Bitef Polifonija, prateći program Bitefa koji se održava već 18 godina, nudi od 25. do 30. septembra na više lokacija, specifičan spoj tematskih razgovora, radionica, prezentacija i predstava namenjenih mladima, nastavnicima, pozorišnim umetnicima i drugim stručnjacima zainteresovanim za savremene inovativne, kreativne i participativne pozorišne prakse, objedinjen sloganom “Te čudne petlje”.
Simbolički povezana svojim imenom sa muzičkom formom, koja je i njen koncepcijski znak, Bitef Polifonija i ove godine istražuje i razvija svoja višeglasja, mnogozvučnosti, varijacije i kontrapunkte, a prateći razvoj participativnih pozorišnih praksi, posebno se bavi participacijom mladih. Otvorene radionice, prezentacije, predstave i tematski razgovori, podstaknuti aktuelnim dešavanjima i njihovim uticajima, poziv su zainteresovanima na traganje za polifonim konceptima pozorišta participacije.
Program 18. Bitef Polifonije počinje 25. septembra u podne u Ustanovi kulture "Parobrod" četvorosatnom interaktivnom prezentacijom kojom učesnici i gledaoci ulaze u dijalog o temi, konceptu i programu te manifestacije koja postaje punoletna. Podsticaj za dijalog su tri knjige i njihovi autori – “Uvod u primijenjeno kazalište. Čije je kazalište?” teatrologa i dramskog pisca Darka Lukića iz Zagreba, profesora na Akademiji dramske umetnosti u Zagrebu, “Tragedija inicijacije - Nepostojani princ” teatrologa, pozorišnog kritičara i umetničkog direktora Bitefa Ivana Medenice, profesora na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, te “Kreativna drama u Škozorištu” teatrologa, reditelja i dramskog pedagoga Milana Mađareva, predavača na Visokoj školi strukovnih studija za obrazovanje vaspitača u Kikindi.
Prema zamisli autorskog tima (Irena Ristić, Boris Čakširan i Ljubica Beljanski-Ristić), te tri knjige su pokretač zajedničkog traganja za različitim pozorišnim formama otvorenosti i participacije, kako za one koji ga izvode, tako i za one koji su njegova publika.
Uvod u primijenjeno kazalište. Čije je kazalište?, Darko Lukić
Uvod u dijalog započinje performansom “Inicijacija 18” koji kao inspiraciju koristi knjigu “Tragedija inicijacije ili nepostojani princ”, a uz moderaciju Irene Ristić, učestvuju: Đorđe Živadinović Grgur, Jovan Zdravković, Marko Panajotović, Nikola Pavlović, Uroš Novović i Rastko Vujisić. Oslanjajući se na iskustva iz teorije i prakse pozorišta participacije, u dijalogu zatim učestvuju prof. dr Milena Dragičević Šešić (Fakultet dramskih umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu), dr Vladimir Krušić (Hrvatski centar za dramski odgoj - HCDO), Sead Đulić (Centar za dramski odgoj - CDO BiH) i Ljubica Beljanski-Ristić (Centar za dramu u edukaciji i umetnosti - CEDEUM).
Završnica otvaranja 18. Bitef Polifonije posvećena je neposrednoj praksi i mogućnosti uključivanja prisutnih u radionice-prezentacije različitih igara, vežbi i scena iz arsenala Forum pozorišta, jedne od najpoznatijih formi pozorišta participacije. Voditelji radionica su: Aleksandra Jelić, Demir Mekić, Miroslav Nikolić i Vera Erac sa saradnicima i prijateljima.
Prvog dana Bitef Polifonije u Centru za kulturnu dekontaminaciju biće izvedena i inkluzivna plesna predstava “Mala žurka propuštenog plesa” Per.Arta iz Novog Sada, prema konceptu Saše Asentića, koja predstavlja hibridni događaj između pozorišne predstave, hepeninga i andergraund žurke. Sa i bez invaliditeta, publika i izvođači, na istom su “podijumu”, u istom “podrumu”, na istoj “sceni”. Prvi put su tamo gde nikad ranije nisu bili zajedno… gde se privatno i javno stapaju u novo stanje koje nudi kolektivno iskustvo u kojem se ne propuštaju prilike, ne samo za ples, nego i sve druge prilike u životu koje nas čine društvenim bićima i koje u nama bude “prelep osećaj da budemo ono što jesmo”, kako kaže Natalija Vladisavljević, koautorka teksta uz Snežanu Bulatović, Bojanu Stojanović i Asentića.
Mala žurka propuštenog plesa
Dijalog autora, učesnika i publike Bitef Polifonije nastavlja se upoznavanjem različitih praksi i hibridnih izvođačkih formi koje se dešavaju uglavnom van pozorišnih prostora ili u njima, ali kroz drugačiji pogled i način prisustva svih aktera.
