Vesti

26. Sarajevo Film Festival u izmenjenom formatu

30. jul 2020.
SEEcult.org
26. SFF
26. Sarajevo film festival

Sarajevo Film Festival biće održan od 14. do 21. augusta u novom, prilagođenom formatu, u skladu sa aktuelnim epidemiološkim merama, pa prvi put nakon 15 godina neće biti projekcija u Narodnom pozorištu, niti će na crvenom tepihu 26. SFF-a biti službenog protokola.

Filmske projekcije planirane su na lokacijama na kojima je moguće kontrolisano i kontinuirano sprovoditi sve epidemiološke mere, što znači da će publici na raspolaganju biti posebni ulazi i sektori za grupe od maksimalno sto posetilaca u otvorenim ili do 50 u zatvorenim prostorima. Obavezna će biti propisana distanca između gledalaca, izvodiće se redovne dezinfekcije prostora, rigorozno će se sprovoditi obaveza nošenja maski u zatvorenim prostorima, a preporuka je i nošenje maski na otvorenom, saopštili su 30. jula organizatori.

25. SFF, 2019.

Festivalske lokacije su uglavnom bioskopi na otvorenom - Letnje kino Raiffeisen, dm Summer Screen, Letnje kino “Safet Zajko”, te novo Letnje kino Stari grad. Projekcije u zatvorenom planirane su u Bosanskom kulturnom centru, bioskopu Meeting Point, MMC Ilidža i Dečjoj kući Novo Sarajevo. Centar Skenderija je alternativa u slučaju kiše za projekcije iz letnjih kina Raiffeisen i Stari grad.

25. SFF, 2019.

Svečana ceremonija otvaranja pričekaće neka bolja vremena. Crveni tepih ispred Narodnog pozorišta biće mesto za intervjue sa autorima i gostima SFF-a, te za promociju zdravstvenih i epidemioloških mera. Otvoreni prostori oko Narodnog pozorišta postaće centralno mesto sigurnih susreta, saopštili su organizatori 26. SFF-a, koji će biti otvoren svetskom premijerom filma “Koncentriši se, baba” bosanskohercegovačkog reditelja Pjera Žalice, sa glumačkom postavom iz regiona.

Koncentriši se, baba, Mira Banjac

Program 26. SFF-a delom će biti prikazan i u Mostaru – u novom bioskopu na trgu novoizgrađenog Tržnog centra Plaza.

Da bi se izbegle uobičajene gužve, gledaocima se preporučuje i onlajn kupovina ulaznica.

Filmski programi, predavanja i prateći razgovori po prvi put će biti dostupni gledaocima iz cele Bosne i Hercegovine putem onlajn platformi.

Program CineLink dani filmske industrije, koji obično privuče oko 1.500 profesionalaca iz sveta filma, kao i Talents Sarajevo, festivalska platforma za obuku mladih filmskih profesionalaca iz Jugoistočne Evrope i Južnog Kavkaza, biće održani u onlajn formatu.

U skladu sa situacijom, prijema i partija u organizaciji SFF-a neće biti, a festivalska Direkcija poziva sve one koji planiraju organizaciju događaja u vreme 26. SFF-a da sprovode sve propisane mere i brinu za sigurnost publike, gostiju i zaposlenih.

“Uz dugogodišnju podršku publike, partnera i brojnih pojedinaca i organizacija uključenih u aktivnosti, SFF danas je veliki kulturni i društveni događaj sa ogromnim uticajem na ekonomiju grada i čitave BiH. Naša dužnost kao odgovornih profesionalaca je bila da ovogodišnje izdanje festivala prilagodimo situaciji koju je nametnula globalna Covid-19 pandemija. Želimo još jednom, zajedno pokazati važnost kulture i umetnosti, i grad Sarajevo i BiH pokazati u pravom svetlu. Verujemo da zajedno, mi kao organizatori, građani Sarajeva, institucije vlasti, brojni partneri, ugostiteljski objekti i hoteli, te gosti koji će uprkos brojnim iskušenjima biti sa nama, možemo uspeti. Organizirajući festival u skladu sa savetima zdravstvenih stručnjaka i ponašajući se odgovorno i u okviru jasno definisanih smernica, možemo pokazati kako se društvena kohezija gradi i kada smo dužni održavati fizičku distancu”, izjavio je direktor SFF-a Mirsad Purivatra.

Direkcija SFF-a će, kako je najavljeno, do početka i u toku odvijanja festivalskog programa, biti u svakodnevnom kontaktu sa Štabom civilne zaštite Kantona Sarajevo i poštovati svaku odluku o održavanju i realizaciji programa 26. SFF-a koju donesu nadležne institucije i zdravstveni stručnjaci.

Organizatori 26. SFF-a, inace, najavili su 49 filmova u takmičarskim programima igranog, dokumentarnog, kratkog i studentskog filma, od kojih će čak 29 filmova imati svetske premijere.

Selekcioni tim, pod vođstvom kreativne direktorke Izete Građević, pogledao je čak 750 filmova, od kojih je 130 dugometražnih igranih, 220 dokumentarnih, 250 kratkih i 150 studentskih, a odabrao je filmove autora iz svih zemalja sa prostora bivše Jugoslavije, kao i iz Albanije, Jermenije, Austrije, Azerbejdžana, Bugarske, Kipra, Grčke, Gruzije, Mađarske, Malte, Moldavije, Rumunije i Turske.

U okviru programa pretpremijernih serija, najavljene su tri nove produkcije iz regiona - “Kosti”, prema tekstu Nikole Pejakovića, scenariste popularne serije “Vratiće se rode”, u režiji Saše Hajdukovića, zatim “Mama i tata se igraju rata”, u režiji Gordana Kičića i Vladimira Tagića, jednog od autora serije “Jutro će promeniti sve”, te “Močvara” reditelja Olega Novkovića, prema scenariju Milene Marković.

Prošle godine, na 25. SFF-u, film “Take me somewhere nice” rediteljke Ene Sendijarević, koprodukcija BiH i Holandije, proglašen je najboljim igranim filmom, a žiri na čelu sa švedskim rediteljem Rubenom Estlundom (Östlund), dodelio je Srce Sarajeva za najboljeg reditelja Eminu Alperu iz Turske za “Priču o tri sestre”.

Srce Sarajeva za najbolji dokumentarni film dodeljeno je ostvarenju “Kad su rasle japanske jabuke” azerbejdžanskog reditelja Hilala Bajdarova, a najboljim kratkim proglašen je “Poslednja slika o ocu” Stefana Đorđevića iz Srbije.

*Foto: SFF - promo (C) Obala Art Centar

(SEEcult.org)

Tagovi