Nagrade 12. Balkanime
Gran pri 12. Evropskog festivala animiranog filma Balkanima u Beogradu dodeljen je Alanu Holiju (Allan Holly) iz Irske za film “Koda”, a najboljim filmom Jugoistočne Evrope proglašen je “Stakleni čovek” (Transparency) Daniela Šuljića iz Hrvatske.
Holijev film “Koda” osvojio je Gran pri kao “prefinjen, poetski nadahnut autorski izraz koji večitu temu umiranja i žudnje za životom tretira na svež i originalan način”, naveo je u obrazloženju žiri 12. Balkanime, koja je završena 10. oktobra u Domu kulture Studentski grad nakon svirke benda Rubber Soul i predstavljanja rezultata radionice stop trik animacije Miloša Tomića.
Nagrada za najbolji film Jugoistočne Evrope dodeljena je hrvatskom filmu “Stakleni čovjek” za “bolno aktuelnu temu i šarmantan kontrast između moderne teme i arhaičkog crtačkog rukopisa...”
Gran pri se sastoji od diplome, trofeja “Lepenac” i novčanog iznosa od 120.000 dinara bruto, dok je nagrada za najbolji film u regionu vredna 80.000 dinara bruto.
Koda
Žiri glavnog takmičarskog programa, koji su činili Dušan Kastelic iz Slovenije i Boban Savić Geto iz Srbije, dodelio je i specijalne nagrade, a posebna priznanja dodelio je i žiri studentskog programa.
Specijalna nagrada za upečatljiv autorski izraz dodeljena je Zlatku Boureku i Pavau Štalteru iz Hrvatske za film “Bečka krv” (Wiener Blut) koji “uznemirujućim vizijama oživljenim raskošnim grafizmom” ilustruje “najmračnije stranice ljudske istorije”.
Stakleni čovjek
Za inovativan pristup animaciji nagrađeni su Alis Gimaraeš i Monika Santos za film “Amelija i Duarte”, u koprodukciji Portugala i Nemačke, uz obrazloženje da je u pitanju “očaravajuća priča s neobičnom temom iskazanom na neobičan i inovativan način...”
Specijalna nagrada za najsimpatičniji film dodeljena je Karolini Nugues-Buršat iz Belgije za “Dugi odmor” (De longues vacances), odnosno za “poetičnu i toplu ljudsku priču superiorno vođenu u svim izražajnim sredstvima filma”...
Za kreativnu izuzetnost nagrađen je Tomaš Sivinski za film “Plava soba” (Niebieski pokoj) u koprodukciji Francuske i Poljske, jer “zaviruje u najskrivenije hodnike ljudske egzistencije filmom koji krase originalna vizuelna rešenja i snažna slikarska faktura”.
Plava soba
Nagrada za eksperimentalnu animaciju dodeljena je Mitji Mančeku iz Slovenije za film “Kompozicija”, jer je u pitanju “eksperiment koji je dokazao da se prastara tehnika grebanja direktno na film može primeniti na svež i duhoviti način”.
Za tehničku perfekciju nagrađen je Vojček Sobčik iz Poljske za film “Leto 2014” za “monumentalan film koji pleni kompleksnim, inovativnim vizuelnim rešenjima i zanatskom perfekcijom”, kako je istakao žiri.
Žiri studentskog programa, koji su činili Koke Riobo Kortes (Španija), Marica Kicušić (Srbija) i Miroslav Jelić (Srbija), dodelio je nagradu za najbolji studentski film britanskom ostvarenju “Edmond” (Nina Ganc).
Kako je istakao žiri, “izuzetan tehnički i estetski kvalitet filma prožet je atmosferom melanholije, patologijom glavnog lika, tragičnim sunovratom osnovne ljudske potrebe – za voljenošću i ljubavi”.
Nagrada se sastoji od diplome, trofeja “Lepenac” i novčanog iznosa od 60.000 dinara.
Nagrada za najbolju školu dodeljena je Bezalel akademiji umetnosti i dizajna iz Izraela zato što “neguje individualan pristup studenata prema animiranom filmu i podržava raznolikost tema i načina izražavanja”.
Nagrada se sastoji od diplome i trofeja “Lepenac”.
Nagrada SAE Instituta Beograd dodeljuje se srpskom filmu “Epitaf” Miloša Živkova za “spoj starih i novih tehnika animacije dočarava duhoviti antagonizam života i smrti.
Dodeljene su i tri specijalne nagrade – diplome, i to filmu “Ruben odlazi” (Frederik Sigel) iz Švajcarske za “jedinstveno iskorišćenu modernu tehniku svedenog stila, u ličnoj, dinamičnoj priči, satkanoj od vešto kadriranih i kolorisanih scena i odlično uigranog audio-vizuelnog narativa”, danskom filmu “Cunami” (Sofi Kampmark) za “suptilni ritam filma i meditativna atmosfera nas uvode u bolne delove ljudskih pitanja suočavanja sa prošlošću”, te nemačkom filmu “Život je težak” (Simon Šnelman) u kojem minimalizam slike, poput karikature, dodatno ističe “vrcavu duhovitu stranu naše svakodnevnice”.
(SEEcult.org)