Publika 18. Bitef Polifonije ima priliku da prisustvuje 25. i 26. septembra u Dorćol Platzu i performans-istraživanju o svetskoj trgovini “Said to contain/Kontejner navodno sadrži”, čiji su autori Bojan Đorđev, Laura Kalauz i Maja Leo, a nastao je nakon njihovog 24-dnevnog putovanja teretnim brodom iz Hamburga u Buenos Aires 2016.
Said to Contain, foto: Maja Leo
“Said to contain” (STC) je oznaka koja se može pronaći na teretnici, pismenoj prevoznoj ispravi koju koriste brodarske kompanije prilikom primanja kontejnera za transport bez provere njihovog sadržaja. Budući da kompanije ne mogu da znaju šta se tačno nalazi u kontejneru, oznaka im služi kako bi se zaštitili u slučaju da sadržaj robe ne odgovara navedenom popisu na teretnici.
“Kontejneri su svuda oko nas – služe kao privremene kancelarije, kao prinudni smeštaj u slučajevima prirodnih ili humanitarnih katastrofa, ali i kao luksuzne vikendice ili cool izložbeni prostori – reč je o teretnom kontejneru. Ali njihova sveprisutnost je fundamentalnija i ne toliko očigledna u svakodnevici – jer 90% stvari koje posedujemo je preko pola sveta upravo kontejnerom stiglo do nas. Bez obzira nalazili se na obali ili u dubokom kontinentu, razgranata infrastruktura i univerzalnost i razrađenost sistema kontejnera koji se bešavno i brzo premeštaju sa broda na železnicu, sa vagona na kamion kao prikolice, doprinosi tome da je naš svet u potunosti zavisan od njih. Paradoksalno, teretni kontejneri čine da je savremeni svet povezaniji nego ikad, ali i podeljeniji – na deo koji proizvodi, deo koji prenosi i deo koji troši”, naveli su autori tog umetničko-istraživačkog projekta, koji se prikazuje prvi put u Beogradu nakon premijere u Cirihu u junu 2016. godine i gostovanja u Štutgartu, Rijeci i Ljubljani, a pre odlaska u Šangaj.
Performans “Said to contain” nastao je u produkciji Nada Especial Tanz, neue Dringlichkeit (nD) i Teorije koja hoda (TkH), u koprodukciji sa Hochschule der Künste i Theater der Künste u Cirihu, Kulturnim centrom Magacin u Kraljevića Marka u Beogradu i Art Space La Darsena u Buenos Airesu.
Ulaz na perfromans je besplatan, a ulaznice za oba izvođenja (25. septembra u 18 sati, 26. septembra u 17 sati) potrebno je rezervisati (dragana.jovovic@tkh-generator.net).
Said to Contain, foto: Ivan Hrkaš
Među učesnicima Bitef Polifonije je i Teatar Mimart, koji će 26. septembra u 15 sati u Parobrodu izvesti interaktivnu prezentaciju “Misliti konceptualno” autorskog tima koji čine Nela Antonović, Lidija Antonović i mladi učesnici u tom projektu. Prezentacija je participativna i bavi se konceptualnim mišljenjem mladih u evropskom projektu “The Complete Freedom of Truth / Potpuna sloboda istine” (TCFT), koji je razvijan od 2014. do 2017. godine uz učešće Mimarta kao jednog od partnera. Nela Antonović je, kroz Mimart metodu, istraživala konceptualno mišljenje mladih iz sedam zemalja, koji su stimulisani da pokreću važna pitanja o demokratiji i diplomatiji, te da udruženi u interkulturalne mreže zajedno utiču na pozitivne promene u društvu.
Za 26. septembar u podne u Klubu Strogi centar najavljena je i imersivna pozorišna predstava “Dan u noći” koja omogućava specifično indivudualno iskustvo svakog gledaoca, a izvodi se u kući koja krije tajne beogradskih intelektualaca, umetnika i aktivista kroz vekove, u kojoj su se preplitali revolucionari i udbaši, ljudi lakog i sumnjivog morala i elitni doktori, umetnici i običan svet. Ona skriva i na momente otkriva kontrasne priče koje su inspirisale autorke Tijanu Božinović i Jelenu Jezdović u kreiranju te predstave.
Dan u noći
Program 18. Bitef polifonije biće nastavljen 27. septembra u Osnovnoj školi “Mihailo Petrović Alas” (Gospodar Jovanova 22) predstavom u učionici “Epske igrice”, u produkciji Hop.La!, u režiji Anđelke Nikolić.
