• Search form

05.03.2017 | 00:20

Dubini dva Veliki pečat

Dubini dva Veliki pečat

Dokumentarni film “Dubina dva” Ognjena Glavonića iz Srbije o masovnoj grobnici kosovskih Albanaca u Batajnici i zataškavanju tog zločina za vreme NATO bombardovanja osvojio je nagrade Veliki i Mali pečat 13. ZagrebDoxa, dok je u međunarodnoj konkurenciji pobedio film “Zaslepljujuća svetlost sutona” rediteljke Salome Jashi o svakodnevnici malog gruzijskog mesta.

Film “Dubina dva”, za koji je nagradu primila producentkinja Dragana Jovović, nagrađen je uz obrazloženje žirija da je reč o dobro istraženom i istinski čarobnom filmu koji krasi besprekorna vizuelna izvedba, upečatljiva muzika i učinkovita narativna struktura, a “donosi stravičnu, ali posve nepoznatu priču koja se mora ispričati i koja bi trebalo da odjekne među publikom iz celoga sveta”.

“Isprva se čini da film priča dve odvojene priče, no one se na kraju spajaju uz jeziva svedočanstva žrtava i ljudi koji su krivi za ozbiljna zataškavanja”, naveo je u obrazloženju žiri, koji su činili direktorka Evropske filmske akademije Marion Döring, voditelj programskog odseka amsterdamskog IDFA Martijn te Pas i reditelj i producent Ademir Kenović.

Svetska premijera filma “Dubina dva”, nastalog u produkciji Fonda za humanitarno pravo i Non-Aligned Filma iz Srbije i francuskih partnera, bila je na 66. Berlinalu, a domaća na Beldocsu 2016. U proteklih godinu dana osvojio je još niz nagrada, uključujući i nagradu za najbolji film na Balkanu na 15. Dokufestu u Prizrenu.

    Bert Beyens i Dragana Jovović

Regionalni žiri 13. ZagrebDoxa dodelio je i dva posebna priznanja: austrijskom filmu #njihovemačketakođe Lisbeth Kovačić, "luckastom kratkometražnom filmu koji preko jednog relativno novog medija na svež i iznenađujući način donosi vrlo savremenu priču", te bugarskom filmu “SeljaniCvetana Dragneva, "hrabrom i poetičnom filmskom prvencu koji nije samo vizuelno hipnotičan, nego i dubinski human”.

Glavonićev film “Dubina dva” dobio je i nagradu Mali pečat za najbolji film autora do 35 godina. Kako su istakli članovi Mladog žirija ZagrebDoxa, "minimalistički u pristupu, film ‘Dubina dva’ skromno je remek-delo o odsutnosti. Film poručuje da se od zločina ili nasilja prema čovečnosti ne može pobeći. Prekrasan vrhunac filma pokazuje kako istina izvire na površinu iz vode i tla”, naveli su direktor i predsednik Evropskog udruženja filmskih i televizijskih škola Bert Beyens, rediteljka Mirna Zgrabljić i reditelj Matjaž Ivanišin.


  Dubina dva

Mladi žiri dodelio je i dva posebna priznanja - poljskom filmu “Bliske vezeZofie Kowalewske, "savršenom kratkometražnom opservacijskom dokumentarcu o posledicama bračne krize", te ruskom filmu “Sveti Bože” autorke Vladlene Sandu, koji se “polako pretvara u predivnu muzičku pesmu o tri naraštaja žena, razotkrivajući sve izazove života i smrti”.

Dokumentarac “Sveti Bože” dobio je i nagradu žirija sekcije Movies That Matter za film koji na najbolji način promoviše ljudska prava. Autorka, kako je istakao žiri, "hrabrom iskrenošću pripoveda o fizičkim i emocionalnim traumama kroz koje je s majkom i bakom prošla kao izbeglica, dok se istovremeno priseća svakodnevice u kojoj su se suočavale s posttraumatskim stresom”.

“Film je majstorski strukturisan i izdiže se do univerzalne priče od društvene važnosti”, istakao je žiri, koji su činili kreativna direktorka i suosnivačica filmskog festivala Pravo ljudski u Sarajevu Kumjana Novakova, rediteljka Iris Zaki i naučnica, spisateljica i pesnikinja Jadranka Brnčić.

   Sveti Bože

Veliki pečat u međunarodnoj konkurenciji dodeljen je gruzijsko-nemačkom filmu “Zaslepljujuća svetlost sutonaSalomé Jashi, uz obrazloženje da “pruža atmosferičnu i suptilnu humorističnu sliku svakodnevice malog gruzijskog mesta”.

