Potpisan ugovor o rekonstrukciji Narodnog muzeja
Narodni muzej u Beogradu, čija je stalna postavka zatvorena već 13 godina zbog rekonstrukcije, potpisao je sa građevinskim preduzećem “Koto” ugovor o izvođenju radova na restauraciji, sanaciji i adaptaciji, vredan 824 miliona dinara (bez PDV-a). Ministarstvo kulture i informisanja Srbije saopštilo je 8. maja da se time, 13 godina nakon zatvaranja stalne postavke i pola veka od poslednje rekonstrukcije Narodnog muzeja, “otklanja svaka vrsta neizvesnosti i otvara novo poglavlјe u istoriji najstarije muzejske ustanove u Srbiji”.
Celokupna suma neophodna za taj veliki poduhvat obezbeđena je iz budžeta Republike Srbije, navedeno je u saopštenju, u kojem nije naveden planirani rok za završetak rekonstrukcije.
Ministarstvo je ponovilo da je obnova Narodnog muzeja njegov prioritetni projekat i “svetla obaveza države ne samo prema svojim građanima i brojnim posetiocima iz inostranstva, nego i prema generacijama kulturnih poslenika iz naše prošlosti koji su svoj trud, znanje i talenat uložili u stvaranje i očuvanje zbirki Narodnog muzeja”.
U rekonstrukciji Narodnog muzeja učestvovaće još tri domaće firme - “Termoinženjering”, “TVI” i “Topvud”, a podrazumeva obimne građevinsko-zanatske radove, zamenu dotrajalih instalacija, uvođenje novih savremenih sistema, sanaciju i adaptaciju krovnih površina i svih prostorija namenjenih smeštaju i prezentaciji kulturnih dobara.
Po završetku radova, zdanje Narodnog muzeja u Beogradu će u potpunosti odgovarati najsavremenijim muzeološkim standardima. Muzej će, uz novu postavku, na kojoj se uveliko radi, ponovo postati mesto susreta, kreativnosti, kritike i dijaloga, učenja i uživanja, istaklo je Ministarstvo.
Završetak rekonstrukcije Narodnog muzeja bio je prvobitno planiran za maj 2016. godine, ali je prilikom usvajanja budžeta za ovu godinu postalo jasno da neće biti otvoren u planiranom roku, kao što nije ni Muzej savremene umetnosti na Ušću.
Javna nabavka za izbor izvođača radova na restauraciji, sanaciji i adaptaciji Narodnog muzeja objavljena je 1. februara.
Rekonstrukcije Narodnog muzeja i MSUB-a označene su u Zakonu o budzetu kao kapitalne investicije, a ukupno je za oba muzeja u 2016. i 2017. godini predviđeno 2 milijarde 324,5 miliona dinara, od čega 800 miliona u 2016. godini i jedna milijarda i 524,5 u 2017. godini. Za sanaciju, adaptaciju i rekonstrukciju Narodnog muzeja ukupno je planirana 1 milijarda i 352,3 miliona dinara (300 miliona u 2016. i 1 milijarda i 52,3 miliona u 2017).
Stalna postavka Narodnog muzeja zatvorena je 2003. godine, a nakon odustajanja od dva plana rekonstrukcije, radovi na fasadi i prozorima počeli su krajem 2014. Prethodno se odustalo od dva projekta rekonstrukcije Narodnog muzeja – arhitekte Milana Rakočevića i potom Vladimira Lojanice, a u vreme bivšeg ministra kulture Bratislava Petkovića najavljeno je jeftinije i brže rešenje sanacije.
Narodni muzej je osnovan 1844. godine ukazom ministra prosvete Jovana Sterije Popovića.
Sadašnja zgrada na Trgu republike izgrađena je 1903. godine za potrebe smeštaja Uprave fondova, a 1933. je proširena i dograđena za potrebe Državne hipotekarne banke. Nakon razaranja u Drugom svetskom ratu, obnovlјena je, a potom je 1966. godine rekonstruisana, dograđena i adaptirana za potrebe Narodnog muzeja koji poseduje zbirku od više od 400.000 najvrednijih umetničkih, istorijskih i arheoloških eksponata.
Narodni muzej obeležiće 10. maja svoju 172-godišnjicu svečanošću u Konaku kneginje Ljubice. Time će biti zatvorena izložba “Dimitrije Avtamović, dela iz zbirki Narodnog muzeja u Beogradu”, kojom je Narodni muzej gostovao u Konaku kneginje Ljubice – prostoru Muzeja grada Beogrtada, koji takođe čeka već godinama da se useli u bivšu vojnu zgradu u Resavskoj.
Povodom 172-godišnjice, Narodni muzej će uručiti zahvalnice darodavcima koji su u proteklih godinu dana doprineli rastu i razvoju njegovih zbirki, kao i saradnicima sa kojima je ostvario uspešnu saradnju.
(SEEcult.org)