Autorski tim, koji čine i Olga Dimitrijević (dramaturškinja), Suzana Petrov (stručna savetnica - nastavnica srpskog jezika) i Saša Kojadinović (stručni savetnik - nastavnik hemije), uzeo je pesme pretkosovskog ciklusa kao polazište za ispitivanje ideoloških matrica karakterističnih za epohu nastanka, čije dejstvo snažno određuje i savremene društvene odnose. Fokus je na pedagoškom potencijalu epske poezije, budući da je reč o štivu iz obavezne školske lektire (uzrast 11+). Tako se projekat može definisati i kao alternativno čitanje epike u odnosu na tradicionalan školski pristup koji glorifikuje epsku prošlost, kao i druge prošlosti, i afirmiše patrijarhat.
Epske igrice
Bitef Polifonija se 27. septembra delimično seli iz Beograda - dešavanje će početi u podne ulaskom publike u autobus za Lazarevac, gde će se gledaoci razmenjivati na izvođenju interaktivne predstave “Alisa” Puls teatra u Centru za kulturu, te na akcijama međunarodne performans platforme Pregovori sa realnošću na različitim lokacijama u tom gradu. Gde je granica između stvarnosti i fikcije i zbog čega verujemo da je nešto stvarno, a nešto nije? Šta ako nakratko dopustimo da naša percepcija bude prevarena i otvorena za nova iskustva u kojima su granice između namernih i slučajnih događaja nejasne i upitne? To su neka od pitanja koja postavlja autorski tim Pregovora sa realnošću (Aleksandar Popović, Ana Dimitrijević, Marko Dimitrijević - Srbija, Jascha Riesselmann, Julia Blawert - Nemačka).
Povratak autobusom namenjen je razgovoru o utiscima kako autora, tako i publike.
Alisa
Intenzivan program najavljen je i za 28. septembar, kada će u OŠ “Vladislav Ribnikar” (Kralja Milutina 10) biti održana prezentacija-radionica “Priče s malog odmora” ASSITEJ-a Srbija – Udruženja za razvoj pozorišta za decu i mlade.
Prema zamisli Diane Kržanić Tepavac i Milene Depolo, reč je o prezentaciji zbirke kratkih tekstova šest dramskih pisaca najmlađe generacije, nastalih kroz proces njihovog aktivnog uključivanja u redovnu školsku nastavu uz punu participaciju tinejdžera kojima su tekstovi i namenjeni, bilo kao publici u pozorištu, bilo kao predložak za dramsku igru ili razgovor. Projekat ukazuje na višestruke pozitivne vidove saradnje umetnika i škole, posebno kada je reč o boljem razumevanju i vrednovanju pozorišnog stvaralaštva kod dece, osnaživanju dramskog i pozorišnog stvaralaštva u školi, promovisanju čitanja drama, podsticanju dramskih pisaca na stvaranje literature za mladu publiku i slično. Deca učesnici u procesu pojaviće se i kao izvođači teksta i zajedno sa autorima pozvati prisutnu publiku da promišlja o primeni tekstova u školskim uslovima.
Takođe, 28. septembra u Gradskoj organizaciji gluvih Beograda (Svetog Save 16-18) biće izvedena plesna predstava u dijalogu s publikom “Dodirujemo se… Čime? Snovima”, u režiji Stojana Simića, koji je osmislio i koreografiju u saradnji sa igračima. Reč je o predstavi sa elementima znakovnog jezika, čiji su autori gluve osobe, dok je koreograf i voditelj procesa prvi profesionalni gluvi igrač savremenog plesa u Srbiji. Predstava je nastala iz ličnih materijala koji se bave snovima i maštanjima iz detinjstva.
Dodirujemo se… Čime? Snovima
Za 28. septembar u UK “Vuk Karadžić” najavljena je i pozorišna predstava “Odlazni terminal” ISPAD Centra za interaktivnu umetnost, u režiji Tee Puharić, koja govori o troje sasvim običnih mladih ljudi koji to nisu. Oni odlaze, menjaju živote, pokušavaju da se pomere. Pravac i smer čas znaju, čas ne znaju. Otići ili ostati nije dilema, već potreba da se dokuči život…
Prema rečima reditelja, odgovora nema jer postoji samo iluzija izbora. Mislimo da se drastično pomeramo, a stojimo u mestu...
Pretposlednjeg dana 18. Bitef Polifonije, 29. septembra, u Narodnom pozorištu biće održana dijaloška platforma/prezentacija “Partnerstvo za budućnost” koja predstavlja različita iskustava i razmišljanja o razvoju partnerstva i ostvarivanju pune participacije mladih stvaralaca i publike u međunarodnim projektima. Prezenteri su: Sanja Krsmanović Tasić (R.U.IN), Diana Kržanić Tepavac (Mali pozorišni eksperti), Sunčica Milosavljević (Let’s Net), Jelena Stojiljković (DICE), Nela Antonović (TCFT), Tsuyoshi Sugiyama (Theatre Company A La Place) i Sandra Trienekens (Caravan Next).
