Pali anđeo istorije
Jugoslovensko dramsko pozorište nastavlja 22. novembra projekat “Pali anđeo istorije”, posvećen stogodišnjici Prvog svetskog rata, gostovanjem Narodnog pozorišta iz Praga predstavom “1914”, u režiji čuvenog američkog reditelja Roberta Vilsona, a u okviru mini-festivala, ugostiće 27. novembra i teatar Šaušpilhaus iz Graca, koji će izvesti komad “Talerof”.
U okviru mini-festivala “Pali anđeo istorije 1914/2014”, 23. novembra biće izvedena i predstava JDP-a “Zmajeubice” Milene Marković, u režiji Ive Milošević, koje je nedavno gostovala u okviru tog projekta u Pragu i Gracu.
Predstava “1914” Boba Vilsona zasnovana je na delima “Poslednji dani čovečanstva” Karla Krausa i “Dobri vojnik Švejk” Jaroslava Hašeka, koje je slavni reditelj pretvorio u savremeni kabare.
1914, Enikő Eszenyi, Pavla Beretová, Jan Kolenik, Eva Salzmannová, Milan Stehlik
Predstava obiluje impresivnim, slikovitim vizijama, muzikom i iznenađujućim humorom, stvarajući ne samo parabolu 1914, nego i sliku današnjeg života, sto godina nakon užasnog rata kojim je, zapravo, započeo XX vek.
Zadivljujuća predstava o optimistima i pesimistima (pod budnim okom sveprisutnog Vremena), jedinstven je plod saradnje vrhunskih članova češkog ansambla i pozorišnih inovatora svetskih razmera, istaklo je JDP u najavi, podsećajući da je Narodno pozorište u Pragu (osnovano 1868) reprezentativna scena i jedan od simbola češkog nacionalnog identiteta i evropske kulture. Ujedno je i nosilac nacionalnog kulturnog nasleđa, i prostor za slobodnu umetničku aktivnostu.
1914, Vladimir Javorsky, Vaclav Postranecky
Vilson je u praškom Narodnom pozorištu uspešno postavio na scenu i Čapekovu predstavu “Makropulos Case”.
U predstavi “1914”, kako je navela kritika, kombinuje duboko ukorenejeno zlo sa toplim trenucima domišljatosti i nežnosti. Iznenađujući aspekt predstave, prema navodima “Zidojče cajtunga”, jeste Vilsonova estetika ostvarena na sceni: pomoću lemura u ekscentričnim kostimima i sa drečavom šminkom, jednobojnim zidovima koji ispunjavaju scenu i stilizovanim kućama i enterijerom. “Kronen cajtung” naveo je da predstava “1914” počiva na suprotnostima: dok se čuje vesela cirkuska muzika, na sceni se vidi rat. Skoro sve je u nijansama sive, a tek s vremena na vreme se na sceni na kratko pojavi neko razjareno crveno lice ili zeleni lakat, poput posekotine.
Temi Prvog svetskog rata, nakon Vilsonove “1914” i “Zmajeubica”, posvećena je i treća predstava koju publika JDP-a ima priliku da vidi 27. novembra u okviru mini-festivala “Pali anđeo istorije”.
Talerhof
Austrijski komad “Talerhof” Andžeja Stasjuka, u režiji Ane Badore i izvođenju Šaušpilhausa iz Graca, nazvan je prema drugom imenu aerodroma u Gracu sa kojeg je 1914. poleteo prvi avion, a te iste godine, na istom mestu, nastao je i jedan konentracioni logor. U taj logor su sa istočnih granica Austrougarske monarhije deportovani teretnim vagonima civili, samo zato što se sumnjalo da su simpatizeri Rusa.
Hiljade žitelja Graca išlo je u Talerhof i zurilo u te strance. Nije postojao sanitetski čvor, a u početku nije bilo ni baraka. Ubrzo je palo 1.800 žrtava epidemije. Svi su pokopani u jednu masovnu grobnicu.
Talerhof
Poljskog pisca Stasjuka, poznatog po grotesknom humoru, i koji je svojevremeno bio prognan iz domovine, Šaušpilhaus je pozvao da napiše komad u kojem će ispričati priču o stradanju tih ljudi. Stasjuk tako u jednom luku povezuje Prvi svetski rat sa današnjicom, i izvija most od najudaljenijih tačaka u Galiciji do Graca.
Šaušpilhaus iz Graca je jedno od vodećih austrijskih pozorišta. To je savremeno repertoarsko pozorište koje na tri scene postavi u jednoj sezoni između 15 i 20 predstava.
Projekat “Pali anđeo istorije” deo je programa obeležavanja sto godina od početka Prvog svetskog rata u 2014. godini, koji finansira Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.
(SEEcult.org)