25 godina od smrti Milana Mladenovića
Legendarni beogradski i jugoslovenski rok muzičar Milan Mladenović (1958-1994), jedan od osnivača kultnih grupa Šarlo akrobata, Katarina II i Ekatarina Velika, čije su pesme i misli i danas više nego aktuelne u čitavom regionu, preminuo je pre 25 godina u Beogradu, a tim povodom biće održano niz programa koji će podsetiti na njegovu ličnost i delo.
Na dan prerane smrti Milana Mladenovića, Dom omladine Beograda organizuje 5. novembra tribinu o njegovom liku i delu, uz projekciju snimka koncerta EKV održanog 1987. godine u tom istom prostoru. Na tribini “Milan Mladenović: 25 godina od smrti” govoriće rok kritičari Momčilo Rajin i Aleksandar Žikić, te Nenad Milovanović u ime Zadužbine Milana Mladenovića i odgovorni urednik DOB-a Dragan Ambrozić kao moderator. Godišnjica smrti Milana Mladenovića, čija karijera spada u neprolazne vrednosti rok muzike sa ovih prostora, prilika je da se rekapituliraju dometi i nasleđe ne samo njega, kao izuzetne ličnosti čija umetnost i dalje oduševljava ljude, nego i jugoslovenske rok muzike uopšte, saopštio je DOB, čija će tribina početi u 19 sati u Velikoj sali. Nakon razgovora biće prikazan snimak koncerta EKV iz 1987. godine, koji je DOB-u ustupio Programski arhiv RTS-a.
Povodom 25 godina od smrti Mladenovića, 5. novembra biće održan i memorijalni koncert Dece iz vode, najpoznatijeg EKV tribjut benda, koji će nastupiti u Subbeernom centru sa specijalnim gostima – Tanjom Jovićević (prateći vokal EKV 1989-1993), Mikicom Stefanovićem (Limunovo drvo) i bendom Lagana sreda (Šarlo Akrobata tribjut bend).
Memorijalni koncerti koji organizuju Deca iz vode najavljeni su potom i za 22. novembar u Gradskom kulturnom centru u Užicu, 23. novembra u Domu omladine u Kragujevcu, te 29. novembra u Močvari u Zagrebu.
Četvrt veka od smrti Mladenovića obeležavaju i bivši članovi EKV Marko Milivojević (bubanj) i Dragiša Uskoković Ćima (bas gitara), koji čine okosnicu sastava Krug EKV, a svake godine sa prijateljima podsete na Mladenovića i EKV izvođenjem najvećih hitova te grupe u originalnim koncertnim arnžmanima. Nakon nastupa u Božidarcu 2. novembra Krug EKV sviraće od 7. do 11. novembra u Šibeniku, Rijeci, Splitu i Dubrovniku, a potom 20. novembra u Gračanici, 21. novembra u Tuzli, dan kasnije u Sarajevu, a 23. novembra u Mostaru.
Rođen 21. septembra 1958. godine u Zagrebu, gde je njegov otac imao vojnu službu, Mladenović je živeo i u Sarajevu pre nego što su se njegovi roditelji nastanili u Beogradu.
Prvi sastav u kome se pojavljuje u sam osvit novog talasa bio je Limunovo drvo, koji je krajem 70-ih osnovao sa gitaristima Dragomirom Gagijem Mihailovićem i Milanom Stefanovićem. Potom je sa Ivanom Vdovićem Vdom, Gagijem Mihailovićem i Dušanom Kojićem Kojom, kasnije liderom Discipline kičme, osnovao bend Šarlo Akrobata, koji je učestvovao 1981. godine u snimanju manifesta beogradskog novog talasa - albuma “Paket aranžman”. Iste godine objavljen je i album Šarla “Bistriji ili tuplji čovek biva kad”, jedan od najuzbudljivijih rok albuma ikada snimljenih na jugoslovenskom prostoru.
Posle razlaza te legendarne postave i prvog istoimenog albuma Katarine II (1984), vrednog dela koje je samo kritika primila dobro, tek je u sledećoj fazi, nakon promene imena benda u Ekatarina Velika, počelo razdoblje tokom kojeg je grupa dosegla širu popularnost.
Prva tri albuma Ekatarine Velike – “EKV” (1985), “S vetrom uz lice” (1986) i “Ljubav” (1988), spadaju u vrhunska umetnička dela domaće rok muzike, neprolazne vrednosti koje još uvek traju i stalno nalaze poklonike i u novim generacijama.
U centru rada EKV bila je uvek ličnost Milana Mladenovića, jedinstvenog pevača, gitariste, kompozitora čije pesme i danas inspirišu, pre svega jedinstvenom poetskom snagom. Njegova harizmatična pojava i danas je inspirativna kako za nove autore, tako i za publiku koja na današnjoj muzičkoj sceni teško može da nađe sličan primer stvaraoca koji sa lakoćom govori u ime svih. Mladenović je jedinstveni talenat nadogradio i izuzetnom moralnošću, te je u godinama raspada Jugoslavije istupao sa antiratnih pozicija, ostajući dosledan sebi kroz učestvovanje u prostestnoj supergrupi Rimtutituki koju je 1992. godine formirao sa drugim beogradskim muzičarima. Taj privremeni sastav izvodio je na ulicama antiratnu pesmu “Slušaj vamo” sa ključnim refrenom “Mir, brate, mir”, snimljenu u izdanju B92.
Naredne, 1993. godine, EKV je snimila poslednji album “Neko nas posmatra”.
Mladenović je pred smrt snimio u Brazilu album “Angel’s Breath”, u saradnji sa Mitrom Subotićem Subom (1961-1999). To je bila poslednja saradnja dva - po mnogima - najkompletnija autora kraja 20. veka sa ovih prostora.
Mladenović je preminuo 5. novembra 1994. u Beogradu u 36. godini od raka.
Osim Mladenovića, među živima više nisu ni Ivan Vdović Vd (1961-1992), Margita Magi Stefanović (1959-2002) i Bojan Pečar (1960-1998), a 2013. preminuo je u Beogradu i dugogodišnji menadžer EKV Nebojša Grgić Grga.
Mladenović je 2011. godine dobio u Beogradu plato nazvan njegovim imenom - na prostoru u Dečanskoj ulici ispred ulaza u Dom omladine.
Na veliko delo Mladenovića od ove godine podseća i Zadužbina Milana Mladenovića koja je 21. septembra, na dan njegovog rođenja, dodelila i prvu nagradu koja nosi njegovo ime, a namenjena je za muzičko delo od izuzetnog značaja i dodeljuje se na osnovu regionalnog konkursa.
Beogradski sastav Artan Lili prvi je dobitnik nagrade “Milan Mladenović”, koja mu je dodeljena za kompoziciju “D.E.P.R.A.” kao “originalnom, duboko individualnom, stilski doslednom i inteligentnom autorskom i izvođačkom ostvarenju, koje talenat i veštinu tretira bez kalkulacija i cinizma, sa autentičnom emotivnošću i pripadajućim poštovanjem”.
Zadužbina Milana Mladenovića osnovana je prema nalogu koji je u svom testamentu ostavila njegova majka Danica Mladenović, a namera je da se Mladenovićeva autorska i lična zaostavština sačuva kao celina i da se nameni za kulturne i humanitarne svrhe.
Koncerti i drugi programi u znak sećanja na Milana Mladenovića organizovani su u proteklih 25 godina redovno u Beogradu i u ostalim centrima u bivšoj Jugoslaviji.
(SEEcult.org)