CENTAR ZVUKA, MARGINA TIŠINE - grupna izložba umjetnika iz Kolumbije, Švicarske i Hrvatske

    umjetnice i umjetnici: Sylvia Jaimes (Co), Esneider Alfonso Gamboa Burbano (Co), Fernando Pertuz (Co), Ricardo Andrés Bautista (Co), Mirjam Wanner (Ch), Almira Medaric (Ch), Bojan Mucko (Hr), Tea Hatadi (Hr), Goran Škofić (Hr), Josip Zanki (Hr)

    http://greta.hr

    20/Sep/2017

    Centar za kulturu i obrazovanje Božidarac, Radoslava Grujića 3, Beograd

    Beograd voli osamdesete vol. 4

    GORANKA MATIĆ, BRANISLAV BANE ĐORĐEVIĆ: #NOFILTER A SVETSKI - izložba fotografija (19.9.-2.10.2017.)

    Izložbu će otvoriti pisac Goran Skrobonja

    http://www.bozidarac.rs

    Galerija savremene umetnosti, Vojvode Živojina Mišića 1, Pančevo

    ARPAD PULAI: INTROSPEKCIJA / NADREALIZAM KAO ODBRAMBENI MEHANIZAM SANJARA - izložba radova od pustovane vune (19-29.9.2017.)

    MILICA JAKŠIĆ: ISPOD VODE - IZNAD VODE / LJUDSKA FIGURA U POKRETU - izložba unikatne keramike (19-29.9.2017.)

    http://www.kulturnicentarpanceva.rs

    Galerija Most, Malo brdo, Lamela 1, Podgorica

    EMINA ADROVIĆ (1995): IMPRESIJE REALNOG - izložba (19.9.-3.10.2017.)

    https://www.facebook.com/mostgalerija

    Dom omladine Beograda

    EMILIJA RADOJIČIĆ: TRAVELING WITHOUT MOVING - izložba (19.9.-8.10.2017.)

    http://emasdream.com

    http://www.domomladine.org

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    OLIVERA PARLIĆ (1971, Beograd): LAŽ, SLATKA, UMORNA LAŽ - izložba skulptura (19.9.-7.10.2017.)

    http://www.kolarac.rs

    Galerija Haos, Dositejeva 3, Beograd

    UROŠ ĐURIĆ (1964, Beograd) I MILAN ANTIĆ (1984, Beograd): DOSIJEI O SVAKODNEVNOM - izložba crteža i radova na papiru (19.9.-14.10.2017.)

    http://www.gallerychaos.com

    21/Sep/2017

    Zavičajni muzej Jagodina, Knjeginje Milice 82, Jagodina

    MOJE JADOVNO - gostujuća izložba, posvećena kompleksu ustaških logora u NDH - Jadovno-Gospić-Pag (20-30.9.2017)

    realizacija: Udruženja "Jadovno 1941." iz Banja Luke
    autori izložbe: Dragoslav Ilić, Predrag Lozo i Dušan Bastašić

    https://www.facebook.com/zavicajnimuzej.jagodina

    Galerija likovne umetnosti poklon zbirka Rajka Mamuzića, Vase Stajića 1, Novi Sad

    7 UMETNIKA - PARALELE SLIKARSTVA I TAPISERIJE - izložba (20.9.-20.10.2017.)

    http://www.galerijamamuzic.org.rs

    Galerija Art55, Ćirila i Metodija 17a, Niš

    Izložba radova učenika Umetničke škole iz Niša (20-30.09.2017.)

    http://www.art55.rs

    Foaje Kulturnog centra Pančeva, Vojvode Živojina Mišića 4, Pančevo       

    ALEKSANDAR PANTIĆ - izložba digitalne grafike (20-30.9.2017.)

    https://www.behance.net/apantic

    http://www.kulturnicentarpanceva.rs

    Studentski kulturni centar, Beograd

    Galerija SKC Novi Beograd, Zorana Đinđića 152/a, Novi Beograd

    MAJA VERZOTI (1973, Novi Sad): MISAO - izložba akvarela (20.9.-4.10.2017.)

    http://www.skc.org.rs

    artKIT, Glavni trg 14, Maribor
    BRANIMIR RITONJA: I AM GUILTY (KRIV SEM) - fotografska razstava (19.9.-7.10.2017.)

    http://www.kibla.org

    Galeriji Polet, Cetinjska 15, Beograd

    DANIJEL KOVAČ (1974): SAVREMEN - izložba (20.9.-19.10.2017.)

    http://danlikov.wordpress.com
    https://danielkovacgraphics.wordpress.com

    https://www.facebook.com/polet.art.district

    Galerija Singidunum, Knez Mihailova 40, Beograd

    6. CRNA KUTIJA - izložba scenografa i kostimografa ULUPUDS-a (20-28.9.2017.)

    http://www.ulupuds.org.rs

    22/Sep/2017

    New Moment galerija, Hilandarska 14, Beograd

    SRĐAN ĐILE MARKOVIĆ: SUCCESS - izložba (21.9.-21.10.2017.)

    http://newmomentgallery.com

    Muzej Zepter, Knez Mihailova 42, Beograd

    ANDREJ SMOLJAK (Belorusija): ŽIVOT JE KAO UMETNOST - UMETNOST JE KAO ŽIVOT - izložba (21.9.-8.10.2017.)

    http://www.zeptermuseum.rs

    Centar za grafiku i vizuelna istraživanja Akademija/Fakultet likovnih umetnosti, Pariska 16, Beograd

    ALEKSANDAR LAZAR: KP - izložba (21.9.-5.10.2017.)

    http://www.fluc.org

    Galerija ULUS, Beograd

    NATAŠA ĐUROVIĆ (1963, Doboj): TRAJANJE-NESTAJANJE-TRAJANJE - samostalna izložba (21.9.-5.10.2017.)

    http://www.ulus.rs

    Galerija '73, Beograd

    PUTEVIMA PROŠLOSTI… - multimedijalna izložba (21-30.9.2017.) u okviru manifestacije Dani evropske baštine 2017.

    http://www.galerija73.com

    Institut Servantes, Čika Ljubina 19, Beograd

    PJER GONOR (1963, Šole): UKORENJENI - izložba fotografija velikog formata portreta rudara iz Asturije (21.9.-27.10.2017.)

    http://belgrado.cervantes.es

    Narodni muzej Kragujevac, Vuka Karadžića 1, Kragujevac

    GORAN DIMIĆ: FILTER - izložba (21-30.9.2017.)

    kustos: Slavko Timotijević

    https://www.facebook.com/narodnimuzejkragujevac.kragujevac

    Museum and Galleries of Ljubljana CC Tobačna 001, Ljubljana

    VLADIMIR NIKOLIĆ: DOGODKOVNO OBZORJE / EVENT HORIZON - razstava / exhibition (21.9.-19.10.2017.)

    curated by: Alenka Gregorič

    http://www.mgml.si

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    GORDANA JERABEK: KRAJOLIK U FOKUSU - izložba (21.9.-15.10.2017.)

    http://gkd.hr

    Umetnička galerija, Majke Jugovića 12, Kruševac

    ŽOLT KOVAČ (1075, Pančevo): BLAGI BOŽE, UPOMOĆ, SMRT I DRUGE SLIKE / GOOD LORD, HELP, DEATH AND OTHER PAINTINGS - izložba (21.9.-10.10.2017.)

    www.zoltkovac.com

    https://www.facebook.com/galerijakrusevac

    Noćna galerija Petak, Lomina 14, Beograd

    Kreativna fabrika: Dosije Umetnik
    IZA HORIZONTA - kolektivna izložba 40 umetnika u dva dela (21-28.9. || 28.9.-5.10.2017.)

    autorka: Ana Marinović, diplomirana grafičarka

    https://www.facebook.com/UdruzenjeKreativnaFabrika

    Narodni muzej Kragujevac, Vuka Karadžića 1, Kragujevac

    VLADIMIR LALIĆ (Beograd) - izložba crteža (21.9.-11.10.2017.)

    http://www.muzej.org.rs

    23/Sep/2017

    Savremena galerija Subotica, Park Ferenca Rajhla 5, Subotica

    SAŠA TKAČENKO (1979, Majdanpek): OH YEAH… OH YEAH… - izložba (22.9.-21.10.2017.)

    kustos izložbe: Nela Tonković, istoričarka umetnosti

    autor vizuelnog identiteta izložbe i dizajna kataloga: Saša Tkačenko

    tekst u katalogu: Miloš Zec, istoričar umetnosti

    https://sgsu.org.rs

    Narodni muzej Kikinda, Trg Srpskih Dobrovoljaca 21, Kikinda

    dr MILORAD STEPANOV (1960, Kikinda): NASLEĐE RAVNICE - izložba slika (22.9.-30.10.2017.)

    http://www.muzejkikinda.com

    KC Mladost Futog, Cara Lazara 42, Futog

    MARIJA TOŠKOVIĆ (1980, Beograd): PLIME - izložba (22.9.-6.10.2017.)

    https://www.facebook.com/kicmladost.futog

    Ulična galerija / Čavketov pasaž, Beograd

    ALEKSANDAR DIMITRIJEVIĆ (1977, Užice): SLIKE - izložba (22.9.-6.10.2017.)

    http://www.ulicnagalerija.rs

    Galerija ULUS, Beograd

    DANIELA KNEŽEVIĆ (Sofija) - izložba (22.9.-6.10.2017.)

    http://www.ulus.rs

    Muzej moderne i suvremene umjetnosti @ bivša tvornica Rikard Benčić, Rijeka

    TOMISLAV GOTOVAC: ANTICIPATOR KRIZA - KUDA IDEMO NE PITAJTE / ANTICIPATOR OF THE CRISIS - WHERE DO WE GO DO NOT ASK - retrospektivna izložba (22.9.-26.11.2017.)

    MMSU u saradnji sa Institutom Tomislav Gotovac

    http://www.mmsu.hr

    25/Sep/2017

    24. Međunarodni festival pozorišta za decu LUTKA FEST (24-29.9.2017.) Subotica

    PROGRAM

    http://www.lutfestsubotica.net

    Ministarstvo kulture i informisanja, Vlajkovićeva 3, Beograd

    DIGITALIZACIJA FILMSKE I TELEVIZIJSKE GRADJE - simpozijum

    http://www.kultura.gov.rs

    Moderna galerija Valjevo, Vuka Karadžića 11, Valjevo

    DADO-SLIKE - izložba Miodraga Dada Đurića (23.9.-31.12.2017.)

    https://www.facebook.com/modernagalerijavaljevo

    38. BRAЌA МАНАКИ / MANAKI BROTHERS - интернационалниот фестивал на филмска камера (23-30.9.2017.) Битола/Bitola

    PROGRAM

    http://www.manaki.com.mk

    Pogon Jedinstvo/Cirkuski šator, Trnjanski nasip bb, Zagreb

    5. Festival savremenog cirkusa CIRKOBALKANA (25.9.-1.10.2017.)

     

    25.9.

     

    11:00-13:30 Dana Auguštin (Hr/Slov): RADIONICA ZRAČNOG POKRETA (25/27/28.0.2017.)
     

    20:00 Dokukino gostuje: PREDSTAVA SVIH PREDSTAVA - zagrebačka premijera filma Benedikta Erlingssona u suradnji s Restart-om

    10 kn
     

    SEKS MASAKR (HR) - posvećeni performans otvorenja, nakon filma 
     

     

    26.9.

     

    10:00-13:00 CIRKUSKI PROSTORI U SKLOPU CENTARA NEZAVISNE KULTURE - POVEZIVANJE I JAČANJE - okrugli sto

    17:00-19:00 CIRCUS NEXT - tribina

     

    20:00 Dokukino gostuje: MOJ SVIJET JE NAOPAČKE - dugometražni dokumentarni film Petre Seliškar, u suradnji s Restart-om

    15 kn
     

     

    27.9.

     

    11:00-14:00 Tomas Sokolowicz (Fr/Arg): SAVEZNICI GRAVITACIJE - radionica manipulacije objektima (27/28.9.2017.)

     

    17:00-19:30 Antonia Kuzmanić (HR): RADIONICA KONTORCIONIZMA I HANDSTANDOVA (27-29.9.2017.)

    20:00 VEČER RADOVA U NASTAJANJU - predstave

     

     

    28.9.

     

    20:00 MONTAŽA TRUPE, KAM HRAM (HR) - predstava

     

    29.9.

     

    20:00 THE CEREMONY - Cie TomiSoko (Fr/Arg) - predstava

    40 kn

     

     

    30.9.

     

    11:00 MILICA NA PUTU OKO SVIJETA - dečija predstava

    11:30 Učestvovanje: donacija na šešir

     

    20:00 CIRKOBALKANA KAOS KABARE - Cirkobalkana (RS/HR)

    AB RE (RS) - koncert

     

     

    1.10.

     

    11:00 CIRKOBALKANA KAOS KABARE - dečija predstava

     

    20:00 WORK IN ПРОГРЕС - Kreativni pogon (RS) - predstava

    http://www.cirkobalkana.org/2017/program-zagreb

    52. MOKRANJČEVI DANI (23-29.9.2017.) Negotin

     

    Gradski trg

    11.00 Klasika u 11 - koncert

    DEČIJI HOR VIVAK - 2015, Negotin

    dirigent: Dragana Marinović Simonović

     

    Mala scena bioskopa Krajina

    18.00 VLADIMIR TOŠIĆ: TRAJANJE - koncertna promocija trostrukog kompakt-diska

    Vladimir Cvijić - klavir

     

    Dom kulture

    20.00 Ansambl UN VIAGGIO: Zoran Todorović (Hamburg) - tenor, Aleksandar Nikolić - bandoneon, Zoran Anić - gitara, Slobodan Gerić - kontrabas

     

    Mokranjčeva rodna kuća

    22.00 DRAGOLJUB FIRULOVIĆ: I KAMEN I ZVUK - izložba slika

    http://www.mokranjcevi-dani.com

    18. BITEF POLIFONIJA (25-30.9.2017.) Beograd

     

    25.9.

     

    Ustanova kulture Parobrod, Kapetan-Mišina 6a

    12:00 TROGLASNE INVENCIJE BITEF POLIFONIJE - interaktivna prezentacija

     

    Centar za kulturnu dekontaminaciju, CZKD, Birčaninova 21

    17:00 MALA ŽURKA PROPUŠTENOG PLESA - inkluzivna plesna predstava

     

     

    26.9.

     

    Klub Strogi centar, Jevremova 43

    12:00 DAN U NOĆI - imersivna pozorišna predstava

     

    Ustanova kulture Parobrod, Kapetan-Mišina 6a

    15:00 MISLITI KONCEPTUALNO - interaktivna prezentacija

     

    Dorćol Platz, Dobračina 59b

    17:00 KONTEJNER NAVODNO SADRŽI / SAID TO CONTAIN - performans/sesija javnog razmišljanja

     

     

    27.9.

     

    12:00 Događaj počinje ulaskom u autobus u Beogradu nastavlja se u Lazarevcu sa dva paralelna ukrštena događanja

     

    Centar za kulturu Lazarevac, Hilandarska 2, i izabrane lokacije u Lazarevcu

    15:00/17:00 ALISA - interaktivna pozorišna predstava

    PREGOVORI SA REALNOŠĆU - performans platforma

    19:00 Povratak autobusom u Beograd

     

    Osnovna škola Mihailo Petrović Alas, Gospodar Jovanova 22

    17:00 EPSKE IGRICE - predstava u učionici

     

     

    28.9.

     

    Osnovna škola Vladislav Ribnikar/Svečana sala, Kralja Milutina 10

    12:00 PRIČE S MALOG ODMORA - prezentacija/radionica

     

    Gradska organizacija gluvih Beograda, Svetog Save 16-18

    15:00 DODIRUJEMO SE... ČIME? SNOVIMA - plesna predstava u dijalogu s publikom

     

    UK Vuk St.Karadžić/Scena Kult, Bulevar kralja Aleksandra 77а

    17:00 ODLAZNI TERMINAL - pozorišna predstava

     

     

    29.9.

     

    Narodno pozorište u Beogradu/Sala V sprat, Francuska 3

    12:00  PARTNERSTVA ZA BUDUĆNOST - dijaloška platforma/prezentacija

     

    Kafe-klub „Popara“, Kneginje Ljubice 14

    15:00  (NE)RADNO VREME - interaktivna predstava prema jednočinci Vreme zabave Harolda Pintera

     

    Bitef teatar, Skver Mire Trailović 1

    17:00 SCRAPE - plesna predstava

     

     

    30.9.

     

    Centar za kulturnu dekontaminaciju CZKD, Birčaninova 21

    12:00 LJUBAV, HLEB I PRIČE - događanje 24 sata

    http://www.bitef.rs

    Pres centar Udruženja novinara Srbije, Knez Mihailova 6/III, Beograd

    Debata Kulturna politika i demokratija, u okviru projekta Dijalog Centra za demokratiju, u saradnji sa Fridrih Ebert Fondacijom
     
    Kako razumemo princip slobode izražavanja i ulogu kulture u demokratskom razvoju  društva i jačanju demokratskih institucija? Ima li Republika Srbija definisanu kulturnu politiku, šta nam donosi predloženi Nacrt "Strategije razvoja kulture Republike Srbije", koji je strateški značaj kulture u društvenom i ekonomskom razvoju društva i da li je ona integrisana u druge javne politike kao što su obrazovanje, zapošljavanje, socijalna i zdravstvena politika?
     
    O ovim pitanjima govoriće: Dejan Ilić, urednik izdavačke kuće Fabrika knjiga i časopisa Reč, Milena Bogavac, dramaturškinja (Reflektor teatar), Vesna Marjanović, narodna poslanica. U debati učestvuju umetnici, predstavnici Ministarstva kulture, institucija kulture, umetničkih udruženja i predstavnici organizacija civilnog društva.
     

    http://www.centaronline.org

    Galerija Lucida, Čika Ljubina 11, Beograd

    TANJA VUJINOVIĆ: UNIVERZALNI OBJEKTI - večja samostojna razstava (23.9.-12.10.2017.)

    http://en.galerijalucida.rs

    http://www.ultramono.org

    2. MEDIA ART FEST (19-25.9.2017.) Kovin

     

    umetnici:

    MILORAD MLADENOVIĆ

    VAHIDA RAMUJKIĆ

    IVANA ARANĐELOVIĆ

    MILAN KULIĆ 

    KRISTINA TICA

    https://www.facebook.com/events/1816036051990696/?active_tab=about

    organizacija: Centar za kulturu Kovin

    http://www.kulturakovin.rs

    Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Kraljice Natalije 45/IV, Beograd

    Ivan Rajković (School of Slavonic and East European Studies, University College London): PROTIV RADA! SOCIJALNO PITANJE I LEVA KRITIKA U KONTEKSTU DEINDUSTRIJALIZACIJE. ISTORIJSKA ETNOGRAFIJA PREDUZEĆA ZASTAVA AUTOMOBILI, 1988-2012. - predavanje

    http://www.instifdt.bg.ac.rs

    Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd

    Velikani svetskog filma: ROBERT MIČAM / ROBERT MITCHUM (22-25.9.2017.)

     

    17:00 PONOĆNI UBICA (SRN, 1980)

    Nightkill

    ul: Robert Mičam (Robert Mitchum), Džeklin Smit (Jaclyn Smith)

    r: Ted Post (Ted Post)

     

    19:00 TRAGOVI UCENE (VB/SAD, 1978)

    The Big Sleep

    ul: Robert Mičam (Robert Mitchum), Sara Majls (Sarah Miles)

    r: Majkl Viner (Michael Winner)

     

    21:00 POSLEDNJI TAJKUN (SAD, 1976)

    The Last Tycoon

    ul: Robert de Niro (Robert de Niro), Robert Mičam (Robert Mitchum)

    r: Elija Kazan (Elia Kazan)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Muzej moderne i suvremene umjetnosti @ bivša tvornica Rikard Benčić, Rijeka

    TOMISLAV GOTOVAC: ANTICIPATOR KRIZA - KUDA IDEMO NE PITAJTE / ANTICIPATOR OF THE CRISIS - WHERE DO WE GO DO NOT ASK - retrospektivna izložba (22.9.-26.11.2017.)

     

    MMSU @ ex Benčić

    Miran Mohar i Andrej Savski (SI): IRWIN - NSK Passport Office, Rijeka, 2017.

    http://www.mmsu.hr

    4. Festival savremenog plesa i performansa ZVRK 2017 (20.9.-1.10.2017.) Mostar/Sarajevo/Banja Luka

     

    Mostar (20-25.9.2017.)

    Plato Narodnog pozorišta Mostar 

    Shapers - preformans

    koreografija: Anne Le Batard i Jean-Antoine Bigot (Francuska)

    izvedba: Shady Abdelrahman, Aurore Allo, Elvi Balboa, Lucia Bocanegra, Ayoub Kerkal, Natacha Kierbel, Mourad Koula, Ahmed Shamel (Španija/Francuska/Maroko/Egipat)

    https://zvrkart.com

    Kulturni centar Novog Sada

    GLAS VOJVOĐANSKIH SRBA NA UGARSKOM SABORU OD BERLINSKOG KONGRESA DO 1887. - tribina

    autor i predavač:e dr Miloš Savin, istoričar

    http://www.kcns.org.rs

    Dorćol Platz, Dobračina 59b, Beograd

    SAID TO CONTAIN - performans na engleskom jeziku bez prevoda, u okviru 18. BITEF polifonije, 51. BITEF-a

    autori: Bojan Đorđev, Laura Kalauz, Maja Leo, Christopher Kriese, Miriam Walther Kohn, Lisa Schröter

    izvode: Bojan Đorđev, Christopher Kriese i Stephan Stock

    produkcija i organizacija u Beogradu: Dragana Jovović i Olivera Kecojević

    koprodukcija: Zürich Hochschule der Künste, Theater der Künste (Cirih), Kulturni centar Magacin (Beograd) i Art Space La Darsena (Buenos Aires)

    https://vimeo.com/176459005/d71ad029df

    https://saidtocontain.org

    http://www.tkh-generator.net

    Mestno Gledališče Ptuj, Slovenski trg 13, Ptuj

    Brata Grimm: TRNJULČICA - premiera
    Produkcija Mestnega gledališča Ptuj

    http://www.mgp.si

    BITEF Festivalski centar, Andrićev venac 2, Beograd

    Dragan Klaić: POČETI IZNOVA, PROMENA TEATARSKOG SISTEMA - razgovor o knjizi

    učestvuju: Milena Dragićević Šešić, profesor Univerziteta umetnosti u Beogradu, Ljubica Ristovski, teatrolog i pozorišni menadžer, Jovana Karaulić, doktorant, saradnik u izvođenju nastave na FDU, Nebojša Bradić, urednik kulturno-umetničkog programa RTS i urednik edicije Ars scena (Clio)

    organizacija: 51 BITEF, Univerzitet umetnosti u Beogradu, Fakultet dramskih umjetnosti Cetinje i Izdavačka kuća CLIO

    http://www.bitef.rs

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    KINESKI FILM - 112 GODINA (25/26.9.2017.)

     

    25.9.

     

    18:00 KUNG FU JOGA (KIN/IND, 2017)

    Gong fu yu jia

    ul: Džeki Čen (Jackie Chan), Diša Patani (Disha Patani)

    r: Stenli Tong (Stanley Tong)

     

    112 GODINA KINESKOG FILMA -  izložba

     

     

    26.9.

     

    12.00 profesorka PAN iz Instituta za film u Pekingu - predavanje o istorijatu kineske kinematografije

     

    17:00 KRALJ MAJMUNA (KIN, 1963)

    Da nao tian gong

    ul: Ju-Feng Kju (Yue-Feng Qiu), Run-Šeng Fu (Run-Sheng Fu)

    r: Van Laiming (Wan Laiming)

     

    19:00 TIBETANSKA LJUBAVNA PRIČA (KIN, 2010)

    Kang ding qing ge

    ul: Jupeng Su (Youpeng Su), Venpei Ju (Wenpei Ju)

    r: Ping Džiang ( Ping Jiang )

     

    21:00 OPERACIJA MEKONG (KIN/HK, 2016)

    Mei Gong he xing dong

    ul: Feng Venđuan (Wenjuan Feng), Baoguo Čen (Baoguo Chen)

    r: Dante Lam (Dante Lam)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb

    CIKLUS BRAĆE TAVIANI (23-26.9.2017.)

     

    CEZAR MORA UMRIJETI / CESARE DEVE MORIRE (Italija, 2011, 76 min)

    režija: Paolo Taviani, Vittorio Taviani

    https://www.youtube.com/watch?v=LhW5Y7X6dq0

    http://kinotuskanac.hr

    Art-kino, Krešimirova 2, Rijeka

    Ciklus filmova BRAĆE TAVIANI (25-28.9.2017.)

     

    25.9.

    19.00 FARMA ŠEVI / LA MASSERIA DELLE ALLODOLE (Italija/Bugarska/Španjolska/Francuska/Njemačka, 2007, 122 min)

    režija: Paolo Taviani, Vittorio Taviani

    https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=H1Augljcqxs

     

    26.9.

    20.00 NOĆ SVETOGA LOVRE / LA NOTTE DI SAN LORENZO (Italija, 1982, 105 min)

    režija: Paolo Taviani, Vittorio Taviani

    https://www.youtube.com/watch?v=ADIph1-og3o

     

    27.9.

    18.00 CEZAR MORA UMRIJETI / CESARE DEVE MORIRE (Italija, 2011, 76 min)

    režija: Paolo Taviani, Vittorio Taviani

    https://www.youtube.com/watch?v=LhW5Y7X6dq0

     

    28.9.

    19.00 KAOS (Italija/Francuska, 1984, 188 min)

    režija: Paolo Taviani, Vittorio Taviani

    https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=0CwMPhx0YcE

    https://www.art-kino.org

    Galerija SULUV, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad

    ŽIVKA SUVIĆ (1971, Sremska Mitrovica): CRTEŽI - izložba (25.9.-7.10.2017.)

    http://suluv.org

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    PREVLAST VIZUELNOSTI - KAKO (PRE)ŽIVETI U VIZUELNOM DOBU? - predavanje

    predavač: Luka Vukićević

    http://www.dksg.rs

    Kulturni centar Laza Kostić, Sombor

    FRANCUSKI FILMSKI KARAVAN: ŽENE NA FILMU (25-29.9.2017.)

     

    25.9.

    FIDELIO, ALISINA ODISEJA (FRA, 2013, 97')
    režija: Lusi Borlto
    igraju: Arian Labed, Melvil Pupo, Ander Danijelsen Li...
     

    27.9.

    DŽERONIMO (FRA, 2013, 107')
    režija: Toni Gatlif
    igraju: Selin Salet, David Miržija, Rašid Jus...
     

    28.9.

    LEPI DANI (Fra, 2012, 94')
    režija: Marion Vernu
    igraju: Fani Ardan, Loran Lafit, Patrik Šesne...
     

    29.9.

    BRUKLIN (Fra, 2014, 83')
    režija: Paskal Teso
    igraju: Kt Gorik, Rafal Ušiva, Lilijan Rover...

     

    organizacija: Kulturni centar Laza Kostić, u saradnji sa Institut français de Serbie

    besplatno

    http://www.kcsombor.org.rs

    Biblioteka grada Beograda

    KONJ I ZMIJA U SRPSKIM NARODNIM VEROVANJIMA I OBIČAJIMA - predavanje

    predavač: Irina Tomić

    http://www.bgb.rs

    Kulturni centar Novog Sada

    VLADIMIR DUNJIĆ (1957, Čačak): PROKRUSTOV MUZEJ - izložba (25.9.-16.10.2017.)

    http://www.kcns.org.rs

    Grad, Beograd

    Delikatesni Ponedeljak: NOĆ ISTRAŽIVAČA

    http://www.gradbeograd.eu

    Dom omladine Beograda

    Tribina društva ljubitelja fantastike „Lazar Komarčić“
    Fantastična čitaonica 50: GARDNER DOZOA - ANTOLOGIJA NAJBOLJE NF 34

    moderator: Bojan Butković

    Gardner Dozoa je među najpoznatijim antologičarima naučne fantastike, i naučili smo da verujemo njegovim izborima. Ovakve antologije, iako obimne (600+ strana) daleko su sadržajnije od romana sličnog obima i umesto jednog fiktivnog univerzuma donose plimu novih autora, svetova, ideja, pravaca.

    U julu se pojavio 34. izbor najbolje naučnofantastične priče sa 39 izvrsnih priča, koje pokazuju da je kratka priča i dalje vitalna, i oslonac žanra.
    https://www.goodreads.com/book/show/31450753-the-year-s-best-science-fiction
    https://www.amazon.com/gp/product/B01MU2DTCX/

    https://www.facebook.com/lazar.komarcic

    47. VARAŽDINSKE BAROKNE VEČERI (22.9.-2.10.2017.)

    Franjevačka crkva
    19.30 BAROKNI BRASS ANSAMBL SONATORES PANNONIAE
    umjetničko vodstvo: Borsόdy Lászlό

    Stari grad Varaždin, Kapela obitelji Erdody
    21.00 Koncert pod svijećama
    ISTVÁN KÓNYA - lutnja

    26.9.

    Crkva Sv. Nikole
    20.00 VARAŽDINSKI KOMORNI ORKESTAR
    gosti solisti: Zoran Dukić - gitara, Petrit Çeku - gitara i umjetničko vodstvo, Maroje Brčić - gitara, Tvrtko Sarić - gitara
    program: A.Vivaldi, J.S.Bach

    Belec
    ISTVÁN KÓNYA - lutnja

    http://www.vbv.hr

    Nikšićko pozorište, Trg Save Kovačević 5, Nikšić

    12. MEĐUNARODNI NIKŠIĆ GITAR FESTIVAL (25/27.9.2017.)

     

    25.9.

