Kragujevački festival antiratnog, angažovanog i akademskog filma – KRAF, koji se od osnivanja pre 11 godina održava u oktobru, biće održan od 21. do 24. decembra u Kragujevcu - zbog simbolične i zakasnele podrške pokrovitelja. U duhu decentralizacije kulture, koju promoviše i posebnom nagradom, 11. KRAF gostovaće 26. decembra u Požegi, zahvaljujući Asocijaciji Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS).
Održavanje 11. KRAF-a rezultat je napora organizatora iz NVO “MillenniuM” da održe kontinuitet najstarije filmske manifestacije u Kragujevcu i celoj Šumadiji, pa je, kako su naveli, i baziran pre svega na entuzijazmu osnivača i saradnika, kreativnosti mladih autora iz regiona, podršci nezavisne kulturne scene i pojedinih institucija i promovisanju decentralizacije u kulturi kao egszistencijalnog i zapostavljenog cilja zvanične kulturne politike Srbije.
Program 11. KRAF-a počinje 21. decembra u Pozorištu za decu uručenjem tradicionalnog priznanja za doprinos decentralizaciji filmske umetnosti u Srbiji, čiji je laureat Siniša Bokan, filmski montažer, producent i dekan Akademije umetnosti u Novom Sadu.
Filmski program prve večeri (R’N’R night) otvara premijera dugometražnog dokumentarnog filma “Zarobljeno vreme” Milana Nikodijevića (produkcija “Arbos” Novi Sad, 2017) - priče o rok novinaru Petru Peci Popoviću, ali i SFRJ i specifičnom vremenu, koja je snimana dve i po godine na putovanju kroz šest država, odnosno u Beogradu, Kragujevcu, Sarajevu, Skoplju, Herceg Novom, Zagrebu i Ljubljani.
Sagovornici su bili najznačajniji rokenrol stvaraoci, producenti i kritičari bivše Jugoslavije. Ekipa filma obišla je kultna mesta jugoslovenskog rokenrola, od kluba “Euridika”, Radio Beograda i redakcije “Džuboksa”, preko legendarnog FIS-a, gde su počele sve velike sarajevske grupe, Doma omladine u Kragujevcu gde je vežbao Smak, do hale Tivoli u Ljubljani gde su održavani Boom pop festivali 70-ih... Nikodijević je putovao sa Pecom Popovićem širom bivše SFRJ u potrazi za “izgubljenim vremenom”, pokušavajući da odgovori na pitanje da li je raspadom Jugoslavije rokenrol izgubio značaj koji je nekada imao? Nema novih velikih autora, ne pojavljuju se genijalni pesmotvorci ali, zato danas samo u Srbiji ima gomila devojaka sa margine koje se proglašavaju “divama”... Film “Izgubljeno vreme, koji zahvaljujući KRAF-u stiže i u Kragujevac, imao je uspešne premijere ranije ove godine u Šibeniku (Solo positivo film festival – specijalna nagrada), Nišu (Filmski susreti), Vankuveru (Festival srpskog filma), Beogradu, Zagrebu i Novom Sadu.
Nakon otvaranja, 11. KRAF se nastavlja u Domu omladine, gde će u takmičarskom programu biti prikazivati filmovi studenata filmskih akademija iz Beograda, Novog Sada, Sarajeva i, prvi put od kada traje taj četvorogodišnji regionalni program – i iz Zagreba.
Drugo festivalsko veče (Art night), 22. decembra, započinje premijerom kratkog dokumentarno-igranog filma Dejana Dabića “Upoznajte Toma Laha” (produkcija “Forum artistik” Niš, 2017) u Domu omladine, koji predstavlja vizuelno nadahnutu priču o nepriznatom niškom piscu fantastike Dragoslavu Petroviću koji je stvarao pod pseudonimom Tom Lah. O njemu govore: Dimitrije-Mita Milenković, Radosav Stojanović, Miodrag-Daja Anđelković, Miroslav Ćosić, prof. dr Goran Maksimović, Miroslav Županjevac, Saša Vasiljević Luković i Zoran Pešić-Sigma. U igranom delu, lik Dena Propasti, tumači glumac Dragan Tričković.
