• Search form

21.09.2014 | 11:35

15. Bitef Polifonija

15. Bitef Polifonija

Bitef Polifonija, prateći program Beogradskog internacionalnog teatarskog festivala (Bitef), zaokružuje 15. godinu istraživanja i predstavljanja inovativnih, kreativnih i participativnih projekata i predstava koji se stvaraju kroz procese razmene učesnika s publikom i otkrivaju nove pozorišne tendencije i prostore delovanja umetnika i stručnjaka u zajedničkom radu s različitim populacijama i uzrastima, a posebno s mladima, u umetnosti, kulturi, obrazovanju, socijalnom radu, inkluziji, društvenom angažovanju…

Otvaranje 15. Bitef Polifonije 21. septembra u Parobrodu posvećeno je nosiocima prvog izdanja tog programa, njihovom delovanju danas i učesnicima u ovogodišnjem programu.

Prema konceptu urednice Bitef Polifonije Ljubice Beljanski-Ristić i kourednica Irene Ristić i Sanje Krsmanović Tasić, otvaranje tog programa zamišljeno je kao susret i razmena između učesnika i publike u vidu interaktivne, multimedijalne prezentacije programa, sa tematskom izložbom i izabranim performansima u raznim prostorima po principu simultanih scena i konceptu “polifonog pristupa”.

Pozvani su svi koji su ostavili najjači pečat u prethodnih 14 godina i bili u različitim oblicima pronalazači “polifonog pristupa” – otkrivajući “novo pozorište koje se otvara za različitost, za novo iskustvo, nove promene i uvek nove generacije koje dolaze”.

     Prva Bitef Polifonija, 2000.

Otvaranje će obeležiti početak i nastanak Bitef Polifonije, iznikle iz projekta “Umetnost za društvene promene – Igrom protiv nasilja”, koji je prezentovan 2000. godine u okviru Bitefa, a nosioci tog programa za Srbiju bili su nekadašnji Centar za kulturu “Stari grad” u Beogradu, koji je u međuvremenu transformisan u Parobrod, u partnerstvu sa Centrom za dramu u edukaciji i umetnosti (CEDEUM), Asocijacijom nezavisnih teatara (ANET) i Centrom za novo pozorište i igru (CENPI).

Prva Polifonija biće prezentovana u vidu CD-rom multimedijalne prezentacije koja je rađena paralelno sa održavanjem i izdata učesnicima i gostima poslednjeg dana programa. Realizatori tog poduhvata bili su Dragan Jovanović i Ivana Kronja, a fotografije je uradila Vesna Pavlović.

Voditelji u projektu “Umetnost za društvene promene – Igrom protiv nasilja” i učesnici prve Bitef Polifonije bili su: Slobodan Beštić, Boris Čakširan, Vedran Vučić, Ivana Despotović, Igor Dobričić, Sunčica Milosavljević, Gordana Lebović, Dijana Milošević, Sanja Krsmanović Tasić, Tatjana Pajović, Nela Antonović, Zoran Jovanović, Karolina Spaić, Milan Lučić i Ljubica Beljanski-Ristić, rukovoditeljka projekta u Srbiji, te Vladimir Krušić, rukovodilac projekta u Hrvatskoj, Sead Đulić, rukovodilac projekta u BiH, i Chrissie Tiller, programska koordinatorka i konsultantkinja programa za Jugoistočnu Evropu.

Iz arhiva Bitef Polifonije za tematsku slajd-prezentaciju i izložbu “Šekspirova deca” izabrane su fotografije autora Nenada Miloševića i Lidije Antonović.

    Dobra dela

U okviru 15. Bitef Polifonije najavljeni su i okrugli stolovi, forumi, tribine, radionice i predstave, posle kojih slede dijalozi sa publikom.

Scenski performans “Acts of Goodness” (Dobra delaBaka teatra iz Švedske istražuje stvarne priče o dobrim delima koje su nastale iz rada s mladima iz 12 zemalja Evrope. Esej u pokretu “Sisters in Arms” (Sestre po oružju), u koprodukciji Teatra Ake Ake (Novi Zeland) i Hleb Teatra (Srbija), kaleidoskop je sastavljen od pojedinačnih sudbina i ličnih istina na temu Prvog svetskog rata na Balkanu sa ritualom čija je svrha isceljenje.

Posebno mesto, ne samo zbog prostora izvođenja (cirkuski šator), već i zbog forme (novi cirkus), ima humanistička umetnička putujuća predstava “Oldness” (Starost) proizašla iz projekta Cirkobalkana, čiji su nosioci Cirkusfera (Srbija), Cirkorama (Hrvatska) i Cirk’oblique (Francuska), a realizuje se uz podršku Francuskog instituta za kulturu, Ambasade Francuske i Muzeja savremene umetnosti u Beogradu ispred kojeg je cirkuski šator i postavljen.

    Oldness

Predstava “Nemačka” - sirotinjski bal uz prigodni kulturno-obrazovni program, u produkciji Centra E8 (Srbija), govori o mladima romske populacije i o azilu, a nastala je u okviru projekta antidiskriminacione kampanje. “Enkidu/Gilgameš” je predstava otvorene forme projekta “Compagnie Arti-Zanat” (Francuska/Srbija) koja govori o susretu sa drugim/ drugačijim, o prijateljstvu, smrti… a cilj je senzibilisanje na temu razlika i hendikepa.

Temu nasilja u školi donosi projekat Forum radionica za školu bez nasilja i javno čitanje drame “Kaznena subotaKoste Peševskog, a Šekspirom se bave mladi okupljeni u projektu grupe Hop.La i Teatra Farmakopea (Srbija).

Teatar Mimart (Srbija), koji obeležava 30 godina rada, istražuje te teme kroz “Pikselizaciju” – radionice stop-motion animacije.

    Dva kraja senke

Završnicu 15. Bitef Polifonije čine dve predstave pozorišta zajednice - ZID Teatar iz Amsterdama donosi multidisciplinarni performans “Sa krovova sveta – na turneji” u koji, pored svojih izvođača, uvodi lokalne umetnike i zajednicu – članove POD Teatra, čija predstava “Dva kraja senke”, čarolija zajedničke igre i priče starih i mladih, zatvara 29. septembra program 15. Bitef Polifonije.

Time se otvara nov partnerski projekat ovogodišnjih učesnika koji će predstavljati rezultat razmene zajedničkog rada i podsticaj za buduće delovanje i Bitef Polifoniju 2015.

Bitef Polifoniju od 2001. godine, uz veliku podršku umetničkog direktora Bitefa Jovana Ćirilova, organizuje CEDEUM (Nacionalni centar Međunarodne asocijacije za dramu/pozorište i obrazovanje IDEA), u koprodukciji sa Bitef teatrom, a od 2011. partner je i Parobrod, kao podrška očuvanju tradicije i projekata koje je u prethodnom vremenu pokretao i razvijao Centar za kulturu “Stari grad”.

Uz Bitef Polifoniju, prateći deo programa 48. Bitefa čine i “Bitef na filmu”, te diskusije koje tematizuju fenomene selekcije glavnog programa, kao i B_Tour festival i After Ten programi.

Festivalski sajt je bitef.rs, a program Bitef Polifonije nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i