    Otvaranje 12. Međunarodnog Nikšić Gitar Festivala

    CRNOGORSKI SIMFONIJSKI ORKESTAR - koncert

    dirigent: Grigorij Krasko (Rusija)

    solista: Antoan Morinije (Francuska) - gitara

    NVO „Anagastum guitar society”, Muzički centar Crne Gore i Nikšićko pozorište

    besplatno

     

    27.9.

    VLATKO STEFANOVSKI (Makedonija) - gitara

    VASKO ATANASOVSKI (Slovenija) - saksofon

    NVO „Anagastum guitar society“, Muzički centar Crne Gore i Nikšićko pozorište

    5 €

    http://www.niksickopozoriste.me

    9. SONICA FESTIVAL (25-30.9.2017.) Ljubljana

     

    25.9.

     

    Štihova dvorana, Cankarjev dom
    20:00 Otvoritveni koncert festivala
    ROUGE-AH (električna harfa)
    RESINA (violončelo, vizualije)
    https://www.facebook.com/events/1931387963797871/
    https://www.cd-cc.si/sl/kultura/glasba/resina
     

     

    26.9.

     

    Palača Cukrarna
    20:00 SCAPES - skupinska razstava
    Razstavljajo: KATARINA PETROVIĆ, MIKE RIJNIERSE, ALASTAIR MCNEILL BROWN, DOMINIK MAHNIČ, GABEY TJON A THAM, ANDREAS TROBOLLOWITSCH, ROBERTINA ŠEBJANIČ, ANNA ZARADNY

    Z otvoritvenimi performansi: ANDREAS TROBOLLOWITSCH, ALASTAIR MCNEILL BROWN
     

     

    27.9.

     

    Kinoteka
    19:00 Avdiovizualni koncertni dvojček
    FRANCK VIGROUX & KURT D'HAESSLER: CENTAURE - AV koncert
    http://centaure.dautrescordes.com/
    http://www.kinoteka.si/455/program.aspx

    Kino Šiška
    21:00 QUANTUM MUSIC - koncert
    https://www.facebook.com/events/357149431380878

    28.9.

     

    Cukrarna
    17:00 Pogovor z rezidenčnima umetnikoma KATARINO PETROVIĆ in MIKEOM RIJNIERSEOM s performansi

     

    Pritličje
    21:00 FEZAYAFIRAR - koncert

     

    29.9.

     

    Kino Šiška
    20:00 Osrednji festivalski koncert
    FLANGER / ATOM™ / WARREGO VALLES - koncert
    https://www.facebook.com/events/530212613985556/

    Koncertna dvorana ROG
    00:00 klubski večer
    MACHINE WOMAN
    ZIÚR
    NINA HUDEJ

     

     

    30.9.

     

    Švicarija, Park Tivoli

    Festival v parku (zaključni koncert)
    17:00 ANDREJ KOBAL: GRANURISE - delavnica in jam session

    19:00 KIKIMORE - koncert

    21:00 Battle-ax
    JAN JELINEK- koncert

    https://www.facebook.com/events/104233236919716

    4. Međunarodni ARTLINK FESTIVAL mladih talenata: Na putu ka zvezdama (25.9.-8.10.2017.)

     

    25.9.

    Kolarčeva zadužbina

    Otvaranje festivala

    STEFAN MILENKOVIĆ - violina i Art Link mladi virtuozi

     

    26.9.

    Svečana sala Skupštine grada Beograda
    PAVLE KRSTIĆ - resital i promocija CD-a

     

    30.9.

    Svečana sala Skupštine grada Beograda
    Jazz veče: KLAUS RAJBEL (Nemačka) - klavir, MILOS ČOLOVIĆ - kontrabas

     

    1.10.

    Kolarčeva zadužbina

    11.00 Matine koncert: kamerna muzika

     

    3.10.

    Svečana sala Skupštine grada Beograda
    FEDOR RUDIN - violina i PAVLE KRSTIĆ - klavir

     

    8.10.

    Kolarčeva zadužbina

    IŠTVAN VARDAI - violončelo i ART LINK MLADI VIRTUOZI

    http://www.artlink.rs

    Studentski kulturni centar, Beograd

    DANICA DUJAKOVIĆ (klavir) - solistički koncert

    program: Berg: sonata op.1, Beethoven: sonata op.110, Prokofiev: sonata br.3, Rahmanjinov: etide 2 i 6

    http://www.skc.org.rs

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    21. Muzički susreti JESEN NA ČUKARICI (25-29.9.2017.)

     

    25.9.

    SRPSKI PRAVOSLAVNI POJCI: SRPSKA TRADICIJA KROZ MUZIKU

     

    26.9.

    ZEMUNSKI KAMERNI ORKESTAR: ROMANTIČNO VEČE

    dirigent: Đorđe Stanković

     

    27.9.

    TRIO SENSARTIKA: MUZIKA MEDITERANA

     

    28.9.

    TRIO KAZABLANKA: VEČE FILMSKE MUZIKE

     

    29.9.

    MLADI TALENTI MŠ VATROSLAV LISINSKI: MUZIKA MLADOSTI

    besplatno

    http://www.kccukarica.rs

    Kino Šiška, Ljubljana

    GHOSTFACE KILLAH - najboljši pripovedovalec v rapu

    https://www.youtube.com/watch?v=eIdPfbwNV3w

    https://www.youtube.com/watch?v=DzsiSxs3tAM

    https://www.youtube.com/watch?v=6YW_RqTuZMw

    23/25 €

    http://www.kinosiska.si

    Greta, Ilica 92, Zagreb

    MAJA ROŽMAN: DRUGI POGLED - izložba (25.9.-9.10.2017.)

    http://greta.hr

    Jugoslovensko dramsko pozorište, Beograd

    51. BITEF - Nove pozorišne tendencije: EPIC TRIP (22-30.9.2017.) Beograd

     

    Kolektivno autorstvo: BIBLIJA, PRVI POKUŠAJ

    Slovensko narodno gledališče, Drama, Ljubljana, Slovenija

    režija: Jernej Lorenci

    http://www.bitef.rs

    Kulturni centar Beograda

    20.00 BRANKA (sopran) i MILAN PANIĆ (tenor)

    gost koncerta: Dragoljub Bajić Baja - bas

    klavirski saradnik: Borko Milojković

    program: Đakomo Pučini: Chi il bel sogno di Doretta iz opere Lastavica, No pazzo son iz opere Manon Lesko; Đuzepe Verdi: Ernani, Ernani involami iz opere Ernani; Đakomo Pučini: Non piangere Liu iz opere Turandot, Đuzepe Verdi: Caro nome iz opere Rigoleto; Salvatore Kardiljo: Core ‘ngrato; Đuzepe Verdi: Salgo gia iz opere Nabuko; Đakomo Pučini: Duet O suove fanciulla iz opere Boemi; Volfgang Amadeus Mocart: Arija Madamina iz opere Don Đovani

     

    21.00 BEOGRADSKI KVARTET FLAUTA: Nataša Perazić Vrzić, Milena Jančurić, Hanan Hadžajlić, Jovana Lazić

    program: J.S. Bah: Sonata za flautu u ge–molu (aranžman za četiri flaute), Feliks Mendelson: San letnje noći, Žak Kastered: Flutes en vancances, Verner de Bleser: Dust to dust

    http://www.kcb.org.rs

    Močvara, Trnjanski nasip bb, Zagreb

    LAMBDA (Češka) - post/stoner rock

    Facebook, Bandcamp

    https://www.youtube.com/watch?v=WmQ-4WEt-u0

    JEGULJA (Slovenija) - stoner rock

    Facebook, Bandcamp

    https://www.youtube.com/watch?v=tWt67__7XaI

    KUT LAJAVOG PSA (Zagreb) - garage noise rock

    Facebook, Bandcamp

    https://www.youtube.com/watch?v=AdHUtK4lWWc

    Više Facebook

    35 kn

    http://www.mochvara.hr

    Menza pri koritu - AKC Metelkova, Ljubljana

    POLEMICA (Italija)

    follow us on facebook
    hear the debut album on bandcamp
    gigs on bandsintown
    live videos on Youtube
    add us on Spotify

    3 €

    http://www.menzaprikoritu.com

    26/Sep/2017

    Galerija SULUV, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad

    ŽIVKA SUVIĆ (1971, Sremska Mitrovica): CRTEŽI - izložba (25.9.-7.10.2017.)

    http://suluv.org

    Kulturni centar Novog Sada

    VLADIMIR DUNJIĆ (1957, Čačak): PROKRUSTOV MUZEJ - izložba (25.9.-16.10.2017.)

    http://www.kcns.org.rs

    38. BRAЌA МАНАКИ / MANAKI BROTHERS - интернационалниот фестивал на филмска камера (23-30.9.2017.) Битола/Bitola

    PROGRAM

    http://www.manaki.com.mk

    24. Međunarodni festival pozorišta za decu LUTKA FEST (24-29.9.2017.) Subotica

    PROGRAM

    http://www.lutfestsubotica.net

    Pogon Jedinstvo/Cirkuski šator, Trnjanski nasip bb, Zagreb

    5. Festival savremenog cirkusa CIRKOBALKANA (25.9.-1.10.2017.)

     

    10:00-13:00 CIRKUSKI PROSTORI U SKLOPU CENTARA NEZAVISNE KULTURE - POVEZIVANJE I JAČANJE - okrugli sto

    17:00-19:00 CIRCUS NEXT - tribina

     

    20:00 Dokukino gostuje: MOJ SVIJET JE NAOPAČKE - dugometražni dokumentarni film Petre Seliškar, u suradnji s Restart-om

    15 kn

    http://www.cirkobalkana.org/2017/program-zagreb

    52. MOKRANJČEVI DANI (23-29.9.2017.) Negotin

     

    Gradski trg

    11.00 Klasika u 11 - koncert

    HOR OMŠ PRI UMETNIČKOJ ŠKOLI STEVAN MOKRANJAC, Negotin

    dirigent: Aleksandra Đukić

     

    Mokranjčeva rodna kuća

    12.00 KA SAVREMENOM ČITANJU MOKRANJČEVOG NASLEĐA - naučna tribina

    predavač: dr Katarina Tomašević, muzikolog, naučni savetnik Muzikološkog instituta SANU

     

    13.00 Dragutin Gostuški: RAĐANJE SRPSKE MUZIČKE KULTURE - promocija monografske publikacije i DVD-ja sa ciklusom emisija o istorijatu srpske muzike

    izdavac: Muzikološko društvo Srbije i RTS

     

    Umetnička škola Stevan Mokranjac

    14.00 Majstorski kurs solo pevanja ZORANA TODOROVIĆA

    Milica Ilić - klavirska saradnja

     

    Mala scena bioskopa Krajina

    19.30 KAMERNI ORKESTAR GUDAČI SVETOG ĐORĐA - koncert

    solista: Marko Josifovski - violina

     

    Dom kulture

    21.00 DOBRA VAM NOĆ PRIJATELJI - koncert evergrin muzike, povodom Dana Umetničkog ansambla MO Stanislav Binički

    solisti: Željko Vasić, Beti Đorđević, Ana Sofrenović, Dejan Cukić, Ljubica Vraneš

    Umetnički ansambl Ministarstva odbrane Stanislav Binički

    dirigent: Vojkan Borisavljević

    http://www.mokranjcevi-dani.com

    Narodna biblioteka Srbije, Skerlićeva 1, Beograd

    MOMČILO MOŠA ODALOVIĆ - okrugli sto, posvećen dobitniku Nagrade „Desanka Maksimović“ za 2016. godinu

    govore: prof. dr Radivoje Mikić, prof. dr Aleksandar Jerkov, prof. dr Boško Suvajdžić, dr Jovan Ljuštanović, doc. dr Valentina Hamović, doc. dr Jelena Panić Maraš, mr Jovan Pejčić, prof. dr Danica Andrejević, prof. dr Sanja Golijanin Elez, prof. dr Valentina Pitulić, prof. dr Snežana Šarančić Čutura, doc. dr Milivoje Mlađenović, doc. dr Danijela Kostadinović, doc. dr Predrag Jašović, doc. dr Dragoljub Perić, ms Strahinja Polić, ms Bojan Marković, Tanja Lazarević, Dobrivoje Stanojević, Branko Stevanović

    https://www.nb.rs

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    11:00 VELIKO PLAVETNILO (FR/SAD/IT, 1988)

    Le Grande Bleu / The Big Blue

    ul: Žan-Mark Bar (Jean-Marc Barr), Žan Reno (Jean Reno)

    r: Lik Beson (Luc Besson)

     

    13:30 PRAZNIK U RIMU (SAD, 1953)

    Roman Holiday

    ul: Odri Hepbern (Audrey Hepburn), Gregori Pek (Gregory Peck)

    r: Vilijam Vajler (William Wyler)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Klub-knjižara-galerija Glasnik, Kneza Miloša 16, Beograd

    Milan Milošević, Aleksandar Ćirić: NOVOGOVOR - predstavlјanje knjige

    izdavač: Službeni glasnik

    govore: autor Milan Milošević, urednik Vladimir Kecmanović, Gojko Tešić i Gordana Milosavlјević Stojanović

    http://www.slglasnik.com

    Severni rob mariborskega mestnega parka (za drugim ribnikom) Maribor

    11.00 GEOPUNKTURNI KROG - ovoritev projekta

    častni govorec na otvoritvi: dr. Andrej Fištravec, župan MoM

    16.00 Vodstvo:  Marko pogačnik (1944), UNESCO umetnik za mir

    http://www.ugm.si

    18. BITEF POLIFONIJA (25-30.9.2017.) Beograd

     

    Klub Strogi centar, Jevremova 43

    12:00 DAN U NOĆI - imersivna pozorišna predstava

     

    Ustanova kulture Parobrod, Kapetan-Mišina 6a

    15:00 MISLITI KONCEPTUALNO - interaktivna prezentacija

     

    Dorćol Platz, Dobračina 59b

    17:00 KONTEJNER NAVODNO SADRŽI / SAID TO CONTAIN - performans/sesija javnog razmišljanja

    http://www.bitef.rs

    IP Clio, Gospodar Jovanova 63, (ulaz iz ulice Kneginje Ljubice) Beograd

    Salman Ahtar: PSIHOLOGIJA PATNJE - promocija nove knjige u ediciji Imago

    izdavač: Clio  

    govore: Aleksandar Dimitrijević, urednik edicije Imago, Zoran Hamović, glavni urednik

    http://clio.rs

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    KINESKI FILM - 112 GODINA (25/26.9.2017.)

     

    12.00 profesorka PAN iz Instituta za film u Pekingu - predavanje o istorijatu kineske kinematografije

     

    17:00 KRALJ MAJMUNA (KIN, 1963)

    Da nao tian gong

    ul: Ju-Feng Kju (Yue-Feng Qiu), Run-Šeng Fu (Run-Sheng Fu)

    r: Van Laiming (Wan Laiming)

     

    19:00 TIBETANSKA LJUBAVNA PRIČA (KIN, 2010)

    Kang ding qing ge

    ul: Jupeng Su (Youpeng Su), Venpei Ju (Wenpei Ju)

    r: Ping Džiang ( Ping Jiang )

     

    21:00 OPERACIJA MEKONG (KIN/HK, 2016)

    Mei Gong he xing dong

    ul: Feng Venđuan (Wenjuan Feng), Baoguo Čen (Baoguo Chen)

    r: Dante Lam (Dante Lam)

    http://www.kinoteka.org.rs

    EVROPSKI DAN JEZIKA 2017. GODINE U BEOGRADU

    PROGRAM

    https://www.facebook.com/EUNICSrbija

    SANU, Beograd

    STO SRPSKIH AKADEMIKA U KOLEKCIJI ODGOVORI MILOŠA JEVTIĆA

    pozdravna reč: akademik Vladimir S. Kostić, akademik Miro Vuksanović

    govore: akademik Živorad Čeković, akademik Predrag Piper, Miloš Jevtić

    https://www.sanu.ac.rs

    Hrvatski muzej arhitekture HAZU, Ivana Gorana Kovačića 37, Zagreb

    Dani europske baštine 2017.

    MEĐUNARODNA RADIONICA ARHITEKTURE FORTIFIKACIJA 2001.-2006. - izložba (26.9.-13.10.2017.)

    autorice izložbe: Zofia Mavar i Mira Pavletić

    organizacija: Uprava za zaštitu prirodne baštine Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Javna ustanova Nacionalni park Brijuni i Hrvatski muzej arhitekture HAZU

    https://www.facebook.com/hma.hazu

    Svečana sala gradske uprave grada Kraljeva

    dr Dragoljub Danilović: MANASTIR ŽIČA - CENTAR ARHIEPISKOPIJE, EPARHIJE I SABORA U SREDNJEM VEKU - predavanje, povodom obeležavanja osam vekova od krunisanja Stefana Prvovenčanog

    organizacija: Istorijski arhiv Kraljevo

    http://arhivkraljevo.org.rs

    Etnografski muzej u Beogradu/Kino sala, Studentski trg 13, Beograd

    Dani evropske baštine

    PRIMERI ZANATA, NA TERITORIJI GRADA BEOGRADA, KOJI PRI IZRADI PROIZVODA KORISTE EKOLOŠKE MATERIJALE  - TRADICIONALNIM NAČINOM IZRADE PROIZVODA I UPOTREBOM PRIRODNIH MATERIJALA ZANATLIJE ČUVAJU I NEGUJU ŽIVOTNU SREDINU NA TERITORIJI GRADA BEOGRADA - predavanje

    predavač: Ivan Keleman, kustos-istoričar

    https://etnografskimuzej.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    14.30 MAGNUS (KAKO JE MAGNUS KARLSEN POSTAO ŠAHOVSKI MOCART) (Norveška, 2016, 78 min) - dokumentarni film

    režija: Bendžamin Ri

    https://www.youtube.com/watch?v=Z_EkreN5rcQ

     

    16.30 PETER HANDKE (Nemačka,2016, 89 min) - dokumentarni film

    režija: Korina Belc

    https://www.youtube.com/watch?v=DgcLMlV6ACU

     

    18.30 ATOS - UKUS NEBA (Nemačka/Austrija 2016, 90 min) - dokumentarni film

    režija: Peter Berdehle i Andrea Martin

    https://www.youtube.com/watch?v=E9bpDih3HYQ

     

    20.30 PARISKA OPERA (Francuska/Švajcarska, 2017, 110 min) - dokumentarni film

    režija: Žan-Stefan Bron

    https://www.youtube.com/watch?v=Po3B2oBR9Tg

    besplatno

    http://www.kolarac.rs

    4. Festival savremenog plesa i performansa ZVRK 2017 (20.9.-1.10.2017.) Mostar/Sarajevo/Banja Luka

     

    Sarajevo (26-29.9.2017.)

    Historijski muzej 

    15:00-18:00 Dobre Kote (BiH) - kuhinja na otvorenom

     

    18:00 Zvanično otvorenje Festivala  

     

    18:30 Smi Smi., Og Yy (BiH): Kako Spaliti Vješticu Bez Metle? - preformans

    muzika: Félix de Rosen (Francuska) 

     

    19:00 Thomas Steyaert (Belgija): Jane/John Doe 1 - preformans

     

    20:00 Seoba duše - preformans

    muzika: Hibrid (BiH)

    ples: Sajra & Lamija (BiH) 

     

    20:30-22:00 DJ set: Submarine Vibes (BiH) 

     

    22:00-23:30 DJ set: Fire Session (Midi Brigade meets Jas)

    muzika: Nedim Ćišić (BiH)
    ples sa vatrom: Jasmina Kazazić (BiH)

    https://zvrkart.com

    23. Mednarodni festival sodobnih umetnosti - MESTO ŽENSK (6-14.10.2017.) Ljubljana

    Program je OVDE

    http://www.cityofwomen.org

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    32. GRAFIČNI BIENALE: KRITERIJ ROJSTVA (16.6.-29.10.2017.)

     

    Javno vodstvo: UJETOST V ZAZNAVI?

    vodi: Hana Ostan Ožbolt

    http://www.mglc-lj.si

    Greta, Ilica 92, Zagreb

    MAJA ROŽMAN: DRUGI POGLED - izložba (25.9.-9.10.2017.)

    http://greta.hr

    Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd

    Fokus: INGMAR BERGMAN (26.9.-1.10.2017.)

     

    26.9.

     

    17:00 ŽENE ČEKAJU (ŠVE, 1952)

    Kvinnors väntan

    ul: Anita Bjork (Anita Björk), Eva Dalbek (Eva Dahlbeck)

    r: Ingmar Bergman (Ingmar Bergman)

     

    19:00 LETO SA MONIKOM (ŠVE, 1953)

    Sommaren med Monika

    ul: Hariet Anderson (Harriet Andersson), Lars Ekborg (Lars Ekborg)

    r: Ingmar Bergman  (Ingmar Bergman)

     

    21:00 OSMEH LETNjE NOĆI (ŠVE, 1955)

    Sommarnattens leende

    ul: Ula Jakobson (Ulla Jacobsson), Eva Dalbek (Eva Dahlbeck)

    r: Ingmar Bergman  (Ingmar Bergman)

     

     

    27.9.

     

    17:00 SEDMI PEČAT (ŠVE, 1957)

    Det sjunde inseglet

    ul: Maks fon Sidou (Max von Sidow), Gunar Bjornštrand  (Gunnar Björnstrand)

    r: Ingmar Bergman  (Ingmar Bergman)

     

    19:00 DIVLJE JAGODE (ŠVE, 1957)

    Smultronstället

    ul: Bibi Anderson (Bibi Andersson), Viktor Hostrom (Victor Sjöström)

    r: Ingmar Bergman  (Ingmar Bergman)

     

    21:00 DEVIČANSKI IZVOR (ŠVE, 1960)

    Jungfrukällan

    ul: Maks Fon Sidov (Max von Sydow), Brižita Valberg (Birgitta Valberg)

    r: Ingmar Bergman (Ingmar Bergman)

     

     

    28.9.

     

    17:00 ĐAVOLJE OKO (ŠVE, 1960)

    Djävulens öga

    ul: Bibi Anderson (Bibi Andersson), Jar Kule (Jarl Kulle)

    r: Ingmar Bergman (Ingmar Bergman)

     

    19:00 ĆUTANJE (ŠVE, 1963)

    Tystnaden

    ul: Ingrid Tulin (Ingrid Thulin), Gunel Lindblom (Gunnel Lindblom)

    r: Ingmar Bergman (Ingmar Bergman)

     

    21:00 PERSONA (ŠVE, 1966)

    Persona

    ul: Bibi Anderson (Bibi Andersson), Liv Ulman (Liv Ullmann)

    r: Ingmar Bergman (Ingmar Bergman)

     

     

    29.9.

     

    17:00 SRAMOTA (ŠVE, 1968)

    Skammen

    ul: Liv Ulman (Liv Ullmann), Maks fon Sidou (Max von Sidow)

    r: Ingmar Bergman (Ingmar Bergman)

     

    19:00 STRAST (ŠVE, 1969)

    En passion

    ul: Maks Fon Sidov (Max von Sydow), Liv Ulman (Liv Ullmann)

    r: Ingmar Bergman (Ingmar Bergman)

     

    21:00 KRICI I ŠAPUTANJA (ŠVE, 1972)

    Viskningar och rop

    ul: Liv Ulman (Liv Ullmann), Ingrid Tulin (Ingrid Thulin)

    r: Ingmar Bergman (Ingmar Bergman)

     

     

    30.9.

     

    17:00 LICEM U LICE (ŠVE/SAD, 1976)

    Ansikte mot ansikte

    ul: Liv Ulman (Liv Ullmann), Erland Jozefson (Erland Josephson)

    r: Ingmar Bergman (Ingmar Bergman)

     

    19:00 ZMIJSKO JAJE (SAD/SRN, 1977)

    The Serpent's Egg

    ul: Liv Ulman (Liv Ullmann), Dejvid Karadin (David Carradine)

    r: Ingmar Bergman (Ingmar Bergman)

     

    21:00 JESENJA SONATA (FR/SRN/ŠVE/VB, 1978)

    Höstsonaten

    ul: Ingrid Bergman (Ingrid Bergman), Liv Ulman (Liv Ullmann)

    r: Ingmar Bergman (Ingmar Bergman)

     

     

    1.10.

     

    17:00 PRIZORI IZ BRAČNOG ŽIVOTA (ŠVE, 1974)

    Scener ur ett äktenskap

    ul: Liv Ulman (Liv Ullmann), Erland Jozefson (Erland Josephson)

    r: Ingmar Bergman (Ingmar Bergman)

     

    20:00 FANI I ALEKSANDER (ŠV/FR/SRN, 1982)

    Fanny och Alexander

    ul: Bertil Guve  (Bertil Guve), Parnila Alvin (Pernilla Allwin)

    r: Ingmar Bergman (Ingmar Bergman)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Dorćol Platz, Dobračina 59b, Beograd

    SAID TO CONTAIN - performans na engleskom jeziku bez prevoda, u okviru 18. BITEF polifonije, 51. BITEF-a

    autori: Bojan Đorđev, Laura Kalauz, Maja Leo, Christopher Kriese, Miriam Walther Kohn, Lisa Schröter

    izvode: Bojan Đorđev, Christopher Kriese i Stephan Stock

    produkcija i organizacija u Beogradu: Dragana Jovović i Olivera Kecojević

    koprodukcija: Zürich Hochschule der Künste, Theater der Künste (Cirih), Kulturni centar Magacin (Beograd) i Art Space La Darsena (Buenos Aires)

    https://vimeo.com/176459005/d71ad029df

    https://saidtocontain.org

    http://www.tkh-generator.net

    Muzej moderne i suvremene umjetnosti @ bivša tvornica Rikard Benčić, Rijeka

    TOMISLAV GOTOVAC: ANTICIPATOR KRIZA - KUDA IDEMO NE PITAJTE / ANTICIPATOR OF THE CRISIS - WHERE DO WE GO DO NOT ASK - retrospektivna izložba (22.9.-26.11.2017.)

    Art-kino Croatia - FILMSKI PROGRAM: Tomislav Gotovac: Ja sam nevin!

    Strukturalne varijacije (70’)

    uvod u filmove: Marija Katalinić i Boris Ružić, Kako vidjeti Gotovčev ‘film’?

    TOMISLAV GOTOVAC, 1996.

    PRIJE PODNE JEDNOG FAUNA, 1963.

    PRAVAC (STEVENS-DUKE), 1964.

    PLAVI JAHAČ (GODARD-ART), 1964.

    KRUŽNICA (JUTKEVIČ-COUNT), 1964.

    KUDA IDEMO NE PITAJTE, 1966.

    M, 1970.

    http://www.mmsu.hr

    Knjižara Delfi (SKC) Beograd

    Dejan Stojiljković: OLUJNI BEDEM - promocija romana

    izdavač: Laguna

    govore: dr Miloš Ivanović, istoričar i stručni saradnik na knjizi, Zoran Panović, novinar i pisac, i autor

    odlomke čita: dramski umetnik Tihomir Stanić

    http://www.laguna.rs

    Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb

    CIKLUS BRAĆE TAVIANI (23-26.9.2017.)

