Međunarodni filmski festival u Roterdamu (IFFR) dodelio je tri ravnopravne nagrade Tigar - slovačko-češkom filmu “My Dog Killer”, austrijskom “Soldier Jane” i iranskom “Fat Shaker”, a završen je 2. februara premijerom psihološke drame Stoker” južnokorejskog reditelja Parka Čan-Vuka (Chan-Wook).
Pobednici 42. IFFR-a su, osim međunarodnog priznanja, osvojili i 15.000 evra, a proglašeni su najboljima u konkurenciji sa još 13 ostvarenja. Dva nagrađena filma podržana su ranije od Hubert Bals fonda, a jedan je bio na roterdamskom marketu CineMart.
Film “My Dog Killer” Mire Fornej (Fornay), čija se radnja događa u selu u pograničnoj oblasti, govori o rasnim i etničkim konfliktima u današnjoj Evropi kroz priču o mladiću sa psom kao jedinim prijateljem, koji pronalazi svojevrsno utočište u grupi lokalnih skinhedsa. Žiri je istakao da “My Dog Killer” pokazuje jaku temu iznutra.
Austrijski film “Soldier Jane” debitanta Danijela Hesla (Daniel Hoesle), kako je istakao žiri, provokativan je portret dve žene sa različitih krajeva socijalnog spektra, a nagrađen je zbog “jake imaginacije i vizuelne snage”.
Jedna od glavnih junakinja je Fani, koja živi u gradu i ne zna šta će sa novcem. Tipičan je primer potrošačkog društva post-postmodernog kapitalizma. Kupuje stvari da bi ih bacala... Upoznaje Anu koja, pak, uzgaja svinje na selu. Obe su u procesu samopreispitivanja i povezuje ih to što više nemaju šta da izgube...
Iranska drama “Fat Shaker” Mohameda Širvanija (Mohammad Shirvani), vizuelnog umetnika koji se na IFFR-u predstavio i instalacijom “Slon u tami”, kritika je patrijarhalnog sistema vrednosti u Iranu. To je priča o debelom ocu porodice koji pokušava da zaradi tako što nudi gluvonemog sina ženama, a onda se pojavljuje sa lisicama i traži od žena pare. Pojedine nadrealne scene u filmu reditelj je objasnio svojim snovima, a žiri je naveo da je reč o “fascinantnoj priči sa izvanrednim karakterima”.
Među članovima međunarodnog žirija 42. IFFR-a bio je ruski scenarista i reditelj Sergej Loznica (Sergei Loznitsa), kao i kineski vizuelni umetnik i disident Ai Vejvej (Weiwei), koji nije mogao da dođe u Roterdam, pa se pridružio žiriranju iz Pekinga.
IFFR je završen međunarodnom premijerom engleskog filma “Stoker” nagrađivanog južnokorejskog reditelja Parka Čan-Vuka, psihološkom dramom-trilerom sa Miom Vasikovskom (Wasikowska) i Nikol Kidman (Nicole), koja igra njenu majku.
Na ceremoniji dodele nagrada, održanoj 1. februara, proglašeni su i dobitnici nagrada FIPRESCI, NETPAC - mreže za promociju azijskog filma, te holandskih filmskih kritičara (KNF).
Žiri FIPRESCI dodelio je nagradu španskom filmu “O Quinto evanxeo de Kaspar Hauser” Alberta Grasije (Gracia).
Nagrada NETPAC-a dodeljena je indonežanskom filmu “What they dont talk about when they talk about love” (Mouly Surya), dok je Krug holandskih filmskih kritičara (KNF) nagradio film “Il futuro” (Alicia Scherson).
Novoustanovljena nagrada “Big Screen”, koju dodeljuje žiri publike, dodeljena je italijanskom filmu “Bellas mariposas” (Salvatore Mereu).
Nagrada publike (UPC), na osnovu glasanja, otišla je debitantskom filmu “Matterhorn” (Diederik Ebbinge), a “Wadjda” (Haifaa Al Mansour) dobio je nagradu za najbolji u selekciji filmova koje je podržao Hubert Bals fond. Oba su dobila po €10.000 evra.
Na 41. IFFR-u, 2012. godine, jednu od tri ravnopravne nagrade HIVOS Tigar dobila je mlada rediteljka Maja Miloš iz Srbije za debitantski igrani film "Klip” koji je osvojio potom još niz nagrada na domacim i stranim festivalima, a ovih dana proglašen je i najboljim domaćim filmom 2012. godine - odlukom žirija FIPRESCI Srbija.
(SEEcult.org)