• Search form

03.07.2013 | 18:33

Hrvatski preporod u kvir verziji

Hrvatski preporod u kvir verziji

Kanadski umetnik 2Fik, koji se bavi pitanjima identiteta, integracije i imigracije, zainteresovan je tokom rezidencijalnog boravka u Zagrebu za rad “Hrvatski preporod” Vlahe Bukovca kako bi to “čisto hrvatsko” delo izložio queer intervenciji.

2Fik je gost Queer sezone u Zagrebu koja se, uoči letnje pauze, završava njegovim predavanjem 5. jula u Zagrebačkom plesnom centru na temu “Slaganje identiteta i uništavanje kategorija”.

Publika će imati priliku da mu postavi i pitanja o planovima za rezidenciju.

       2Fik, La Grande Intendante

2Fik u svom radu istražuje jaz koji može da nastane između osećanja pripadnosti osobe kulturi i svetonazornog pristupa društva toj osobi.

Njegova nova serija radova zasnovana je na poznatim, kanonskim i klasičnim slikama koje reinterpretira na savremen, intiman i politički način.

U Hrvatskoj će do 10. avgusta, u saradnji sa MSU u Zagrebu, raditi na ideji da svečanu zavesu “Hrvatski narodni preporod” Bukovca izloži queer intervenciji.

Bukovčev “Hrvatski preporod” - svečana zavesa Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu, nastala je 1896. godine prema zamisli upravnika tog pozorišta Stjepana Miletića.

       Vlaho Bukovac, Hrvatski preporod

Miletića je vodila misao o kulturnom objedinjenju dva hrvatska središta - Dubrovnika i Zagreba. Prednji plan kompozicije čini predvorje antičkog hrama gde sedi slavni dubrovački pesnik Ivan Gundulić koga krune vile i geniji, a u poklonstvo mu dolaze hrvatski preporoditelji 19. veka na čelu s Ljudevitom Gajem. Posebnu grupu čine tri čuvena pozorišna umetnika - Josip Freudenreich i tada još aktivni glumci Adam Mandrović i Marija Ružička Strozzi. U pozadini s leve strane vide se obrisi Dubrovnika i kule Minčete, te narod iz dubrovačke okoline koji slavi slobodu, a u desnoj pozadini vide se obrisi Zagreba i stanovnika severne Hrvatske. Spajanje Hrvata sa severa i juga na kompoziciji Bukovčevog rada postalo je simbol ideje hrvatskog zajedništva.

Nakon stogodišnje upotrebe, Bukovčev rad je 1999. godine zamenjen kopijom koju su izradili slikari Ivica Šiško i Eugen Kokot sa saradnicima.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r