     

    KAOS (Italija/Francuska, 1984, 188 min)

    režija: Paolo Taviani, Vittorio Taviani

    https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=0CwMPhx0YcE

    http://kinotuskanac.hr

    Center in Galerija P74, Trg Prekomorskih brigad 1, 1000 Ljubljana

    STAŠ VRENKO (1991, Ljubljana): TEHNIKE POSVOJITVE (POSTOPNO) - razstava (7-28.9.2017.)

    kustosinja razstave: Nina Skumavc

     

    Zaključno javno vodstvo: umetnik Staš Vrenko in Nina Skumavc

    http://www.zavod-parasite.si

    Dom omladine Beograda

    Ciklus razgovora: Angažovana lektira
    NEVOLJA S RODOM U KONTEKSTU SAVREMENE KULTURE I POLITIKE - tribina

    moderator: Petar Protić, European Alternatives, Beograd

    organizacija: Knjižara Beopolis i Dom omladine Beograda

    http://www.domomladine.org

    Ciglana, Slanački put 26, Beograd

    KRALJ IBI - predstava

    režija: Goran Jevtić

    ​koreograf: ​ Sonja Vukićević

    ​scenograf:​ Viktor Kiss

    ​muzika:​ Nemanja Aćimović

    ​kostim: Tijana Pavlov

    ​video: ​ Srđan Ćešić

    reditelj filma: ​Džonatan ​Ingliš

    igraju: Goran Jevtić, Mirjana Đurđević, Sonja Vukićević/Viktor Kiss, Katarina Jovanović, Dimitrije Stajić, Sava Stojanović, Saša Nićiforović,Nemanja Rafailović, Marko Milošević

    produkcija: Festival Dev9t

    organizacija: Mina Korać, Marko Cvetković, Dušan Kuzmanov i Bisenija Mrdaković

    http://dev9t.com

    Galerija 212, Vlajkoviceva 25, Beograd

    VLADIMIR DUNJIĆ (1957, Čačak): VELOVI - izložba (26.9.-10.10.2017.)

    http://www.galerija212.co.rs

    CZKD, Beograd

    OSMA SEDNICA, TRIDESET GODINA POSLE - debata

    sagovornici: Latinka Perović, Ljubinka Trgovčević, Borka Pavićević, Radmilo Kljajić, Azem Vlasi, Bojan Đurić, Saša Ilić

    moderator: Radivoj Cvetićanin

    organizacija: CZKD i NUNS

    http://www.czkd.org

    Mala galerija ULUPUDS-a, Uzun Mirkova 12, Beograd

    DUŠICA MILOŠEVIĆ, SLAĐANA MILOJEVIĆ, MAJA JOVANOVIĆ MAJOLINICA: VIŠE OD IGRE - izložba (26.9.-7.10.2017.)

    http://www.ulupuds.org.rs

    Kulturni centar Laza Kostić, Sombor

    MILA GVARDIOL: RASKRŠĆA - izložba slika (26.9.-14.10.2017.)

    http://www.kcsombor.org.rs

    Galerija VN, Ilica 163a, Zagreb

    SLAVEN TOLJ: IZLOŽBA ZA JZZ (26.9.- 14.10.2017.)

    https://www.facebook.com/galerija.vn

    http://www.kgz.hr/hr/knjiznice/citaonica-i-galerija-vn/47

    Chillton, Katanićeva, Beograd

    30 godina benda Robna kuća + video Robna kuća live Dadov

    Specijal za goste Tancoteke i Chilltona - video koncerta benda Robna kuća iz Dadova 1990. godine sa promocije singla Devojka iz drugog sveta (snimao Dragan Petrović)

    Fb event

    Kulturni centar Beograda

    Radmila Gikić Petrović: VIJETNAM I DEVET ZMAJEVA - predstavljanje knjige

    izdavač: Orion spirit, 2016.

    učestvuju: Adriana Marčetić, Mileta Aćimović Ivkov i autorka

    http://www.kcb.org.rs

    4. Međunarodni festival kratkog filma KRATKA FORMA (26.9-1.10.2017.) Gornji Milanovac

    PROGRAM

    http://www.shortform.org.rs

    Biblioteka grada Beograda

    MODNI MARKETING - izložba, u okviru Meseca kreativnosti

    autor: Milica Slijepčević i radovi studenata sa Modnog dizajna Fakulteta digitalnih umetnosti

    Nakon otvaranja biće predstavljena istoimena knjiga

    učestvuju: Zorica Stablović Bulajić i Katarina Kaplarski

    http://www.bgb.rs

    Kulturni centar Zrenjanina

    POSLEDICE PROPASTI AGROKORA NA PRIVREDU SRBIJE - tribina

    uvodničar: Živan Lazić, novinar

    moderator tribine: Miroslav Samardžić

    https://www.kczr.org

    Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd

    19. LIKOVNA KOLONIJA NAIVNE I MARGINALNE UMETNOSTI - izložba (26.9.-9.10.2017.)

    http://www.ulus.rs

    Muzej Mimara, Rooseveltov trg 5, Zagreb

    9. Međunarodni festival komorne glazbe MUSICA MAXIMA (26-29.9.2017.)

     

    26.9.

     

    20:00 J.S. Bach: Koncert za dvije violine i orkestar u d-molu, BWV 1043 (Vivace-Largo ma non tanto-Allegro)

    solisti: Hoyoung Pi (violina), Maxim Fedotov (violina), Frederic Moreau (violina), Peter Fedotov (violina)

    Zagrebački komorni orkestar

     

    G.F. Haendel: “V’adoro, pupille“ Arija kleopatre iz 2.čina opere Julije Cezar

    Eunsil Kang (sopran)

    Zagrebački komorni orkestar

    Maxim Fedotov (dirigent)

     

    N. Paganini: 2. Koncert za violinu i orkestar u h -molu, op.7  “La Campanella“ za violinu i gudački orkestar (obrada) Rondo

    Frederic Moreau (violina)

    Zagrebački komorni orkestar

    Maxim Fedotov (dirigent)

     

    L. Sorkočević: 3. Simfonija u D -duru (Allegro-Andante-Presto)

    Zagrebački komorni orkestar

    Marija Ramljak (dirigentica)

     

    J. Massenet: Meditacija iz opere Thais

    Hoyoung Pi (violina), Jeona Pi (harfa)

     

    A. Skrjabin: Dvije poeme za klavir, op.32

    Galina Petrova (glasovir)

     

    A. Borodin - A. Isakova: Polovjecki plesovi iz opere Knez Igor

    Maxim Fedotov (violina), Galina Petrova (glasovir)

     

    A. Vivaldi: Iz ciklusa “L’estro armonico“: koncert za četiri violine i orkestar u h-molu, op.3 br.10 (RV 580) (Allegro-Largo-Larghetto-Adagio-Largo-Allegro)

    solisti: Maxim Fedotov (violina), Hoyoung Pi (violina), Peter Fedotov (violina), Frederic Moreau (violina)

    Zagrebački komorni orkestar

     

     

    27.9.

     

    20:00 W.A. Mozart: Sonata za violinu i glasovir u e-molu, KV 304 (Allegro-Tempo di Menutto)

    Hoyoung Pi (violina), Petra Gilming (glasovir)

     

    G. Faure: Impromptu op.86

    Jeona Pi (harfa)

     

    L. Van Beethoven: 5. Sonata za violinu i klavir u F-duru, op.24 “Proljetna“ (Allegro-Adagio molto espressivo-Scherzo: Allegro molto-Rondo: Allegro ma non troppo)

    Frederic Moreau (violina), Petra Gilming (glasovir)

     

    Korejska narodna pjesma za glas i glasovir

    Eunsil Kang (sopran), Domagoj Guščić (glasovir)

     

    H. Wieniawski: Briljantna fantazija, op. 20 - na temu iz Gounodove opere “Faust“

    Peter Fedotov (violina), Petra Gilming (glasovir)

     

    S. Rahmanjinov: Vokaliza, op.34, br.14

    Eunsil Kang (sopran), Domagoj Guščić (glasovir)

     

    M.P. Musorgski - A. Isakova: Noć na pustoj gori

    Maxim Fedotov (violina), Galina Petrova (glasovir)

     

     

    28.9.

     

    20:00 J.S. Bach: 1. Sonata u g-molu za violinu solo, BWV 1001, Adagio i Fuga

    Peter Fedotov (violina)

     

    N. Paganini: 24. Capriccio u a-molu, op.1

    Peter Fedotov (violina)

     

    C. Saint - Saëns: Introdukcija i rondo capriccioso, op.28

    Hoyoung Pi (violina), Petra Gilming (glasovir)

     

    A. Arenski: 1. Klavirski trio u d-molu, op.32 (Allegro moderato-Scherzo-Allegro molto-Elegia-Adagio-Finale)

    Hrvatski klavirski trio

     

    M.P. Musorgski - A. Isakova: Slike s izložbe, Šest fragmenata

    Maxim Fedotov (violina), Galina Petrova (glasovir)

     

     

    29.9.

     

    18:00 MATINEJA - KONCERT MLADIH

    J.B. Breval: Concertino, Allegro

    Pamina Konforta (cello), Kosjenka Turkulin (glasovir)

     

    S.L. Weiss: Presto, J. Ferrer: De noche en et lago op.14, I. Albeniz: Asturius

    Vanesa Iličić (gitara)

     

    F. Liszt: Soneto 104 “Del Petrarca”

    Ivan Petrović - Poljak (glasovir)

     

    H. Wieniawski: Koncert za violinu br.2, Allegro moderato - 1.st.

    Noami Konforta (violina), Domagoj Guščić (glasovir)

     

    J.S. Bach: Prelude i Fuga BWV 998, E. Pujol: Impromptu, A. Jose: Sonata, Allegro moderato

    Lucija Štivčević (gitara)

     

    F. Chopin: Poloneza u fis -molu, op.44

    Arsen Dalibaltayan (glasovir)

     

    20:00 VEČER HRVATSKIH AUTORA

    J.Š. Slavenski: Slavenska sonata

    Frederic Moreau (violina), Petra Gilming (glasovir)

     

    D. Pejačević: U lovu je mjesec na sunce op.23, br.4, Ave Maria op.16

    Eunsil Kang (sopran), Frederic Moreau (violina), Domagoj Guščić (glasovir)

     

    M. Ruždjak: Prudent Views of My Love Passing by the Season

    Zoov-Cool Ansambl: Petromila Jakas (violina), Yaroslav Sadovyy (klarinet), Mia Grubišić (violončelo), Sanja Vrsalović (glasovir)

     

    A. Klobučar: Glazba za kvartet (Allegro risoluto-Largo-Vivace)

    Zoov-Cool Ansambl: Petromila Jakas (violina), Yaroslav Sadovyy (klarinet), Mia Grubišić (violončelo), Sanja Vrsalović (glasovir)

    http://www.mimara.hr

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    Letnja scena - klupice

    BALKANOFONIJA - vokalno-instrumentalni sastav koji svira muziku sveta obojenu Balkanom, originalno pisanu

    muziku i tradicionalne pesme i svetske hitove u novom ruhu

    http://www.dksg.rs

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    IVAN PRTENJAK: AB OVO - izložba (26.9.-15.10.2017.)

    kustosica: Snježana Pintarić

    http://www.msu.hr

    Grad, Beograd

    Srpski filmovi za strance: VALTER - dokumentarac o istorijskom heroju Vladimiru Periću Valteru i filmskom junaku iz omiljenog filma Valter brani Sarajevo u kojem naslovnu ulogu tumači Velimir Bata Živojinović

    reditelj: Andrej Aćin

    http://www.gradbeograd.eu

    Narodno pozorište, Beograd

    51. BITEF - Nove pozorišne tendencije: EPIC TRIP (22-30.9.2017.) Beograd

     

    CARSTVO NEBESKO (radni naslov)

    Narodno pozorište u Beogradu i Bitef teatar, Beograd, Srbija

    režija: Jernej Lorenci

    http://www.bitef.rs

    4. Međunarodni ARTLINK FESTIVAL mladih talenata: Na putu ka zvezdama (25.9.-8.10.2017.)

     

    Svečana sala Skupštine grada Beograda

    PAVLE KRSTIĆ - resital i promocija CD-a

    goćša koncerta: Irena Josifoska - violončelo

    http://www.artlink.rs

    Dom omladine Beograda

    Program edukativnih pozorišnih predstava za tinejdžere

    MI DECA SA STANICE ZOO - predstava po romanu Kristijane F.
    dramatizacija i režija: Nenad Radović
    scenski pokret: Dragana Šujak
    kompozitor i produkcija zvuka: Goran Božović
    stručne konsultacije: Centar za prevenciju narkomanije
    produkcija: Studio Centar
    igraju: Andrijana Đorđević, Tamara Milenković / Katarina Ivanović, Milica Terzić, Anka Aćimović / Mila Miljković, Pavle Simović, Aron Bugarski, Marko Miljković, Lazar Tešić, Nađa Marjanović, Ljuban Marić, Katarina Zorić / Dijana Belošević, Nada Živanović

    organizacija: Dom omladine Beograda i Studio Centar

    https://www.youtube.com/watch?v=wYKiiNlSsiE

    http://www.domomladine.org

    47. VARAŽDINSKE BAROKNE VEČERI (22.9.-2.10.2017.)

    Crkva Sv. Nikole
    VARAŽDINSKI KOMORNI ORKESTAR
    gosti solisti: Zoran Dukić - gitara, Petrit Çeku - gitara i umjetničko vodstvo, Maroje Brčić - gitara, Tvrtko Sarić - gitara
    program: A.Vivaldi, J.S.Bach

    Belec
    ISTVÁN KÓNYA - lutnja

    http://www.vbv.hr

    Art-kino, Krešimirova 2, Rijeka

    Ciklus filmova BRAĆE TAVIANI (25-28.9.2017.)

     

    NOĆ SVETOGA LOVRE / LA NOTTE DI SAN LORENZO (Italija, 1982, 105 min)

    režija: Paolo Taviani, Vittorio Taviani

    https://www.youtube.com/watch?v=ADIph1-og3o

    https://www.art-kino.org

    Studentski kulturni centar, Beograd

    Alinejin video kurs savremene umetnosti

    sedma epizoda: DRUŠTVENA ANGAŽOVANOST

    učesnici: Simona Ognjanović i Stevan Vuković

    http://www.skc.org.rs

    mama, Zagreb

    Cruising sa Srđanom Sandićem

    BOJAN KRIVOKAPIĆ (1985)

    http://www.mi2.hr

    3. SOUNDED BODIES FESTIVAL (26.9.-1.10.2017.)

     

    26.9.

     

    20:00 POD STAKLENIM ZVONOM

    Vesna Mačković (HR)

     

    21:30 JAM WITH ARTISTS 

    Natascha Nikeprelevic (De)

    Kamene Babe (Hr)

    ​27.9.

     

    20:00 HEROES

    John Scott (Irl)

     

    ​21:30 THIS IS A MUSICAL

    Karol Timinsky (Pl)

     

     

    28.9.

     

    20:00 ORACLE

    Natascha Nikeprelevic (De)

     

     

    29.9.

     

    20:00 MICRO TEATAR

    Komuna Warsza (Pl)

    Agnieszka Jakimiak (Pl)

    Anna Karasińska (Pl)

    Ivan Marušić Klif (Hr)

     

    30.9.

     

    20:00 I INTEND TO SING

    Jule Flierl (De)

     

    21:30 ZALUKARI 2

    Mia i Hrvoje zalukar, DJ Taman (Hr)

     

     

    1.10.

     

    20:00 DONATORSKI KONCERT / Fond za druge

    Damir Imamović (BiH)

     

    organizacija: udruga Domino

    https://www.soundedbodies.com

    Narodno pozorište Sarajevo, Obala Kulina bana 9, Sarajevo

    8. BALET FEST SARAJEVO (21-28.9.2017.)

     

    KAKTUSI (CACTI)

    SNG opera in balet Ljubljana

    koreografija: Alexander Ekman

    muzika: Franz Schubert

     

    PET TANGOV (FIVE TANGOS)

    SNG opera in balet Ljubljana

    koreografija: Hans van Manen

    muzika: Astor Piazzola

    http://www.baletfest.ba

    9. SONICA FESTIVAL (25-30.9.2017.) Ljubljana

     

    Palača Cukrarna

    SCAPES - skupinska razstava
    Razstavljajo: KATARINA PETROVIĆ, MIKE RIJNIERSE, ALASTAIR MCNEILL BROWN, DOMINIK MAHNIČ, GABEY TJON A THAM, ANDREAS TROBOLLOWITSCH, ROBERTINA ŠEBJANIČ, ANNA ZARADNY

    Z otvoritvenimi performansi: ANDREAS TROBOLLOWITSCH, ALASTAIR MCNEILL BROWN

    https://www.facebook.com/events/104233236919716

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    21. Muzički susreti JESEN NA ČUKARICI (25-29.9.2017.)

     

    ZEMUNSKI KAMERNI ORKESTAR: ROMANTIČNO VEČE

    dirigent: Đorđe Stanković

    besplatno

    http://www.kccukarica.rs

    Grad, Beograd

    Serbian Film for Foreigners: VALTER

    besplatno

    http://www.gradbeograd.eu

    Cinema City, Sarajevo

    TIFA - premijera dugoočekivanog dokumentarnog filma o legendi sarajevskog rock and rolla Mladenu Vojičiću Tifi

    reditelj: Bakir Hadžiomerović

    ideja: Davor Pušić i Dubravko Bibanović

    produkcija: FIST

    u filmu govore: Dubravko Bibanović, Dario Džamonja, Goran Bregović, Davorin Popović, Bodo Kovačević, Zoran Redžić, Bruno Langer, Almas Smajlović, Sead Zele Lipovača, Milić Vukašinović, Ruždija Metanović, Nermin Tulić, Vlado Podany, Nedžad Merdžanović, Dragan Vikić, Mustafa Čizmić, Nedim Tabaković Čuka…

    http://fist.co.ba

    27/Sep/2017

    Galerija VN, Ilica 163a, Zagreb

    SLAVEN TOLJ: IZLOŽBA ZA JZZ (26.9.- 14.10.2017.)

    https://www.facebook.com/galerija.vn

    http://www.kgz.hr/hr/knjiznice/citaonica-i-galerija-vn/47

    Kulturni centar Laza Kostić, Sombor

    MILA GVARDIOL: RASKRŠĆA - izložba slika (26.9.-14.10.2017.)

    http://www.kcsombor.org.rs

    38. BRAЌA МАНАКИ / MANAKI BROTHERS - интернационалниот фестивал на филмска камера (23-30.9.2017.) Битола/Bitola

    PROGRAM

    http://www.manaki.com.mk

    Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd

    19. LIKOVNA KOLONIJA NAIVNE I MARGINALNE UMETNOSTI - izložba (26.9.-9.10.2017.)

    http://www.ulus.rs

    Mala galerija ULUPUDS-a, Uzun Mirkova 12, Beograd

    DUŠICA MILOŠEVIĆ, SLAĐANA MILOJEVIĆ, MAJA JOVANOVIĆ MAJOLINICA: VIŠE OD IGRE - izložba (26.9.-7.10.2017.)

    http://www.ulupuds.org.rs

    Hrvatski muzej arhitekture HAZU, Ivana Gorana Kovačića 37, Zagreb

    Dani europske baštine 2017.

    MEĐUNARODNA RADIONICA ARHITEKTURE FORTIFIKACIJA 2001.-2006. - izložba (26.9.-13.10.2017.)

    autorice izložbe: Zofia Mavar i Mira Pavletić

    organizacija: Uprava za zaštitu prirodne baštine Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Javna ustanova Nacionalni park Brijuni i Hrvatski muzej arhitekture HAZU

    https://www.facebook.com/hma.hazu

    52. MOKRANJČEVI DANI (23-29.9.2017.) Negotin

     

    Umetnička škola Stevan Mokranjac

    10.00 DIRIGENTSKO HODOČAŠĆE - seminar

    dr Miloje Nikolić, dirigent

    mr Tamara Adamov Petijević, dirigent

     

    14.00 Majstorski kurs solo pevanja ZORANA TODOROVIĆA

    Milica Ilić - klavirska saradnja

     

    Gradski trg

    11.00 Klasika u 11 - koncert

    UMETNIČKI ANSAMBL MINISTARSTVA ODBRANE STANISLAV BINIČKI

    dirigent: Pavle Medaković

     

    Mokranjčeva rodna kuća

    12.00 Goran Vučković: MOKRANJAC I SLOVENCI - promocija monografije

     

    Mala scena bioskopa Krajina

    19.00 HOR SONJA MARINKOVIĆ, Novi Sad - koncert pobednika Natpevavanja horova 2016.

    dirigent: Dunja Deurić

     

    Dom kulture

    20.00 Veče baleta

    ŽENE U DE-MOLU - balet  na muziku J.S. Baha

    DUGA BOŽIĆNA VEČERA - balet na muziku A. Vivaldija

    libreto i koreografija: Radu Poklitaru

    Narodno pozorište, Beograd

    http://www.mokranjcevi-dani.com

    24. Međunarodni festival pozorišta za decu LUTKA FEST (24-29.9.2017.) Subotica

    PROGRAM

    http://www.lutfestsubotica.net

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    11:00 PRAZNIK U RIMU (SAD, 1953)

    Roman Holiday

    ul: Odri Hepbern (Audrey Hepburn), Gregori Pek (Gregory Peck)

    r: Vilijam Vajler (William Wyler)

     

    13:30 BRILJANTIN (SAD, 1978)

    Grease

    ul: Olivija Njutn-Džon (Olivia Newton-John), Džon Travolta (John Travolta)

    r: Rendal Klajser (Randal Kleiser)

    http://www.kinoteka.org.rs

    4. Festival savremenog plesa i performansa ZVRK 2017 (20.9.-1.10.2017.) Mostar/Sarajevo/Banja Luka

     

    Sarajevo (26-29.9.2017.)

    Ispred Historijskog muzeja 

    11:00-12:00 Joining Hands, Sabiha Kapetanović (BiH) - radionica

     

    Plato ispred caffea Tito, skulptura ICAR 

    12:00 Mak Hubjer (BiH): ICAR - performans

     

    Skenderija 

    15:00 Jane/John Doe 2, Thomas Steyaert (Belgija) - performans

     

    Ajfelov most, Skenderija 

    16:00 Sabiha Kapetanović (BiH): No other place to belong, but to yourself - performans

     

    16:30 Sajra Šarenkapa, Lamija Idrizbegović (BiH): Svoja Strana - performans

     

    Historijski muzej - plato 

    17:30 Shapers - preformans

    koreografija: Anne Le Batard i Jean-Antoine Bigot (Francuska)

    izvedba: Shady Abdelrahman, Aurore Allo, Elvi Balboa, Lucia Bocanegra, Ayoub Kerkal, Natacha Kierbel, Mourad Koula, Ahmed Shamel (Španija/Francuska/Maroko/Egipat)

     

    Ferhadija 9 

    20:00 Nardina Zubanović (BiH): Gdje?! / Where?! - performans

    https://zvrkart.com

    Pogon Jedinstvo/Cirkuski šator, Trnjanski nasip bb, Zagreb

    5. Festival savremenog cirkusa CIRKOBALKANA (25.9.-1.10.2017.)

     

    11:00-14:00 Tomas Sokolowicz (Fr/Arg): SAVEZNICI GRAVITACIJE - radionica manipulacije objektima (27/28.9.2017.)

     

    17:00-19:30 Antonia Kuzmanić (HR): RADIONICA KONTORCIONIZMA I HANDSTANDOVA (27-29.9.2017.)

    20:00 VEČER RADOVA U NASTAJANJU - predstave

    http://www.cirkobalkana.org/2017/program-zagreb

    4. Međunarodni festival kratkog filma KRATKA FORMA (26.9-1.10.2017.) Gornji Milanovac

    PROGRAM

    http://www.shortform.org.rs

    IVAN PRTENJAK: AB OVO - izložba (26.9.-15.10.2017.)

    kustosica: Snježana Pintarić

    http://www.msu.hr

    18. BITEF POLIFONIJA (25-30.9.2017.) Beograd

     

    12:00 Događaj počinje ulaskom u autobus u Beogradu nastavlja se u Lazarevcu sa dva paralelna ukrštena događanja

     

    Centar za kulturu Lazarevac, Hilandarska 2, i izabrane lokacije u Lazarevcu

    15:00/17:00 ALISA - interaktivna pozorišna predstava

    PREGOVORI SA REALNOŠĆU - performans platforma

    19:00 Povratak autobusom u Beograd

     

    Osnovna škola Mihailo Petrović Alas, Gospodar Jovanova 22

    17:00 EPSKE IGRICE - predstava u učionici

    http://www.bitef.rs

    Galerija 212, Vlajkoviceva 25, Beograd

    VLADIMIR DUNJIĆ (1957, Čačak): VELOVI - izložba (26.9.-10.10.2017.)

    http://www.galerija212.co.rs

    Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd

    Fokus: INGMAR BERGMAN (26.9.-1.10.2017.)

     

    17:00 SEDMI PEČAT (ŠVE, 1957)

    Det sjunde inseglet

    ul: Maks fon Sidou (Max von Sidow), Gunar Bjornštrand  (Gunnar Björnstrand)

    r: Ingmar Bergman  (Ingmar Bergman)

     

    19:00 DIVLJE JAGODE (ŠVE, 1957)

    Smultronstället

    ul: Bibi Anderson (Bibi Andersson), Viktor Hostrom (Victor Sjöström)

    r: Ingmar Bergman  (Ingmar Bergman)

     

    21:00 DEVIČANSKI IZVOR (ŠVE, 1960)

    Jungfrukällan

    ul: Maks Fon Sidov (Max von Sydow), Brižita Valberg (Birgitta Valberg)

    r: Ingmar Bergman (Ingmar Bergman)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Muzej opštine Bačka Topola, Maršala Tita 60, Bačka Topola

    R500 - izložba posvećena protestantizmu na tlu Vojvodine povodom 500-godišnjice reformacije (11.9.-11.11.2017.)

    Izložbu uredila: Hargita Gažo, kustos

     

    Predavanja na mađarskom jeziku povodom obeležavanja 500. godina reformacije hrišćanske crkve

    17.00 TREĆI PUT REFORMACIJE - SLOBODA IZBORA - predavanje

    predavač: dr Kalman Mesaroš

     

    18:15 KULTURNO NASLEĐE NARODA HUTERITI - predavanje

    predavača: dr Imre Nađ

    https://www.facebook.com/muzejbacketopole

    Galerija Remont, Beograd

    17.00 SPONZORI (2017) - dugometražni dokumentarni film

    autor: Dragan Petrović

     

    18.30 BRING A BOTTLE PARTY

     

    Druženje. Razgovori po grupicama. Teme:

    Neko drugi je kriv zbog...

    Problem je u tome što...

    Ogovaranje, pljuvanje.

    www.draganpetrovic.rs

    www.zvrcka.blogspot.com

    www.drugiplan.org

    https://www.facebook.com/profile.php?id=1216630555

    http://www.remont.net

    Art-kino, Krešimirova 2, Rijeka

    Ciklus filmova BRAĆE TAVIANI (25-28.9.2017.)

     

    CEZAR MORA UMRIJETI / CESARE DEVE MORIRE (Italija, 2011, 76 min)

    režija: Paolo Taviani, Vittorio Taviani

    https://www.youtube.com/watch?v=LhW5Y7X6dq0

    https://www.art-kino.org

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    Sećanje na... SEM ŠEPARD / SAM SHEPARD (27-29.9.2017.)

     

    27.9.

     

    18:00 BOŽANSTVENI DANI (SAD, 1978)

    The Days of Heaven

    ul: Ričard Gir (Richard Gere), Sem Šepard (Sam Shepard)

    r: Terens Malik (Terence Malick)

     

    20:30 POVRATAK U ŽIVOT (SAD, 1980)

    Resurrection

    ul: Sem Šepard (Sam Shepard), Elen Berstin (Ellen Burstyn)

    r: Daniel Petri (Daniel Petrie)

     

     

    28.9.

     

    18:00 LUDA LJUBAV (SAD, 1985)

    Fool for Love

    ul: Sem Šepard (Sam Shepard), Kim Bejsinger (Kim Basinger)

    r: Robert Altman (Robert Altman)

    sc. Sem Šepard (Sam Shepard)

     

    20:30 PUT U KOSMOS (SAD, 1983)

    The Right Stuff

    ul: Sem Šepard (Sam Shepard), Skot Glen (Scott Glenn)

    r: Filip Kaufman (Philip Kaufman)

     

     

    29.9.

     

    18:00 PARIZ, TEKSAS (SRN/FR/VB/SAD, 1984)

    Paris, Texas

    ul: Heri Din Stenton (Harry Dean Stanton), Nastasja Kinski (Nastassja Kinski)

    r: Vim Venders (Wim Wenders)

    sc. Sem Šepard (Sam Shepard)

     

    21:00 PUTNIK (FR/NEM, 1991)

    Homo Faber/Voyager

    ul: Sem Šepard (Sam Shepard), Žili Delpi (Julie Delpy)

    r: Folker Šlendorf (Volker Schlöndorff)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    VERONIKA MONA BOGIĆ (2004, Beograd) - violina

    program: V.A. MocartO: Sonata za violinu i klavir Ef-dur, kv 377, Lokateli-Isai: Sonata za violinu i klavir Ef-mol "U grobnici", E. Isai: Sonata za violinu solo no. 2, N. Paganini: 24. kapris

    besplatno

    http://www.kolarac.rs

    Ciglana, Slanački put 26, Beograd

    KRALJ IBI - predstava

    režija: Goran Jevtić

    ​koreograf: ​ Sonja Vukićević

    ​scenograf:​ Viktor Kiss

    ​muzika:​ Nemanja Aćimović

    ​kostim: Tijana Pavlov

    ​video: ​ Srđan Ćešić

    reditelj filma: ​Džonatan ​Ingliš

    igraju: Goran Jevtić, Mirjana Đurđević, Sonja Vukićević/Viktor Kiss, Katarina Jovanović, Dimitrije Stajić, Sava Stojanović, Saša Nićiforović,Nemanja Rafailović, Marko Milošević

    produkcija: Festival Dev9t

    organizacija: Mina Korać, Marko Cvetković, Dušan Kuzmanov i Bisenija Mrdaković

    http://dev9t.com

    Kuća Đure Jakšića, Skadarska 34, Beograd

    Vanja Mandić: ONA KOJA JESTE - roman

    http://www.kucadjurejaksica.rs

    Kuća kralja Petra I, Vase Pelagića 40, Beograd

    25. ART MARKET - izložba (27.9.-3.10.2017.)

    učesnici: ĐORĐE Lj SAVIĆ, MILICA MILOVANOVIĆ, MILOŠ VUJANOVIĆ, ENA POPOVIĆ, MILOŠ ILIĆ, VLADICA RISTIĆ, SNEŽANA CRNOGLAVAC, SUZANA MUNĆAN, MILICA LALIĆ, NIKOLA MILČEV, VLADIMIR STANKOVIĆ, TARA RODIĆ, VLASTIMIR SPIRIĆ, MARIJA RADULOVIĆ, MILENA LAZAREVIĆ, MIA MIJALKOVIĆ, UNA NOVOSEL, IVAN KOCIĆ, NATALIJA MILADINOVIĆ, TINA RADULOVIĆ, JELENE VIĆENTIĆ, STEFAN STANČIĆ, LjUBIŠA PANEV, MIRJANA RADENKOVIĆ, MIROSLAVA RAKOVIĆ, ESTER MILENTIJEVIĆ, VASILISA BELOŠEVIĆ, SNEŽANA BOVAN, JELENA MICIĆ

    http://www.kucakraljapetra.rs

    Kulturni centar Laza Kostić, Sombor

    FRANCUSKI FILMSKI KARAVAN: ŽENE NA FILMU (25-29.9.2017.)

     

    DŽERONIMO (FRA, 2013, 107')

     

    režija: Toni Gatlif
    igraju: Selin Salet, David Miržija, Rašid Jus...

