Vesti

18. DC - gde je danas crtež?

22. januar 2013.
SEEcult.org
18. DC - gde je danas crtež?
18. DC - gde je danas crtež?

Međunarodna izložba crteža (DC) riječkog Muzeja moderne i savremene umetnosti (MMSU), predstavlja u 18 izdanju radove hrvatskih i internacionalnih vrsnih crtača koji su odabrani u saradnji sa stručnim savetom koji čine dobri poznavaoci savremenog crteža - teoretičari i umetnici: akademik Vladimir Veličković iz Srbije, likovni kritičar Henri François Debailleux iz Francuske, mr. sc. Slavica Marković, dr. sc. Frano Dulibić, te crtači Davor Vrankić i Tomislav Čeranić iz Hrvatske.

Uporedo sa 18. DC, u Malom salonu 25. januara biće otvorena i izložba crteža Veličkovića, te Vrankića i Čeranića.

Osim njih, na 18. DC učestvuju i umetnici: Mrđan Bajić, Gordana Bakić, Pascal Bazilé, Tomislav Buntak, Marcos Carrasquer, Leah Clough, Nick Devereux, Nikolaj Dudek, Nemanja Djordjević, Milan Erič, Ana Feiner, Tina Gverović, Velibor Janković, Tina Jonsbu, Nives Kavurić Kurtović, Zlatko Keser, Damjan Kovačević, Kosta Kulundžić, Andrej Kurtin, Ricardo Lanzarini, Bae Lee, Frédéric Léglise, Heidi Linck, Ruth Martindale, Marlène Mocquet, Michelle Oosterbaan, Ernest Pignon-Ernest, Stéphane Pencréac'h, David Porchy, Igor Rončević, Emanuela Santini, Robert Šimrak, Marko Tadić, Josip Zanki, Petra Varl, Marko Velk, Fabien Verschaere, Xiao Fan Ru i Jérôme Zonder.

Budući da je crtež u proteklim decenijama, u velikoj raznolikosti i mnogostrukosti, pokazao nastavak tradicionalnog shvatanja, ali i veliki konceptualni raspon, prelaženje i prožimanje s drugim medijima, pa i aktivan odnos prema posmatraču, 18. DC se u punoletnom izdanju, nakon više od 40 godina postojanja, rasta, transformacija i kriza, suočava sa novim izazovom samoobnavljanja.

Iz tog je razloga je posvećena tradicionalnim crtačkim izrazima.

Kako su naveli organizatori, postavlja se pitanje gde je danas crtež koji je izražen standardnim crtačkim tehnikama na tradicionalnoj podlozi, da li on još uvek postoji, da li su ga savremene tendencije nadvladale ili je i dalje aktuelan, živ, zanimljiv...

Po svom formatu, 18. DC aktualizovaće ishodišne postavke.

DC je tradicionalna manifestacija koja spada u red prepoznatljivih programa, koji su doprineli izgradnji reputacije MMSU-a kao jednog od vodećih umetničkih muzeja u Hrvatskoj.

Ideja o pokretanju relevantne međunarodne manifestacije nastala je 1968. godine, a učešće svetski poznatih umetnika na 17 dosadašnjih izložbi potvrdilo je međunarodni ugled te manifestacije koja je postala mesto susreta ideja i upoznavanja sa aktuelnim likovnim stvaralaštvom u crtežu iz najrazličitijih krajeva sveta.

Revijalne izložbe bijenalnog karaktera održavane su do 1990. godine, kada su zamenjene tematsko-problemskim izložbama čiji je koncept određivao pozvani selektor.

Prva takva izložba bila je 12. DC, na temu skulptorskog crteža. Usledio je dizajnerski crtež, strip-crtež, crtež na zidu...

Poslednja, 17. izložba, bila je posvećena crtežu i animaciji. Tom izložbom, nakon koje je sledila retrospektiva “Sav taj crtež”, na kojoj su izloženi radovi koji su nakon svake DC ostajali u fundusu MMSU-a, obeleženo je 40 godina te međunarodne manifestacije.

18. DC deo je i programa “Noći muzeja” u Rijeci, a biće realizovana kao splet glavne, selektovane izložbe međunarodnih i hrvatskih autora.

Glavna izložba biće otvorena u MMSU do 16. marta, a izložba Veličkovića, Vrankića i Čeranića do 16. februara.

(SEEcult.org)

Tagovi