• Search form

17.03.2016 | 13:28

Nova religija Hersta u MSURS

Nova religija Hersta u MSURS

Muzej savremene umetnosti Republike Srpske (MSURS) u Banjaluci predstavlja od 17. marta izložbu “Nova religija” Demijena Hersta (Damien Hirst), jednog od najpoznatijih i najkontroverznijih britanskih umetnika, dobitnika Tarnerove nagrade (1995).

Izložba “Nova religija” realizovana je u saradnji MSURS sa Britanskim savetom u BiH i Galerijom “Pol Stoler” iz Londona, a prvi put gostuje u regionu. Deo je velikog izložbenog projekta koji je najpre predstavljen u Londonu 2005. godine, a potom i u drugim muzejima i galerijama Velike Britanije, Italije, Grčke, Rusije, Norveške i Poljske.

Herst izložbom “Nova religija” želi da podstakne na razmišljanje o četiri važne stvari u životu: religiji, ljubavi, umetnosti i nauci, koje su, prema njegovim rečima, samo instrumenti koji nam pomažu da pronađemo svoj životni put. Koristeći se tim univerzalnim temama, kako je naveo MSURS, Herst u “Novoj religiji” suprotstavlja nauku i religiju, stavljajući ih u specifičan dijalog - onako kako ih obično ljudi percipiraju, sa jedne strane osećajan, prisan i topao, u duhu religijskih i metafizičkih konotacija, dok je sa druge strane istovremeno analitički hladan i odbojan, pod uticajem atmosfere i osećanja vezanih za medicinske profesije.

“Mene više zanima to što religija ljudima popunjava neku prazninu. Tako na to sada gledam. Ima neka praznina u ljudima: u svakome, u meni, koju treba popuniti. Neko to popunjava religijom, a drugi umetnošću. Ne mislim da je religija odgovor, ali pomaže. Ja na sličan način koristim umetnost za popunjavanje te praznine. To je samo pitanje pogleda na svet: optimističan pogled, umesto da svet vidiš kao brutalnu močvaru. Što on i jeste. Ali, da bi živeo, treba ti nešto više od toga. Religija pomaže, ali je, u stvari, razočarala”, naveo je Herst u razgovoru sa Šonom O'Hejgenom (Sean O'Hagan), objavljenom u katalogu koji prati izložbu.

   Duša na lestvicama Jakovljevim (The Soul on Jacob’s Ladder) (2005), fotografija Prudence Cuming Associates, Paul Stolper Gallery © Damien Hirst and Science Ltd. Sva prava zadržana, DACS 2016

Izložba “Nova religija” u MSURS osmišljena je kao kompaktna celina sa 44 grafike i četiri skulpture koje funkcionišu kao ciklus fresaka – od Stvaranja sveta do Poslednjeg suda. Herstovi radovi okružuju oltarsku ikonu s krstom optočenim pilulama u obliku dragulja, dečjom lobanjom i srcem obmotanim bodljikavom žicom, te pilulom isklesanom u mermeru. Elementi koji čine “Novu religiju” tvore kapelu posvećenu želji da se smrtnost drži pod kontrolom, koja u isti mah, prema navodima umetnika, ne može pomoći u suočenju sa smrću.

Direktorka MSURS dr Sarita Vujković izjavila je da Herstova izložba pokazuje spremnost i želju tog muzeja za “predstavljanjem velikih međunarodnih izložbenih projekata, koji kroz izložbe, profesionalne edukacije i dodatne sadržaje, široj javnosti žele predstaviti najznačajnije tokove savremene umetnosti”.

“Prilika da se u našoj instituciji predstavi umetnost Demijena Hersta, koja u svojoj komunikacijskoj genezi ruši granice između različitih jezika i kultura, stvarajući univerzalnu simboličku vrednost unutar savremene umjetnosti, posebna je privilegija kako za stručni tim Muzeja, tako i za našu publiku, koja će se po prvi put upoznati sa đelima, slobodno rečeno, najkontroverznijeg i najintrigantnijeg umetnika današnjice”, navela je direktorka MSURS.

Direktorka Britanskog saveta u Bosni i Hercegovini Larisa Halilović izrazila je uverenje da Herstova izložba nikoga neće ostaviti ravnodušnim.

“Ova izložba je provokativna i navodi na razmišljanje. Neki će je voleti, neki apsolutno ne. Neke će izbaciti iz takta, neki će biti oduševljeni, ili čak užasnuti. Ono što sigurno neće, to je ostaviti vas ravnodušnima”, navela je
Larisa Halilović.

“Ugostiti delo Demijena Hersta od velikog je značaja. Fenomenalni MSURS u Banjaluci pružiće priliku ljubiteljima savremene umetnosti da Herstovo delo vide u savršenim uslovima, u ambijentu koji izvlači i naglašava ono najbolje u umetničkom delu koje prikazuje”, dodala je Larisa Halilović.


  Lobanja ispod kože (The Skull Beneath the Skin) (2005), fotografija Prudence Cuming Associates, Paul Stolper Gallery © Damien Hirst and Science Ltd. Sva prava zadržana, DACS 2016

Izložba u MSURS je prvo predstavljanje Herstove “Nove religije” u regionu Jugoistočne Evrope. MSURS je, kako je istakao, jedini izlagački prostor u BiH koji je, zadovoljivši visoke kriterijume i profesionalne standarde postavke, dobio ekskluzivnost predstavljanja te značajne izložbe.

Demijen Herst rođen je u Bristolu, a studirao je na Jacob Kramer College of Art u Lidsu (1983-1985.) i Goldsmiths College, University of London (1986-1989). Još za vreme studija u Londonu, 1987. godine, osmislio je grupnu izložbu “Freeze” koja je bila odskočna daska ne samo za njega, nego i za čitavu generaciju britanskih vizuelnih umetnika.

Od kasnih 80-ih Herst kroz raznovrsne kombinacije instalacija, skulptura, slika i crteža istražuje složene odnose umetnosti, života i smrti, kao i savremene sistema verovanja.

Među njegove najpriznatije radove ubrajaju se “Fizička nemogućnost smrti u svesti živog bića / The Impossibility of Death in the Mind of Someone Living” (1991) – stakleni rezervoar sa ajkulom u formaldehidu, “Za ljubav Božju / For The Love of God” (2007) – odliv ljudske lobanje iz 18. veka u platini, optočen sa 8.601 brilijantom, te “Apoteka / Pharmacy” (1992) – umetnička postavka apoteke u prirodnoj veličini.

Gostovanjem Herstove izložbe u MSURS obeležava se 20 godina delovanja Britanskog saveta u BiH i “slavi jačanje saradnje između Velike Britanije i BiH u oblasti kulture i umetnosti”.

Izložbu su podržali Ministarstvo prosvete i kulture RS i Grad Banjaluka, a biće otvorena do 27. maja.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r