     

    organizacija: Kulturni centar Laza Kostić, u saradnji sa Institut français de Serbie

    besplatno

    http://www.institutfrancais.rs

    Studentski kulturni centar, Beograd

    Đorđe Kuburić: PESME IZ DVORIŠTA - razgovor sa pesnikom

    razgovor vodi: Vesna Kapor

    http://www.skc.org.rs

    Narodni muzej Zrenjanin, Subotićeva 1, Zrenjanin

    dr Milan Micić, dr Maria Silađi, dr Ferenc Nemet: BANATSKA MALA PRUGA - promocija knjige

    izdavač: Banatski kulturni centar

    govore: recenzent knjige dr Filip Krčmar i Radovan Vlahović, direktor Banatskog kulturnog centra

    http://banatskikulturnicentar.blogspot.rs

    UK Parobrod, Kapetan Mišina 6a, Beograd

    BRUS SPRINGSTIN: BORN TO RUN - promocija autobiografije - knjige

    prevod: Dejan Cukić

    izdavač: Laguna, 2017

    govore: Hrvoje Horvat, zagrebački rock kritičar, novinar i kolekcionar gitara, Zoran Panović, beogradski novinar, koji je šest puta bio na Springstinovim koncertima, i Dejan Cukić, beogradski muzičar i prevodilac izdanja

    Tokom promocije emitovaće se i inserti iz filma Springsteen and I, u kojima Peca Popović, rok kritičar, svedoči, da je Springstin šest godina pre rok magazina Rolingstone, bio na naslovnici jugoslovenskog lista Rock!

    http://www.ukparobrod.rs

    Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd

    STUDENTI FAKULTETA LIKOVNIH UMETNOSTI U BEOGRADU, IZ KLASE PROFESORA GORDANA NIKOLOĆA - izložba (27.9.-9.10.2017.)

    umetnici: TAMARA SENIČIĆ, LJUBICA TRIFUNOVIĆ, FILIP VIDOJEVIĆ, NIKOLIJA TUBIĆ, ANTANASIJE PUNOŠEVAC, NIKOLA ALEKSIĆ, OGNJEN MIRKOVIĆ, IVANA JANČIĆ, KRISTINA TICA, MINELA BOGUĆANIN, HARIS RAHIĆ, MARIJA PAUNOVIĆ, KATARINA OBRADOVIĆ, IVANA MILENTIJEVIĆ, ANĐELA ĐERMANOVIĆ

    https://flu.bg.ac.rs

    Grad, Beograd

    Bliski

    Herbert Quinteros - druženje i koncert sa velikim peruanskim šamanom

    Joseph Pepe Danza (Urugvaj/Izrael/Japan) - zen majstor i muzičar

    gosti: Milos V. Nikolic - kaval, gajde, Ana Stojicic - handpan, Dejan Tomka - elektronski DJ set

    1200 din

    http://www.gradbeograd.eu

    Biblioteka grada Beograda

    Gradimir Đurović: ZAROBLJENIČKE PRIČE - predstavljanje knjige

    http://www.bgb.rs

    Galerija Polet, Cetinjska 15, Beograd

    SEDELJKA-ČITALJKA 2.0 - kulturni program fokusiran na rusi jezik i književnost

    https://www.facebook.com/events/1433934223322823

    https://www.facebook.com/polet.art.district

    Diskont iza Tehničkog muzeja, Zagreb

    8. PLAN D! Festival: TEHNOOPTIMIZAM / TEHNOPESIMIZAM (27-30.9.2017.)

     

    27.9.

     

    19:00-21:00 Otvorenje 1. IZDANJA MEĐUNARODNOG FESTIVALA DIZAJNA PLAN D

     

    21:00-04:00 Party otvorenja

     

     

    28.9.

     

    10:00-21:00 Izložbe

     

    11:00-16:00 Radionice

     

    18:00-18:30 PETAR JANDRIĆ: ZAŠTO TEHNOOPTIMIZAM / TEHNOPESIMIZAM? BILJEŠKE O ODNOSIMA IZMEĐU UTOPIJSKOG RAZMIŠLJANJA, ZNANSTVENOG ISTRAŽIVANJA I TEHNOLOŠKE PRAKSE - predavanje

     

    18:30-19:00 TOMISLAV MEDAK: BLACKBOXING POLITIKE - KAKO TEHNOSOLUCIONIZAM PRIKRIVA DRUŠTVENI ANTAGONIZAM - predavanje

     

    18:30-19:15 DARIJA MEDIĆ: CRNA KUTIJA, BIJELA MAGIJA - predavanje

     

    20:15-21:00 BRUCE STERLING: PREKARNA UTOPIJA - predavanje

     

     

    29.9.

     

    10:00-21:00 Izložbe

     

    11:00-16:00 Radionice

     

    18:00-18:30 IVICA MITROVIĆ: MEDITERANSKI SPEKULATIVNI PRISTUP ILI KAKO PROMIŠLJATI DRUGAČIJE BUDUĆNOSTI U "STVARNOM SVIJETU” - predavanje

     

    18:30-19:15 Jasper Otto Eisenecker, Yuri Veerman, Martin Wecke: BLOK KRATKIH PREDAVANJA

     

    19:15-19:45 LORENZO ROMAGNOLI: AUTOMATO - DIZAJNERSKE PRAKSE IZ 7 SATI U BUDUĆNOST - predavanje

     

    20:00-20:30 NINA PAIM I EMILIA BERGMARK: ZADACI U DIZAJN EDUKACIJI - OD ‘TAKING A LINE FOR A WALK’ DO ‘HOW TO DO THINGS WITH OBJECTS’ - predavanje

     

     

    30.9.

     

    18:00-18:30 UROŠ KRČADINAC: DATA STORYTELLING - OD PRONALAZAČA DO PRIPOVJEDAČA - predavanje

     

    18:30-19:00 NIKOLA BOJIĆ: POGLED UNATRAG - DIZAJNIRANJE BUDUĆNOSTI - predavanje

     

    19:30-20:00 SILVIO LORUSSO: ŠTO DIZAJN NE MOŽE - razgovor

     

    20:15-20:00 NOTHING MORE WORKS: RJEŠENJA I PROBLEMI NA PODRUČJU EKSTRATONALNOG SKLADANJA - predavanje

     

    organizacija: Hrvatsko dizajnersko društvo u partnerstvu s Tehničkim muzejem Nikola Tesla

    http://2017.pland.hr

    SANU, Beograd

    SRPSKO UMETNIČKO NASLEĐE NA KOSOVU I METOHIJI. IDENTITET, ZNAČAJ, UGROŽENOST - multimedijalna izložba (27.9.-12.11.2017.)

    autori: dopisni član SANU Miodrag Marković i prof. dr Dragan Vojvodić

    https://www.sanu.ac.rs

    9. SONICA FESTIVAL (25-30.9.2017.) Ljubljana

     

    Kinoteka

    19:00 Avdiovizualni koncertni dvojček
    FRANCK VIGROUX & KURT D'HAESSLER: CENTAURE - AV koncert
    http://centaure.dautrescordes.com/
    http://www.kinoteka.si/455/program.aspx

    Kino Šiška
    21:00 QUANTUM MUSIC - koncert
    https://www.facebook.com/events/357149431380878

    https://www.facebook.com/events/104233236919716

    Ogranak SANU u Novom Sadu

    ČOVEK ČOVEKU - obeležavanje 125 godina od rođenja IVE ANDRIĆA

    https://www.sanu.ac.rs

    Zvezdara teatar, Milana Rakića 38, Beograd

    HIPNOZA JEDNE LJUBAVI - predstava

    tekst, režija: Dušan Kovačević

    igraju: Ljubomir Bandović, Anica Dobra, Nina Janković, Dragan Petrović Pele, Ivan Mihailović, Uroš Jakovljević

    http://zvezdarateatar.rs

    47. VARAŽDINSKE BAROKNE VEČERI (22.9.-2.10.2017.)

    Crkva Sv. Nikole
    BAROKNI ORKESTAR SAVARIA
    umjetničko vodstvo: Pál Németh
    program: A. Caldara: Oratorij - Sveti Stjepan, prvi kralj Ugarske (Szent István, Magyarország első királya)

    http://www.vbv.hr

    Narodno pozorište, Beograd

    51. BITEF - Nove pozorišne tendencije: EPIC TRIP (22-30.9.2017.) Beograd

     

    CARSTVO NEBESKO (radni naslov)

    Narodno pozorište u Beogradu i Bitef teatar, Beograd, Srbija

    režija: Jernej Lorenci

    http://www.bitef.rs

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    21. Muzički susreti JESEN NA ČUKARICI (25-29.9.2017.)

     

    TRIO SENSARTIKA: MUZIKA MEDITERANA

    besplatno

    http://www.kccukarica.rs

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    Letnja scena - klupice/Velika sala

    4. FESTIVAL BLUZ BENDOVA (27/28.9.2017.)

     

    27.9.

    20.00 SOUL STEAMERS (Pančevo/Beograd)

    21.30 COTTON PICKERS (Mladenovac)

     

    28.9.

    20.00 THE HIGHLANDERS (Užice)

    21.30 BENNY BRICKMANN BAND (Niš)

    http://www.dksg.rs

    Dom omladine Beograda

    Program edukativnih pozorišnih predstava za tinejdžere

    RIJALITI ŠKOLA - predstava, po motivima knjige Škola, Jasminke Petrović
    režija: Nenad Radović
    asistent režije: Nađa Marjanović
    vizuelni dizajn: Svi zajedno
    produkcija zvuka: Vladimir Pejković
    izbor muzike: Svi zajedno
    igraju: Jovana Milak, Tamara Radović, Pavle Vilotijević, Teodora Marković, Maša Petrović, Nina Đorđević, Nikola Đorđević, Dimitrije Todorović, Tamara Milenković, Bojana Kužet, Ana Knežević i Ksenija Žugić Dacić
    glasovi nastavnika i roditelja: Ivana Adžić, Jovana Cvetković, Igor Đorđević, Miloš Anđelković, Nađa Marjanović, Vladimir Pejković i Nenad Radović

    organizacija: Dom omladine Beograda i Studio Centar

    http://www.domomladine.org

    Pozorište mladih Novi Sad, Ignjata Pavlasa 4,8, Novi Sad

    Stevan Koprivica: TRE SORELE - prva repriza predstave

    režija: Miloš Jagodić

    igraju: Slavica Vučetić, Marija Radovanov, Kristina Savkov, Slobodan Ninković, Saša Latinović, Ivan Đurić

    http://www.pozoristemladih.co.rs

    Gromka - AKC Metelkova, Ljubljana

    SEINE (Hr)

    https://seine.bandcamp.com/

    https://www.facebook.com/SeineVz/

    https://www.youtube.com/watch?v=xpcIiAXUbc4

    https://www.youtube.com/watch?v=OavGnvuOnyg

    https://www.youtube.com/watch?v=G5jMLjwYD_Q

    STOJAN KNEŽEVIČ (Slo)

    https://stojanknezevic.bandcamp.com/

    https://www.facebook.com/stojanknezevicband/

    https://www.youtube.com/watch?v=6njH1Gv0XXE

    https://www.youtube.com/watch?v=8PDzI5WZglU

    http://www.klubgromka.org

    Nikšićko pozorište, Trg Save Kovačević 5, Nikšić

    12. MEĐUNARODNI NIKŠIĆ GITAR FESTIVAL (25/27.9.2017.)

     

    VLATKO STEFANOVSKI (Makedonija) - gitara

    VASKO ATANASOVSKI (Slovenija) - saksofon

    NVO „Anagastum guitar society“, Muzički centar Crne Gore i Nikšićko pozorište

    5 €

    http://www.niksickopozoriste.me

    Art kino, Krešimirova 2, Rijeka

    LJUBAV & EKONOMIJA (100 min) - multimedijalni performans

    režija, koncept i umjetničko vodstvo: Borut Šeparović
    dramaturgija: Nataša Mihoci
    autor animacija: Konrad Mulvaj
    narator: Jelena Berković
    moderator: Zoran Grozdanov

    produkcija: MONTAЖ$TROJ

     

    Nakon dokumentarnog performansa javna rasprava

    sudjeluju: Lidija Matošević, docentica teologije i majka četvero djece, koja će pojasniti zašto je kriminalizacija žena zbog pobačaja suprotna samoj srži Isusove poruke o ljubavi, Dalida Rittossa, docentica na Pravnom fakultetu u Rijeci, govorit će o pravnoj irelevantnosti socio-ekonomskog razloga zbog kojega žene prekidaju trudnoću, jer ti razlozi pripadaju privatnosti žene u koje nitko ne smije ulaziti

    moderator: Zoran Grozdanov, doktor filozofije i predsjednik udruge Centar za kulturu dijaloga, koji svojim djelovanjem doprinosi dijalogu sekularnog i religijskog

    http://montazstroj.hr

    Muzej Mimara, Rooseveltov trg 5, Zagreb

    9. Međunarodni festival komorne glazbe MUSICA MAXIMA (26-29.9.2017.)

     

    W.A. Mozart: Sonata za violinu i glasovir u e-molu, KV 304 (Allegro-Tempo di Menutto)

    Hoyoung Pi (violina), Petra Gilming (glasovir)

     

    G. Faure: Impromptu op.86

    Jeona Pi (harfa)

     

    L. Van Beethoven: 5. Sonata za violinu i klavir u F-duru, op.24 “Proljetna“ (Allegro-Adagio molto espressivo-Scherzo: Allegro molto-Rondo: Allegro ma non troppo)

    Frederic Moreau (violina), Petra Gilming (glasovir)

     

    Korejska narodna pjesma za glas i glasovir

    Eunsil Kang (sopran), Domagoj Guščić (glasovir)

     

    H. Wieniawski: Briljantna fantazija, op. 20 - na temu iz Gounodove opere “Faust“

    Peter Fedotov (violina), Petra Gilming (glasovir)

     

    S. Rahmanjinov: Vokaliza, op.34, br.14

    Eunsil Kang (sopran), Domagoj Guščić (glasovir)

     

    M.P. Musorgski - A. Isakova: Noć na pustoj gori

    Maxim Fedotov (violina), Galina Petrova (glasovir)

    http://www.mimara.hr

    Narodno pozorište Sarajevo, Obala Kulina bana 9, Sarajevo

    8. BALET FEST SARAJEVO (21-28.9.2017.)

     

    POSLIJE SONETA

    Balkan Dance Project Vol.2

    koreografija: Aleksandar Ilić, Natalia Iwaniec

    muzika: Lana Toković

     

    CUBE UNTOLD

    Balkan Dance Project Vol.2

    koreografija: Igor Kirov

    muzika: Balanescu Quartet

    http://www.baletfest.ba

    3. SOUNDED BODIES FESTIVAL (26.9.-1.10.2017.)

     

    20:00 HEROES

    John Scott (Irl)

    ​21:30 THIS IS A MUSICAL

    Karol Timinsky (Pl)

     

    organizacija: udruga Domino

    https://www.soundedbodies.com

    Dom omladine Beograda

    Ciklus tribina: Stripovi za sve
    LOKOT I KLJUČ

    učestvuju: Marko Šelić (muzičar i pisac) i Vladimir Tadić (strip-scenarista i prevodilac)

    moderator tribine: Milan Jovanović (urednik u Darkwoodu)

    organizacija: Dom omladine Beograda i IK Darkwood

    http://www.domomladine.org

    Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb

    Sjećanje na ANTU PETERLIĆA (27/28.9.2017.), filmologa, enciklopedista i redatelja

     

    27.9.

    ČEKATI (2. epizoda iz filma Ključ (Hrvatska, 1965.)

    r: Krsto Papić

    SLUČAJNI ŽIVOT (Hrvatska, 1969.)

    r: Ante Peterlić

     

    28.9.

    FRENCH CANCAN (Francuska, 1955.)

    r: Jean Renoir

    http://kinotuskanac.hr

    Kulturni centar Zrenjanina

    CIKLUS INDIJSKOG FILMA (6-28.9.2017.)

     

    BRAT BADŽRANGI / BAJRANGI BHAIJAAN/BROTHER BAJRANGI (2015, 159’)

    režija: Kabir Khan

    uloge: Salman Khan, Harshaali Malhotra, Nawazuddin Siddiqui…

    https://www.youtube.com/watch?v=vyX4toD395U

    besplatno

    https://www.kczr.org

    Dom omladine Beograda

    ACID MOTHERS TEMPLE & THE MELTING PARAISO U.F.O. (Japan)

    http://acidmothers.com/

    https://www.facebook.com/acidmotherstempleofficial/

    http://www.deezer.com/us/artist/301690

    https://play.spotify.com/artist/1IOZiK4LTN0EjjdAogOCE1

    organizacija: koncertna agencija Rock svirke

    http://www.domomladine.org

    28/Sep/2017

    4. Festival savremenog plesa i performansa ZVRK 2017 (20.9.-1.10.2017.) Mostar/Sarajevo/Banja Luka

     

    Sarajevo (26-29.9.2017.)

    Mikser House Sarajevo

    09:00-13:00 Partnerski sastanak učesnika i sponzora festivala 

     

    Željeznička stanica - Plato 

    13:00 Jane/John Doe 3, Thomas Steyaert (Belgija) - performans

     

    Željeznička stanica 

    15:00-19:00 Koreografska umjetnost u javnom prostoru i njena transmisija - međunarodna konferencija

     

    Pijaca Markale 

    20:00 Edin Vejselović (Makedonija): Med i Krv - performans

     

    21:00 Migracija BiH umjetnika/ca - performans, zajednički rad učesnika/ca festivala

    https://zvrkart.com

    52. MOKRANJČEVI DANI (23-29.9.2017.) Negotin

     

    Umetnička škola Stevan Mokranjac

    10.00 DIRIGENTSKO HODOČAŠĆE - seminar

    dr Miloje Nikolić, dirigent

    mr Tamara Adamov Petijević, dirigent

     

    14.00 Majstorski kurs solo pevanja ZORANA TODOROVIĆA

    Milica Ilić - klavirska saradnja

     

    18.00 Završni koncert polaznika Majstorskog kursa solo pevanja ZORANA TODOROVIĆA

     

    Gradski trg

    11.00 Klasika u 11 - koncert

    POLAZNICI MALE ŠKOLA OPERE D’IVA

    predavač: Iva Mrvoš Anokić - mecosopran

     

    Foaje Doma kulture

    12.00 Novo Tomić: SVETILIŠTA I NADALIŠTA - promocija knjige

    izdavac: Laguna, 2016

     

    Crkva Svete Trojice

    20.00 Dela duhovne muzike - koncert

    HOR RADIO-TELEVIZIJE SRBIJE

    dirigent: Bojan Suđić

    http://www.mokranjcevi-dani.com

    SANU, Beograd

    SRPSKO UMETNIČKO NASLEĐE NA KOSOVU I METOHIJI. IDENTITET, ZNAČAJ, UGROŽENOST - multimedijalna izložba (27.9.-12.11.2017.)

    autori: dopisni član SANU Miodrag Marković i prof. dr Dragan Vojvodić

    https://www.sanu.ac.rs

    Diskont iza Tehničkog muzeja, Zagreb

    8. PLAN D! Festival: TEHNOOPTIMIZAM / TEHNOPESIMIZAM (27-30.9.2017.)

     

    10:00-21:00 Izložbe

     

    11:00-16:00 Radionice

     

    18:00-18:30 PETAR JANDRIĆ: ZAŠTO TEHNOOPTIMIZAM / TEHNOPESIMIZAM? BILJEŠKE O ODNOSIMA IZMEĐU UTOPIJSKOG RAZMIŠLJANJA, ZNANSTVENOG ISTRAŽIVANJA I TEHNOLOŠKE PRAKSE - predavanje

     

    18:30-19:00 TOMISLAV MEDAK: BLACKBOXING POLITIKE - KAKO TEHNOSOLUCIONIZAM PRIKRIVA DRUŠTVENI ANTAGONIZAM - predavanje

     

    18:30-19:15 DARIJA MEDIĆ: CRNA KUTIJA, BIJELA MAGIJA - predavanje

     

    20:15-21:00 BRUCE STERLING: PREKARNA UTOPIJA - predavanje

    organizacija: Hrvatsko dizajnersko društvo u partnerstvu s Tehničkim muzejem Nikola Tesla

    http://2017.pland.hr

    24. Međunarodni festival pozorišta za decu LUTKA FEST (24-29.9.2017.) Subotica

    PROGRAM

    http://www.lutfestsubotica.net

    Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd

    STUDENTI FAKULTETA LIKOVNIH UMETNOSTI U BEOGRADU, IZ KLASE PROFESORA GORDANA NIKOLOĆA - izložba (27.9.-9.10.2017.)

    umetnici: TAMARA SENIČIĆ, LJUBICA TRIFUNOVIĆ, FILIP VIDOJEVIĆ, NIKOLIJA TUBIĆ, ANTANASIJE PUNOŠEVAC, NIKOLA ALEKSIĆ, OGNJEN MIRKOVIĆ, IVANA JANČIĆ, KRISTINA TICA, MINELA BOGUĆANIN, HARIS RAHIĆ, MARIJA PAUNOVIĆ, KATARINA OBRADOVIĆ, IVANA MILENTIJEVIĆ, ANĐELA ĐERMANOVIĆ

    https://flu.bg.ac.rs

    38. BRAЌA МАНАКИ / MANAKI BROTHERS - интернационалниот фестивал на филмска камера (23-30.9.2017.) Битола/Bitola

    PROGRAM

    http://www.manaki.com.mk

    4. Međunarodni festival kratkog filma KRATKA FORMA (26.9-1.10.2017.) Gornji Milanovac

    PROGRAM

    http://www.shortform.org.rs

    Narodna biblioteka Srbije, Skerlićeva 1, Beograd

    Poslednja javna rasprava o Predlogu strategije razvoja kulture Republike Srbije od 2017. do 2027, u organizaciji Ministarstva kulture i informisanja

    Po završetku uvodnih izlaganja prisutni će imati priliku da postave pitanja i iznesu sugestije i predloge predstavnicima Ministarstva kulture.

    http://www.kultura.gov.rs

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    11:00 BRILJANTIN (SAD, 1978)

    Grease

    ul: Olivija Njutn-Džon (Olivia Newton-John), Džon Travolta (John Travolta)

    r: Rendal Klajser (Randal Kleiser)

     

    13:30 OSTANI UZ MENE (SAD, 1986)

    Stand By Me

    ul: River Feniks (River Phoenix), Kori Feldman (Corey Feldman)

    r: Rob Rajner (Rob Reiner)

    http://www.kinoteka.org.rs

    18. BITEF POLIFONIJA (25-30.9.2017.) Beograd

     

    Osnovna škola Vladislav Ribnikar/Svečana sala, Kralja Milutina 10

    12:00 PRIČE S MALOG ODMORA - prezentacija/radionica

     

    Gradska organizacija gluvih Beograda, Svetog Save 16-18

    15:00 DODIRUJEMO SE... ČIME? SNOVIMA - plesna predstava u dijalogu s publikom

     

    UK Vuk St.Karadžić/Scena Kult, Bulevar kralja Aleksandra 77а

    17:00 ODLAZNI TERMINAL - pozorišna predstava

    http://www.bitef.rs

    Kuća kralja Petra I, Vase Pelagića 40, Beograd

    25. ART MARKET - izložba (27.9.-3.10.2017.)

    učesnici: ĐORĐE Lj SAVIĆ, MILICA MILOVANOVIĆ, MILOŠ VUJANOVIĆ, ENA POPOVIĆ, MILOŠ ILIĆ, VLADICA RISTIĆ, SNEŽANA CRNOGLAVAC, SUZANA MUNĆAN, MILICA LALIĆ, NIKOLA MILČEV, VLADIMIR STANKOVIĆ, TARA RODIĆ, VLASTIMIR SPIRIĆ, MARIJA RADULOVIĆ, MILENA LAZAREVIĆ, MIA MIJALKOVIĆ, UNA NOVOSEL, IVAN KOCIĆ, NATALIJA MILADINOVIĆ, TINA RADULOVIĆ, JELENE VIĆENTIĆ, STEFAN STANČIĆ, LjUBIŠA PANEV, MIRJANA RADENKOVIĆ, MIROSLAVA RAKOVIĆ, ESTER MILENTIJEVIĆ, VASILISA BELOŠEVIĆ, SNEŽANA BOVAN, JELENA MICIĆ

    http://www.kucakraljapetra.rs

    Kulturni centar Novog Sada

    Američki kutak, Novi Sad, Petra Drapšina 3, Novi Sad

    Ciklus: Svet digitalne umetnosti

    Video umetnost grupe OVERLEP (Majkl Denton i En Mekrikard, London)

    O umetnicima i prikazanim radovima govoriće Andrej Tišma

    http://www.kcns.org.rs

    Muzej Banjičkog logora, Pavla Jurišića Šturma 33, Beograd

    PUNCTUM SALIENS - izložba (28.9.-19.10.2017.)

    autor izložbe: Marko Terzić, kustos

    kustos izložbe: Darko Ćirić, muzejski savetnik

    Izložbu će otvoriti dr Milan Koljanin, viši naučni saradnik Instituta za savremenu istoriju

    organizacija: Muzej grada Beograda i Spomen park Kragujevački oktobar

    http://www.mgb.org.rs

    Studentski kulturni centar, Beograd

    15. MEĐUNARODNI SALON STRIPA (28.9.-1.10.2017.) Beograd

     

    28.9.

     

    Klub

    15.00-22.00 BERZA STRIPA
     

    19.00 Otvaranje izložbi SALONA 2017.
    Srećna galerija

    KONKURS 2017 - izložba nagrađenih radova
     

    Mala sala

    KONKURS 2017 - izložba najuspelijih radova
     

    Galerija

    DEJAN NENADOV (Srbija/Holandija) - retrospektivna izložba gosta Salona

    autor izložbe: Vuk Marković

    Velika sala

    ĐIPI (Italija) - izbor iz srpskih izdanja (Komiko, Novi Sad)

    autor izložbe: Vuk Marković

     

    Novi prostor

    GRAN PRI 2003-2017 - pobednički radovi sa dosadašnjih konkursa, dokumentarna izložba povodom jubileja Salona stripa

     

    Galerija Cirkus

    MARKO STOJANOVIĆ, dobitnik priznanja za doprinos srpskom stripu - dokumentarna izložba
     

    19.30 Prateći program / Kosplej Salona 2017.
     

    Velika sala

    20.00 CEREMONIJA SVEČANOG OTVARANJA SALONA I DODELA NAGRADA

     

     

    29.9.

     

    Klub

    11.00-22.00 BERZA STRIPA
     

    Velika sala

    17.00 Jubileji: 10 GODINA STRIP SERIJALA VEKOVNICI
     

    18.00 VJERAN JUHAS, VIBOR JUHAS (Hrvatska): PULSKA STRIP ČITAONICA i promocija ALBUMA MR. JOE (Mrkli Mrak / Big Joe Studios, Pula, 2017)

    19.00 NIKOLAS GRIVEL (Francuska, gost Izdavačke kuće Komiko, Novi Sad): STRIP INDUSTRIJA U FRANCUSKOJ DANAS - predavanje
     

    20.00 ĐIPI (Italija) - predstavljanje gosta Salona
     

    21.15 Z KAO... ZAVIŠA, B KAO... BEKER (Hrvatska, 2017, 19 min) - dokumentarni film o Žarku Bekeru

    autor: Veljko Krulčić

    kamera: Robert Kalčić i Silvio Mirošničenko

    montaža: Sara Gregorić

    produkcija: Udruga Art 9

    u filmu govore: Borivoj Dovniković Bordo, Zdravko Zupan, Žika Bogdanović, Krešimir Zimonić, Dušan Gačić...

     

    Novi prostor

    20.45 ĐIPI - potpisivanje albuma
     

     

    30.9.

     

    Klub

    11.00-22.00 BERZA STRIPA
     

    Novi prostor

    12.00-16.00 NIKOLAS GRIVEL (Francuska, gost Izdavačke kuće Komiko, Novi Sad): PREGLED PORTFOLIJA DOMAĆIH AUTORA - dizajnera karaktera, koncept dizajnera, 2D animatora, koncept-art umetnika
     

    20.45 DEJAN NENADOV - potpisivanje albuma
     

    Velika sala

    16.00 Promocija 9. BROJA STRIP MAGAZINA STRIPOLIS, Kulturni centar, Zrenjanin, Srbija
     

    16.30 JOVAN GVERO: NS STRIP VIKEND - promocija festivala
     

    17.00 ZORAN ĐUKANOVIĆ: 70 GODINA TALIČNOG TOMA - DVA GENIJA PRIPOVEDANJA, RENE GOŠINI I MORIS - predavanje
     

    18.00 MARKO STOJANOVIĆ - DOBITNIK PRIZNANJA ZA DOPRINOS SRPSKOM STRIPU - predstavljanje laureata
     

    19.00 OLIVIJE DOBREMEL DOBS (Francuska) - predstavljanje gosta Salona
     

    20.00 DEJAN NENADOV (Srbija/Holandija) - predstavljanje gosta Salona

     

    21.15 ANDRIJANA RUŽIĆ (Italija): ANIMIRANI FILMOVI ŠPELE ČADEŽ (Slovenija) - predavanje / projekcija filmova

    Zasukanec, 2004, 6.50’

    Lovesick, 2007, 9.00’

    Boles, 2013, 12.00’

    Nočna ptica, 2016, 8.45’

     

     

    1.10.

     

    Klub

    11.00-22.00 BERZA STRIPA
     

    Velika sala

    16.00 LINIJE FRONTA - PRVI SVETSKI RAT 1914-1918 - knjiga peta (System Comics Beograd 2017) - promocija strip albuma

    govore: Milenko Mišić, Dejan Stojiljković, Aleksandar Zolotić, Milan Jovanović...
     

