Poziv na Letnju školu kao školu u Prištini
Stacion – centar za savremenu umetnost u Prištini poziva zainteresovane da se prijave za učešće u edukativnom projektu “Letnja škola kao škola” (Summer School as a School – SSAS), koji će biti održan u prvoj polovini jula, u saradnji sa partnerima iz Ljubljane, Njujorka, Beča, Osla, Skoplja i Sarajeva.
Nakon prošlogodišnjeg uspešno realizovanog izdanja SSAS, Stacion organizuje nastavak tog projekta od 3. do 18. jula u Prištini.
Rok za prijavljivanje zainteresovanih je 18. jun, a rezultati će biti objavljeni najkasnije do 22. juna.
Projekat SSAS je zamišljen kao obrazovni vodič i intervencija, koji ujedinjuje i širi kritičko znanje u vezi sa relevantnim izazovima današnjice, predstavljajući nove modele i mogućnosti umetničke edukacije i saradnje.
Predavači i saradnici kurseva u okviru SSAS 2016 osmislili su izazovan i inspirativan program za učesnike i publiku, struktursan u formi haba sa sedam kurseva, koji objedinjuju teoriju i produkciju, a obuhvataju i javna predavanja i prezentacije, vođenja, izložbe i performanse, produkujući jedinstveno iskustvo i model edukacije.
Predavači su: Jelena Vesić i Branislav Dimitrijević (3-8. jul - Exhibition Histories and Canons of Contemporaneity), Felix Gmelin, u saradnji sa Gustavom Annerblomom (3-9. jul - Storytelling, or a Box with the Sound of Its Own Making), Martin Fritz (11-15. jul - Producing Shows: A Practical Guide to Exhibition Making and Project Management), Miran Mohar (9-17. jul - Should Contemporary Art Be Critical?), Edi Muka (13-14. jul - How to Cook: A Conversation on Curating, Honesty, and a Guide for Workers in Culture), Pepi Peter Sekulich, u saradnji sa Matijom Jakinom (5-17. jul - Video/Film: Exprešion in Motion pictures) i STEALTH.unlimited (Ana Džokić and Marc Neelen, 12-16. jul - Housing: Making the Impossible Possible).
Najavljena su i javna predavanja i prezentacije koje će održati Anne Barlow, Isuf Berisha, Branislav Dimitrijević, Doorman of the Salon de Feurus, Ana Džokić i Marc Neelen, Felix Gmelin, Petrit Halilaj, Vjollca Krasniqi, Joa Ljundberg, Miran Mohar, Nat Muller, Renaud Proch, Amila Ramović, Anri Sala, Leunora Salihu, Milica Tomić, Jelena Vesić, Anna Witt… Ti događaji namenjeni su široj publici, ali imaju i funkciju intervencije u okviru SSAS.
Paul Cézanne, The Bather, 2013, Collection of the Museum of American Art in Prishtina
SSAS je zamišljen kao razvojna platforma koja obuhvata izložbe i performanse odabranih umetnika.
U okviru tog projekta, Stacion – centar za savremenu umetnost najavio je i izložbu Salon De Fleurus and Museum of American Art in Prishtina, kao i performans umetnice Selme Selman.
SSAS je inspirisan obrazovnim sistemom na Kosovu, koji je definisan sredinom 70-ih. Projekat se u širem kontekstu odnosi na sisteme umetničkog obrazovanja na Kosovu, u Makodoniji, Srbiji, Bosni i Hercegovini i Sloveniji.
Stacion – centar za savremenu umetnost, u saradnji sa partnerima, želi da kroz projekat SSAS, kao progresivni model, kreira jedinstvenu međunarodnu edukativnu platformu, sa sedištem u Prištini, kao i interdisciplinarni kurikulum, angažujući aktere iz regiona i šire u razmeni znanja i iskustava sa međunarodnim studentima i širom javnošću.
Program SSAS 2016 biće održan na engleskom jeziku.
Broj učesnika po kursu je ograničen na 10, a moguće je izabrati i više od jednog kursa.
Kotizacija za učešće iznosi 300 evra, a ne pokriva eventualne individualne troškove materijala za produkciju, dnevnice i putne troškove.
Detalje o načinu prijavljivanja, kao i formular za slanje prijave za učešće, moguće je naći na sajtu Staciona.
Stacion – centar za savremenu umetnost Priština pokrenuo je projekat SSAS u saradnji sa Akademijom za vizuelne umetnosti (AVA) u Ljubljani. Tokom 2016. godine partneri su i Independent Curators International (ICI) iz Njujorka, press to exit iz Skoplja i ArsAevi iz Sarajeva.
(SEEcult.org)