Poziv na 3. Evropski Fejsbuk pesnički festival
Treći Evropski Fejsbuk pesnički festival, u organizaciji Banatskog kulturnog centra iz Novog Miloševa i Novosadskog sajma, biće održan 3. i 4. marta u okviru 18. Salona knjiga u Novom Sadu. Pravo učešća imaju svi koji pišu poeziju bez ograničenja - starosnog, polnog, verskog, nacionalnog, profesionalnog... Način prijavljivanja za učešće na Festivalu: poslati jednu neobjavljenu pesmu na maternjem jeziku i lične podatke (ime, prezime, adresa, telefon) do 20. februara 2012. godine na e-mail: fejsbukfestival@gmail.com
Treći Evropski Fejsbuk pesnički festival, u organizaciji Banatskog kulturnog centra iz Novog Miloševa i Novosadskog sajma, biće održan 3. i 4. marta u okviru 18. Salona knjiga u Novom Sadu.
Pravo učešća imaju svi koji pišu poeziju bez ograničenja - starosnog, polnog, verskog, nacionalnog, profesionalnog...
Način prijavljivanja za učešće na Festivalu: poslati jednu neobjavljenu pesmu na maternjem jeziku i lične podatke (ime, prezime, adresa, telefon) do 20. februara 2012. godine na e-mail: fejsbukfestival@gmail.com
Pesnici su zamoljeni da u prijavi navedu da li će prisustvovati Festivalu ili će učestvovati preko Fejsbuka.
Pesme poslate prilikom prijavljivanja biće objavljene u zajedničkom zborniku radova pesama učesnika festivala u izdanju BKC-a kao elektronsko izdanje na CD-u.
Žiri BKC-a (Simon Grabovac, Franja Petrinović, Miloš Latinović, Goran Ibrajter i Radovan Vlahović) nagradiće autora najbolje pesme objavljivanjem nove pesničke knjige (do četiri autorska tabaka) u izdanju BKC-a, a ostali učesnici će dobiti zahvalnice i popust od deset odsto ukoliko objavljuju knjigu preko BKC-a.
Raspored učešća pesnika za 3. i 4. mart, kao i tačan program Festivala biće blagovremeno objavljen.
Dodatne informacije zainteresovani mogu dobiti u Banatskom kulturnom centru, na broj telefona +381 (0) 23/781-552 ili postaviti pitanje posredstvom adrese fejsbukfestival@gmail.com
Cilj Festivala je da se pesnici koji sarađuju na Fejsbuku sretnu, lično upoznaju, čuju jedni druge dok govore stihove i pretvore svoju virtuelnu komunikaciju u oblasti književnosti u stvarnu. Pesnici koji ne budu u mogućnosti da prisustvuju Festivalu moći će da učestvuju virtuelnim putem preko Fejsbuka - postavljanjem svoje pesme na zidu stranice Festivala. Ta stranica će biti projektovana putem video bima na štandu BKC-a na Salonu knjiga i na njemu će biti postavljane fotografije učesnika Festivala.
Program Festivala sastojaće se od termina za nastupanje pesnika učesnika, promocije zbornika pesama sa prošlogodišnjeg izdanja (elektronsko izdanje na CD-u), promocije zajedničke knjige prošlogodišnjih pobednica Ines Peruško Rihtar iz Zagreba i Vesne Konc Marjanović iz Subotice, koja izlazi u štampanoj formi, kao i zajedničke knjige drugonagrađenih Jelene M. Ćirić iz Praga, Mitka Gogova iz Pariza i Maje Korolije iz Stare Pazove, koja izlazi kao elektronsko izdanje na CD-u. Predviđene su i promocije drugih izdanja BKC-a.
U okviru pratećeg programa, biće promovisan i prevod celokupnog pesničkog dela Branka Miljkovića na nemački jezik “Vergeblich ich sie wecke” (Uzalud je budim), u prevodu Johana Lavundija, koji je BKC objavio 2011. godine kao dvojezično, nemačko-srpsko izdanje povodom 50 godina od smrti Miljkovića, jednog od najvećih srpskih posleratnih pesnika.
Festival će biti emitovan uživo putem veb kamere na internet adresi www.bkc.devbin.org i na taj način biti dostupan za gledanje kako pesnicima koji ne prisustvuju lično, tako i publici celog sveta.
Novina Festivala je da će svake godine specijalni gosti biti autori iz jedne evropske država koji će čitati pesme na maternjem jeziku. Ove godine to su pesnici i prevodioci iz Nemačke: Peter Zwey, Adi Hübel, Ilse Hehn, Dietmar Herzog, Marco Kerler, Johann Lavundi i Gudrun Blank.
Organizatori ističu da Evropskim Fejsbuk festivalom žele da pokažu da je poezija univerzalna tvorevina ljudskog duha koja ne priznaje granice i barijere između pesnika, nacija, država i jezika.
Za prvi i drugi Evropski Fejsbuk pesnički festival prijavilo se 2010. i 2011. godine po 250 pesnika iz 20-ak zemalja i oko 100-tinak gradova, od kojih je oko 150 pesnika svake godine lično došlo na Festival, dok su ostali učestvovali preko Fejsbuka.
(SEEcult.org)