• Search form

08.07.2019 | 10:46

Rajku Grliću nagrada Lifka

Rajku Grliću nagrada Lifka

Festival evropskog filma Palić dodelio je svoju prestižnu nagradu “Aleksandar Lifka” za 2019. godinu hrvatskom reditelju i scenaristi Rajku Grliću, autoru filmova “Samo jednom se ljubi”, “U raljama života”,  “Karaula”, “Ustav republike Hrvatske” i drugih.

Domaći dobitnik nagrade “Lifka” za izuzetan doprinos evropskoj kinematografiji koji ostavlja neizbrisiv trag, kako su ranije već saopštili organizatori 26. Palićkog festivala, jeste scenograf Miljen Kljaković Kreka.

Rajko Grlić, rođen 1947. godine u Zagrebu, autor je nekih od najznačajnijih filmova u regionu, koji su prikazivani u takmičarskim programima najvećih svetskih festivala uključujući i Kan, kao i na redovnom bioskopskom repertoaru svih pet kontinenata.

Kao scenarista radio je na pet dugometražnih igranih filmova drugih režisera, kao i na televizijskoj seriji “Grlom u jagode”. Bio je i producent više dugometražnih filmova. Uz to je napisao i režirao 16 kratkometražnih filmova i 14 dokumentarnih za televiziju.

Grlić je napisao, režirao i producirao interaktivnu filmsku školu “How to Make Your Movie; An Interactive Film School”, koja je 1998. u Njujorku proglašena za najbolju svetsku multimediju.

Dobitnik je Nagrade grada Zagreba, Godišnje nagrade “Vladimir Nazor”, Nagrade “Vladimir Nazor” za životno delo, Nagrade grada Denvera za doprinos svetskom filmu… Počasni je građanin Monpeljea i počasni doktor Univerziteta u Novoj Gorici.

Rajko Grlić na snimanju filma Ustav republike Hrvatske, foto: promo

Autor je i autobiografske knjige “Neispričane priče koja u formi leksikona filmskih termina donosi epizode iz njegovog života ili scenarija nesnimljenih filmova, ali je i svojevrstan prikaz društava na ovim prostorima i šire u poslednjih pedesetak godina, a predstavljena je prošle jeseni u Jugoslovenskoj kinoteci.

Nagrada “Aleksandar Lifka” biće svečano uručena dobitnicima u okviru 26. FEF Palić, koji će biti održan od 20. do 26. jula na Paliću i u Subotici, u organizaciji Otvorenog univerziteta.

Nagradu "Lifka", nazvanu imenom jednog od pionira filma na ovim prostorima, dobili su do sada: Milena Dravić i Mikloš Jančo (2000), Jirži Mencel i Dušan Makavejev (2001), Gordan Mihić i Lučijan Pintilije (2002), Kšištof Zanusi i Puriša Đorđević (2003), Živorad Žika Mitrović i Margareta fon Trota (2004), Andžej Vajda i Eva Ras (2005), Velimir Bata Živojinović i Teo Angelopulos (2006), Ištvan Sabo i Ljubiša Samardžić (2007), Goran Paskaljević i Ken Louč (2008), Ken Rasel i Predrag Miki Manojlović (2009), Goran Marković i Konstantin Kosta Gavras (2010), Lordan Zafranović i Srđan Karanović (2011), Žan-Mark Bar i Zoran Simjanović (2012), Nikita Mihalkov i Emir Kusturica (2013), Klod Leluš i Mira Banjac (2014), Želimir Žilnik i Roj Anderson (2015), Ulrih Zajdl i Slobodan Šijan (2016), Kristofer Hempton i Slavko Štimac (2017), te Rade Šerbedžija i Brajan Koks (2018).

Tradicionalno, FEF Palić priređuje laureatima predfestivalski omaž program.

Tokom predfestivalskog programa i centralnog dela 26. FEF Palić biće prikazano ukupno više od 130 filmova iz svih krajeva Evrope, posedeljenih u 15 selekcija i programskih celina. Mnogi od filmova imaće srpsku i regionalnu premijeru, a pored bogatog filmskog programa, publika će moći da uživa u brojnim dinamičnim pratećim sadržajima – koncertima, izložbama, radionicama i stručnim predavanjima.

Filmski festival Palić osnovan je 1992. godine i  od nekadašnjih malih i nepretencioznih Palićkih filmskih večeri, preko upornih pokušaja stvaranja ozbiljnog regionalnog festivala u teškim vremenima izolacije i prvih pokušaja povezivanja kinematografija tada zaraćenih zemalja, izrastao je u važnu tačku na mapi evropskih filmskih festivala. Od 2003. postaje Festival evropskog filma Palić okrenuvši se promovisanju stvaralaštva evropskih autora, a time i mesto okupljanja najvažnijih umetnika koji oblikuju kulturnu scenu Evrope.

FEF Palić je i dobitnik nagrade EFFE (u organizaciji Evropske asocijacije festivala) za najbolji evropski umetnički festival u 2017/18. godini.

*Foto: Pradeep Edussuriya

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r