Partnerstva za budućnost, TCFT, Teatar Mimart
Za 29. septembar u kafe-klubu “Popara” (Kneginje Ljubice 14) najavljena je i interaktivna predstava prema jednočinci “Vreme zabave” Harolda Pintera “(Ne)radno vreme” u produkciji ISPAD-a, u režiji Nikole Isakovića.
Gledaoci neprimetno (u početku čak i ne znajući) bivaju uvučeni u razgovore sa glumcima za susednim stolovima i tako se preobražavaju u likove komada (a ne samo poistovećuju sa njima kao što smo navikli). Oni, umesto putem empatije, katarzu doživljavaju na svojoj koži. U tom konceptu, prema navodima autora, gube se jasne granice pozorišta i stvarnosti, što samo potvrđuje tezu da je pozorište svuda oko nas, te se vraća svojim korenima – ritualu.
Pretposlednji dan Bitef Polifonije biće i u znaku plesne predstave “Scrape” Stanice – Servisa za savremeni ples, koja će biti izvedena u Bitef teatru, a nastala je prema konceptu i u koreografiji Jovane Rakić, u saradnji sa dramaturgom Markom Pejovićem, te Janom Milenković, Milicom Pisić i Nataschom Schmelz, koje su izvođači.
Scrape, foto: Nebojša Babić
“Scrape” se pojavio kao naslućivanje, kao osećaj – kožni, somatski. Postao je artikulacija stanja u kome su se mešala tela, plesna i ona druga. Trzaj, bol, trnjenje, koji postoje samo ako je tu neko drugi da ih oseti. Tela se pojavljuju i nestaju na rubnim zonama svetla. Privid kada se noću gleda kroz prozor automobila... U procesu nastanka te predstave, koprodukcije Stanice kroz mrežu Departures and Arrivals (DNA), korišćeni su principi analize plesnog dela predloženi u istraživanju Marka Pejovića “Četiri diskurzivne tačke plesne prakse”.
Finale 18. Bitef Polifonije biće 30. septembra u vidu 24-časovnog događaja ZID teatra iz Amsterdama i POD teatra iz Beograda “Ljubav, hleb i priče”, koji počinje u podne u Centru za kulturnu dekontaminaciju, u režiji Karoline Spaić i Tatjane Pajović i uz veliki broj učesnika uključenih u taj svojevrsni karavan pozorišta zajednice.
Reč je o multidisciplinarnom programu sa predstavama, pozorišnom turom, muzikom i interaktivnim dešavanjima u trajanju od 24 sata, koji je deo projekta “ExploreZ on Tour” koji ZID teatar organizuje u saradnji sa POD teatrom u okviru evropskog projekta “Caravan Next – Umetnost hrani budućnost”.
Ljubav, hleb i priče, foto: Maria Morales
Događanje počinje u podne interaktivnim otvaranjem, performans-predavanjem “Oko glumca i svet koji se brzo menja” Seba Bakera i programom čiji je centralni deo u 17 sati sa novom predstavom ZID teatra “Ljubav sada”, koja je ceo jedan svet u malom sa ansamblom profesionalnih glumaca i građana od 12 do 70 godina. Njih 20, poreklom sa pet kontinenata, a svi stanovnici Amsterdama, tragaju za univerzalnom snagom ljubavi. Kroz muziku, tekstove i igru, iznose mišljenje i zaključuju da je ljubav odgovor na pitanja koja postavlja kompleksna sadašnjica. Događanje se nastavlja pozorišnom turom i multidisciplinarnim programom sa umetnicima iz Holandije i Srbije (performans Hleb i pesme, pozorišni koncert sa 100 učesnika) i noćnim programom do sledećeg jutra sa zajedničkim nedeljnim doručkom i razgovorima do 12 časova.
Program 18. Bitef Polifonije kreirao je urednički tim proširen znatnim brojem mladih ljudi. Kao i do sada, programski realizator je Centar za dramu u edukaciji i umetnosti CEDEUM (Nacionalni centar međunarodne asocijacije za dramu/pozorište i obrazovanje IDEA), u koprodukciji sa Bitef teatrom.
Radionice/predstave podržalo je Ministarstvo kulture i informisanja Srbije u okviru projekta “Mi, Vi, Svi...”
Ulaz na programe Bitef Polifonije je besplatan, a dolazak je moguće potvrditi preko adrese bitef.polifonija@gmail.com budući da je broj mesta i karata (za predstave) ograničen.
Program se nalazi u Kalendaru portala SEEcult.org, odnosno u prilogu (pdf)
(SEEcult.org)