“Lokalna zbivanja poput svadbe, priredbi, predizborne rasprave, uhvaćene sove i crkvenog rituala, čine se dobrom temom i za lokalnu televizijsku ekipu, čije su reportaže takođe predmet interesovanja filma. Sve je to praćeno vizuelno suptilnim opservacijskim odmakom, koji mešavinu zastarele tradicije i novih običaja pokazuje u apsurdnom, ali i poetski nežnom svetlu, što film čini izrazito vrednim delom”, naveo je međunarodni žiri koji su činili rediteljka Snježana Tribuson, predsednik Mađarskog društva filmskih kritičara György Báron i filmski kritičar i umetnički sudirektor Filmskog festivala u Trstu Fabrizio Grosoli.

  Video poruka Salome Jashi

Međunarodni žiri dodelio je i dva posebna priznanja poljskim filmovima - ostvarenju “21 x NjujorkPiotra Stasika koji "izborom portretisanih osoba, čije životne priče saznajemo u bitnim naznakama, te dominantnim ambijentom njujorške podzemne železnice, snimljen poetskom sugestivnošću, gradi nelagodnu atmosferu koja dominira”, te filmu “PričestAne Zamecke koja “plete složenu sliku o odnosima u porodici, o svakom njenom članu, te o kriznom, ali i uzajamno brižnom dinamizmu u porodici”.

Filmom “Pričest” je 13. ZagrebDox i otvoren 26. februara, a prikazao je do 4. marta više od 120 naslova iz celog sveta, od kojih su 42 bila u međunarodnoj i regionalnoj konkurenciji za nagrade.

Nagradu Teen Dox za najbolji film o problemima mladih osvojio je iranski “Snovi bez zvezdaMerhdada Oskoueija, koji je žiri, sastavljen od učenika XIII gimnazije u Zagrebu, dirnuo temom, idejom, pričom i porukom.

"Film nam je otvorio oči pruživši nam uvid u tešku situaciju iranskih devojaka. Smatramo da svaka umetnost, pa tako i filmska, treba da podstakne određenu emociju koja će nas motivisati na razmišljanje o nama samima, našem položaju u društvu i odnosu prema drugima”, naveli su članovi žirija.

Nagrada Mojoj generaciji, koju direktor i osnivač ZagrebDoxa Nenad Puhovski dodeljuje autorima koji su u dokumentaristici prisutni dugo i sa kvalitetnim radovima, pripala je danskom autoru Jonu Bangu Carlsenu za film “Déjà vu” u kojem “ne samo da umetnički sjajno i ljudski hrabro propituje vlastiti život i njegove demone, nego nastavlja i višegodišnje kreativno propitivanje same prirode dokumentarizma”.

  Nenad Puhovski

Puhovski je, inače, uoči svečanog proglašenja pobednika, skrenuo pažnju publike na značaj opusa renomiranog srpskog reditelja Lazara Stojanovića, reagujući na vest o njegovoj smrti prethodne noći u Beogradu.

Puhovski je istakao da je Stojanović “zadužio film u regiji svojom dobrotom i humanošću”.

“Za njega se kaže da je jedini autor osuđen na zatvor zbog filma, dokumentarca ‘Plastični Isus’ iz 1971. godine. Najveći je greh toga filma što se u njemu autor ismejava kultu Josipa Broza Tita. Osuđen je na tri godine zatvora. Nakon odsluženja kazne, Lazar je bio još bolja osoba, bez gorčine, bez želje za osvetom, bez ljutnje. Bio je pre svega čovek, dokumentarista i autor koji je do kraja života nastavio da radi ono u što je čvrsto verovao”, istakao je Puhovski o Stojanoviću koji je bio gost ZagrebDoxa ranijih godina.

Publika 13. ZagrebDoxa ima priliku da vidi 5. marta pobedničke filmove, kao i izbor ostvarenja iz drugih sekcija, u okviru programa “The Best of Fest”.

Iz regionalne konkurencije biće prikazan film “Četiri pasošaMihajla Jevtića iz Srbije, “UzdanicaAntona Mezulića iz programa Teen dox, “Neželjena baštinaIrene Škorić iz Kontroverznog doxa, te “Šta bi Betoven učinio?Jonathana Keijsera iz Glazbenog globusa, kao i “Marina Abramović i BrazilMarca Del Fiola iz Biografskog doxa i “Nemački život” (Christiana Krönesa, Floriana Weigensamera, Rolanda Schrotthofera, Olafa S. Müellera). Za sam kraj ZagrebDoxa najavljen je film “Mr. GagaTomera Heymanna.

*Foto: ZagrebDox

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r