    17.00 ZORAN ĐUKANOVIĆ: MOJIH 7 ESEJA O HUGU PRATU - PROMENE U RECEPCIJI STRIPA KOJE SE PROTEŽU NA ČETIRI DECENIJE - predavanje

     

    18.00 SLOBODAN IVKOV: CENZURA STRIPA U JUGOSLAVIJI I SRBIJI - predavanje
     

    19.00 Priznanje SALONA ZA NAJBOLJEG IZDAVAČA INOSTRANIH STRIP IZDANJA U SRBIJI 2016/2017: DARKWOOD Beograd - promocija izdavača
     

    20.00 SAKURABANA Beograd - prezentacija programskih aktivnosti

    http://www.skc.org.rs

    9. SONICA FESTIVAL (25-30.9.2017.) Ljubljana

     

    Cukrarna

    17:00 Pogovor z rezidenčnima umetnikoma KATARINO PETROVIĆ in MIKEOM RIJNIERSEOM s performansi

     

    Pritličje
    21:00 FEZAYAFIRAR - koncert

    https://www.facebook.com/events/104233236919716

    Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd

    Fokus: INGMAR BERGMAN (26.9.-1.10.2017.)

     

    17:00 ĐAVOLJE OKO (ŠVE, 1960)

    Djävulens öga

    ul: Bibi Anderson (Bibi Andersson), Jar Kule (Jarl Kulle)

    r: Ingmar Bergman (Ingmar Bergman)

     

    19:00 ĆUTANJE (ŠVE, 1963)

    Tystnaden

    ul: Ingrid Tulin (Ingrid Thulin), Gunel Lindblom (Gunnel Lindblom)

    r: Ingmar Bergman (Ingmar Bergman)

     

    21:00 PERSONA (ŠVE, 1966)

    Persona

    ul: Bibi Anderson (Bibi Andersson), Liv Ulman (Liv Ullmann)

    r: Ingmar Bergman (Ingmar Bergman)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb

    JA NISAM TVOJ CRNAC / I AM NOT YOUR NEGRO (Švicarska/Francuska/Belgija/SAD, 2016, boja, digitalno, 93 min)

    režija: Raoul Peck

    fotografija: Henry Adebonojo, Bill Ross, Turner Ross

    http://kinotuskanac.hr

    42. MOT (Mlad otvoren teatar) 2017 (28.9.-4.10.2017.) Skoplje

     

    28.9.

     

    МНТ, Мала сцена / MNT, Small Stage

    18:00 Dejan Dukovski: СИЛЈАН ШТРКОТ ШАНЦА / SILJAN THE STORK DANCES

    Macedonian National Theatre, Skopje Macedonia

    режисер | director: Srgjan Janakjijevikj

     

    МКЦ / YCC

    20:00 Marin Blažević: НАШЕТО НАСИЛСТВО И ВАШЕТО НАСИЛСТВО / OUR VIOLENCE AND YOUR VIOLENCE

    Mladinsko Theatre, Ljubljana Slovenia

    режисер | director: Oliver Frljić

     

    ДТЦ / DTC

    22:00 Jane Spasikj: ЕКСПЕРИМЕНТ / EXPERIMENT

    Artopia, Skopje Macedonia

    режисер | director: Jane Spasikj

     

     

    29.9.

     

    Кино Култура / Kino Kultura

    18:00 Sophocles, Jean Anouilh, Miro Gavran: АНТИГОНА И КРЕОНТ / ANTIGONE AND KREON

    Theatre of the Navigator Cvetko; Kino Kultura, Skopje Macedonia

    режисер | director: Nela Vitosevikj

     

    00:00 Maja Stefanovikj: СИСТЕМ ЕРОР / SYSTEM ERROR

    Faculty Of Dramatic Arts, Skopje Macedonia

    режисер | director: Zoja Buzalkovska

     

    МКЦ / YCC

    20:00 Selvedin Avdić: МОЈАТА ФАБРИКА / MY FACTORY

    Bosnian National Theatre, Zenica BiH

    режисер | director:
    Selma Spahić

     

    22:00 ПТИЧКА / BIRDIE

    Agrupacion Senor Serrano, Barcelona Spain

    автор | author, режисер | director: Alex Serrano, Paul Palacios, Ferran Dordal

     

     

    30.9.

     

    Мала станица / Mala stanica

    12:00 БАКНАТИ ОД СОНЦЕТО / KISSED BY THE SUN

    Theatre “PI“ and the Daily Center for People with Intellectual Disabilities “Poraka”, Skopje Macedonia

    автори и режија / authors and directors: Zlatko Mitrevski, Makedonka Ilievska

     

    МНТ, Мала сцена / MNT, Small Stage

    18:00 Ingmar Bergman: РАЗГОВОР ВО ЧЕТИРИ ОЧИ / PRIVET CONFESSIONS

    Skopje Film Studio; Macedonian National Theatre, Skopje Macedonia

    режисер | director: Nina Nikolikj

     

    Театар Комедија / Comedy Theatre

    20:00 ЛЕБЕНСРАУМ / LEBENSRAUM

    Jakop Ahlbom, Amsterdam Nederland

    автор и режија / author and director: Jacop Ahlbom

     

    МКЦ / YCC

    22:00 Rusomir Bogdanovski: ЛЕРИН, ПОЛИЊА ЖИТО, РИДИШТА КРВ / LERIN, WHEAT FIELDS, HILLS BLOOD

    Theatre of the Navigator Cvetko; Kino Kultura, Skopje Macedonia

    режисер | director: Slobodan Unkovski

     

     

    1.10.

     

    МКЦ / YCC

    18:00 Sašo Dimoski: ШУМАТА НА МОЕТО ДРВО / THE FOREST OF MY TREE

    North of Impact; NT Jordan Hadzi Konstantinov - Dzinot, Veles Macedonia

    режисер | director: Aleksandar Ivanovski

     

    Кино Култура / Kino Kultura

    20:00 1 СИРОМАШЕН И ЕДНА 0 / 1 POOR AND ONE 0

    BADco., Zagreb Croatia

    автор | author: Pravdan Devlahović, Ivana Ivković, Ana Kreitmeyer, Tomislav Medak, Goran Sergej Pristaš, Nikolina Pristaš, Zrinka Užbinec

     

    МОБ, мала сцена / MOB, Small Stage

    22:00 Christopher Marlowe: ДОКТОР ФАУСТ / DOCTOR FAUSTUS

    National Theatre, Bitola Macedonia

    режисер | director: Andras Urban

     

     

    2.10.

     

    MКЦ / YCC

    20:00 СOСЛУШУВАЊЕ / HEARING

    Mehr Theatre Group, Teheran Iran

    автор и режија | author and director: Amir Reza Koohestani

     

     

    3.10.

     

    Кино Култура / Kino Kultura

    20:00 Ivan Dimitrov, Neda Sokolovska: МИР СО ВАС / PEACE BE WITH YOU

    Vox Populi, Sofia  Bulgaria

    режисер | director: Neda Sokolovska

     

    МКЦ / YCC

    22:00 ХОР НА СИРАЦИ / CHORUS OF ORPHANS

    Kto Theatre, Krakow Poland

    автор, режисер и композитор | author, director and composer: Jerzy Zon

     

     

    4.10.

     

    МКЦ / YCC

    20:00 Sanja Mitrović, Vladimir Aleksić: НЕ СЕ СРАМАМ ОД МОЕТО КОМУНИСТИЧКО МИНАТО / I AM NOT ASHAMED OF MY COMMUNIST PAST

    Sanja Mitrovic/Stand Up Tall Production  Brussels

    режисер | director: Sanja Mitrović

     

     

    7.10.

     

    Плоштад Македонија / Square Macedonia

    20:00 ТАГО: КОРЕЈСКИ ТАПАН II / TAGO:KOREAN DRUM II

    Group Tago&AtoBiz Ltd, Seoul, Korea

    режисер | director: Angella Kwon

    http://www.mot.com.mk

    Narodna biblioteka Srbije, Skerlićeva 1, Beograd

    FPU AZBUKA - izložba Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu (18 autorskih azbuka) (28.9.-1-.12.2017.)

    http://www.fpu.bg.ac.rs

    https://www.nb.rs

    Studentski centar, Zagreb

    13. Internacionalni festival eksperimentalnog filma i videa 25 FPS (28.9.-1.10.2017.)

     

    28.9.

     

    Kino SC

    18.00 REFLEKSI (Hrvatska, 2017, 57')

     

    20.00 Otvorenje

    Konkurencija 1 Standardi (77')

    KEEP THAT DREAM BURNING (At/De, 2017, 8', 35 mm)

    Rainer Kohlberger

     

    TRIP (Hr, 2017, 11', DCP)

    Marko Meštrović

     

    EKSPLOZIJA, DUŠO / EXPLOSION MA BABY (Nl/Fr, 2016, 8', DCP)

    Pauline Curnier Jardin

     

    LA BOUCHE (Co/Fr, 2017, 19', DCP)

    Camilo Restrepo

     

    FOAJE / FOYER (Fr/Tn, 2016, 31', DCP)

    Ismail Bahri

     

    &TD

    22.00 Expanded Cinema (45’)

    OJOBOCA:

    SADA SE ŽELIM SMIJATI

    NOVI MUZEJ ČOVJEČANSTVA

     

    23.00 After Party

     

     

    29.9.

     

    Kino SC

    16.00 Žiri predstavlja 1

    OONA MOSNA: KINO IGRA (79')

    KINO DA! (US, 1981, 3', 16mm)

    Henry Hills

     

    ERWIN, TONI, ILSE (At, 1968, 9', 35mm)

    Friedl vom Gröller

     

    ORFEJ (IZREZANI KADROVI)  (US, 2012, 6', 16mm)

    Mary Helena Clark

     

    SLIJEPO DIJETE II / BLIND KIND II (Nl, 1966, 29', 16mm

    Johan van der Keuken

     

    NOSOROG (US, 2012, 8', 16mm na DCP)

    Kevin Jerome Everson

     

    OPASNOSTI (US, 1986, 5', 16mm)

    Abigail Child

     

    FRIZURA #1 (US, 1963, 24', 16mm)

    Andy Warhol

     

    18.00 Konkurencija 2: Odnosi (80’)

    STRAŽARI / FERN (US, 2017, 10', DCP)

    SilvaThe Watchmen

     

    025 SUTONSKI CRVENA / 025 SUNSET RED (Es/US, 2016, 14', 16 mm)

    Laida Lertxundi

     

    VIDIM PSA, ČUJEM PSA / SEE A DOG, HEAR A DOG (US, 2016, 18', DCP)

    Jesse McLean

     

    PERIFERIJA (Hr, 2017, 8', DCP)

    Leona Kadijević

     

    FLORES (Pt, 2017, 27', DCP)

    Jorge Jácome

     

    20160815 (At, 2016, 3', DCP)

    Tina Frank

     

    20.00 Konkurencija 3: Uzorci (80’)

    #67 (Nl, 2016, 17', DCP)

    Joost Rekveld

     

    GUMIRANI ČELIK / RUBBER COATED STEEL (Lb/US, 2016, 22', DCP)

    Lawrence Abu Hamdan

     

    OKVIRI / FRAMELINES (US, 2017, 10', 35 mm)

    Sabine Gruffat

     

    BLAGOSTANJE TOMÁSA Ó HALLISSYJA / THE WELFARE OF TOMÁS Ó HALLISSY (Ie/UK, 2016, 31', DCP)

    Duncan Campbell

     

    22.00 Expanded Cinema (50’)

    Pedro Maia & SHXCXCHCXSH: NESAVRŠENI FILM

     

    &TD

    23.00 After Party

     

     

    30.9.

     

    Kino SC

    16.00 Žiri predstavlja 2

    MADS MIKKELSEN: IZGUBLJENI SNOVI (75’)

    ARRÁBIDA - SAMO JE JEDNA ZEMLJA (Dk/Pt, 2017, 16', 16mm)

    Tinne Zenner

     

    ZRAK (VW GOLF III) / RINGLING FRANG (Dk, 2017, 2', DCP)

    Kåre Leander

     

    MJESTO KOJE ĆU NAPUSTITI (Dk/Vl/De, 2016, 15', DCP)

    Lena Ditte Nissen

     

    FLORA (Dk, 2017, 3', DCP)

    Jeppe Lange

     

    PLANINSKA ELEGIJA (Dk/Tr, 2012, 14', HD video)

    Deniz Eroglu

     

    IZGUBLJENI SNOVI NAOKIJA HAYAKAWE (No/Jp, 2016, 25', DCP)

    Ane Hjort Guttu, Daisuke Kosugi

     

    18.00 Konkurencija 4: Skale (63’)

    upCycles (US, 2016, 7', DCP)

    Ariana Gerstein

     

    SKORO NIŠTA: I DALJE NOĆ (Hr, 2017, 12', DCP)

    Davor Sanvincenti

     

    JEZIK OBRAZACA / PATTERN LANGUAGE (US, 2017, 10', DCP)

    Peter Burr

     

    STROJ ZA SJENE / SHADOW-MACHINE (Fr/De/Jp, 2016, 14', DCP)

    Elise Florenty, Marcel Türkowsky

     

    CIKLUS HODANJA / WALKING CYCLE (US/Cn, 2016, 8', DCP)

    Wenhua Shi

     

    ŠTO SE DOGAĐA PLANINI / WHAT HAPPENS TO THE MOUNTAIN (US, 2016, 12', 35 mm)

    Christin Turner

     

    20.00 Konkurencija 5: Karte (72’)

    DRUGI PLANET / ANOTHER PLANET (De/Il, 2017, 48', HD video)

    Amir Yatziv

     

    GRINGO IZA ZELENOG PLATNA / GREEN SCREEN GRINGO (Nl/Br, 2016, 16', DCP)

    Douwe Dijkstra

     

    RAVNINE MERIDIJANA / MERIDIAN PLAIN (US, 2016, 8', DCP)

    Laura Kraning

     

    Francuski paviljon

    22.00 Expanded Cinema (40’)

    Karl Lemieux & BJ Nilsen: YUJIAPU

     

    &TD

    23.00 After Party

     

     

    1.10.

     

    MM Centar

    16.00 U fokusu

    OJOBOCA: Svijetla tama (60’)

    NEMA GRANICA - SVE GOVORI / NO DOMINION - EVERYTHING SPEAKS - filmska radionica/film workshop

     

    MASKIRANI MAJMUNI / THE MASKED MONKEYS (De/Id, 2015, 30', 16mm)

    Anja Dornieden, Juan David González Monroy (OJOBOCA)

     

    SJENA OBLAKA / WOLKENSCHATTEN (De, 2014, 17', 16mm)

    Anja Dornieden, Juan David González Monroy (OJOBOCA)

     

    Kino SC

    18.00 Žiri predstavlja 3 (85’)

    Sebastian Buerkner: PONOVNI SUSRET (UK, 2017, 85', HD video)

     

    Dodjela nagrada - Best of 25 FPS 2017

     

    &TD

    23.00 After Party

    http://www.25fps.hr

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    Sećanje na... SEM ŠEPARD / SAM SHEPARD (27-29.9.2017.)

     

    18:00 LUDA LJUBAV (SAD, 1985)

    Fool for Love

    ul: Sem Šepard (Sam Shepard), Kim Bejsinger (Kim Basinger)

    r: Robert Altman (Robert Altman)

    sc. Sem Šepard (Sam Shepard)

     

    20:30 PUT U KOSMOS (SAD, 1983)

    The Right Stuff

    ul: Sem Šepard (Sam Shepard), Skot Glen (Scott Glenn)

    r: Filip Kaufman (Philip Kaufman)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Muzej Jovana Cvijića, Galerija Karst, Jelene Ćetković 5, Beograd

    PRIRODNA I KULTURNA BAŠTINA NACIONALNIH PARKOVA TARA, KOPAONIK I ŠAR-PLANINA - predavanje

    organizacija: Geografski institut Jovan Cvijić SANU i Muzej grada Beograda

    http://www.mgb.org.rs

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    Dejan Sretenović (1962): URNEBESNI KLIKER - Umetnost i politika beogradskog nadrealizma - razgovor o knjizi

    (Službeni glasnik, 2016)

    učestvuju: Bilјana Andonovska, Stevan Vuković i autor

    http://www.dksg.rs

    Mestna galerija Ljubljana, Mestni trg 5, Ljubljana

    UTOPIJA / DISTOPIJA: ARHITEKTURA, MESTO, TERITORIJ - razstava (28.9.-12.11.2017.)

    Vahram Aghasyan, Ovidiu Anton, Dušica Dražić, Thibaut Espiau, Anna Friz, Anne Harild, Minna Henriksson, Kud Obrat (Stefan Doepner, Urška Jurman, Polonca Lovšin, Apolonija Šušteršič), Tanja Lažetić, Ivan Moudov, Alban Muja, Géraldine Py & Roberto Verde, Maruša Sagadin, Miha Štrukelj, Efrat Vital, Matej Andraž Vogrinčič

    kustosinja razstave: Alenka Trebušak

    http://www.mgml.si/mestna-galerija-ljubljana

    Kulturni centar Laza Kostić, Sombor

    FRANCUSKI FILMSKI KARAVAN: ŽENE NA FILMU (25-29.9.2017.)

     

    LEPI DANI (Fra, 2012, 94')

     

    režija: Marion Vernu
    igraju: Fani Ardan, Loran Lafit, Patrik Šesne...
     

    organizacija: Kulturni centar Laza Kostić, u saradnji sa Institut français de Serbie

    besplatno

    http://www.institutfrancais.rs

    Biblioteka grada Beograda

    MARIJA KIRI I MARIJA KEPERT MAJER: JEDINE DVE ŽENE DOBITNICE NOBELOVE NAGRADE ZA FIZIKU - predavanje

    predavač: Mirjana Cvekić

    http://www.bgb.rs

    Noćna galerija Petak, Lomina 14, Beograd

    Kreativna fabrika: Dosije Umetnik
    IZA HORIZONTA - kolektivna izložba 40 umetnika u dva dela (21-28.9. || 28.9.-5.10.2017.)

    autorka: Ana Marinović, diplomirana grafičarka

    https://www.facebook.com/UdruzenjeKreativnaFabrika

    47. VARAŽDINSKE BAROKNE VEČERI (22.9.-2.10.2017.)

    Katedrala
    Svečani koncert u povodu 20 godina osnivanja Varaždinske biskupije
    HRVATSKI BAROKNI ANSAMBL & KATEDRALNI ZBOR CHORUS ANGELICUS
    program: Cl.Monteverdi: "Vespro della Beata Vergine"

    Krapina
    ANSAMBL MUSICA PROFANA

    http://www.vbv.hr

    Art-kino, Krešimirova 2, Rijeka

    Ciklus filmova BRAĆE TAVIANI (25-28.9.2017.)

     

    KAOS (Italija/Francuska, 1984, 188 min)

    režija: Paolo Taviani, Vittorio Taviani

    https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=0CwMPhx0YcE

    https://www.art-kino.org

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Dejan Vukićević: NOKAT I MESO - književno veče

    učestvuju: Dragana Stolić, Vesna Kapor i autor

    http://www.kolarac.rs

    Zvezdara teatar, Milana Rakića 38, Beograd

    HIPNOZA JEDNE LJUBAVI - predstava

    tekst, režija: Dušan Kovačević

    igraju: Ljubomir Bandović, Anica Dobra, Nina Janković, Dragan Petrović Pele, Ivan Mihailović, Uroš Jakovljević

    http://zvezdarateatar.rs

    Pogon Jedinstvo/Cirkuski šator, Trnjanski nasip bb, Zagreb

    5. Festival savremenog cirkusa CIRKOBALKANA (25.9.-1.10.2017.)

     

    MONTAŽA TRUPE, KAM HRAM (HR) - predstava

    http://www.cirkobalkana.org/2017/program-zagreb

    Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb

    Sjećanje na ANTU PETERLIĆA (27/28.9.2017.), filmologa, enciklopedista i redatelja

     

    FRENCH CANCAN (Francuska, 1955.)

    r: Jean Renoir

    http://kinotuskanac.hr

    Muzej Mimara, Rooseveltov trg 5, Zagreb

    9. Međunarodni festival komorne glazbe MUSICA MAXIMA (26-29.9.2017.)

     

    J.S. Bach: 1. Sonata u g-molu za violinu solo, BWV 1001, Adagio i Fuga

    Peter Fedotov (violina)

     

    N. Paganini: 24. Capriccio u a-molu, op.1

    Peter Fedotov (violina)

     

    C. Saint - Saëns: Introdukcija i rondo capriccioso, op.28

    Hoyoung Pi (violina), Petra Gilming (glasovir)

     

    A. Arenski: 1. Klavirski trio u d-molu, op.32 (Allegro moderato-Scherzo-Allegro molto-Elegia-Adagio-Finale)

    Hrvatski klavirski trio

     

    M.P. Musorgski - A. Isakova: Slike s izložbe, Šest fragmenata

    Maxim Fedotov (violina), Galina Petrova (glasovir)

    http://www.mimara.hr

    Kulturni centar Novog Sada

    Novi Sad Open Art 2017

    MARKO RISTIĆ: ZAMRZNUTI TONOVI - izložba fotografija (28.9.-8.10.2017.)

    http://www.kcns.org.rs

    Narodno pozorište Sarajevo, Obala Kulina bana 9, Sarajevo

    8. BALET FEST SARAJEVO (21-28.9.2017.)

     

    DUNJALUK

    Bitef Dance Company

    koreografija: Miloš Isailović

    muzika: Darja Janošević

    http://www.baletfest.ba

    3. SOUNDED BODIES FESTIVAL (26.9.-1.10.2017.)

     

    ORACLE

    Natascha Nikeprelevic (De)

     

    organizacija: udruga Domino

    https://www.soundedbodies.com

    Dorćol Platz, Dobračina 59b, Beograd

    DARKO NIKOLIĆ (1972, Beograd): MY AMERIKA - izložba fotografija (28.9.-12.10.2017.)

    https://www.facebook.com/DorcolPlatz

    51. BITEF - Nove pozorišne tendencije: EPIC TRIP (22-30.9.2017.) Beograd

     

    prostor će biti naknadno objavljen

    Orhan Pamuk: SNEG (1h45’)

    Talijateatar Hamburg, Nemačka

    režija: Ersan Mondtag

    http://www.bitef.rs

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    21. Muzički susreti JESEN NA ČUKARICI (25-29.9.2017.)

     

    TRIO KAZABLANKA: VEČE FILMSKE MUZIKE

    besplatno

    http://www.kccukarica.rs

    Kino Šiška, Ljubljana

    TIMBER TIMBRE (Kanada)

    https://www.youtube.com/watch?v=1h5ePI_cvHk

    https://www.youtube.com/watch?v=R055Q4PhYVk

    CHRIS CUNDY

    https://www.youtube.com/watch?v=BfBW_tET7IE

    15/18 €

    http://www.kinosiska.si

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    Letnja scena - klupice/Velika sala

    4. FESTIVAL BLUZ BENDOVA (27/28.9.2017.)

     

    20.00 THE HIGHLANDERS (Užice)

    21.30 BENNY BRICKMANN BAND (Niš)

    http://www.dksg.rs

    Goethe-Institut Beograd, Knez Mihailova 50, Beograd

    Književni kafe sa STEVANOM TONTIĆEM - prevođenja poezije

    Prevodi pesama Petera Huhela i Gintera Kunerta na srpski jezik

    https://www.goethe.de/ins/cs/sr/index.html

    Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad

    GEOMETRIJA U EPOHI NOVIH MEDIJA / GEO_METRI_JA - izložba (28.9.-20.10.2017.)

    kustos: Danijela Halda

    tekst: prof. dr Miško Šuvaković

    umetnici/umetnice: DRAGOMIR UGREN, SLOBODAN KNEŽEVIĆ ABI, ZDRAVKO SANTRAČ, PETAR LOLIĆ, MIROSLAV PAVLOVIĆ, IVO ĆORKOVIĆ, DRAGAN ŠIJAČKI, BOSILJKA ZIROJEVIĆ LEČIĆ, MARIJA SARVAN, JOVANA ČAJOVIĆ

    http://www.msuv.org

    Dom kulture Kristalna kocka vedrine, Sisak

    55. REVIJA HRVATSKOG FILMSKOG STVARALAŠTVA DJECE (28.9.-1.10.2017.)

     

    28.9.

     

    20:00 Svečano otvaranje Revije

    Prva revijska projekcija (60' 47'')

    Anin blog; igrani; 12'56'', Videodružina OŠ Ksavera Šandora Đalskog; Donja Zelina
    The Face; animirani; 1'35'', Foto kino video klub Zaprešić; Zaprešić,
    IQ (Inteligencija); radionički*;2'43'', Foto kino video klub Zaprešić; Zaprešić
    Ramadan; dokumentarni; 15'26'', Videodružina BezVizije; Slavonski Brod
    Pronalaženje identiteta; slobodni stil; 3'24'', OŠ Petra Kanavelića; Korčula
    Ja sam Ja!; animirani; 7'20'', Klub Pulske filmske tvornice; Pula
    Dvije priče; dokumentarni; 6'12'', OŠ Strahoninec; Čakovec
    Kako siješ, tako ćeš i žeti; radionički*; 3'45'', Bacači sjenki; Zagreb
    Karma; animirani; 1'36'', Video klub Mursa; Osijek
    Dan u svijetu djece; slobodni stil; 5'50'', Marea Čović, samostalni autor; Tučepi

     

     

    29.9.

     

    09:00 Druga revijska projekcija (59' 29'')

    Nije sve kako se čini; animirani; 1'04'', Filmsko-kreativni studio VANIMA; Varaždin
    Zovem se Iva i idem u 7.b...; dokumentarni; 10'02'', Medijska grupa OŠ prof. Franje Viktora Šignjara, Virje; Virje
    Šareni grad; animirani; 1'14'', Filmsko-kreativni studio VANIMA; Varaždin
    Proxima b; animirani; 3'34'', AniMravec; OŠ "Antun Nemčić Gostovinski" Koprivnica/ZTK Grada Koprivnica; Koprivnica
    Bijela ili crna?; dokumentarni; 4'56'', OŠ Žminj; Žminj
    Akcijski film; slobodni stil; 4'31'',  Grad na drugi pogled; Zagreb
    U Rokovom perivoju; radionički*; 2'15'', Bacači sjenki; Zagreb
    Iluzija; igrani; 8'04'', Filmska družina OŠ Sveti Petar Orehovec; Orehovec
    Stvarnost ili ne?; animirani; 1'52'', Škola animiranog filma Čakovec; Čakovec
    o+o; igrani; 6'53'', OŠ Stjepana Kefelje, Kutina - Filmska družina; Kutina
    Ti ćeš meni reći; slobodni stil; 2'30'', Filmska družina ZAG i OŠ Marije Jurić Zagorke; Zagreb
    Lazanje; radionički*; 12'30'' ; Bibijadina radionica; Zagreb

    11:00 Treća revijska projekcija (59' 19'')

    Journey of the legends; radionički*; 3'00'', Foto kino video klub Zaprešić; Zaprešić
    Šipanske baje; slobodni stil; 4'08'', Škola filma Šipan; Šipan
    Pišem 1, pamtim 0; igrani; 8'59'', Media talenti; Zagreb
    Animirane pjesme; animirani; 7'15'', Klub Pulske filmske tvornice; Pula
    Dan bez Wi Fi signala; igrani; 2'55'', Kino klub Sisak; Sisak
    Scenarij za školski film; igrani; 8'24'', OŠ Većeslava Holjevca; Zagreb
    Pričalice; dokumentarni; 8'31'', OŠ Tomaša Goričanca Mala Subotica; Mala Subotica
    Da bismo srcem gledati znali; TV reportaža, 5'40''; OŠ Strahoninec; Čakovec
    Škola nekad i danas; dokumentarniy; 8'23'', Filmska grupa OŠ Gornji Mihaljevec; Macinec
    Formula za kaos; animirani; 2'04'', Škola animiranog filma Čakovec; Čakovec

    14:00 GRAĐANSKI ODGOJ U NASTAVI - okrugli stol

    16:00 Četvrta revijska projekcija (63' 42'')

    Chroma; animirani; 2'37'', II. osnovna škola Vrbovec; Vrbovec
    Avemme; animirani; 1'25'', Škola animiranog filma Čakovec; Čakovec
    Slagalica dobrote; slobodni stil; 3'07'', OŠ Bršadin; Bršadin
    Crvenkapica; animirani; 5'22'', Osnovna škola Rudeš; Zagreb
    A Holiday on Earth; igrani; 4'52'', English all around; Zagreb
    Uhvati ritam; dokumentarni; 10'03'', Filmski vitezovi; Zagreb
    Pjevam i pletem; dokumentarni; 4'20'', OŠ Katarina Zrinska Mečenčani; Donji Kukuruzari
    Vanja; dokumentarni; 11'37'', filmska sekcija O.Š.oca P.Perice; Makarska
    Rođendansko iznenađenje; animirani; 1'22'', Foto kino video klub Zaprešić; Zaprešić
    Bon-ton; igrani; 5'10'', Dom mladih Rijeka; Rijeka
    Put na Hvaraje; radionički*; 13'47'', Mali grad; Zagreb

     

    19:30 DAN BEZ IMENA (Makedonija/Belgija/Slovenija, 84 min) - igrani film

     

     

    30.9.

