• Search form

26.01.2011 | 00:18

Otkrivanje nestajućih vrlina

Festival evropskog dokumentarnog filma “Sedam veličanstvenih” počeo je 25. januara u Beogradu ostvarenjem “Nenet” francuskog dokumentariste Nikolasa Filibera (Nicolas Philibert) i potresnim filmom “Krv u mobilnom” danskog dokumentariste Franka Piaseckog Poulsena, koji su se i predstavili publici u popunjenoj Velikoj dvorani Sava centra.

Otkrivanje nestajućih vrlina

Festival evropskog dokumentarnog filma “Sedam veličanstvenih” počeo je 25. januara u Beogradu ostvarenjem “Nenet” francuskog dokumentariste Nikolasa Filibera (Nicolas Philibert) i potresnim filmom “Krv u mobilnom” danskog dokumentariste Franka Piaseckog Poulsena, koji su se i predstavili publici u popunjenoj Velikoj dvorani Sava centra.

Jubilarni festival, čiji je program od sedam filmova i ove godine osmislio Tue Stin Miler, u saradnji sa osnivačima “Sedam veličanstvenih” Zoranom Popovićem i Svetlanom Popović, počeo je kratkim filmskim podsetnikom na neke od najupečatljivijih autora proteklih godina i njihove opservacije na temu dokumentarnog filma.

Popović je na otvaranju, kojem je prisustvovao i ministar kulture Srbije Nebojša Bradić, istakao značaj dokumentarnog filma u današnjem vremenu.

Prepričavajući kako je nedavno gostovao na jednoj televiziji i objašnjavao šta znači broj sedam, Popović je rekao da je, između ostalog, povezan i sa sedam smrtnih grehova i vrlina. Voditeljka ga je pitala odmah kojih je to sedam vrlina.

“Za grehove vas danas niko neće pisati, jer čini se da će vas svako danas uputiti u to koji su i kakvi su, a posebno igrani filmovi koje danas možete da gledate na televiziji. Ovaj festival je dobio, na žalost, tu neugodnu dužnost u savremenom svetu - da neguje nešto što se pomalo briše, pa tako slobodno mogu da kažem da iza ovih filmova možete da otkrijete nešto od tih nestajućih vrlina”, rekao je Popović.

I Filiber je istakao značaj dokumentarnog filma, nazvavši ga ogromnom teritorijom, koja podrazumeva mnogo definicija, načina i pristupa.

Prvi put u Beogradu, u koji je stigao pola sata pre otvaranja “Sedam veličanstvenih”, Filiber je rekao i da je čudno neposredno po izlasku iz aviona biti pred tolikom publikom koja želi da gleda dokumentarce na tako velikom platnu kakvo je u Sava centru.

Filiber je poznat publici po filmu “Imati i biti”, a glavna zvezda filma “Nenet” je šarmantna 40-godišnja orangutanka, najstariji stanovnik najstarijeg zoo vrta na svetu, smeštenog u parisku botaničku baštu. Čitavog života u zarobljeništvu, izložena je pogledima i obasipana komentarima i komplimentima radoznalih i oduševljenih posmatrača, ali Filiber svoj film ne usmerava na te kratke, blještave trenutke, već na trajno, nepromenjeno stanje zarobljene zvezde koja postaje ogledalo u kome se ogledaju posmatrači, ali i svi gledaoci filma.

Festival “Sedam veličanstvenih” predstaviće do 29. januara još šest vrhunskih ostvarenja iz prethodne godine u izboru Stin Milera, a publika je prve večeri imala priliku da vidi i film “Krv u mobilnom”, dramatični dokument o misiji danskog dokumentariste Poulsena u potazi za pažljivo skrivanim mračnim tajnama visoko civilizovanog zapadnog društva.

“Krv u mobilnom” vodi gledaoce sa jednog kraja planete na drugi, od najopasnijih mračnih dubina Konga do najviših vrhova razvijene Evrope.

Dinamični dokumentaristički postupak pretvara ga u napeti triler čiji je glavni junak sam autor. Poulsen izuzetno hrabro, izlažući se drastičnim rizicima i opasnostima, zadivljujuće uporno prati puteve “krvavih minerala” i otkriva frapantne podatke o mehanizmima savremenog sveta i navodnoj korporativnoj društvenoj odgovornosti - na primeru kompanije “Nokia”.

Poulsen je publiku festivala “Sedam veličanstvenih” pozvao da se pridruži peticiji na Fejsbuku koja bi pomogla razotkrivanju mehanizma finansiranja rata u Kongu na račun ropskog rada siromašnog stanovništva u rudnicima minerala.

Osim Filibera, najavljeni su i drugi vodeći dokumentaristi, između ostalih, iz Francuske, Danske, Švedske i Portugalije, a među festivalskim atrakcijama je i domaća premijera filma “Cinema komunisto” mlade rediteljke Mile Turajlić o zlatnom dobu jugoslovenske kinematografije, kojim će sedmi festival “Sedam veličanstvenih” biti svečano zatvoren.

Portugalska slikarka, estetičarka i teoretičarka umetnosti Suzana de Soza Dijaz autorka je radikalnog dokumentarističkog eksperimenta “48”, koji je na programu 26. januara.

Kombinovanim sredstvima savremene umetnosti, autorka stvara fascinantan i uzbudljiv dokument o torturi, ljudskim karakterima i vremenu.

Film je baziran na policijskim fotografijama snimljenim prilikom hapšenja političkih zatvorenika tokom diktature u Portugaliji od 1926. do 1974. godine, a teži da razotkrije mehanizme koji su omogućili 48 godina trajanja surovog režima. Delići sekunde u kojima su zabeleženi ljudski izrazi kao jednostavna sredstva identifikacije, prefinjenim autorskim sredstvima proširuju se u dane, mesece i godine, a ograničeni policijski znaci pretvaraju se u široka polja studije čitave jedne epohe.

Projekcije filmova na “Sedam veličanstvenih” tradicionalno prate razgovori s autorima, a mladi filmski autori i studenti filma iz Srbije i iz regiona imaće priliku da, u okviru specijalne prateće radionice, kroz niz master klasova, neposredno komuniciraju sa gostujućim autorima.

Kao specijalno iznenađenje za sve ljubitelje vrhunskih dokumentaraca, prvi put je uveden specijalni dodatni dan - u nedelju, 30. januara, kada će biti prikazana tri najzapaženija ostvarenja sa prethodnih šest festivala - prema izboru publike, a to su “Crno sunce”, “Brojevi za snove” i “Pijanomanija”.

Festival “7 veličanstvenih”, prvi te vrste u Srbiji, pokrenuo je Centar za vizuelne komunikacije Kvadrat, produkcijska i edukativna filmska ustanova koju vode filmski režiseri, producenti i profesori Svetlana i Zoran Popović.

Kvadrat je prvi započeo radionice dokumentarnog filma za studente filma i mlade filmske autore tokom 90-ih u bivšoj Jugoslaviji, snimivši više od sto kratkih dokumentarnih filmova, koji su bili uspešni i na domaćim i međunarodnim festivalima.

Kvadrat je i jedan od prvih članova EDN iz Srbije, a 2005. godine je, u saradnji sa tadašnjim direktorom EDN-a Tue Stin Milerom i Sava centrom, pokrenuo festival “Sedam veličanstvenih”.

Sajt festivala je www.magnificent7festival.org, a program se nalazi i u
Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.