45. MOT ... biće i sutra!
Festival Mlad otvoren teatar (MOT) u Skoplju, čije se 45. izdanje održava uživo i onlajn, predstavlja od 24. novembra do 3. decembra 12 pozorišnih produkcija iz Severne Makedonije, Slovenije, Srbije, Grčke i Hrvatske, a hibridnim izdanjem želi da održi kontinuitet kao jedan od najstarijih festivala te vrste u regionu, ali i da poruči sloganom da “…će biti i sutra”.
Desetodnevni program 45. MOT-a obuhvata tri premijere, počev od festivalske koprodukcije sa Fakultetom za stvari koje se ne mogu naučiti (FR~U) – performansa “Univerzalna u plamenu – tragedija šest decenija”, koji će biti premijerno izvođen do 28. novembra, a osmislio ga je deo pobedničkog tima 14. Praškog kvadrijenala 2019. na čelu sa Filipom Jovanovskim.
Reč je o performansu inspirisanom glasinom koja je pojavila 27. jula ove godine, dan nakon 57-godišnjice katastrofalnog zemljotresa u Skoplju, a ticala se mogućnosti da će se Univerzalna sala srušiti. Osim što je izazvala debatu u javnosti, ta ideja inspirisala je autorski tim da postavi pitanje o ulozi umetnosti u javnoj debati, ali i o društvu koje je dovelo do aktuelne situacije. To je i predstava o novoj solidarnosti, koju očajnički zahteva sadašnje vreme – o vatri, tragediji i katarzi, iz koje bi trebalo da se rodi nova solidarnost, poput feniksa koji se diže iz pepela, “Gramšijevog pepela”.
“Univerzalna u plamenu” je zapravo performans-esej o Žanu Koktou kako šeta ulicama Skoplja, pesniku koji je pokušao da spase plamen iz plamena, a ne objekte koji gore. Čovek je uživao u očaju, poput onog koji je postao popularan kroz pesme Šarla Anzvura. To je ujedno i esej o Aznavuru, koji je građanima Skoplja poznat i po pesmi koja je trebalo da bude emitovana na Radiju Skoplje u jutro 26. jula 1963. To je i priča o zatvorenoj Univerzalnoj sali, koja ne radi već pet godina. Ujedno, to je svojevrsno sećanje na tu dvoranu i brojne događaje u njenoj dugoj istoriji.
Performans su osmislili Filip Jovanovski i Kristina Lelovac, u dramaturškoj saradnji sa Borisom Bakalom iz Bacača sjenki iz Zagreba i kustosku saradnju sa Ivanom Vasevom.
Među premijernim predstavama 45. MOT-a najavljen je i performans “Screensaver”, nastao u okviru projekta “Savremena koreografija i ples” Lokomotive – centra za nove inicijative u umetnosti i kulturi, te “Heroji 4:33”, u režiji Deana Damjanovskog i produkciji Teatra “J. Hadži Konstantinov Džinot” iz Velesa.
Festival MOT, u organizaciji Mladinskog kulturnog centra (MKC), biže završen 3. decembra imerzivnom predstavom “Lounli plenet” Ateljea 212 iz Beograda, koja se izvodi u otvorenom i zatvorenom prostoru, u i oko zgrade teatra, a nastala je prema koncepciji Maje Pelević, Dimitrija Kokanova, Olge Dimitrijević, Tanje Šljivar i Igora Koruge. Kroz kolažnu strukturu pet autorskih i izvođačkih glasova, koji se međusobno prepliću i prožimaju, umetnici vode propisno distanciranu publiku na turističku turu kroz obe strane novčića utopije i distopije naše (pozorišne) svakodnevice. Predstava “Lounli plenet” reflektuje na svet u prvoj polovini 2020. godine, istovremeno pokušavajući da preispita forme teatra koje se mogu odvijati i uprkos virusu, a posledično tome i potencijalne oblike zajedništva u javnom prostoru budućnosti.
Cena ulaznica za predstave uživo je 300 denara, a onlajn projekcije su besplatne, ali je neophodno rezervisati "kartu", jer je broj gledalaca striminga ograničen. Ulaznice su dostupne na sajtu MKC-a bileti.mkc.mk.
*Foto izvođenja predstave “Univerzalna u plamenu – tragedija šest decenija”: Danica Nikolovska
(SEEcult.org)