     

    09:00 Peta revijska projekcija (60' 29'')

    Prva ljubav; radionički*; 8'47'', Blank_filmski inkubator; Zagreb, Hrvatska
    lol; igrani; 2'41'', Filmska družina OŠTB; Zagreb, Hrvatska
    Filantropija; animirani; 1'01'', Filmska družina Osnovne škole Blage Zadre; Vukovar
    Ples godišnjih doba; animirani; 2'51'', Filmsko-kreativni studio VANIMA; Varaždin
    Putovanje; animirani; 2'05'', Foto kino video klub Zaprešić; Zaprešić
    Južina; igrani; 10'15'', Družina Kreše Golika; Fužine,
    Nemojte dopustiti; animirani; 2'10'', OŠ Janka Leskovara Pregrada i Autorski studio Zagreb; Pregrada
    Ljubav obična glupost; igrani; 7'40'', Foto-kino klub Ivanovec; Ivanovec
    Franjo Ferdinand i Sofija; slobodni stil; 5'43'', Filmsko-povijesna sekcija, POŠ Nova; Zadar
    Ništa bez Jagice; TV reportaža; 8'30'', Filmska družina ZAG i OŠ Marije Jurić Zagorke; Zagreb
    Priča o Leu; dokumentarni; 6'58'', MD Bapatuljak OŠ J. Kozarca Slatina; Slatina
    Ljetni praznici; animirani; 1'42'', Foto kino video klub Zaprešić; Zaprešić

     

    11:00 Šesta revijska projekcija (57' 5'')

    Portret gospona Horvata; dokumentarni; 10'00'', OŠ Eugena Kumičića; Velika Gorica
    Život na selu; dokumentarni; 4'27'', Foto kino video klub Zaprešić; Zaprešić
    Djed Mraz; radionički*, 2'22''; Foto kino video klub Zaprešić; Zaprešić
    Crno-bijeli svijet; 1'50'', animirani; Škola animiranog filma Čakovec; Čakovec
    Labuđe jezero; animirani; 2'11'', Škola animiranog filma Čakovec; Čakovec
    Tiha škola; dokumentarni; 7'06'', Gremlini; Zagreb
    Kombinacije, dokumentarni; 9'57''; Filmska družina OŠ Sveti Petar Orehovec, Orehovec
    Mandarina; igrani; 8'10'', Barakude; Zadar
    Loreta i Nora; TV reportaža; 8'32'', Z(k)adar; Zadar
    Lisko; animirani; 2'30'', Škola animiranog filma Čakovec; Čakovec

     

    16:00 Sedma revijska projekcija (67' 55'')

    Jedan dan Janka Polić Kamova; radionički*; 1'41'', Bacači sjenki
    Ribič; animirani; 1'45'', Filmska grupa OŠ Dubovac; Karlovac
    Pogledajte me, molim vas; dokumentarni; 8'56'', OŠ Bartola Kašića; Zagreb
    Nakon 15; dokumentarni; 9'10'', Medijska grupa OŠ dr. Ivana Novaka Macinec; Macinec
    Hej, čuješ li me?; igrani; 13'21'', Crazy colors; Stubičke Toplice
    Ole i Trufa; animirani; 3'00'',  II. OŠ Čakovec; Čakovec
    Little Sister; igrani; 2'48'', OŠ Horvati; Zagreb
    Osijek Abandoned; igrani; 5'30'', English all around; Zagreb
    Nisi sam; animirani; 4'45'', Filmska družina Osnovne škole Blage Zadre; Vukovar
    Oči šute; slobodni stil; 2'09'', OŠ Bartola Kašića; Zagreb
    Pet noći; igrani; 7'45'',  Dom mladih Rijeka; Rijeka
    Misterij izgubljene rekvizite; radionički*; 7'05'', Bacači sjenki; Zagreb

     

    19:45 MALI GANGSTER (Nizozemska, 102 min) - igrani film

     

     

    1.10.

     

    10:00 Dodjela nagrada i svečano zatvaranje Revije

    besplatno

    http://www.hfs.hr

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    MUZIČKO-DRAMSKI MANIFEST: NAJGORE NAJBOLJE VREME

    autor projekta Dušanka Glid Stojanović

    glumci: Slobodan Beštić, Hana Selimović, Vladimir Aleksić

    dramaturg: Neda Gojković

    muzičari: Nikola Dragović, violina, Vladimir Gurbaj, klarinet, Đorđe Antić, trombon, Ivan Mirković, harmonika, Miša Jovanović, udaraljke, Irena   Popović, klavir i kompozitor

     

    Program:

    Stanislav Vinaver: Manifest Alfa

    Stanislav Vinaver: Evropska kob

    Stanislav Vinaver: odlomak iz April 1941. 

    Federiko Garsija Lorka: O pozorištu

    Bertold Breht: Pozorište, mesto snova

    Jozef Gebels: Znanje i propaganda

    Vladimir Majakovski: Himna kritičaru

    Bertold Breht: odlomak iz Opera za tri groša

    Filipo Marineti: Manifest futurizma

    Bertold Breht: O brzom padu dobrog neupućenog čoveka

    Vladimir Majakovski: Evo kako sam postao pas

    Franc Kafka: Čeznuo sam za prošlim vremenima

    Franc Kafka: odlomci iz piščevog dnevnika

    Vladimir Majakovski: Po kaldrmi

    Franc Kafka: odlomak iz Mandat: iz zaostavštine

    Vladimir Majakovski: odlomak iz Sebi, voljenom, posvećuje ove redove autor

    Vladimir Majakovski: Desnica

    Stanislav Vinaver: odlomak iz Likovanje tajno

    Bertold Breht: Vlada kao umetnik

    Vladimir Majakovski: Budući ljudi

    Vladimir Majakovski: odlomak iz Sebi, voljenom, posvećuje ove redove autor

    Vladimir Majakovski: Sad sam srećan

    Oskar Vajld: odlomci iz dela

    Franc Kafka: odlomci iz piščevog dnevnika

    Vladimir Majakovski: Partijske knjige 

    Stanislav Vinaver: Epitaf na pesnikovom grobu

    Bertold Breht: Rođenima posle nas

    Franc Kafka: odlomci iz piščevog dnevnika

     

    organizacija: Udruženje dramskih umetnika Srbije (UDUS)

    500 din

    http://www.udus.org.rs

    CK13, Novi Sad

    TRRMÀ - elektroakustični duo (Italija): Đuzepe Kandijano (modularni sintisajzer) i Đovani Todisko (bubnjevi i perkusije)

    LILI REFRAIN (R9im) - gitara

    250 din

    http://ck13.org

    Dom omladine Beograda

    3. Festival američkog nezavisnog filma: IndieBelgrade 2017. (28.9.-1.10.2017.)

    selektori: Hristina Hadžiharalabus & Radoslav Pavković

     

    28.9.

     

    21:00 KEJTI KAŽE ZBOGOM / KATIE SAYS GOODBYE (2016, 88 min)

    režija: Vejn Roberts
    festivali: Toronto, Roterdam
    Autor će biti prisutan na otvaranju i posle filma odgovarati na pitanja gledalaca
     

    29.9.

     

    19:00 BUĐENJE LILIT / LILITH’S AWAKENING (2016, 80 min)

    režija: Monika Demeš
     

    21:00 DEJVID LINČ - UMETNIČKI ŽIVOT / DAVID LYNCH - THE ART LIFE (2016, 90 min) - dokumentarac

    režija: Nik Barns, Džon Ngajen i Olivija Nergard-Holm
    festivali: Venecija, Toronto, Roterdam, Karlove Vari

     

    30.9.

     

    12:00 Majstorska radionica reditelja Vejna Robertsa (upravo završio snimanje filma sa Džoni Depom), o svom umetničkom putu od nezavisnog filma prema Holivudu

    19:00 LORA USVAJA MACU / LAURA GETS A CAT (2017, 83 min)

    režija: Majkl Ferel
     

    21:00 ČOVEK IZ RINA / MAN FROM RENO (2014, 110 min)

    režija: Dejv Bojl
    nominovan za nagradu Džon Kasavetis

     

    1.10.

     

    19:00 PRIČE IZ ZAPADNE VIRDŽINIJE / WEST VIRGINIA STORIES (2016, 88 min)

    režija: Preston Piterson, Džejson Boeš
     

    21:00 PRAZAN METAK / DEAD BULLET (2016, 89 min)

    režija: Erik Rise
     

    organizacija: Dom omladine Beograda & Super Films Int, uz podršku Ambasade SAD u Beogradu

    250 din

    http://www.domomladine.org

    Kulturni centar Zrenjanina

    CIKLUS INDIJSKOG FILMA (6-28.9.2017.)

     

    VEZIR / WAZIR (2016, 104’)

    režija: Bejoy Nambir

    uloge: Amitabh Bachchan, Farhan Akhtar, Aditi Rao Hydari…

    https://www.youtube.com/watch?v=gdwM7xKOph0

    besplatno

    https://www.kczr.org

    Novi Bitefartcafe, Mitropolita Petra 8, Beograd

    Musicology Barcaffè Sessions

    INCOGNITO (Velika Britanija) - esid džez

    https://www.youtube.com/watch?v=Ex92TZRuSAA

    https://www.youtube.com/watch?v=avC07hISWVw

    https://www.facebook.com/bitef

    29/Sep/2017

    Dom kulture Kristalna kocka vedrine, Sisak

    55. REVIJA HRVATSKOG FILMSKOG STVARALAŠTVA DJECE (28.9.-1.10.2017.)

     

    09:00 Druga revijska projekcija (59' 29'')

    Nije sve kako se čini; animirani; 1'04'', Filmsko-kreativni studio VANIMA; Varaždin
    Zovem se Iva i idem u 7.b...; dokumentarni; 10'02'', Medijska grupa OŠ prof. Franje Viktora Šignjara, Virje; Virje
    Šareni grad; animirani; 1'14'', Filmsko-kreativni studio VANIMA; Varaždin
    Proxima b; animirani; 3'34'', AniMravec; OŠ "Antun Nemčić Gostovinski" Koprivnica/ZTK Grada Koprivnica; Koprivnica
    Bijela ili crna?; dokumentarni; 4'56'', OŠ Žminj; Žminj
    Akcijski film; slobodni stil; 4'31'',  Grad na drugi pogled; Zagreb
    U Rokovom perivoju; radionički*; 2'15'', Bacači sjenki; Zagreb
    Iluzija; igrani; 8'04'', Filmska družina OŠ Sveti Petar Orehovec; Orehovec
    Stvarnost ili ne?; animirani; 1'52'', Škola animiranog filma Čakovec; Čakovec
    o+o; igrani; 6'53'', OŠ Stjepana Kefelje, Kutina - Filmska družina; Kutina
    Ti ćeš meni reći; slobodni stil; 2'30'', Filmska družina ZAG i OŠ Marije Jurić Zagorke; Zagreb
    Lazanje; radionički*; 12'30'' ; Bibijadina radionica; Zagreb

    11:00 Treća revijska projekcija (59' 19'')

    Journey of the legends; radionički*; 3'00'', Foto kino video klub Zaprešić; Zaprešić
    Šipanske baje; slobodni stil; 4'08'', Škola filma Šipan; Šipan
    Pišem 1, pamtim 0; igrani; 8'59'', Media talenti; Zagreb
    Animirane pjesme; animirani; 7'15'', Klub Pulske filmske tvornice; Pula
    Dan bez Wi Fi signala; igrani; 2'55'', Kino klub Sisak; Sisak
    Scenarij za školski film; igrani; 8'24'', OŠ Većeslava Holjevca; Zagreb
    Pričalice; dokumentarni; 8'31'', OŠ Tomaša Goričanca Mala Subotica; Mala Subotica
    Da bismo srcem gledati znali; TV reportaža, 5'40''; OŠ Strahoninec; Čakovec
    Škola nekad i danas; dokumentarniy; 8'23'', Filmska grupa OŠ Gornji Mihaljevec; Macinec
    Formula za kaos; animirani; 2'04'', Škola animiranog filma Čakovec; Čakovec

    14:00 GRAĐANSKI ODGOJ U NASTAVI - okrugli stol

    16:00 Četvrta revijska projekcija (63' 42'')

    Chroma; animirani; 2'37'', II. osnovna škola Vrbovec; Vrbovec
    Avemme; animirani; 1'25'', Škola animiranog filma Čakovec; Čakovec
    Slagalica dobrote; slobodni stil; 3'07'', OŠ Bršadin; Bršadin
    Crvenkapica; animirani; 5'22'', Osnovna škola Rudeš; Zagreb
    A Holiday on Earth; igrani; 4'52'', English all around; Zagreb
    Uhvati ritam; dokumentarni; 10'03'', Filmski vitezovi; Zagreb
    Pjevam i pletem; dokumentarni; 4'20'', OŠ Katarina Zrinska Mečenčani; Donji Kukuruzari
    Vanja; dokumentarni; 11'37'', filmska sekcija O.Š.oca P.Perice; Makarska
    Rođendansko iznenađenje; animirani; 1'22'', Foto kino video klub Zaprešić; Zaprešić
    Bon-ton; igrani; 5'10'', Dom mladih Rijeka; Rijeka
    Put na Hvaraje; radionički*; 13'47'', Mali grad; Zagreb

     

    19:30 DAN BEZ IMENA (Makedonija/Belgija/Slovenija, 84 min) - igrani film

    besplatno

    http://www.hfs.hr

    Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad

    GEOMETRIJA U EPOHI NOVIH MEDIJA / GEO_METRI_JA - izložba (28.9.-20.10.2017.)

    kustos: Danijela Halda

    tekst: prof. dr Miško Šuvaković

    umetnici/umetnice: DRAGOMIR UGREN, SLOBODAN KNEŽEVIĆ ABI, ZDRAVKO SANTRAČ, PETAR LOLIĆ, MIROSLAV PAVLOVIĆ, IVO ĆORKOVIĆ, DRAGAN ŠIJAČKI, BOSILJKA ZIROJEVIĆ LEČIĆ, MARIJA SARVAN, JOVANA ČAJOVIĆ

    http://www.msuv.org

    Narodna biblioteka Srbije, Skerlićeva 1, Beograd

    FPU AZBUKA - izložba Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu (18 autorskih azbuka) (28.9.-1.12.2017.)

    http://www.fpu.bg.ac.rs

    24. Međunarodni festival pozorišta za decu LUTKA FEST (24-29.9.2017.) Subotica

    PROGRAM

    http://www.lutfestsubotica.net

    38. BRAЌA МАНАКИ / MANAKI BROTHERS - интернационалниот фестивал на филмска камера (23-30.9.2017.) Битола/Bitola

    PROGRAM

    http://www.manaki.com.mk

    Kulturni centar Novog Sada

    Novi Sad Open Art 2017

    MARKO RISTIĆ: ZAMRZNUTI TONOVI - izložba fotografija (28.9.-8.10.2017.)

    http://www.kcns.org.rs

    Muzej Banjičkog logora, Pavla Jurišića Šturma 33, Beograd

    PUNCTUM SALIENS - izložba (28.9.-19.10.2017.)

    autor izložbe: Marko Terzić, kustos

    kustos izložbe: Darko Ćirić, muzejski savetnik

    Izložbu će otvoriti dr Milan Koljanin, viši naučni saradnik Instituta za savremenu istoriju

    organizacija: Muzej grada Beograda i Spomen park Kragujevački oktobar

    http://www.mgb.org.rs

    Diskont iza Tehničkog muzeja, Zagreb

    8. PLAN D! Festival: TEHNOOPTIMIZAM / TEHNOPESIMIZAM (27-30.9.2017.)

     

    10:00-21:00 Izložbe

     

    11:00-16:00 Radionice

     

    18:00-18:30 IVICA MITROVIĆ: MEDITERANSKI SPEKULATIVNI PRISTUP ILI KAKO PROMIŠLJATI DRUGAČIJE BUDUĆNOSTI U "STVARNOM SVIJETU” - predavanje

     

    18:30-19:15 Jasper Otto Eisenecker, Yuri Veerman, Martin Wecke: BLOK KRATKIH PREDAVANJA

     

    19:15-19:45 LORENZO ROMAGNOLI: AUTOMATO - DIZAJNERSKE PRAKSE IZ 7 SATI U BUDUĆNOST - predavanje

     

    20:00-20:30 NINA PAIM I EMILIA BERGMARK: ZADACI U DIZAJN EDUKACIJI - OD ‘TAKING A LINE FOR A WALK’ DO ‘HOW TO DO THINGS WITH OBJECTS’ - predavanje

     

    organizacija: Hrvatsko dizajnersko društvo u partnerstvu s Tehničkim muzejem Nikola Tesla

    http://2017.pland.hr

    52. MOKRANJČEVI DANI (23-29.9.2017.) Negotin

     

    Umetnička škola Stevan Mokranjac

    10.00 DIRIGENTSKO HODOČAŠĆE - seminar

    dr Miloje Nikolić, dirigent

    mr Tamara Adamov Petijević, dirigent

     

    Gradski trg

    11.00 Klasika u 11 - koncert

    HOR OŠ VUK KARADŽIĆ, Negotin

    dirigent: Tanja Milosavljević

     

    Legat Radislava Trkulje

    18.00 Promocija 51/52. broja BUKTINJE

    urednik: Miljan Ristić

    Krajinski književni klub Negotin

     

    Dom kulture

    20.00 SIMFONIJSKI ORKESTAR RTS - koncert

    Aleksandar Serdar - klavir

    dirigent: Bojan Suđić

     

    21.30 Svečanost zatvaranja Festivala

    Dodela priznanja 52. Mokranjčevih dana

    Završna reč: dr Sonja Marinković, selektor

    Festival zatvara: Vladimir Veličković, predsednik opštine Negotin

    http://www.mokranjcevi-dani.com

    Dorćol Platz, Dobračina 59b, Beograd

    DARKO NIKOLIĆ (1972, Beograd): MY AMERIKA - izložba fotografija (28.9.-12.10.2017.)

    https://www.facebook.com/DorcolPlatz

    Startit Centar, Miroslava Antića 2, Novi Sad

    ŠTA RADI KULTURU - konferencija o kulturi

     

    10.00-10.40 Dolazak učesnika i gostiju
    10.40-10.45 Otvaranje konferencije
    10.45-11.00 Keynote speech: Originalni, Slavko Carić, Erste Banka
    11.00-11.20 Čije srce je jače - Instagram ili oflajn, Darko Nikolić, utisci sa izložbe Beograd, pokoreni grad
    11.20-11.40 Cena? Inbox: Grom i kakao, platforma za prodaju dizajnerskog nakita i asesoara
    11.40-12.00 5,8 miliona glasova #bgf_openair: Beogradska filharmonija, lekcije oko uključivanja zajednice u kreiranje sadržaja
    12.00-12.20 Muzej virtuelne realnosti: Doživi Teslu, Vitomir Jevremović, Digital Mind agencija
    12.20-13.05 Kultura je na w(n)ebu - panel diskusija
    13.05-14.00 Ručak
    14.00-14.20 Digitalna Srbija, predstavljanje incijative DCI, Nemanja Čedomirović
    14.20-14.40 Kako se pali Gradić?, Festival uličnih svirača, Gradić fest, Novi Sad
    14.40-15.00 Misker House ReInvented, Maja Lalić, otvaranje MH u Sarajevu
    15.00-15.20 Putujući bioskop, projekat Filmstreet, Boris Jovanović
    15.20-15.50 Pauza
    15.50-16.35 Gde je i kako stići do održivosti - panel diskusija
    16.35-16.55 Kako da od 30.000 napraviš 300.000, Nušićijada, Vera Jovanović, UG Kudes
    16.55-17.15 24h predstava, BITEF 2017, Epic Trip i epski formati, Anđelka Janković

    http://www.superste.net

    Ogranak SANU u Nišu (Univerzitet u Nišu)

    UMETNOST I KONTEKST (4): PRIRODA U UMETNIČKIM DELIMA - naučni simpozijum

    organizacija: Ogranak SANU u Nišu i Udruženje građana Litera iz Niša

    https://www.sanu.ac.rs

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    11:00 OSTANI UZ MENE (SAD, 1986)

    Stand By Me

    ul: River Feniks (River Phoenix), Kori Feldman (Corey Feldman)

    r: Rob Rajner (Rob Reiner)

     

    13:30 U ZENITU SUNCA (FR/IT, 1960)

    Plein soleil

    ul: Alen Delon (Alain Delon), Moris Rone (Maurice Ronet)

    r: Rene Kleman (René Clément)

    http://www.kinoteka.org.rs

    4. Festival savremenog plesa i performansa ZVRK 2017 (20.9.-1.10.2017.) Mostar/Sarajevo/Banja Luka

     

    Sarajevo (26-29.9.2017.)

    Polazna tačka: Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti 

    11:00-15:00 Sarajevo. Dancewalk - plesni maraton kroz grad

    koreograf i vodič: Foowfa d’Immobilité (Švicarska)

     

    Plato ispred Narodnog pozorišta  

    15:00 Jane/John Doe 4, Thomas Steyaert (Belgija) - performans

     

    17:30 Dancing Human - performans

    koreografija: Jens Bjerregaard (Danska)

    izvedba: Jasmina Prolić, Nataša Hajdarević, Selma Štrbo, Svea Thalia, Dajana Zilić, Nikolina Petković (BiH)

    https://zvrkart.com

    Studentski kulturni centar, Beograd

    15. MEĐUNARODNI SALON STRIPA (28.9.-1.10.2017.) Beograd

     

    Klub

    11.00-22.00 BERZA STRIPA
     

    Velika sala

    17.00 Jubileji: 10 GODINA STRIP SERIJALA VEKOVNICI
     

    18.00 VJERAN JUHAS, VIBOR JUHAS (Hrvatska): PULSKA STRIP ČITAONICA i promocija ALBUMA MR. JOE (Mrkli Mrak / Big Joe Studios, Pula, 2017)

    19.00 NIKOLAS GRIVEL (Francuska, gost Izdavačke kuće Komiko, Novi Sad): STRIP INDUSTRIJA U FRANCUSKOJ DANAS - predavanje
     

    20.00 ĐIPI (Italija) - predstavljanje gosta Salona
     

    21.15 Z KAO... ZAVIŠA, B KAO... BEKER (Hrvatska, 2017, 19 min) - dokumentarni film o Žarku Bekeru

    autor: Veljko Krulčić

    kamera: Robert Kalčić i Silvio Mirošničenko

    montaža: Sara Gregorić

    produkcija: Udruga Art 9

    u filmu govore: Borivoj Dovniković Bordo, Zdravko Zupan, Žika Bogdanović, Krešimir Zimonić, Dušan Gačić...

     

    Novi prostor

    20.45 ĐIPI - potpisivanje albuma

    http://www.skc.org.rs

    Mestna galerija Ljubljana, Mestni trg 5, Ljubljana

    UTOPIJA / DISTOPIJA: ARHITEKTURA, MESTO, TERITORIJ - razstava (28.9.-12.11.2017.)

    Vahram Aghasyan, Ovidiu Anton, Dušica Dražić, Thibaut Espiau, Anna Friz, Anne Harild, Minna Henriksson, Kud Obrat (Stefan Doepner, Urška Jurman, Polonca Lovšin, Apolonija Šušteršič), Tanja Lažetić, Ivan Moudov, Alban Muja, Géraldine Py & Roberto Verde, Maruša Sagadin, Miha Štrukelj, Efrat Vital, Matej Andraž Vogrinčič

    kustosinja razstave: Alenka Trebušak

    http://www.mgml.si/mestna-galerija-ljubljana

    18. BITEF POLIFONIJA (25-30.9.2017.) Beograd

     

    Narodno pozorište u Beogradu/Sala V sprat, Francuska 3

    12:00  PARTNERSTVA ZA BUDUĆNOST - dijaloška platforma/prezentacija

     

    Kafe-klub „Popara“, Kneginje Ljubice 14

    15:00  (NE)RADNO VREME - interaktivna predstava prema jednočinci Vreme zabave Harolda Pintera

     

    Bitef teatar, Skver Mire Trailović 1

    17:00 SCRAPE - plesna predstava

    http://www.bitef.rs

    Noćna galerija Petak, Lomina 14, Beograd

    Kreativna fabrika: Dosije Umetnik
    IZA HORIZONTA - kolektivna izložba 40 umetnika u dva dela (21-28.9. || 28.9.-5.10.2017.)

    autorka: Ana Marinović, diplomirana grafičarka

    https://www.facebook.com/UdruzenjeKreativnaFabrika

    4. Međunarodni festival kratkog filma KRATKA FORMA (26.9-1.10.2017.) Gornji Milanovac

    PROGRAM

    http://www.shortform.org.rs

    Svilara, Kosovska 33, Novi Sad

    1. FESTIVAL KULTURE PROSTORA (29.9.-1.10.2017.)

     

    29.9.

     

    16:00 Ytong radionica: Izgradnja paviljona u Svilari

     

    19:00 Nova mesta - izložba i dodela nagrada konkursa

     

    20:00 How not to Win Architectural Competition - izložba i stručno vođenje

     

    20:30 Beer&Music

     

     

    30.9.

     

    16:00 Šetnja: Almaški kraj (okupljanje u Svilari, Kosovska 33)

     

    17:00 Razgovor: Na lokalu - Organizovano bavljenje svojim krajem

    Almašani, Novo kulturno naselje, Centar_kuda.org

     

    19:00 Gradsko čvorište/Urban Hub - predstavljanje projekta

    Tatjana Vukosavljević, BINA - Beogradska internacionalna nedelja arhitekture

     

    20:00 Otvaranje Ytong paviljona i audio instalacije Zvuci Almaškog kraja

     

    21:00 Betonski spavači 1, 2  (HR) - projekcije

     

    Beer&Music

     

     

    1.10.

     

    16:00 Virtualni Grad

     

    Blok razgovora: Pouke arhitektonskih konkursa

    17:00 Nova mesta

    Fondacija „Novi Sad 2021“, Žiri kokursa, DaNS

     

    18:00 Iskustva konkursa: Austrija - Srbija

    Lazar Kumanov, Radovan Radoman, Eldin Kabaklija, Efemera Collective

     

    Blok predstavljanja arhitektonskih praksi

    19:00 Architekturbüro DI Michael Schluder (Beč, Austrija)

    20:00 Studio Simović (Kragujevac)

    21:00 Betonski spavači 3, 4 (Hr) - projekcije

    Beer&Music

     

    organizacija: DaNS - Društvo arhitekata Novog Sada

    http://www.fkp.rs

    Studentski centar, Zagreb

    13. Internacionalni festival eksperimentalnog filma i videa 25 FPS (28.9.-1.10.2017.)

     

    16.00 Žiri predstavlja 1

    OONA MOSNA: KINO IGRA (79')

    KINO DA! (US, 1981, 3', 16mm)

    Henry Hills

     

    ERWIN, TONI, ILSE (At, 1968, 9', 35mm)

    Friedl vom Gröller

     

    ORFEJ (IZREZANI KADROVI)  (US, 2012, 6', 16mm)

    Mary Helena Clark

     

    SLIJEPO DIJETE II / BLIND KIND II (Nl, 1966, 29', 16mm

    Johan van der Keuken

     

    NOSOROG (US, 2012, 8', 16mm na DCP)

    Kevin Jerome Everson

     

    OPASNOSTI (US, 1986, 5', 16mm)

    Abigail Child

     

    FRIZURA #1 (US, 1963, 24', 16mm)

    Andy Warhol

     

    18.00 Konkurencija 2: Odnosi (80’)

    STRAŽARI / FERN (US, 2017, 10', DCP)

    SilvaThe Watchmen

     

    025 SUTONSKI CRVENA / 025 SUNSET RED (Es/US, 2016, 14', 16 mm)

    Laida Lertxundi

     

    VIDIM PSA, ČUJEM PSA / SEE A DOG, HEAR A DOG (US, 2016, 18', DCP)

    Jesse McLean

     

    PERIFERIJA (Hr, 2017, 8', DCP)

    Leona Kadijević

     

    FLORES (Pt, 2017, 27', DCP)

    Jorge Jácome

     

    20160815 (At, 2016, 3', DCP)

    Tina Frank

     

    20.00 Konkurencija 3: Uzorci (80’)

    #67 (Nl, 2016, 17', DCP)

    Joost Rekveld

     

    GUMIRANI ČELIK / RUBBER COATED STEEL (Lb/US, 2016, 22', DCP)

    Lawrence Abu Hamdan

     

    OKVIRI / FRAMELINES (US, 2017, 10', 35 mm)

    Sabine Gruffat

     

    BLAGOSTANJE TOMÁSA Ó HALLISSYJA / THE WELFARE OF TOMÁS Ó HALLISSY (Ie/UK, 2016, 31', DCP)

    Duncan Campbell

     

    22.00 Expanded Cinema (50’)

    Pedro Maia & SHXCXCHCXSH: NESAVRŠENI FILM

     

    23.00 After Party

    http://www.25fps.hr

    Dom kulture Pirot

    KARAVAN IGRE U PIROTU (29/30.9.2017.)

     

    29.9.

     

    Filmski program

    17.00 IGRAJMO! (53 min) - dokumentarni film

    režija: Gabriel Biblovic

     

    19.00 PRVA POZICIJA (95 min) - dokumentarni film

    režija: Bes Kargman

     

    21.00 BELE NOĆI (136 min)

    režija: Tajlor Hakvord

    uloge: Mihail Barišnjikov, Gregori Hajns...

     

     

    30.9.

