Jugoslovenski pozorišni festival u Užicu “Bez prevoda” predstavlja od 8. do 14. novembra sedam predstava iz Hrvatske, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Srbije, a jubilarno, 20. izdanje, pod sloganom “No pasaran!”, posvećuje borbi protiv “današnjih demona u vremenu kakvo ono jeste: predstavama koje s tim vremenom polemišu, koje mu se rugaju, koje kritički napadaju sisteme i ideologije i koje ne ostavljaju na miru ni one leve, ni one desne”.
“Naš festival nije politička tribina, ali nije ni beg od stvarnosti; on jeste slavljenje umetnosti, ali je zamišljen i kao rukavica bačena u lice našoj savesti. Mi mislimo da samo takvo pozorišno okupljanje može biti zalog svakog ljudskog dostojanstva”, poručio je koselektor 20. JPF-a Bojan Munjin, opisujući program kao odraz duha relevantne umetničke refleksije, ozbiljne intelektualne zapitanosti i crnohumorne gorčine.
Jubilarni JPF-a počinje predstavom "Razbijeni krčag" Jugoslovenskog dramskog pozorišta, prema tekstu Hajnriha Klajsta, u režiji Igora Vuka Torbice, a otvoriće ga ministar kulture i informisanja Ivan Tasovac.
Publika će videti i predstave "Divlje meso" Gorana Stefanovskog, u produkciji Narodnog pozorišta iz Sarajeva i u režiji Dine Mustafića, "Životinjska farma" prema tekstu Džordža Orvela, u produkciji Hrvatskog narodnog kazališta iz Rijeke, u režiji Andraša Urbana, "Kazimir i Karolina" Odona von Horvata, u produkciji Ateljea 212, u režiji Snežane Trišić, "Urnebesna tragedija" Dušana Kovačevića, u produkciji Crnogorskog narodnog pozorišta iz Podgorice, u režiji Veljka Mićunovića, "Svrati, reče čovek ili san o zavičaju", prema tekstu Ivana Velisavljevića, u produkciji Narodnog pozorišta iz Užica i u režiji Ivana Vukovića, te "Radni naslov Antigona", prema tekstu Jazmin Sequeíra i Luciana Delprato, u produkciji Zagrebačkog kazališta mladih i u režiji Renate Carole Gatice.
Odabrane predstave, kako je istakao Munjin, bave se današnjom primitivnom ohološću (Razbijeni krčag) ili krizom (Kazimir i Karolina) ili pak “ritualima mazohizma” domaćeg ognjišta (Svrati, reče čovek), kao i prošlošću u kojoj se komično davimo (Urnebesna tragedija), opipavajući bolna mesta sadašnjice. Jubilarni JPF bavi se i Balkanom (Divlje meso), i globalnim svetom (Životinska farma), te na kraju nudi moralni izbor (Radni naslov Antigona), koji uključuje rizik i žrtvu, uz poruku: “Probudimo se, budimo hrabri i borimo se”.
Izbor uzvika koji je Dolores Ibaruri uputila fašistima 1936. godine na barikadama Madrida: “Nećete proći!” odabran je za slogan 20. JPF-a kao simbolično podsećanje na hrabrost Užica pre 74 godine, usred porobljene Evrope, u kojoj je jedini “imao petlju da proglasi republiku”.
“Ipak, da li je ovaj slogan danas preteran ili naivan? Mogli bismo slobodno odgovoriti protupitanjem: šta još treba da se desi u ovom vremenu pa da mi koji sve to sa strane gledamo, kažemo; 'No pasaran'? Koliko još mrtvih, koliko izbeglica, koliko nezaposlenih? Koliko još Ukrajine, koliko Sirije? Koliko još bede i prekopavanja po kontejnerima? Koliko vulgarnosti i idiotizma na TV ekranima u koje gledaju naša deca?”, naveo je Munjin, dodajući da živimo u vremenu kada su probijene mnoge crte obrane normalnog života pred jurišom primitivizma, golog novca, političkog ili verskog fanatizma i nasilja. S druge strane, kako je naveo, gledamo teror nasmejanih lica koja nas na svakom uglu uveravaju kako živimo u savršenom svetu u kojem treba samo da trošimo i uživamo.
“Stvaraju se stakleni gradovi, kule babilonske i tehnološka čuda neviđena, s kojima živimo sve modernije ali se od sebe udaljavamo sve brže. Postali smo nervozni robovi moderne ere i sami pođarmjujemo one druge – brutalnošću ekonomske uspešnosti ili diktatom ideološke isključivosti. Da, bojimo se da se pred našim očima rađa novi monstrum; fašizam s armijama onih koji zastupaju poredak 'ekonomije koja ubija', svetske političke bezumnosti i moralne bezosećajnosti, čemu mnogi još nemaju hrabrosti pogledati u oči, ali svemu tome moramo, kao i u Madridu 1936. ili u Užicu 1941, reći glasno: ‘Nećete proći!”, istakao je Munjin u obrazloženju selekcije.
Stručni žiri 20. JPF-a čine: prof. dr Ivan Medenica (predsednik), teatrolog i novoimenovani umetnički direktor BITEF-a, reditelj Zlatko Sviben iz Hrvatske, teoretičarka scenskog dizajna Tatjana Dadić Dinulović iz Srbije, arhitekta i scenografkinja Mia David iz Srbije i reditelj Aleksandar Pejaković iz BiH.
U saradnji sa JPF-om, povodom 70 godina od pobede nad fašizmom, u Užicu će od 7. do 9. novembra biti održan i umetnički program “Okupljeni na Trgu partizana”, čiji je urednik reditelj Bojan Đorđev iz Beograda, a okupiće umetnike i teoretičare iz Srbije, Hrvatske i Slovenije, koji će preispitati današnji trenutak iz perspektive nasleđa Narodnooslobodilačke borbe.
Festivalski sajt je jpf.uzickopozoriste.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org za kulturu jugoistočne Evrope.
(SEEcult.org)