Evropska komisija objavila je, u okviru programa Kreativna Evropa, pilot konkurs i-Portunus za mobilnost umetnika i drugih profesionalaca u oblasti vizuelnih i izvođačkih umetnosti.
Projekat i-Portunus testiraće različite pristupe u pružanju podrške kratkoročnoj mobilnosti umetnika i profesionalaca u kulturi u zemljama koje učestvuju u programu Kreativna Evropa.
Poziv predstavlja novu inicijativu Evropske komisije u pogledu unapređenja prilika za razmenu umetnika i profesionalaca u kulturi, a razultati tog pilot projekta biće korišćeni u definisanju novog programa Kreativna Evropa za period od 2021. do 2027.
Predviđena je podrška za između 350 i 500 kratkoročnih putovanja umetnika aktivnih u oblasti vizuelnih i izvođačkih umetnosti (pozorište i umetnička igra). Kratkoročna mobilnost odnosi se na period između 15 i 85 dana, pri čemu je neophodno imati određen i dobro definisan cilj mobilnosti, kao što su razvoj međunarodne saradnje, angažovanje u produkciono orijentisanoj rezidenciji, profesionalni razvoj, prezentacija rada u drugoj zemlji ili razvoj projekata sa lokalnim zajednicama u stranoj zemlji.
Rezultate pilot projekta i-Portunus Evropska komisija će iskoristiti za utvrđivanje najboljeg načina podrške prekograničnoj mobilnosti umetnika, koju će postati jedna od stalnih aktivnosti koje će biti podržavane u okviru programa Kreativna Evropa 2021-2027.
Rok za prijavljivanje je 15. maj, a to je prvi od tri poziva koja su predviđena do septembra ove godine.
Rezultati prvog poziva trebalo bi da budu objavljeni do 7. juna.
Prijavljivanje podrazumeva kreiranje naloga i popunjavanje aplikacije na engleskom jeziku na sajtu my.i-portunus.eu. Po isteku roka za prijavljivanje neće biti moguće prepravljanje podataka unetih u prijavu.
Prvi poziv predviđen je za umetnike i profesionalce u kulturi starije od 18 godina, aktivne u oblastima vizuelnih i izvođačkih umetnosti, sa odgovarajućim obrazovnim kvalifikacijama i nivoom iskustva, koji legalno žive u nekoj od zemalja uključenih u program Kreativna Evropa.
Zainteresovani bi trebalo da razrade svoj projekat sa institucijom ili partnerskom organizacijom u zemlji u koju nameravaju da putuju (ili više zemalja), a potrebno je opisati projekat i glavni cilj, objasniti kako će mobilnost da pomogne ostvarivanju zacrtanog cilja i obezbediti potrebna dokumenta koja pokazuju da je reč o partnerskoj saradnji. Posebno je poželjno da projekat predstavlja deo plana (lične strategije) koja će voditi razvoju nove publike, saradnje, profesionalnog razvoja i drugih mogućnosti sa dugoročnim efektom.
U aplikaciju je stoga potrebno uneti lične podatke, podatke o obrazovanju, radnom iskustvu, detalje o planiranoj mobilnosti (datumi, destinacija, način prevoza) i informacije o projektu koji je planiran.
Takođe, potrebno je priložiti kratak CV, portfolio (maksimalno 10 strana), relevantna dokumenta u vezi sa planiranim putovanjem (pozivno pismo, dogovori o sastancima, koprodukciji… maksimalno 5 strana), te potpisanu izjavu - potvrdu o usklađenosti sa kriterijumima konkursa.
Detalje o uslovima konkursa moguće je preuzeti OVDE
Projektom i-Portunus rukovodi konzorcijum na čelu sa Gete institutom, u saradnji sa Francuskim institutom, Izolacijom i Nida art kolonijom Akademije umetnosti u Vilniusu.
(SEEcult.org)