     

    10.00 Savremena igra i kreativne industrije - predavanje

    Aja Jung, direktorka Beogradskog festivala igre i Nacionalne fondacije za umetničku igru

     

    11.00 Otvoreni čas baleta

    pedagog: Ivanka Lukateli, primabalerina

     

    14.30-15.30 Otvoreni čas baleta za decu iz Pirota

     

    16.00 Mali princ - predstava za decu

     

    17.00 Izložba fotografija

    Aja Jung, direktorka Beogradskog festivala igre i Nacionalne fondacije za umetničku igru

     

    19.00 Baletski gala koncert

    nastupaju: prvaci Baleta Narodnog pozorišta iz Beograda, učenici Baletske škole Nacionalne fondacije za umetničku igru i učenici Baletske škole Dimitrije Parlić iz Pančeva

     

    organizacija: Nacionalna fondacija za umetničku igru i Beogradski festival igre, uz podršku Fondacije Art Mentor iz Lucerna i Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave Republike Srbije

    http://www.nationalfoundation4dance.com

    NOĆ ISTRAŽIVAČA 2017 u Srbiji

    http://www.nocistrazivaca.rs

    Bitef Teatar, Skver Mire Trailović 1, Beograd

    51. BITEF festival/Bitef Polifonija

    SCRAPE - plesna predstava

    produkcija: Stanica - Servis za savremeni ples

    autori: Jovana Rakić, koreograf i antropolog i Marko Pejović, psiholog, teoretičar umetnosti i pozorišni praktičar

    http://www.dancestation.org/stanica

    Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd

    Fokus: INGMAR BERGMAN (26.9.-1.10.2017.)

     

    17:00 SRAMOTA (ŠVE, 1968)

    Skammen

    ul: Liv Ulman (Liv Ullmann), Maks fon Sidou (Max von Sidow)

    r: Ingmar Bergman (Ingmar Bergman)

     

    19:00 STRAST (ŠVE, 1969)

    En passion

    ul: Maks Fon Sidov (Max von Sydow), Liv Ulman (Liv Ullmann)

    r: Ingmar Bergman (Ingmar Bergman)

     

    21:00 KRICI I ŠAPUTANJA (ŠVE, 1972)

    Viskningar och rop

    ul: Liv Ulman (Liv Ullmann), Ingrid Tulin (Ingrid Thulin)

    r: Ingmar Bergman (Ingmar Bergman)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Ciklus: Podsticaj istraživačkim i kreativnim idejama mladih

    FUZIJA: REŠENJE ZA ZELENU BUDUĆNOST

    govore: msr. Ana Kostić, doktorand na Univerzitetu u Gentu (Belgija), Maks Plank institutu za fiziku plazme (Nemačka), msr. Miloš Vlainić, doktorand na Univerzitetu u Gentu (Belgija)

    http://www.kolarac.rs

    42. MOT (Mlad otvoren teatar) 2017 (28.9.-4.10.2017.) Skoplje

     

    Кино Култура / Kino Kultura

    18:00 Sophocles, Jean Anouilh, Miro Gavran: АНТИГОНА И КРЕОНТ / ANTIGONE AND KREON

    Theatre of the Navigator Cvetko; Kino Kultura, Skopje Macedonia

    режисер | director: Nela Vitosevikj

     

    00:00 Maja Stefanovikj: СИСТЕМ ЕРОР / SYSTEM ERROR

    Faculty Of Dramatic Arts, Skopje Macedonia

    режисер | director: Zoja Buzalkovska

     

    МКЦ / YCC

    20:00 Selvedin Avdić: МОЈАТА ФАБРИКА / MY FACTORY

    Bosnian National Theatre, Zenica BiH

    режисер | director:
    Selma Spahić

     

    22:00 ПТИЧКА / BIRDIE

    Agrupacion Senor Serrano, Barcelona Spain

    автор | author, режисер | director: Alex Serrano, Paul Palacios, Ferran Dordal

    http://www.mot.com.mk

    Muzej Mimara, Rooseveltov trg 5, Zagreb

    9. Međunarodni festival komorne glazbe MUSICA MAXIMA (26-29.9.2017.)

     

    18:00 MATINEJA - KONCERT MLADIH

    J.B. Breval: Concertino, Allegro

    Pamina Konforta (cello), Kosjenka Turkulin (glasovir)

     

    S.L. Weiss: Presto, J. Ferrer: De noche en et lago op.14, I. Albeniz: Asturius

    Vanesa Iličić (gitara)

     

    F. Liszt: Soneto 104 “Del Petrarca”

    Ivan Petrović - Poljak (glasovir)

     

    H. Wieniawski: Koncert za violinu br.2, Allegro moderato - 1.st.

    Noami Konforta (violina), Domagoj Guščić (glasovir)

     

    J.S. Bach: Prelude i Fuga BWV 998, E. Pujol: Impromptu, A. Jose: Sonata, Allegro moderato

    Lucija Štivčević (gitara)

     

    F. Chopin: Poloneza u fis -molu, op.44

    Arsen Dalibaltayan (glasovir)

     

     

    20:00 VEČER HRVATSKIH AUTORA

    J.Š. Slavenski: Slavenska sonata

    Frederic Moreau (violina), Petra Gilming (glasovir)

     

    D. Pejačević: U lovu je mjesec na sunce op.23, br.4, Ave Maria op.16

    Eunsil Kang (sopran), Frederic Moreau (violina), Domagoj Guščić (glasovir)

     

    M. Ruždjak: Prudent Views of My Love Passing by the Season

    Zoov-Cool Ansambl: Petromila Jakas (violina), Yaroslav Sadovyy (klarinet), Mia Grubišić (violončelo), Sanja Vrsalović (glasovir)

     

    A. Klobučar: Glazba za kvartet (Allegro risoluto-Largo-Vivace)

    Zoov-Cool Ansambl: Petromila Jakas (violina), Yaroslav Sadovyy (klarinet), Mia Grubišić (violončelo), Sanja Vrsalović (glasovir)

    http://www.mimara.hr

    The Garden Brewery, Slavonska avenija 22f, Zagreb

    DJ, producent ANDREW WEATHERALL

    https://www.youtube.com/watch?v=LsVD5x1iSL8&t=467s

    https://soundcloud.com/andrew-weatherall

    https://www.youtube.com/watch?v=sGSS_-ggRls

    DEAN SUNSHINE SMITH

    ADRIATIC COASTING DUO NICK & PEPI

    http://www.thegarden.hr

    https://www.facebook.com/TheGardenBreweryCroatia

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    Sećanje na... SEM ŠEPARD / SAM SHEPARD (27-29.9.2017.)

     

    18:00 PARIZ, TEKSAS (SRN/FR/VB/SAD, 1984)

    Paris, Texas

    ul: Heri Din Stenton (Harry Dean Stanton), Nastasja Kinski (Nastassja Kinski)

    r: Vim Venders (Wim Wenders)

    sc. Sem Šepard (Sam Shepard)

     

    21:00 PUTNIK (FR/NEM, 1991)

    Homo Faber/Voyager

    ul: Sem Šepard (Sam Shepard), Žili Delpi (Julie Delpy)

    r: Folker Šlendorf (Volker Schlöndorff)

    http://www.kinoteka.org.rs

    47. VARAŽDINSKE BAROKNE VEČERI (22.9.-2.10.2017.)

    Uršulinska crkva
    19.00 ANSAMBL MUSICA PROFANA
    umjetničko vodstvo: Judit Andrejszki

    Stari grad Varaždin, Kapela obitelji Erdody
    21.00 Hrvatska glazbena baština
    PROJEKT LAZARUS
    program: "Brevis et facilis psalmorum" D.Nembri, I.Šibenčanin, V.Jelić, I.Lukačić

    Gornji Kneginec
    NONET DONUM

    http://www.vbv.hr

    Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb

    Sjećanje na ZORANA TADIĆA (29/30.9.2017.)

     

    29.9.

     

    19:00 SAN O RUŽI (1986, boja, 87 min)

    režija: Zoran Tadić

    fotografija: Goran Trbuljak

     

    21:00 OSUĐENI (1987, boja, 104 min)

    režija: Zoran Tadić

    fotografija: Dragan Ruljančić

     

     

    30.9.

     

    17:00 ČOVJEK KOJI JE VOLIO SPROVODE (1989, boja, 35 mm, 100 min)

    režija: Zoran Tadić

    fotografija: Goran Trbuljak

     

    19:00 ORAO (1990, boja, 35 mm, 85 min)

    režija: Zoran Tadić

    fotografija: Goran Trbuljak

     

    21:00 RITAM ZLOČINA (1981, c/b, 35 mm, 89 min)

    režija: Zoran Tadić

    fotografija: Goran Trbuljak

    http://kinotuskanac.hr

    Kulturni centar Beograda

    DEJVID LINČ (David Keith Lynch, Mizula/Montana, SAD, 1946): MALE PRIČE (SMALL STORIES) - izložba 56 crno-belih fotografija velikog formata sa svim odlikama njegovih filmova: čudesno preplitanje realnih referenata i fantazmagoričnih intervencija i kompozicija (1-30.9.2017.)

    http://www.davidlynch.de

    produkcija: Galerija Item iz Pariza i Evropska kuća fotografije

     

    TVIN PIKS: ŠTA SE ZAPRAVO DESILO? - razgovor

    razgovaraju: Bojan Vuletić, filmski reditelj, Vladan Petković, filmski kritičar, Dragan Dimčić, filmski montažer i teoretičar

    razgovor vodi: Stefan Arsenijević, filmski reditelj i urednik filmskog programa KCB-a

    http://www.kcb.org.rs

    Kulturni centar Laza Kostić, Sombor

    FRANCUSKI FILMSKI KARAVAN: ŽENE NA FILMU (25-29.9.2017.)

     

    BRUKLIN (Fra, 2014, 83')

     

    režija: Paskal Teso
    igraju: Kt Gorik, Rafal Ušiva, Lilijan Rover...

     

    organizacija: Kulturni centar Laza Kostić, u saradnji sa Institut français de Serbie

    besplatno

    http://www.institutfrancais.rs

    Dom omladine Beograda

    3. Festival američkog nezavisnog filma: IndieBelgrade 2017. (28.9.-1.10.2017.)

    selektori: Hristina Hadžiharalabus & Radoslav Pavković

     

    19:00 BUĐENJE LILIT / LILITH’S AWAKENING (2016, 80 min)

    režija: Monika Demeš
     

    21:00 DEJVID LINČ - UMETNIČKI ŽIVOT / DAVID LYNCH - THE ART LIFE (2016, 90 min) - dokumentarac

    režija: Nik Barns, Džon Ngajen i Olivija Nergard-Holm
    festivali: Venecija, Toronto, Roterdam, Karlove Vari

    250 din

    http://www.domomladine.org

    Zvezdara teatar, Milana Rakića 38, Beograd

    HIPNOZA JEDNE LJUBAVI - predstava

    tekst, režija: Dušan Kovačević

    igraju: Ljubomir Bandović, Anica Dobra, Nina Janković, Dragan Petrović Pele, Ivan Mihailović, Uroš Jakovljević

    http://zvezdarateatar.rs

    3. SOUNDED BODIES FESTIVAL (26.9.-1.10.2017.)

     

    MICRO TEATAR

    Komuna Warsza (Pl)

    Agnieszka Jakimiak (Pl)

    Anna Karasińska (Pl)

    Ivan Marušić Klif (Hr)

    organizacija: udruga Domino

    https://www.soundedbodies.com

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    Letnja scena

    IMPULS - repriza

    Otvoreno pozorište & Novi studio

    Prezentacija radionice savremenog plesa

    učesnici: Anđela Popović, Draženka Čelebićanin, Vojkan Protić, Marija Radoman, Vanja Ristić, Sanja Đuričić,

    Sunčica Simić i Slađana Savić

    autorka prezentacije: Sanja Cvrkotić

    http://www.dksg.rs

    OTKAZANO

    Malo pozorište Duško Radović, Aberdareva 1, Beograd

    MALI KAPLAR - premijera

    režija S. Gabrić

    http://www.malopozoriste.co.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Zemlјa 1
    Beogradska filharmonija
    dirigent: Gabrijel Felc
    program: L. van Betoven: Simfonija br. 6 (Pastoralna), R. Štraus: Alpska simfonija

    http://www.bgf.rs

    SKCNS Fabrika, Bulevar despota Stefana 5, Novi Sad

    Ispitni Rock

    NENO BELAN & FIUMENS

    MINSTREL

    MONOHROM

    https://www.youtube.com/watch?v=Sal_-6rS8-s

    http://www.skcns.org

    3. Mednarodni filmski festival za mlade FILM NA OKO (29.9.-8.10.2017.) Maribor, Nova Gorica, Sežana, Slovenska Bistrica, Krško, Tolmin, Novo mesto, Idrija

    PROGRAM

    http://filmnaoko.si

    Grad, Beograd

    GOOSEBUMPS

    IGOR JADRANIN

    MYSTEE

    DAMYAN

    DJUDJU

    http://www.gradbeograd.eu

    9. SONICA FESTIVAL (25-30.9.2017.) Ljubljana

     

    Kino Šiška

    20:00 Osrednji festivalski koncert
    FLANGER / ATOM™ / WARREGO VALLES - koncert
    https://www.facebook.com/events/530212613985556/

    Koncertna dvorana ROG
    00:00 klubski večer
    MACHINE WOMAN
    ZIÚR
    NINA HUDEJ

    https://www.facebook.com/events/104233236919716

    Atelje 212, Beograd

    51. BITEF - Nove pozorišne tendencije: EPIC TRIP (22-30.9.2017.) Beograd

     

    Amir Reza Kuhestani: (SA)SLUŠANJE (1h10’)

    Pozorišna kompanija Mehr, Teheran, Iran

    režija: Amir Reza Kuhestani

    http://www.bitef.rs

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    21. Muzički susreti JESEN NA ČUKARICI (25-29.9.2017.)

     

    MLADI TALENTI MŠ VATROSLAV LISINSKI: MUZIKA MLADOSTI

    besplatno

    http://www.kccukarica.rs

    Le studio, Poenkareova 26, Beograd

    ISTRAJNOST

    koprodukcija: KPF / Le Studio i Puls teatar, 2015. Beograd

    režija i dizajn svetla: Žan-Batist Demarinji
    scenografija, video i produkcija: Sanja Maljković
    tehnička podrška: Chris McDonald, Zoran Petrović i Zlatan Stoiljković
    pomoć oko kostima: Dunja Sabljić, Sonja Kotorčević i Ivana Jovanović
    izbor muzike, dramaturgija, tekst, dizajn kostima: ceo tim 
    vizuelni identitet: Sanja Karić
    igraju: Mirko Jokić, Ana Jovanović, JB Demarigny, Nada Macanković i Marko Petrović 

     

    GAZDA PUNI 40 (nakon predstave)

    http://lestudio.rs

    Kazalište KNAP, Ivanićgradska 41a, Zagreb

    Antonio Amurri: KAKO UBITI SUPRUGU ILI SUPRUGA BEZ SUVIŠNIH ZAŠTO (90 min) - premijera

    redatelj: Boris Kovačević

    igraju: Iskra Jirsak, Petar Atanasoski

    http://www.knap.hr

    Pogon Jedinstvo/Cirkuski šator, Trnjanski nasip bb, Zagreb

    5. Festival savremenog cirkusa CIRKOBALKANA (25.9.-1.10.2017.)

     

    THE CEREMONY - Cie TomiSoko (Fr/Arg) - predstava

    40 kn

    http://www.cirkobalkana.org/2017/program-zagreb

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    DV NIKT: AERONAUTIKA BESMRTNOSTI / 30 GODINA TOTALNOG REŽIMA, prvi deo

     

    29.9.

    20.00 BIG BANG KISS (2006) 75’

    UNDERTAKING (2001-2013) 30’

    PALUBA ISPOD TERAZIJA (2016) 75’

     

    30.9.

    17.00 Razgovor o umetničkom radu DV NIKTA

    20.00 Koncert DV NIKT

    uvodni razgovor: DV Nikt i Igor Toholј

    http://www.dksg.rs

    Rovovi Niške tvrđave, Niš

    16. NISOMNIA 2017

     

    ARNOLD LEJN I ALHEMIJA

    GOSPODIN PINOKIO

    RITAM NEREDA

    EVA BRAUN

    STEREO BANANA

    DJ TERRY LEX (Push on music, Switzerland)

    DJ WASABI (Erase, Greece)

    http://www.facebook.com/festivalnisomnia

    Dom omladine Beograda

    VELIKI PREZIR

    STRAY DOGG

    KRALJ ČAČKA

    800/1000 din

    http://www.domomladine.org

    Mestno Gledališče Ptuj, Slovenski trg 13, Ptuj

    AVTOMOBILI - promocijski akustični koncert ob izdaji novega albuma

    http://www.mgp.si

    Tvornica kulture, Zagreb

    ZEMLJA GRUVA (Beograd)

    45/60 kn

    http://www.tvornicakulture.com

    Gabrijel, Cerkno

    BulBul (Aut): Raumschiff Engelmayr (kitara, glas), Derhunt (bas, glas), DD Kern (bobni, glas)

    video_01, video_02, audio, fb

    http://www.jazzcerkno.si

    Hangar Bar, Izola

    DARA & THE TRAVELLERS (Pula) - pop in rock

    3 eur

    https://www.napovednik.com/dogodek455291_dara_the_travellers

    Grad, Beograd

    Goosebumps - muzika za ples

    IGOR JADRANIN

    MYSTEE

    SUMATRAN

    DAMJAN DJUDJU

    besplatno/200 din

    http://www.gradbeograd.eu

    Novi Bitefartcafe, Mitropolita Petra 8, Beograd

    Musicology Barcaffè Sessions

    INCOGNITO (Velika Britanija) - esid džez

    https://www.youtube.com/watch?v=Ex92TZRuSAA

    https://www.youtube.com/watch?v=avC07hISWVw

    https://www.facebook.com/bitef

    Klub Studenata Tehnike/Bašta, Bulevar kralja Aleksandra 73, Beograd

    KANDA KODŽA I NEBOJŠA - koncert

    Divni dani

    Kafane i rokenrol

    Prekidi ponovo

    Prekidi stvarnosti

    https://www.youtube.com/watch?v=p-iLmDVHz0Y
    http://www.deezer.com/en/album/15656432

    https://www.facebook.com/events/1975084286069407

    30/Sep/2017

    Dom kulture Kristalna kocka vedrine, Sisak

    55. REVIJA HRVATSKOG FILMSKOG STVARALAŠTVA DJECE (28.9.-1.10.2017.)

     

    09:00 Peta revijska projekcija (60' 29'')

    Prva ljubav; radionički*; 8'47'', Blank_filmski inkubator; Zagreb, Hrvatska
    lol; igrani; 2'41'', Filmska družina OŠTB; Zagreb, Hrvatska
    Filantropija; animirani; 1'01'', Filmska družina Osnovne škole Blage Zadre; Vukovar
    Ples godišnjih doba; animirani; 2'51'', Filmsko-kreativni studio VANIMA; Varaždin
    Putovanje; animirani; 2'05'', Foto kino video klub Zaprešić; Zaprešić
    Južina; igrani; 10'15'', Družina Kreše Golika; Fužine,
    Nemojte dopustiti; animirani; 2'10'', OŠ Janka Leskovara Pregrada i Autorski studio Zagreb; Pregrada
    Ljubav obična glupost; igrani; 7'40'', Foto-kino klub Ivanovec; Ivanovec
    Franjo Ferdinand i Sofija; slobodni stil; 5'43'', Filmsko-povijesna sekcija, POŠ Nova; Zadar
    Ništa bez Jagice; TV reportaža; 8'30'', Filmska družina ZAG i OŠ Marije Jurić Zagorke; Zagreb
    Priča o Leu; dokumentarni; 6'58'', MD Bapatuljak OŠ J. Kozarca Slatina; Slatina
    Ljetni praznici; animirani; 1'42'', Foto kino video klub Zaprešić; Zaprešić

     

    11:00 Šesta revijska projekcija (57' 5'')

    Portret gospona Horvata; dokumentarni; 10'00'', OŠ Eugena Kumičića; Velika Gorica
    Život na selu; dokumentarni; 4'27'', Foto kino video klub Zaprešić; Zaprešić
    Djed Mraz; radionički*, 2'22''; Foto kino video klub Zaprešić; Zaprešić
    Crno-bijeli svijet; 1'50'', animirani; Škola animiranog filma Čakovec; Čakovec
    Labuđe jezero; animirani; 2'11'', Škola animiranog filma Čakovec; Čakovec
    Tiha škola; dokumentarni; 7'06'', Gremlini; Zagreb
    Kombinacije, dokumentarni; 9'57''; Filmska družina OŠ Sveti Petar Orehovec, Orehovec
    Mandarina; igrani; 8'10'', Barakude; Zadar
    Loreta i Nora; TV reportaža; 8'32'', Z(k)adar; Zadar
    Lisko; animirani; 2'30'', Škola animiranog filma Čakovec; Čakovec

     

    16:00 Sedma revijska projekcija (67' 55'')

    Jedan dan Janka Polić Kamova; radionički*; 1'41'', Bacači sjenki
    Ribič; animirani; 1'45'', Filmska grupa OŠ Dubovac; Karlovac
    Pogledajte me, molim vas; dokumentarni; 8'56'', OŠ Bartola Kašića; Zagreb
    Nakon 15; dokumentarni; 9'10'', Medijska grupa OŠ dr. Ivana Novaka Macinec; Macinec
    Hej, čuješ li me?; igrani; 13'21'', Crazy colors; Stubičke Toplice
    Ole i Trufa; animirani; 3'00'',  II. OŠ Čakovec; Čakovec
    Little Sister; igrani; 2'48'', OŠ Horvati; Zagreb
    Osijek Abandoned; igrani; 5'30'', English all around; Zagreb
    Nisi sam; animirani; 4'45'', Filmska družina Osnovne škole Blage Zadre; Vukovar
    Oči šute; slobodni stil; 2'09'', OŠ Bartola Kašića; Zagreb
    Pet noći; igrani; 7'45'',  Dom mladih Rijeka; Rijeka
    Misterij izgubljene rekvizite; radionički*; 7'05'', Bacači sjenki; Zagreb

     

    19:45 MALI GANGSTER (Nizozemska, 102 min) - igrani film

    besplatno

    http://www.hfs.hr

    Dom kulture Pirot

    KARAVAN IGRE U PIROTU (29/30.9.2017.)

     

    10.00 Savremena igra i kreativne industrije - predavanje

    Aja Jung, direktorka Beogradskog festivala igre i Nacionalne fondacije za umetničku igru

     

    11.00 Otvoreni čas baleta

    pedagog: Ivanka Lukateli, primabalerina

     

    14.30-15.30 Otvoreni čas baleta za decu iz Pirota

     

    16.00 Mali princ - predstava za decu

     

    17.00 Izložba fotografija

    Aja Jung, direktorka Beogradskog festivala igre i Nacionalne fondacije za umetničku igru

     

    19.00 Baletski gala koncert

    nastupaju: prvaci Baleta Narodnog pozorišta iz Beograda, učenici Baletske škole Nacionalne fondacije za umetničku igru i učenici Baletske škole Dimitrije Parlić iz Pančeva

     

    organizacija: Nacionalna fondacija za umetničku igru i Beogradski festival igre, uz podršku Fondacije Art Mentor iz Lucerna i Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave Republike Srbije

    http://www.nationalfoundation4dance.com

    Studentski kulturni centar, Beograd

    15. MEĐUNARODNI SALON STRIPA (28.9.-1.10.2017.) Beograd

     

    Klub

    11.00-22.00 BERZA STRIPA
     

    Novi prostor

    12.00-16.00 NIKOLAS GRIVEL (Francuska, gost Izdavačke kuće Komiko, Novi Sad): PREGLED PORTFOLIJA DOMAĆIH AUTORA - dizajnera karaktera, koncept dizajnera, 2D animatora, koncept-art umetnika
     

    20.45 DEJAN NENADOV - potpisivanje albuma
     

    Velika sala

    16.00 Promocija 9. BROJA STRIP MAGAZINA STRIPOLIS, Kulturni centar, Zrenjanin, Srbija
     

    16.30 JOVAN GVERO: NS STRIP VIKEND - promocija festivala
     

    17.00 ZORAN ĐUKANOVIĆ: 70 GODINA TALIČNOG TOMA - DVA GENIJA PRIPOVEDANJA, RENE GOŠINI I MORIS - predavanje
     

    18.00 MARKO STOJANOVIĆ - DOBITNIK PRIZNANJA ZA DOPRINOS SRPSKOM STRIPU - predstavljanje laureata
     

    19.00 OLIVIJE DOBREMEL DOBS (Francuska) - predstavljanje gosta Salona
     

    20.00 DEJAN NENADOV (Srbija/Holandija) - predstavljanje gosta Salona

     

    21.15 ANDRIJANA RUŽIĆ (Italija): ANIMIRANI FILMOVI ŠPELE ČADEŽ (Slovenija) - predavanje / projekcija filmova

    Zasukanec, 2004, 6.50’

    Lovesick, 2007, 9.00’

    Boles, 2013, 12.00’

    Nočna ptica, 2016, 8.45’

    http://www.skc.org.rs

    Mala škola bontona: KAKO SE SLUŠA KONCERT
    voditelj programa: Miloš Milovanović

    http://www.kolarac.rs

    Pogon Jedinstvo/Cirkuski šator, Trnjanski nasip bb, Zagreb

    5. Festival savremenog cirkusa CIRKOBALKANA (25.9.-1.10.2017.)

     

    11:00 MILICA NA PUTU OKO SVIJETA - dečija predstava

    11:30 Učestvovanje: donacija na šešir

     

    20:00 CIRKOBALKANA KAOS KABARE - Cirkobalkana (RS/HR)

    AB RE (RS) - koncert

    http://www.cirkobalkana.org/2017/program-zagreb

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    11:00 U ZENITU SUNCA (FR/IT, 1960)

    Plein soleil

    ul: Alen Delon (Alain Delon), Moris Rone (Maurice Ronet)

    r: Rene Kleman (René Clément)

     

    13:30 LJUBAV U BARSELONI (ŠP/SAD, 2008)

    Vicky Cristina Barcelona

    ul: Skarlet Johanson (Scarlett Johansson), Havijer Bardem (Javier Bardem)

    r: Vudi Alen (Woody Allen)

     

    18:00 GROZNICA SUBOTNJE VEČERI (SAD, 1977)

    Saturday Night Fever

    ul: Džon Travolta (John Travolta), Keren Lin Gorni (Karen Lynn Gorney)

    r: Džon Bedam (John Badham)

     

    20:30 TVIN PIKS: POSLEDNJIH 7 DANA LORE PALMER (FR/SAD, 1992)

    Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ul: Šeril Li (Sheryl Lee), Kajl Maklaklan (Kyle MacLachlan)

    r: Dejvid Linč (David Lynch)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    32. GRAFIČNI BIENALE: KRITERIJ ROJSTVA (16.6.-29.10.2017.)

     

    ŠVICARIJA - UMETNIŠKO GNEZDO LJUBLJANE in ogled 32. grafičnega bienala

    predavata: konservatorka Aleksandra Renčelj Škedelj in Tatjana Adamič, konservatorska svetovalka z ljubljanske enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije

    http://www.mglc-lj.si

    47. VARAŽDINSKE BAROKNE VEČERI (22.9.-2.10.2017.)

    Dvorac Trakošćan, Viteška dvorana
    11.00 Koncert uz baroknu kavu
    HRVATSKI BAROKNI ANSAMBL
    umjetničko vodstvo: Laura Vadjon

    VKD Glazbene škole Varaždin, Palača Erdody
    19.00 ANSAMBL CAPELLA ZRINIANA & SOLISTI
    program: "La Ribellione di Ungheria"

    Crkva Sv.Florijana
    21.00 In memoriam mons. Ivanu Godini
    NONET DONUM

    Ludbreg
    ANSAMBL MUSICA PROFANA

    http://www.vbv.hr

    Dom omladine Beograda

    3. Festival američkog nezavisnog filma: IndieBelgrade 2017. (28.9.-1.10.2017.)

    selektori: Hristina Hadžiharalabus & Radoslav Pavković

     

    12:00 Majstorska radionica reditelja Vejna Robertsa (upravo završio snimanje filma sa Džoni Depom), o svom umetničkom putu od nezavisnog filma prema Holivudu

    19:00 LORA USVAJA MACU / LAURA GETS A CAT (2017, 83 min)

    režija: Majkl Ferel
     

    21:00 ČOVEK IZ RINA / MAN FROM RENO (2014, 110 min)

    režija: Dejv Bojl
    nominovan za nagradu Džon Kasavetis

    250 din

    http://www.domomladine.org

    18. BITEF POLIFONIJA (25-30.9.2017.) Beograd

     

    Centar za kulturnu dekontaminaciju CZKD, Birčaninova 21

    LJUBAV, HLEB I PRIČE - događanje 24 sata

    http://www.bitef.rs

    4. Međunarodni festival kratkog filma KRATKA FORMA (26.9-1.10.2017.) Gornji Milanovac

    PROGRAM

    http://www.shortform.org.rs

    42. MOT (Mlad otvoren teatar) 2017 (28.9.-4.10.2017.) Skoplje

     

    Мала станица / Mala stanica

    12:00 БАКНАТИ ОД СОНЦЕТО / KISSED BY THE SUN

    Theatre “PI“ and the Daily Center for People with Intellectual Disabilities “Poraka”, Skopje Macedonia

    автори и режија / authors and directors: Zlatko Mitrevski, Makedonka Ilievska

     

    МНТ, Мала сцена / MNT, Small Stage

    18:00 Ingmar Bergman: РАЗГОВОР ВО ЧЕТИРИ ОЧИ / PRIVET CONFESSIONS

    Skopje Film Studio; Macedonian National Theatre, Skopje Macedonia

    режисер | director: Nina Nikolikj

     

    Театар Комедија / Comedy Theatre

    20:00 ЛЕБЕНСРАУМ / LEBENSRAUM

    Jakop Ahlbom, Amsterdam Nederland

    автор и режија / author and director: Jacop Ahlbom

     

    МКЦ / YCC

    22:00 Rusomir Bogdanovski: ЛЕРИН, ПОЛИЊА ЖИТО, РИДИШТА КРВ / LERIN, WHEAT FIELDS, HILLS BLOOD

    Theatre of the Navigator Cvetko; Kino Kultura, Skopje Macedonia

    режисер | director: Slobodan Unkovski

    http://www.mot.com.mk

    Dom omladine Beograda

    Serijal besplatnih koncerata: DŽEZ ZA DŽ

    IRENA BLAGOJEVIĆ sa bendom - koncert povodom stogodišnjici rođenja Ele Ficdžerald

    http://www.domomladine.org

    Galerija Laufer II Eugster Belgrade, Dunavska bb, Beograd

    EMIR ŠEHANOVIĆ (1981, Tuzla): 09:14 - izložba (15.9.-13.10.2017.)

    http://laufer-eugster.net/exhibitions/emir-sehanovic-0914
    https://www.facebook.com/events/1973029112909216

    http://laufer-eugster.net/artists/emir-sehanovic

    4. Festival savremenog plesa i performansa ZVRK 2017 (20.9.-1.10.2017.) Mostar/Sarajevo/Banja Luka

     

    Banja Luka (30.9./1.10.2017.)

