• Search form

18.11.2010 | 22:31

2. Desire festival - Sever/Jug

Međunarodni i regionalni pozorišni festival “Desire Central Station” u Subotici predstavlja od 22. do 29. novembra 17 predstava umetnika iz Hrvatske, Bugarske, Mađarske, Nemačke, Turske, Francuske i Srbije, među kojima su Ivo Dimčev, Oliver Frljić, Borut Šeparović, Jožef Nađ i Andraš Urban.

Provokativni bugarski koreograf i reditelj Dimčev, koji je gostovao i prošle godine, na prvom festivalu “Desire”, učestvuje sada predstavama “We.Art.Dog.Come” i “Lili Handel”.

2. Desire festival - Sever/Jug

Međunarodni i regionalni pozorišni festival “Desire Central Station” u Subotici predstavlja od 22. do 29. novembra 17 predstava umetnika iz Hrvatske, Bugarske, Mađarske, Nemačke, Turske, Francuske i Srbije, među kojima su Ivo Dimčev, Oliver Frljić, Borut Šeparović, Jožef Nađ i Andraš Urban.

Provokativni bugarski koreograf i reditelj Dimčev, koji je gostovao i prošle godine, na prvom festivalu “Desire”, učestvuje sada predstavama “We.Art.Dog.Come” i “Lili Handel”.

Publika će videti i predstavu “Turbofolk” riječkog Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca, u režiji Olivera Frljića, dok Šeparović potpisuje dve predstave Zagrebačkog kazališta mladih - komad “Generacija 91- 95 - ili sat hrvatske povijesti” i obnovljenu “Vatrotehnu 2.0” o tranziciji, politici, promeni, prolaznosti, propadanju, zaboravu, kulturi.., koprodukciju Montažstroja, ZKM-a i festivala Perforacije, u okviru kojeg je premijerno i izvedena u oktobru, 20 godina nakon originalne verzije.

Ansambl subotičkog reditelja Andraša Urbana i Pozorište “Deže Kostolanji” (Kosztolányi Dezső), koje je organizator i domaćin Festivala, izvešće u završnici predstavu “Turbo Paradiso” (Nežni strah bez pauze. Raj se ne zajebava. Omaž Danilu Kišu).

Publika festivala “Desire Central Station 2010 - North/South” videće i predstavu niškog Narodnog pozorišta “Eufemmeizam” rediteljke Olje Đorđević, kao i gotski varijete “Slikovnica za dobru decu” budimpeštanskog Pozorišta “Ištvan Erkenj”, u režiji Tamaša Ašera.

Čaglar Jigitogulari iz Istanbula izvešće svoje delo “Diss & Luvstory”, a teatar Derevo (Drezden/Sankt Petersburg) učestvuje predstavom “Arlekin” reditelja Antona Adasinskog.

Publika će videti i koprodukciju “Otelo” beogradskog Bitef teatra i festivala “Grad teatar” iz Budve, u koreografiji Zorana Markovića i Maše Kolar.

Ansambl Kristijana Gerđe (Budimpešta) “Kvartet” (ko-incident za četiri plesača), a iz Budimpešte dolazi i PontM sa predstavom “YU-HU-RAP” reditelja Lasla Kesega.

Za završnicu je najavljen plesni komad “Tao te” Ferenca Fehera iz Budimpešte i “Kvintet” Jožefa Nađa, proslavljenog kanjiškog koreografa, koji živi i radi u Francuskoj, a ove godine bio je zvezda Bijenala umetnosti u Pančevu.

Festival “Desire” i ove godine ima bogat prateći program, nazvan Desire akademija.

Festivalski podnaslov “Sever i jug” logičan je nastavak prošlogodišnjeg, prvog festivalskog izdanja, s podnaslovom “Zapad”.

Regionalni koncept festivala “Desire Central Station” označava prostor na kojem se traga za odgovarajućim predstavama, ali nije isključivog karaktera, niti opterećuje sam proces selekcije.

Prema navodima organizatora, festival “Desire Central Station” i njegova poetika govore o identitetu mesta održavanja: Subotici kao geografskoj i kulturološkoj odrednici, gradu koji posmatramo iz unutrašnje perspektive i otvaranja ka širem regionu, te gradu u najširem kontekstu kulturne sveobuhvatnosti…

Drugi konceptualni sloj sadržan je u podnaslovu “Sever/Jug” i ukazuje na posmatranje i ispitivanje odnosa između konvencionalnog i nekonvencionalnog, konzervativnog i liberalnog, tradicionalnog i savremenog, a sve to u savremenoj pozorišnoj umetnosti.

Te sukobljene strane susreću se i na polju umetničke forme, te ukazuju na sredstva koja određeni projekti koriste u umetničkom stvaranju: govor i pokret, tekst i ples, glas i vizuelnost.

Prednost ovako naznačene konceptualne postavke ogleda se u fleksibilnosti organizacije i selekcije programa. Dakle - koncept kao inspiracija a nikako ograničenje, što bi bio bitan stav i odnos ka konceptualnoj postavci u teatru koji teži da se razvija.

Subotičko pozorište “Deže Kostolanji” prošle godine je predstavilo 15 predstava iz sedam zemalja u regionu, počev od “Nore” sarajevskog East-West centra i Harisa Pašovića, preko koreografija nekih od najznačajnijih savremenih plesača današnje Evrope, Pala Frenaka i Andreje Ladanji, ekstravagantnog Ive Dimčeva, do slovenačke trupe Via Negativa i Bacača sjenki iz Hrvatske.

Nadovezujući se na specifičan muzičko-scenski program “Dezireov tramvaj”, koje Pozorište “Kostolanji” organizuje već duži niz godina, predstavljajući na desetine savremenih pozorišta i muzičara iz cele Evrope, novi pozorišni festival je logično dobio ime “Desiré central station”, slaveći na još jedan način subotičkog pesnika i pisca Kostolanjija, čiji je nadimak i bio Desiré.

Kostolanji je Suboticu napustio prilično rano, imajući hrabrosti da zatvori za sobom vrata subotičke gimnazije, i u Budimpešti potom pronađe svoje mesto u društvu najznačajnijih pesnika i pisaca tog vremena. Osnovao je 1908. godine literarni magazin “Nyugat” (Zapad), najznačajnije literarno izdanje između dva svetska rata u Mađarskoj.

Pozorište “Deže Kostolanji” poslednjih nekoliko godina se pozicioniralo kao jedno od najznačajnijih u regionu, učestvujući na brojnim festivalima u Srbiji, Mađarskoj i drugim zemljama okruženja (Sterijino pozorje, BITEF, Infant, POSZT, Thealter...), na kojima je osvojilo i brojne nagrade.

Festival “Desire Central Station” je i jedna od 17 manifestacija okupljenih oko kulturnog projekta “Subotica - grad festivala” (www.gradfestivala.eu).

Festivalski sajt je www.desirefestival.eu, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i