• Search form

08.12.2009 | 11:05

Dobre prakse u kulturi

Ministarstvo kulture Srbije započelo je realizaciju programa stručne prakse za zaposlene u ustanovama kulture, kao prvu od aktivnosti projekta “Jačanje institucionalnih kapaciteta i kadrovskih potencijala za upravljanje u oblasti kulture u Srbiji”.

Dobre prakse u kulturi

Ministarstvo kulture Srbije započelo je realizaciju programa stručne prakse za zaposlene u ustanovama kulture, kao prvu od aktivnosti projekta “Jačanje institucionalnih kapaciteta i kadrovskih potencijala za upravljanje u oblasti kulture u Srbiji”.

Program se realizuje od 7. do 18. decembra, a obezbeđuje stipendije za kandidate izabrane na konkursu Mnistarstva kulture koje podrazumevaju dvonedeljni radni boravak u odabranoj domaćoj instituciji kulture u kojoj će stipendisti raditi u oblastima u kojima žele da se dalje usavršavaju i u kojima je institucija-domaćin postigla izuzetne rezultate u dosadašnjem radu.

Glavni cilj tog programa je da se na direktan način omogući prenošenje znanja i iskustava domaćih institucija i organizacija u kulturi onima kojima je to znanje najneophodnije i koji imaju najviše motiva da se dalje profesionalno usavršavaju. Specifičnost programa je i u tome što je za svakog kandidata/inju napravljen program u skladu sa njegovim/njenim prethodnim iskustvima i željenim pravcem daljeg profesionalnog usavršavanja i razvoja.

Skup svih učesnika održan je 7. decembra u Ministarstvu kulture, u prisustvu ministra Nebojše Bradića i učešće državne sekretarke Nadice Momirov i koordinatorke projekta “Jačanja institucionalnih kapaciteta...” Marijane Cvetković, koja je predstavila i projekat Nomad Dance Academy. Seminar se nastavlja 8. decembra prezentacijom programa “Kultura 2007-2013” i Tačke kulturnog kontakta, kao i godišnjeg konkursa Ministarstva kulture i primera promocije kulture Srbije na međunarodnom planu.

Programska direktorka Švajcarskog programa za kulturu u Srbiji Kristina Kujundžić predstaviće politike finansiranja projekata u kulturi u Srbiji sa stanovišta stranih fondacija, a organizovana je i prezentacija uspešnih projekata i susret sa predstavnicima civilnog sektora koji su pokrenuli značajne inicijative i uspešne projekte (Multikultivator, Kiosk…).

Za 9. decembar predviđena je poseta Dah Teatru i prezentacija projekta “(Ne)vidljivi grad”, a narednih dana biće predstavljeni i projekat “Čarobne avanture iz prošlosti, Vekovi Bača” u Studentskom kulturnom centru i program “Na kafi kod knjeginje Ljubice” u Konaku knjeginje Ljubice, uz posetu stranim kulturnim centrima.

Poslednji zajednički susret i usmena evaluacija programa prakse predviđen je za 18. decembar, kada će biti date i preporuke Ministarstva kulture za uspešne učesnike i učesnice.

Institucije domaćini su Jugoslovensko dramsko pozorište, Bitef teatar, Narodna biblioteka Srbije, Narodna biblioteka “Karlo Bjelicki” u Somboru, Arhiv grada Beograda, Kulturni centar Beograda, Narodno pozorište, Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Kulturni centar Rex, Centar za kulturnu dekontaminaciju, Muzej istorije Jugoslavije, Biblioteka grada Beograda i Univerzitetska biblioteka “Svetozar Marković”.

Među ciljevima programa su uspostavljanje saradnje i razmene organizacija unutar Srbije, decentralizacija i podrška profesionalnom razvoju kadrova u kulturi, a Ministarstvo kulture posebno će podržati projekte saradnje proistekle iz tog programa, koji su podržali i Zavod za proučavanje kulturnog razvitka i Fond za otvoreno društvo.

Prema rečima koordinatorke projekta “Jačanje institucionalnih kapaciteta...” Marijane Cvetković, tom inicijativom Ministarstva kulture želelo se da se u oblasti kulture pokrenu neki procesi koji će dovesti do konačne reforme kulture u Srbiji.

“Nadam se da su duge godine, pokušavanje pričanja o reformi sada iza nas i da sada možemo da učinimo nešto konkretno. Po meni je ključna stvar to što je Ministarstvo kulture shvatilo da je važno u ovom procesu napraviti reformu u sopstvenim redovima, odnosno promeniti procedure u okviru samog Ministarstva. Za mene je to bio dobar znak”, navela je Marijana Cvetković na skup učesnika programa stručne prakse, održanom 7. decembra u Ministarstvu kulture.

Ističući značaj odluke Ministarstva kulture da uvede principe evaluacije svih koji učestvuju u oblasti kulture kao važni akteri, ona je istakla da je suština da se naprave procedure prema kojima se svaki korisnik budžetskih sredstava evaluira. Na osnovu toga će se kreirati dalja politika podrške toj instituciji, organizaciji ili pojedincu.

Oni koji su zaista radili će biti nagrađeni, a oni koji nisu dobro radili dobiće priliku da dobiju pomoć kao da izađu iz problema. Cilj je da se uspostavi pravi partnerski odnos između Ministarstva kulture i budžetskih korisnika, dodala je Marijana Cvetković na prezentaciji programa koji je, kako je istakla, pravi primer onoga što se želi: da Ministarstvo koristi dobre prakse koje postoje u oblasti kulture i da njih iskoristi kao pomoć onima kojima je pomoć potrebna u sopstvenoj organizaciji i razvoju.

“U Srbiji ipak postoje dobre prakse i mi smo to želeli ovim programom da pokažemo. U uslovima kakvi jesu o ovoj zemlji, neki ljudi su uspeli da napravce izuzetne rezultate, da promovišu svoje institucije i da ih učine savremenim, evropskim institucijama kulture. Želeli smo da takve prakse prenesemo uglavnom institucijama iz unutrašnjosti, koje su možda imale manje prilika za usavršavanje i učenje”, istakla je Marijana Cvetković, dodajući da su fokus programa projektni rad, savremeni prioncipi menadžmenta i upravljanja u oblasti kulture, razvoj međunarodnih odnosa u oblasti kulture i inovativnih načina prezentacije sopstvenih programa u domaćoj i inostranoj javnosti.

Prema rečima državne sekretarke u Ministarstvu kulture Nadice Momirov, kultura danas predstavlja oblast koja vapi za reformom, a prvi korak u tom poslu bilo je usvajanje Zakona o kulturi krajem avgusta, prvog posle 17 godina.

Projekti poput “Jačanja institucionalnih kapaciteta...” vode ka tome da reforma bude zaista sprovedena i da Zakon o kulturi ne bude samo slovo na papiru.

*U prilogu - koncept projekta “Jačanje institucionalnih kapaciteta i kadrovskih potencijala za upravljanje u oblasti kulture u Srbiji”

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.