Bitef Polifonija, prateći program Beogradskog internacionalnog teatarskog festivala (Bitef), zaokružuje 15. godinu istraživanja i predstavljanja inovativnih, kreativnih i participativnih projekata i predstava koji se stvaraju kroz procese razmene učesnika s publikom i otkrivaju nove pozorišne tendencije i prostore delovanja umetnika i stručnjaka u zajedničkom radu s različitim populacijama i uzrastima, a posebno s mladima, u umetnosti, kulturi, obrazovanju, socijalnom radu, inkluziji, društvenom angažovanju…
Otvaranje 15. Bitef Polifonije 21. septembra u Parobrodu posvećeno je nosiocima prvog izdanja tog programa, njihovom delovanju danas i učesnicima u ovogodišnjem programu.
Prema konceptu urednice Bitef Polifonije Ljubice Beljanski-Ristić i kourednica Irene Ristić i Sanje Krsmanović Tasić, otvaranje tog programa zamišljeno je kao susret i razmena između učesnika i publike u vidu interaktivne, multimedijalne prezentacije programa, sa tematskom izložbom i izabranim performansima u raznim prostorima po principu simultanih scena i konceptu “polifonog pristupa”.
Pozvani su svi koji su ostavili najjači pečat u prethodnih 14 godina i bili u različitim oblicima pronalazači “polifonog pristupa” – otkrivajući “novo pozorište koje se otvara za različitost, za novo iskustvo, nove promene i uvek nove generacije koje dolaze”.
Prva Bitef Polifonija, 2000.
Otvaranje će obeležiti početak i nastanak Bitef Polifonije, iznikle iz projekta “Umetnost za društvene promene – Igrom protiv nasilja”, koji je prezentovan 2000. godine u okviru Bitefa, a nosioci tog programa za Srbiju bili su nekadašnji Centar za kulturu “Stari grad” u Beogradu, koji je u međuvremenu transformisan u Parobrod, u partnerstvu sa Centrom za dramu u edukaciji i umetnosti (CEDEUM), Asocijacijom nezavisnih teatara (ANET) i Centrom za novo pozorište i igru (CENPI).
Prva Polifonija biće prezentovana u vidu CD-rom multimedijalne prezentacije koja je rađena paralelno sa održavanjem i izdata učesnicima i gostima poslednjeg dana programa. Realizatori tog poduhvata bili su Dragan Jovanović i Ivana Kronja, a fotografije je uradila Vesna Pavlović.
Voditelji u projektu “Umetnost za društvene promene – Igrom protiv nasilja” i učesnici prve Bitef Polifonije bili su: Slobodan Beštić, Boris Čakširan, Vedran Vučić, Ivana Despotović, Igor Dobričić, Sunčica Milosavljević, Gordana Lebović, Dijana Milošević, Sanja Krsmanović Tasić, Tatjana Pajović, Nela Antonović, Zoran Jovanović, Karolina Spaić, Milan Lučić i Ljubica Beljanski-Ristić, rukovoditeljka projekta u Srbiji, te Vladimir Krušić, rukovodilac projekta u Hrvatskoj, Sead Đulić, rukovodilac projekta u BiH, i Chrissie Tiller, programska koordinatorka i konsultantkinja programa za Jugoistočnu Evropu.
Iz arhiva Bitef Polifonije za tematsku slajd-prezentaciju i izložbu “Šekspirova deca” izabrane su fotografije autora Nenada Miloševića i Lidije Antonović.
Dobra dela
U okviru 15. Bitef Polifonije najavljeni su i okrugli stolovi, forumi, tribine, radionice i predstave, posle kojih slede dijalozi sa publikom.
Scenski performans “Acts of Goodness” (Dobra dela) Baka teatra iz Švedske istražuje stvarne priče o dobrim delima koje su nastale iz rada s mladima iz 12 zemalja Evrope. Esej u pokretu “Sisters in Arms” (Sestre po oružju), u koprodukciji Teatra Ake Ake (Novi Zeland) i Hleb Teatra (Srbija), kaleidoskop je sastavljen od pojedinačnih sudbina i ličnih istina na temu Prvog svetskog rata na Balkanu sa ritualom čija je svrha isceljenje.
Posebno mesto, ne samo zbog prostora izvođenja (cirkuski šator), već i zbog forme (novi cirkus), ima humanistička umetnička putujuća predstava “Oldness” (Starost) proizašla iz projekta Cirkobalkana, čiji su nosioci Cirkusfera (Srbija), Cirkorama (Hrvatska) i Cirk’oblique (Francuska), a realizuje se uz podršku Francuskog instituta za kulturu, Ambasade Francuske i Muzeja savremene umetnosti u Beogradu ispred kojeg je cirkuski šator i postavljen.
Oldness
Predstava “Nemačka” - sirotinjski bal uz prigodni kulturno-obrazovni program, u produkciji Centra E8 (Srbija), govori o mladima romske populacije i o azilu, a nastala je u okviru projekta antidiskriminacione kampanje. “Enkidu/Gilgameš” je predstava otvorene forme projekta “Compagnie Arti-Zanat” (Francuska/Srbija) koja govori o susretu sa drugim/ drugačijim, o prijateljstvu, smrti… a cilj je senzibilisanje na temu razlika i hendikepa.
Temu nasilja u školi donosi projekat Forum radionica za školu bez nasilja i javno čitanje drame “Kaznena subota” Koste Peševskog, a Šekspirom se bave mladi okupljeni u projektu grupe Hop.La i Teatra Farmakopea (Srbija).
Teatar Mimart (Srbija), koji obeležava 30 godina rada, istražuje te teme kroz “Pikselizaciju” – radionice stop-motion animacije.
Dva kraja senke
Završnicu 15. Bitef Polifonije čine dve predstave pozorišta zajednice - ZID Teatar iz Amsterdama donosi multidisciplinarni performans “Sa krovova sveta – na turneji” u koji, pored svojih izvođača, uvodi lokalne umetnike i zajednicu – članove POD Teatra, čija predstava “Dva kraja senke”, čarolija zajedničke igre i priče starih i mladih, zatvara 29. septembra program 15. Bitef Polifonije.
Time se otvara nov partnerski projekat ovogodišnjih učesnika koji će predstavljati rezultat razmene zajedničkog rada i podsticaj za buduće delovanje i Bitef Polifoniju 2015.
Bitef Polifoniju od 2001. godine, uz veliku podršku umetničkog direktora Bitefa Jovana Ćirilova, organizuje CEDEUM (Nacionalni centar Međunarodne asocijacije za dramu/pozorište i obrazovanje IDEA), u koprodukciji sa Bitef teatrom, a od 2011. partner je i Parobrod, kao podrška očuvanju tradicije i projekata koje je u prethodnom vremenu pokretao i razvijao Centar za kulturu “Stari grad”.
Uz Bitef Polifoniju, prateći deo programa 48. Bitefa čine i “Bitef na filmu”, te diskusije koje tematizuju fenomene selekcije glavnog programa, kao i B_Tour festival i After Ten programi.
Festivalski sajt je bitef.rs, a program Bitef Polifonije nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.
(SEEcult.org)