Vesti

18. FKM sa osvrtom na kritiku

12. maj 2014.
SEEcult.org
18. FKM sa osvrtom na kritiku
18. FKM sa osvrtom na kritiku

Festival koreografskih minijatura (FKM) biće održan od 6. do 10. juna u Narodnom pozorištu u Beogradu i Bitef teatru, u organizaciji Udruženja baletskih umetnika Srbije, a uz takmičarski i revijalni program, ponudiće i osvrt na plesnu i baletsku kritiku, kao na jednu od gorućih tema te oblasti umetnosti.

Pod sloganom “Punoletan”, i 18. FKM, kao internacionalno takmičenje koreografa i njihovih premijerno izvedenih kratkih formi, pružiće priliku stručnoj i široj javnosti da se upozna sa aktuelnim i nastupajućim trendovima savremene igre.

Kao i prethodnih 17 godina, UBUS je i ove godine, kako ističe, dobio mnogobrojne prijave iz celog sveta, kao i znatan broj domaćih autora zainteresovanih da se njihove ideje vide na FKM-u.

Umetnički direktor 18. FKM-a Vladmir Logunov, višestruko nagrađivani koreograf i pedagog, odabrao je takmičare sa baletskim umetnicama Isidorom Stanišić i Tatjanom Popović.

Žiri FKM-a, koji čine koreograf Fabio Simoes iz Portugala, baletski umetnik i predsednik Udruženja baletskih umetnika Slovenije Tomaž Rode, koreografkinja i pedagog Isidora Stanišić, koreograf i kostimograf Boris Čakširan i solistkinja Baleta Narodnog pozorišta u Beogradu Olga Olćan Miljević, odabraće finaliste koji će se takmičiti za tri glavne festivalske nagrade za najbolju koreografsku minijaturu, kao i plaketu “Aleksandar Izrailovski” za najupečatljiviji segment koreografske minijature.

Prva nagrada podrazumeva novčani iznos od 2.000 evra, druga od hiljadu evra, a treća od 500 evra.

Prema odluci žirija kritike, biće dodeljena i nagrada kritike o kojoj odlučuju dramaturg i kritičarka umetničke igre Jelena Kajgo iz Srbije, plesna kritičarka Jelena Mihelčić iz Hrvatske i publicista i kritičar Jedrt Jež Furlan iz Slovenije.

Nagradu publike dobiće takmičari koji zasluže najveći aplauz, a Predsedništvo UBUS-a, na predlog Umetničkog veća, dodeliće nagradu “Ohrabrenje” koja predstavlja deo programa podrške domaćim stvaraocima i njihovom radu, a podrazumeva produkciju celovečernje predstave.

Takmičarski program sastoji se od selekcije finalista koja će biti održana 6. juna na sceni “Raša Plaović” Narodnog pozorišta, uz besplatan ulaz, a finalno takmičarsko veče biće 7. juna na istom mestu.

Osim takmičarskog, 18. FKM nudi i dve revijalne večeri i prateći program.

U okviru revijalnog programa, 9. juna u Bitef teatru biće odigrana predstava “Pop it upDragane Bulut, jednog od laureata FKM-a, u izvođenju Foruma za novi ples iz Novog Sada, dok će 10. juna na sceni “Raša Plaović” publika moći da vidi predstavu “RaskršćeMilice Jević, Miloša Kecmana i Milana Bačkulje, prošlogodišnjih dobitnika festivalske nagrade “Ohrabrenje”.

Prateći program FKM-a biće fokusiran od 7. do 9. juna na kritiku – kroz niz predavanja i razgovora sa stručnjacima pod zajedničkim nazivom “Kritičke prakse u oblasti umetničke igre”, koje će moderirati Jelena Kajgo.

Tradicionalno, 10. i 11. juna biće organizovana i edukativana plesna radionica za učenike završnih razreda baletskih škola i profesionalne igrače koju će voditi Dragana Bulut, srpska umetnica koja živi i stvara u Berlinu, gde je diplomirala na master studijama odseka Solo/Dance/Authorship, u Centru za ples (HZT) na Univerzitetu umetnosti u Berlinu.

FKM je prvi put održan 1997. godine u Narodnom pozorištu u Beogradu.

Interesovanje za učešće do sada su izražavale mnoge zemlje iz okruženja, pa su među dosadašnjim takmičarima bili i koreografi iz Makedonije, Hrvatske, Slovenije, Bugarske, ali i iz Francuske, Koreje i drugih zemalja.

FKM je od osnivanja pružao jedinstvenu priliku velikom broju mladih koreografa da u živom nastupu, pred publikom, promovišu svoj koreografski stil, ideje i način rada. Mnogim takmičarima je svojevremeno otvorio mogućnost da krenu u dalji samostalni koreografski rad, u okviru pozorišta ili alternativnih trupa. Tako su neki od prvih laureata FKM-a danas afirmisani koreografi.

Idejne i koncepcijske obrasce FKM-a postavila je grupa baletskih umetnika, okupljenih oko tadašnje predsednice UBUS-a Višnje Đorđević. Na istom idejnom pravcu teklo je organizovanje i narednih festivala, na čelu sa potonjim predsednikom UBUS-a Ristom Mihićem. Nasledstvo unapređenog festivala i odgovornost za njegovo očuvanje i dalji napredak prihvatila je Sonja Lapatanov, predsednica UBUS-a i direktorka FKM-a od 2004. do 2012, a od 2013. na čelu je aktuelna predsednica UBUS-a Anđelija Todorović.

Osnivači FKM-a su UBUS i Ministarstvo kulture Srbije, a tokom godina značajnu finansijsku podršku pružili su i Sekretarijat za kulturu Grada Beograda i opština Stari grad. Narodno pozorište pružilo je FKM-u 17-godišnje gostoprimstvo.

Festivalski sajt je www.fkmbelgrade.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Tagovi