• Search form

26.02.2015 | 17:59

Citizenfour otvara Beldocs

Citizenfour otvara Beldocs

Dokumentarni film “Citizenfour” koji prikazuje kako je Edvard Snouden obelodanio tajna dokumenta NSA o nadgledanju internet komunikacije građana i prisluškivanju svetskih zvaničnika, biće prikazan 7. maja na otvaranju osmog festivala Beldocs u Sava centru u Beogradu.

Beldocs tradicionalno počinje dobitnikom Oskara za najbolji dugometražni dokumentarac, a organizatori su izrazili posebno zadovoljstvo što je to ove godine “Citizenfour”, naslovljen nekadašnjim internet pseudonimom Snoudena, bivšeg američkog obaveštajca i najpoznatijeg uzbunjivača javnosti, koji od 2013. godine živi kao azilant u Rusiji.

Posle uručenja tajnih dokumenata NSA novinarima “Gardijana” i “Vašington posta” u sobi hongkongškog hotela, Snouden je prebegao u Rusiju, gde se i danas nalazi. Njegova otkrića o nadgledanju internetskog saobraćaja običnih ljudi, ali i prisluškivanju telefona nemačke kancelarke Angele Merkel, privukla su nezapamćenju medijsku pažnju i inicirala aktuelne rasprave o subverzivnom delovanju zapadnih, pre svega američkih, vladinih agencija.

Citizenfour” ne donosi mnogo novih saznanja u vezi sa bezbednošću podataka u digitalnom svetu ili o kršenju ljudskih prava, već na krajnje eksplicitan način predočava kako je Snouden, zaobilazeći prepreke svojih poslodavaca, došao do rediteljke tog ostvarenja Laure Pojtres, a zatim i do novinara “Gardijana” Glena Grinvalda.

Pored društvene i političke intrigantnosti, međutim, insajderska perspektiva “najveće špijunske afere stoleća” donosi gledaocima saspens veći od bilo kog holivudskog trilera. Upravo zato što se ta kontraobaveštajna drama “zaista dogodila”.

Film sadrži prve ostvarene onlajn četove između Snoudena i Pojtresove, kao i autentičan video zapis Snoudenovog boravka u sobi hongkongškog hotela - uključujući i susret sa Grinvaldom.

Laura Pojters je već nekoliko godina radila na temi nadgledanja u eri posle 11. septembra, kada je počela da dobija kodirane poruke od nekoga ko se identifikovao kao “citizenfour”. Predočio joj je da je spreman da razotkrije masovne programe nadgledanja koje sprovode NSA i druge obaveštajne agencije. Pojtersova i Grinvald su u junu 2013. godine otputovali u Hong Kong na prvi od mnogih kasnijih sastanaka sa dotad nepoznatim čovekom. Ispostavilo se da je to Snouden. Laura Pojters je sa sobom imala kameru, pa je film nastao od autentičnih snimaka njihovih susreta, kao kontraobaveštajni triler koji se odigrao u realnom životu, a koji govori o tome da je od NSA nemoguće bilo šta sakriti danas.

Citizenfour” je, osim Oskara, dobitnik još niza nagrada, među kojima je i Bafta za najbolji dokumentarni film.

Povodom osvajanja Oskara, Snouden je izjavio da se nada da će nagrada Američke filmske akademije navesti mnoge da vide film i inspirisati ih porukom da obični ljudi, ako rade zajedno, mogu promeniti svet. Snouden je naglasio i da to nije film o njemu, već o svima nama.

Film se trenutno prikazuje u bioskopima u Austriji, Britaniji, Portugalu, Danskoj, Nemačkoj, Irskoj, Kanadi, SAD, Australiji, Novom Zelandu, a uskoro stiže i u Francusku.

(SEEcult.org)

Edinburgh Art, 1973, autor casopisa Moment Biljana Tomic
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r