     

    Narodna i univerzitetska biblioteka Republike Srpske 

    14:00-17:00 Foowfa d’Immobilité (Švicarska) - radionice

     

    17:00 Irena Perinović, Anastazija Šešić, Kristina Bratić (BiH): Hope - performans

     

    17:30 Smi Smi., Og Yy (BiH): Kako Spaliti Vješticu Bez Metle? - preformans

    muzika: Félix de Rosen (Francuska) 

     

    18:30 Shapers - preformans

    koreografija: Anne Le Batard i Jean-Antoine Bigot (Francuska)

    izvedba: Shady Abdelrahman, Aurore Allo, Elvi Balboa, Lucia Bocanegra, Ayoub Kerkal, Natacha Kierbel, Mourad Koula, Ahmed Shamel (Španija/Francuska/Maroko/Egipat)

     

    20:00 Nardina Zubanović (BiH): Gdje?! / Where?! - performans

    https://zvrkart.com

    Dom vojske Vranje

    KARAVAN IGRE U VRANJU (30.9./1.10.2017.)

     

    30.9.

     

    Filmski program

    15.00 SAMO KADA IGRAM (78 min)

    režija: Bedi Finci

     

    17.00 IGRAJMO! (53 min) - dokumentarni film

    režija: Gabriel Biblovic

     

    19.00 PRVA POZICIJA (95 min) - dokumentarni film

    režija: Bes Kargman

     

    21.00 BELE NOĆI (136 min)

    režija: Tajlor Hakvord

    uloge: Mihail Barišnjikov, Gregori Hajns...

     

     

    1.10.

     

    10.00 Savremena igra i kreativne industrije - predavanje

    Aja Jung, direktorka Beogradskog festivala igre i Nacionalne fondacije za umetničku igru

     

    11.00 Otvoreni čas baleta

    pedagog: Ivanka Lukateli, primabalerina

     

    12.00 Izložba fotografija

    Aja Jung, direktorka Beogradskog festivala igre i Nacionalne fondacije za umetničku igru

     

    13.00-14.00 Otvoreni čas baleta za decu iz Vranja

     

    14.00-15.00 Otvoreni čas savremena igra za decu iz Vranja

     

    16.00 Mali princ - predstava za decu

     

    19.00 Baletski gala koncert

    nastupaju: prvaci Baleta Narodnog pozorišta iz Beograda, učenici Baletske škole Nacionalne fondacije za umetničku igru i učenici Baletske škole Dimitrije Parlić iz Pančeva

     

    organizacija: Nacionalna fondacija za umetničku igru i Beogradski festival igre, uz podršku Fondacije Art Mentor iz Lucerna i Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave Republike Srbije

    http://www.nationalfoundation4dance.com

    Studentski centar, Zagreb

    13. Internacionalni festival eksperimentalnog filma i videa 25 FPS (28.9.-1.10.2017.)

     

    Kino SC

    16.00 Žiri predstavlja 2

    MADS MIKKELSEN: IZGUBLJENI SNOVI (75’)

    ARRÁBIDA - SAMO JE JEDNA ZEMLJA (Dk/Pt, 2017, 16', 16mm)

    Tinne Zenner

     

    ZRAK (VW GOLF III) / RINGLING FRANG (Dk, 2017, 2', DCP)

    Kåre Leander

     

    MJESTO KOJE ĆU NAPUSTITI (Dk/Vl/De, 2016, 15', DCP)

    Lena Ditte Nissen

     

    FLORA (Dk, 2017, 3', DCP)

    Jeppe Lange

     

    PLANINSKA ELEGIJA (Dk/Tr, 2012, 14', HD video)

    Deniz Eroglu

     

    IZGUBLJENI SNOVI NAOKIJA HAYAKAWE (No/Jp, 2016, 25', DCP)

    Ane Hjort Guttu, Daisuke Kosugi

     

    18.00 Konkurencija 4: Skale (63’)

    upCycles (US, 2016, 7', DCP)

    Ariana Gerstein

     

    SKORO NIŠTA: I DALJE NOĆ (Hr, 2017, 12', DCP)

    Davor Sanvincenti

     

    JEZIK OBRAZACA / PATTERN LANGUAGE (US, 2017, 10', DCP)

    Peter Burr

     

    STROJ ZA SJENE / SHADOW-MACHINE (Fr/De/Jp, 2016, 14', DCP)

    Elise Florenty, Marcel Türkowsky

     

    CIKLUS HODANJA / WALKING CYCLE (US/Cn, 2016, 8', DCP)

    Wenhua Shi

     

    ŠTO SE DOGAĐA PLANINI / WHAT HAPPENS TO THE MOUNTAIN (US, 2016, 12', 35 mm)

    Christin Turner

     

    20.00 Konkurencija 5: Karte (72’)

    DRUGI PLANET / ANOTHER PLANET (De/Il, 2017, 48', HD video)

    Amir Yatziv

     

    GRINGO IZA ZELENOG PLATNA / GREEN SCREEN GRINGO (Nl/Br, 2016, 16', DCP)

    Douwe Dijkstra

     

    RAVNINE MERIDIJANA / MERIDIAN PLAIN (US, 2016, 8', DCP)

    Laura Kraning

     

    Francuski paviljon

    22.00 Expanded Cinema (40’)

    Karl Lemieux & BJ Nilsen: YUJIAPU

     

    &TD

    23.00 After Party

    http://www.25fps.hr

    Svilara, Kosovska 33, Novi Sad

    1. FESTIVAL KULTURE PROSTORA (29.9.-1.10.2017.)

     

    16:00 Šetnja: Almaški kraj (okupljanje u Svilari, Kosovska 33)

     

    17:00 Razgovor: Na lokalu - Organizovano bavljenje svojim krajem

    Almašani, Novo kulturno naselje, Centar_kuda.org

     

    19:00 Gradsko čvorište/Urban Hub - predstavljanje projekta

    Tatjana Vukosavljević, BINA - Beogradska internacionalna nedelja arhitekture

     

    20:00 Otvaranje Ytong paviljona i audio instalacije Zvuci Almaškog kraja

     

    21:00 Betonski spavači 1, 2  (HR) - projekcije

     

    Beer&Music

     

    organizacija: DaNS - Društvo arhitekata Novog Sada

    http://www.fkp.rs

    OTKAZANO

    Malo pozorište Duško Radović, Aberdareva 1, Beograd

    MALI KAPLAR - premijera

    režija S. Gabrić

    http://www.malopozoriste.co.rs

    9. SONICA FESTIVAL (25-30.9.2017.) Ljubljana

     

    Švicarija, Park Tivoli

    Festival v parku (zaključni koncert)
    17:00 ANDREJ KOBAL: GRANURISE - delavnica in jam session

    19:00 KIKIMORE - koncert

    21:00 Battle-ax
    JAN JELINEK- koncert

    https://www.facebook.com/events/104233236919716

    Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd

    Fokus: INGMAR BERGMAN (26.9.-1.10.2017.)

     

    17:00 LICEM U LICE (ŠVE/SAD, 1976)

    Ansikte mot ansikte

    ul: Liv Ulman (Liv Ullmann), Erland Jozefson (Erland Josephson)

    r: Ingmar Bergman (Ingmar Bergman)

     

    19:00 ZMIJSKO JAJE (SAD/SRN, 1977)

    The Serpent's Egg

    ul: Liv Ulman (Liv Ullmann), Dejvid Karadin (David Carradine)

    r: Ingmar Bergman (Ingmar Bergman)

     

    21:00 JESENJA SONATA (FR/SRN/ŠVE/VB, 1978)

    Höstsonaten

    ul: Ingrid Bergman (Ingrid Bergman), Liv Ulman (Liv Ullmann)

    r: Ingmar Bergman (Ingmar Bergman)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Akademija 28, Nemanjina 28, Beograd

    PIPI DUGA ČARAPA - premijera

    http://akademija28.com

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    DV NIKT: AERONAUTIKA BESMRTNOSTI / 30 GODINA TOTALNOG REŽIMA, prvi deo

     

    17.00 Razgovor o umetničkom radu DV NIKTA

    20.00 Koncert DV NIKT

    uvodni razgovor: DV Nikt i Igor Toholј

    http://www.dksg.rs

    Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb

    Sjećanje na ZORANA TADIĆA (29/30.9.2017.)

     

    17:00 ČOVJEK KOJI JE VOLIO SPROVODE (1989, boja, 35 mm, 100 min)

    režija: Zoran Tadić

    fotografija: Goran Trbuljak

     

    19:00 ORAO (1990, boja, 35 mm, 85 min)

    režija: Zoran Tadić

    fotografija: Goran Trbuljak

     

    21:00 RITAM ZLOČINA (1981, c/b, 35 mm, 89 min)

    režija: Zoran Tadić

    fotografija: Goran Trbuljak

    http://kinotuskanac.hr

    Diskont iza Tehničkog muzeja, Zagreb

    8. PLAN D! Festival: TEHNOOPTIMIZAM / TEHNOPESIMIZAM (27-30.9.2017.)

     

    18:00-18:30 UROŠ KRČADINAC: DATA STORYTELLING - OD PRONALAZAČA DO PRIPOVJEDAČA - predavanje

     

    18:30-19:00 NIKOLA BOJIĆ: POGLED UNATRAG - DIZAJNIRANJE BUDUĆNOSTI - predavanje

     

    19:30-20:00 SILVIO LORUSSO: ŠTO DIZAJN NE MOŽE - razgovor

     

    20:15-20:00 NOTHING MORE WORKS: RJEŠENJA I PROBLEMI NA PODRUČJU EKSTRATONALNOG SKLADANJA - predavanje

     

    organizacija: Hrvatsko dizajnersko društvo u partnerstvu s Tehničkim muzejem Nikola Tesla

    http://2017.pland.hr

    Narodno pozorište, Beograd

    51. BITEF - Nove pozorišne tendencije: EPIC TRIP (22-30.9.2017.) Beograd

     

    18:00/20:00 Ersan Mondtag, Olga Bah: ISTREBLJENJE (1h30’)

    Koncertteatar, Bern, Švajcarska

    koncept i režija: Ersan Mondtag

    http://www.bitef.rs

    3. Mednarodni filmski festival za mlade FILM NA OKO (29.9.-8.10.2017.) Maribor, Nova Gorica, Sežana, Slovenska Bistrica, Krško, Tolmin, Novo mesto, Idrija

    PROGRAM

    http://filmnaoko.si

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    TITO U AFRICI - SLIKE SOLIDARNOSTI - izložba (27.6.-1.10.2017.)

    Autori projekta i tekstova u istoimenoj knjizi: Radina Vučetić, istoričarka (Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu), Ana

    Sladojević, nezavisna kustoskinja i teoretičarka umetnosti, Pol Bets, istoričar (Univerzitet u Oksfordu) i Radovan Cukić, kustos istoričar (Muzej Jugoslavije)

    Kustoskinje izložbe: Ana Sladojević, nezavisna kustoskinja i Mirjana Slavković, kustoskinja Muzeja Jugoslavije

     

    Autorsko vođenje kroz izložbu Ana Sladojević, nezavisna kustoskinja

    http://www.mij.rs

    Kulturni centar Zrenjanina

    Dan instituta Konfucije

    19.00 VREME UPISANO U SLIKAMA: STARE KINESKE RAZGLEDNICE - izložba

    20.00 VELIKI HIPNOTIČAR - film

    organizacija: Institut Konfucije/Beograd i Kulturni centar Zrenjanina

    besplatno

    https://www.kczr.org

    Kulturni i multimedijski centar Bjelovar

    12. DOKUart - festival dokumentarnog filma (30.9.-6.10.2017.)

     

    30.9.

    DJECA GOSPOĐICE KIET / DE KINDEREN VA JUF KIET (Nizozemska, 2016, 115 min) - hrvatska premijera

    redatelji: Petra Lataster-Czisch & Peter Lataster
    snimatelj: Peter Lataster
    montažer: Mario Steenbergen
    producent: Marty de Jong
    produkcijska kuća: Lataster&Films filmproductie

    nagrade: Directors NL Award: Best Documentary 2016., Honourable Mention/Doxa Vancouver

     

    1.10.

    BITI UČITELJ / ZWISCHEN DEN STÜHLEN (Njemačka, 2016, 101 min) - hrvatska premijera

    redatelj i scenarist: Jakob Schmidt
    snimatelji: David Schittek, Evgeny Revvo, Jakob Schmidt
    montažerka: Julia Wiedwald
    glazba: Andreas Bick
    producentica Marie-Luise Scharf
    produkcijske kuće: Filmuniversität Babelsberg, Konrad Wolf & ZDF – Das Kleine Fernsehspiel

    nagrade: Defa-Fördepreis, Halthy Workplaces Film Award, Dokumentarfilmpreis des Goethe-Instituts/DOK Leipzig 2016.

     

    2.10.

    GORI MORE / FUOCOAMMARE (Italija/Francuska, 2016, 108 min)

    redatelj, scenarist i snimatelj: Gianfranco Rosi
    montažer: Jacopo Quadri
    producenti: Donatella Palermo, Gianfranco Rosi, Serge Lalou, Camille Leamle, Roberto Ciccutto, Paolo Del Brocco, Martine Saade, Olivier Pere
    produkcijske kuće: 21 Uno Film, Stemal Entertainment, Rai Cinema S.P.A., Istituto Luce, Les Films D’ici, Arte Cinema

    nagrade: Najbolji film - Zlatni medvjed, Nagrada Amnesty International, Nagrada ekumenskog žirija/ Berlin IFF, Nagrada publike Europske filmske akademije za najbolji dokumentarni film, nominacija za nagradu Oscar 2017. za najbolji dokumentarni film

     

    3.10.

    ISPOD SUNCA / UNDER THE SUN (Rusija/Njemačka/Češka/Latvija/Sjeverna Koreja, 2016, 106 min)

    redatelj i scenarist:Vitalij Manski
    direktorica fotografije:Aleksandra Ivanova
    snimatelj:Mikhail Gorobchuk
    montažer:Andrej Paperni
    glazba:Kārlis Auzāns
    producenti:Natalia Manskaja, Simone Baumann,Vít Klusák, Filip Remunda, Petr Kubica
    produkcijske kuće:Vertov.Real Cinema, Saxonia Media Filmproduktion, Hypermarket Film/Czech TV, Korea Film Export and Import Corporation

    nagrade: Jihlava DFF, Češka - nagrada za najbolji dokumentarni film srednje i istočne Europe, Docaviv FF, Tel Aviv, Izrael - nagrada Fedora za najbolju režiju, Hong Kong IFF - nagrada žirija, Black Nights, Talin, Estonija - posebna nagrada žirija, najbolji redatelj / Trieste IFF, Trst, Italija - najbolji dokumentarac, It's All True, Sao Paolo, Brazil - posebno priznanje, Message To Man Iff, St. Petersburg, Rusija - nagrada FIPRESCI, Slobodna Zona, Beograd, Srbija - najbolji dokumentarac, Makedox, Skopje, Makedonija - najbolji dokumentarac, Underhillfest, Podgorica, Crna Gora - najbolji dokumentarac…

     

    4.10.

    KORIDA (Austrija, 2016, 87 min) - hrvatska premijera

    redatelj: Siniša Vidović
    snimatelji: Lukas Kronsteiner, Siniša Vidović
    montažerka: Cordula Werner
    glazba: Karwan Marouf
    producenti: Arash T. Riahi, Karin C. Berger
    produkcijska kuća: Golden Girls Filmproduktion & Filmservices GmbH

    nagrade: Cinelink/Work-in-Progress Award - Documentary Rough Cut Boutique/ SFF 2015., Digital Cube Award/Documentary Rough Cut Boutique/ SFF 2015., HBO Adria Award/ Documentary Rough Cut Boutique/SFF 2015., Local Artist Award/ Crossing Europe Filmfestival 2016., Documentary Award/Freistädter “Der neue Heimatfilm” Festival 2016.

     

    5.10.

    SCREAM FOR ME SARAJEVO (Bosna i Hercegovina, 2016, 100 min)

    redatelj i montažer: Tarik Hodžić
    scenaristi: Tarik Hodžić, Jasenko Pašić
    snimatelj: Amel Djikoli
    glazba: Bruce Dickinson
    producent: Adnan Ćuhara
    produkcijska kuća: Prime Time

    nagrade: Nagrada publike za najbolji dokumentarni film, Nagrada za ljudska prava, Al Jazeera Award za najbolji dokumentarni film/SFF 2016.

     

    6.10.

    VIJESTI IZ LAAYOUNA (Hrvatska, 2016, 51 min)

    redatelj, scenarist i snimatelj: Đuro Gavran
    montažeri: Nina Velnić, Iva Mrkić
    glazba: Nojem Seguila el Hamra, Nenad Kovačić
    producent: Đuro Gavran
    produkcijska kuća: Pipser

    nagrade: Posebno priznanje žirija Vaclav Havel / 19. Međunarodni festival dokumentarnog filma o ljudskim pravima One World Film Festival, Prag

    http://dokuart.hr

    4. Međunarodni ARTLINK FESTIVAL mladih talenata: Na putu ka zvezdama (25.9.-8.10.2017.)

     

    Svečana sala Skupštine grada Beograda

    Jazz veče: KLAUS RAJBEL (Nemačka) - klavir, MILOS ČOLOVIĆ - kontrabas

    http://www.artlink.rs

    38. BRAЌA МАНАКИ / MANAKI BROTHERS - интернационалниот фестивал на филмска камера (23-30.9.2017.) Битола/Bitola

    PROGRAM

    http://www.manaki.com.mk

    3. SOUNDED BODIES FESTIVAL (26.9.-1.10.2017.)

     

    20:00 I INTEND TO SING

    Jule Flierl (De)

     

    21:30 ZALUKARI 2

    Mia i Hrvoje zalukar, DJ Taman (Hr)

     

    organizacija: udruga Domino

    https://www.soundedbodies.com

    Art-kino Croatia, Krešimirova 2, Rijeka

    MANHATTAN SHORT FILM FESTIVAL 2017 (30.9./1.10.2017.) Art-kino Croatia, Krešimirova 2, Rijeka

     

    U SUŠTINI / IN A NUTSHELL (Švicarska, 2017.)

    režija: Fabio Friedli

     

    8 MINUTA / 8 MINUTES (Gruzija, 2017., 13 min)

    režija: Giorgi Gogichaishvili, Davit Abramishvili

     

    NE ČINI ZLA / DO NO HARM (Novi Zeland, 2017.)

    režija: Rosanne Liang

     

    IZA / BEHIND (Španjolska, 2017., 15 min)

    režija: Ángel Gómez Hernández

     

    HIROVITA BICKLE / FICKLE BICKLE (SAD, 2017., 11 min)

    režija: Stephen Ward

     

    SAVRŠEN DAN / PERFECT DAY (Španjolska, 2017., 11 min)

    režija: Ignacio Redondo

     

    VIOLA, FRANCA (Italija, 2017., 15 min)

    režija: Marta Savina

    https://www.art-kino.org

    EX port Delta, Delta 11, Rijeka

    13. HARTERA MUSIC FESTIVAL i KARLOVAČKO ROCK OFF 2017

     

    LET 3
    GORAN BARE I MAJKE
    KOJOTI

     

    Karlovačko RockOff finalisti

    DNO
    MIRNA
    THE MICEKS
    SCARLET NOTES
    MANNTRA

    http://www.hartera.com

    Galerija Štab, Crnogorska 10 (Savamala) Beograd

    KRISTINA PIRKOVIĆ (1991): LAMENT NAD UZVIŠENIM - izložba slika i crteža na papiru (30.9.-3.10.2017.)

    https://www.facebook.com/galerija.stab.beograd

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Kvartet MAKRIS

    http://www.kolarac.rs

    Gromka - AKC Metelkova, Ljubljana

    THE HOMESICK (Nl) - indie rock

    https://thehomesick.bandcamp.com/

    https://www.facebook.com/TheHomesick/

    https://www.youtube.com/watch?v=vxvt35WERPk

    https://www.youtube.com/watch?v=3bTGnAJTQVE

    https://www.youtube.com/watch?v=YhRUiSZ06T4

    http://www.klubgromka.org

    Art Kino Kluba Grič/Scena Grič, Jurišićeva 6, Zagreb

    Edo Popović: PONOĆNI BOOGIE - premijera predstave

    produkcija: Teatar Binocular

    režija: Borna Armanini

    igraju: Mladen Vulić, Matija Prskalo, Karlo Mrkša, Adriana Josipović

    glazbenici: Branimir Norac i Gustav Barišin

    http://www.artkinogric.hr

    https://www.facebook.com/binocularteatar

    57. Internacionalni teatarski festival MESS (30.9.-8.10.2017.) Sarajevo

     

    30.9.

     

    Bosansko narodno pozorište Zenica

    20.00 SLIJEPI PJESNIK

    Needcompany, Belgija

    režija: Jan Lauwers

     

     

    1.10.

     

    Sarajevski ratni teatar SARTR

    20.00 JEDAN GEST

    Nowy Teatr, Poljska

    režija: Wojtek Ziemilski

     

     

    2.10.

     

    Pozorište mladih Sarajevo

    18.00 TRUBADUR

    Compagnia Marionettistica Carlo Colla & Figli, Italija

    režija: Eugenio Monti Colla

     

    Sarajevski ratni teatar SARTR

    18.00 SJEĆATI SE 30 GODINA DA BI SE ŽIVJELO 65 MINUTA

    Recordar para vivir Ideja, Argentina

    režija i izvedba: Marina Otero

     

    Narodno pozorište Sarajevo

    20.00 ELEKTRA

    Makedonski naroden teatar, Makedonija

    režija: Andriy Zholdak

     

     

    3.10.

     

    Kamerni teatar 55

    16.00 MIRNA BOSNA

    Kamerni teatar 55, Bosna i Hercegovina

    režija: Saša Peševski

     

    Galerija Collegium Artisticum

    17.00 MNOGO VIKE NI ZA ŠTO

    El Local E.C, Španija

    režija, kreacija i izvedba: David Espinosa

     

    Pozorište mladih Sarajevo

    18.00 TRUBADUR

    Compagnia Marionettistica Carlo Colla & Figli, Italija

    režija: Eugenio Monti Colla

     

    Narodno pozorište Sarajevo

    20.00 MOJA FABRIKA

    Bosansko narodno pozorište Zenica, Bosna i Hercegovina

    režija: Selma Spahić

     

    Sarajevski ratni teatar SARTR

    22.00 MAGIC EVENING

    &TD Theater Zagreb, Hrvatska

    režija: Anica Tomić

     

     

    4.10.

     

    Međunarodni centar za djecu i omladinu Novo Sarajevo

    16.00 RAŠOMON

    East West Center Sarajevo, Bosna i Hercegovina

    režija: Irfan Avdić

     

    Galerija Collegium Artisticum

    18.00/22.00 MNOGO VIKE NI ZA ŠTO

    El Local E.C, Španija

    režija, kreacija i izvedba: David Espinosa

     

    Sarajevski ratni teatar SARTR

    20.00 MDLSX

    MOTUS, Italija

    režija: Daniela Nicolò i Enrico Casagrande

     

    Kamerni teatar 55

    22.00 SLOBODA JE NAJSKUPLJA KAPITALISTIČKA RIJEČ

    BITEF, Beograd, Srbija

    autorice i rediteljice: Maja Pelević i Olga Dimitrijević

     

     

    5.10.

     

    Sarajevski ratni teatar SARTR

    16.00 MAJSTOR I MARGARITA

    Sarajevski ratni teatar SARTR, Bosna i Hercegovina

    režija: Aleš Kurt

     

    Pozorište mladih Sarajevo

    18.00 NEŽELJENA

    Compagnie Kadidi, Francuska

    koncept i koreografija: Dorothée Munyaneza

     

    Narodno pozorište Sarajevo

    20.00 OTKRIVANJE ŽENE

    Narodno pozorište Sarajevo / East West Center Sarajevo, Bosna i Hercegovina

    režija: Haris Pašović

     

     

    6.10.

     

    Kamerni teatar 55

    16.00 KNJIGA MOJIH ŽIVOTA

    Kamerni teatar 55, Bosna i Hercegovina

    režija: Sabrina Begović Ćorić

     

    Sarajevski ratni teatar SARTR

    18.00 MIR VAMA

    Vox Populi, Bugarska

    režija: Neda Sokolovska

     

    Bosansko narodno pozorište Zenica

    20.00 PET LAKIH KOMADA

    CAMPO / IIPM, Belgija/Švicarska

    režija: Milo Rau

     

    Narodno pozorište Sarajevo

    20.00 NOĆNI ŽIVOT

    Zagrebačko kazalište mladih, Hrvatska

    režija: Paolo Magelli

     

    Pozorište mladih Sarajevo

    22.00 MI DJECA S KOLODVORA ZOO

    Narodno pozorište Tuzla, Bosna i Hercegovina

    režija: Adnan Omerović

     

     

    7.10.

     

    Bosansko narodno pozorište Zenica

    20.00 PET LAKIH KOMADA

    CAMPO / IIPM, Belgija/Švicarska

    režija: Milo Rau

     

     

    8.10.

     

    Sarajevski ratni teatar SARTR

    18.00 DOKLE POGLED SEŽE

    Kraljevsko pozorište Zetski dom, Crna Gora

    režija: Árpád Schilling

     

    Narodno pozorište Sarajevo

    20.00 ČUVARI TVOG POŠTENJA

    Gradsko pozorište Podgorica, Crna Gora

    režija: Boris Liješević

    http://www.mess.ba

    Le studio, Poenkareova 26, Beograd

    RASPARENI PAR - komedija o muškim prijateljstvima

    tekst: Nil Simons
    režija: Žan-Batist Demarinji 
    glume: Marija Ivković, Mirko Jokić, Marko Petrović Pendula, Marko Radosavljević, Bojana Simić i Stevan Stančević
    grafički dizajn: Sanja Karić

    http://lestudio.rs

    Narodno pozorište, Beograd

    Anton Pavlovič Čehov: GALEB

    Avangardni teatar A la Place

    organizacija: japanska kulturna grupa Teatar bez zidova

    https://www.facebook.com/JapanEmb.Serbia

    FESTIVAL KVARNER 2017 (2.9.-3.12.2017.) Opatija

     

    Centar Gervais

    TRIO FRÜHSTÜCK

    program: Mosaïque

    http://www.festivalkvarner.com

    KLUBSKI MARATON 2017 (15.9.-3.11.2017.)

     

    Klub Metulj Bistrica ob Sotli

    BINE

    https://soundcloud.com/binebonebane

    https://soundcloud.com/binebonebane

    SsmKOSK

    https://www.youtube.com/user/bos14ko

    https://www.facebook.com/SsmKOSK-1428961090653734

    http://radiostudent.si/klubskimaraton

    Dom omladine Beograda

    VIOLENT CHAPTER // DECAYING WITH THE BOYS vol. 2 - koncert

    VIOLENT CHAPTER (Beograd)

    www.facebook.com/violentchapter

    https://www.youtube.com/watch?v=R6aH64iHvdI

    SMUT (Skoplje, Makedonija)

    www.facebook.com/smutmkhc
    KIN BENEATH CHORUS (Solun, Grčka)

    www.facebook.com/kinbeneathchorus
    SUFFERING'S THE PRICE (Niš)

    www.facebook.com/STPBDHC
    WAR ENGINE (Novi Sad)

    www.facebook.com/warengine111

    http://www.domomladine.org

    Menza pri koritu - AKC Metelkova, Ljubljana

    Tako mlad i tako čist - memorial koncert za Gorana Kostića - Kosto

    NOVEMBAR (Srbija)

    facebook

    bandcamp

    discogs

    https://www.youtube.com/watch?v=VpJomF-x79Q

    CARINA

    https://www.youtube.com/watch?v=_AD097Jb6M0

    INDUSBAG: Goran Jarnevič - vokal, kitara, Andrej Pečarič - kitara, vokal, Boris Vinski - bas, vokal, Mario Maček - bobni

    facebook

    https://www.youtube.com/watch?v=oATL9RIgAHQ

    4 €

    http://www.menzaprikoritu.com

    Cvetličarna, Kranjčeva 20, Ljubljana

    Musicology Barcaffè Sessions

    INCOGNITO (Velika Britanija) - esid džez

    https://www.youtube.com/watch?v=Ex92TZRuSAA

    https://www.youtube.com/watch?v=avC07hISWVw

    http://www.cvetlicarna.info

    Grad, Beograd

    DJ BRKA

    FLIP

    EWOX

    VJ INCREDIBLE BOB

    200/300 din

    http://www.gradbeograd.eu

Video
20.09.2017 | 23:42

VOĐENJE: Srba Travanov - Celuloid

Vođenje kroz izložbu Srbe Travanova “Celuloid”, održane u Galeriji Štab u Beogradu od 1. do 7. septembra 2017.