Film “Upoznajte Toma Laha” je ove godine gostovao na Festivalu glumačkih ostvarenja u Nišu (prateći program "Kino regio”), Filmskom festivalu "Prvi kadar" u Istočnom Sarajevu (takmičarski program) i filmskom festivalu "Dokument 2017" u Vranju. Nakon razgovora sa autorom posle projekcije, u Domu omladine biće nastavljen takmičarski program KRAF-a.
Za treće festivalsko veče (Political night), 23. decembar, najavljena je lokalna premijera dugometražnog dokumentarno-igranog filma Vladimira Paunovića “Kongres zaborava” (produkcija NVO “MillenniuM” Kragujevac, 2017) koji govori o prvoj političkoj opoziciji režimu Josipa Broza Tita – tzv. “srpskim liberalima”, kroz prizmu opštih sloboda i cenzure, kao i paralelu sa današnjim vremenom u smislu odnosa prema šundu, nacionalizmu, decentralizaciji i evropskim integracijama. Lajtmotiv filma je najveći skup iz oblasti kulturne politike u prošlom veku na ovim prostorima - Kongres kulturne akcije, koji je održan 1971. godine u Kragujevcu, kao i događaji pre, tokom i posle, koji su deo “nevidljive istorije” Srbije. U filmu govore: Latinka Perović, Dragoljub Mićunović, Želimir Žilnik, Matija Bećković, Mirko Čanadanović. Đoko Stojičić, Milena Dragićević Šešić, Vidosav Stevanović, Radina Vučetić, Milivoj Bešlin, Boris Aranđelović... i drugi svedoci i teoretičari tog vremena iz oblasti politike, istorije, medija i popularne kulture.
Posle projekcije, publici će se predstaviti ekipa filma i biti održan razgovor sa autorom, a potom će biti nastavljen redovni takmičarski program.
Za završnicu 11. KRAF-a (Mistery night), 24. decembar, najavljena je domaća premijera filma “The Children Will Come” mlade makedonske rediteljke Ane Jakimske (produkcija “Krug film” Skoplje, 2017) koja je pre dve godine osvojila nagradu publike u Kragujevcu za tadašnji akademski film “It’s Cold Outside”. Nova priča Jakimske, koja inventivno spaja urbane legende Balkana sa tehnikama najboljih majstora svetskog horora, govori o Veliki, mladoj učiteljici, koja je poslovno upućena u udaljeno selo u planinama da bi učila decu koja tamo žive. Međutim, zima je hladna i duga, dani prolaze i deca se nikad ne pojavljuju. Umesto toga, jedina živa duša sa kojom se sreće je stara dama, školski domar. Kada ona umre, mlada učiteljica se suočava sa izazovom da ostane živa... Film je do sada gostovao na FerFilm Festivalu (Najbolji kratki igrani film), međunarodnim filmskim festivalima u Tirani (najbolji debitantski film), Šangaju i Skoplju.
Uoči projekcije tog filma, u čast nagrađenih, biće proglašeni najbolji u takmičarskom programu.
Nakon završetka programa u Kragujevcu, 11 KRAF će, zahvaljujući podršci NKSS, gostovati 26. decembra u resurs-centru partnera iz Force u Požegi.
Ulaz na sve programe je besplatan.
Pokrovitelji zvaničnog programa 11. KRAF-a su Ministarstvo kulture i informisanja Srbije i Grad Kragujevac, a partneri su: Dom omladine Kragujevac, Dramski studio Doma omladine i Pozorište za decu.
Program 11. KRAF-a nalazi se u Kalendaru portal SEEcult.org.
(SEEcult.org)