Konkurs

Poziv za učešće na 8. Ars Kozari

24. jun 2015.
SEEcult.org
Poziv za učešće na 8. Ars Kozari
Poziv za učešće na 8. Ars Kozari

Likovno udruženje Tač.ka iz Prijedora i Kustosiranje iz Beograda pozivaju umetnike da se prijave za učešće na osmoj Ars Kozari – laboratoriji umetnosti u prirodi i rezidencijalnom programu (AiR), koja će biti održana od 7. do 22. avgusta 2015. godine u Nacionalnom parku Kozara u Bosni i Hercegovini.

Međunarodni poziv za učešće otvoren je do 19. jula u ponoć, a namenjen je svim umetnicima – bez ograničenja u izboru medija kojim će raditi.

Poziv je upućen umetnicima i umetničkim profesionalacima (starosti do 40 godina) koji su spremni za stvaranje i ko-kreiranje od biorazgradivog materijala, inspirirani konceptom "umetnost u prirodi" ili konceptom iskorišćavanja okoline Kozare (i baštine) kao osnove za njihov rad.

Od umetnika je potrebno: da razviju jedan novi individualni umetnički rad, ali i zajednički, site-specific rad - alternativni paviljon Bosne i Hercegovine na planini Kozara. Svi radovi moraju biti završeni u laboratoriji umetnosti.

Razlozi za odsustvo BiH, odnosno nepostojanje paviljona BiH na 56. Bijenalu u Veneciji pokreću pitanja kao što su: da li je to simbolički i vidljivi rezultat disfunkcionalnog i prevelikog tereta koji je ispunjen političko-istorijskim posledicama države kao što je Bosna i Hercegovina? Takođe, to je tačka u kojoj se možda ponovo postavlja pitanje koncepta tako ogromne međunarodne izložbe iz 19. veka, vođenog s jedne strane nacionalnim ponosom svake zemlje, i kroz izbor imenovanja/postavljanja kustosa. Ko je izabran, šta je predstavljeno, šta je moguće videti, kakvu vrstu izbora - šta/koliko predstavlja svet umetnosti danas i globalno koje delove, i zašto na takav način?

“Planiramo reagovati i promišljati odsustvo paviljona BiH na 56. Venecijanskom bijenalu, ali na planini Kozari. Još uvek ne znamo kako će izgledati, ali to će biti naš kreativni odgovor na navedena pitanja, i mnoga do kojih ćemo doći tokom dvosedmičnog programa, dok naši odabrani umetnici razmišljaju, razgovaraju, slikovito razmenjuju i razvijaju ideje, u potrazi za vizuelnom ko-kreacijom”, naveli su organizatori Ars Kozare.

Ars Kozara je inspirisana i smeštena u koncept "umetnost u prirodi". Razvojem radova od prirodnih materijala, umetnici odustaju od apsolutne kontrole nad svojim kreativnim procesom, dopuštajući prirodi da preuzme dalje izglede i sudbine radova. Materijal za radove se pruža/dobija na licu mesta i od Nacionalnog parka Kozara.

Ars Kozara ne donosi nikakva ograničenja u pogledu umetničke discipline ili medija. Stoga, savremene, multimedijalne, vizuelne, eko-orijentisane ili nove medijske prakse su dobrodošle. Međutim, prednost će imati radovi koji prate konceptualnu osnovu "umetnosti u prirodi" (bilo instalacije, video umetnost, relaciona umetnost, performans, kritička istraživanja, između ostalog).

Planina Kozara ima specifično nasleđe iz Drugog svetskog rata (Kozaračka ofanziva) i bogatu ekologiju, a u pratnji parka prirode i složene kulturne baštine (Muzej "Mrakovica" i spomenik Dušana Džamonje). Umetnici su dobrodošli da istraže ovaj kontekst i predlože radove koji se odnose na njih, ali to nije obavezno.

Organizatori nude: proizvodnju, smeštaj, hranu (tri obroka dnevno) i osveženje, lokalni prevoz prema programu aktivnosti, tehničku i logističku podršku, promociju, dokumentaciju.

Izbor umetnika predviđen je od 20. do 24. jula, a najava odabranih kandidata 27. jula.

Odabrani umetnici iz bivše Jugoslavije nisu u obavezi da plaćaju naknadu.

Umetnici iz drugih zemalja plaćaju sto evra po dolasku.

Ars Kozara se održava od 2007. godine u Nacionalnom parku Kozara u Republici Srpskoj/Bosni i Hercegovini.

Koncipirana je kao jedinstvena "open air galerija" na Balkanu i šire, sa radovima izloženim duž staze na lokalitetu Glavuša. Inicirana je i predvođena od Likovnog udruženja Tač.ka iz Prijedora.

Više informacija na sajtu Tač.ke i Fb strani Ars Kozare

Pitanja i popunjenu aplikaciju moguće je poslati na:
arskozara@gmail.com

Aplikaciju je moguće preuzeti sa sajta Tač.ke, odnosno OVDE

(SEEcult.org)