Beogradski džez festival, pod sloganom “Bez granica” (No Limits), predstaviće od 25. do 29. oktobra u Domu omladine i Kombank dvorani program kojim ukazuje da džez u 21. veku ne priznaje ni žanrovske ni geografske odrednice, a među više od 20 sastava i solista iz celog sveta najavio je zvezde savremenog džeza kao što su pevač Kurt Eling, kubanski pijanista Čučo Valdes, Enriko Rava kvintet sa Džoom Lovanom. Prvi put u novijoj istoriji BDŽF-a gostuju i umetnici iz dalekih zemalja poput Južne Koreje, Kanade i Australije.
Kurt Eling, jedan od vodećih džez pevača u svetu u poslednje dve decenije, predsatviće na 34. BDŽF-u novi album “The Questions”, vrhunsku mešavinu džeza, muzike Brodveja i obrada himni rokenrola – pesama Boba Dilana, Pola Sajmona i Pitera Gebrijela.
Kubanski virtuoz na klavir Čučo Valdes nastupiće sa Jazz Batá projektom, a vraća se na BDŽF posle 20 godina, kada je podigao publiku na noge sa legendarnim sastavom Irakere.
Organizatori su posebno istakli i gostovanje super sastava dve džez legende: Enriko Rava kvinteta sa Džoom Lovanom kao specijalnim gostom. Rava je jedno od najistaknutijih imena u istoriji evropskog džeza i mentor velikom broju italijanskih umetnika, a Lovano je dobitnik niza nagrada američke kritike za najboljeg tenor saksofonistu i muzičara godine.
Prvi put u novijoj istoriji BDŽF-a u glavnom programu najavljeni su i gosti iz nekoliko dalekih zemalja sa jakim džez scenama. Južnokorejka Jun Sun Na, dobitnica nagrade ECHO za najbolju svetsku džez pevačicu, izvešće originalan omaž raznovrsnim muzičkim uticajima iz SAD. Sestre Ingrid i Kristin Jensen, vodeće ličnosti na kanadskoj džez sceni u 21. veku, predstavljaju zapažen zajednički projekat “Infinitude”, a iz Australije dolazi jedan od najintrigantnijih avangardnih instrumentalnih sastava na međunarodnom nivou, revolucionarni klavirski trio The Necks. Iz Izraela, čija scena oduševljava publiku BDŽF-a već godinama, nastupiće basista Omer Avital, jedan od prvih umetnika sa tog podneblja koji je stekao svetsku afirmaciju.
Očekuje se da pažnju mlade publike posebno privuče inovativni finski muzičar Džimi Tenor, koji će u celosti izvesti album “Intervison”, ključno delo za razumevanje spoja džeza i elektronske plesne muzike.
Big bend RTS, koji proslavlja 70 godina postojanja, na 34. BDŽF-u će nastupiti uz čuvenog američkog veterana Bobija Šua, dok će srednju generaciju džezera iz SAD predstavljati Ben Wendel Seasons Band.
Evropski džez, kao i obično, čine raznovrsni muzički ambijenti - pijanisti Marko Meskida (Španija) i Mario Lažinja (Portugal) boje svoju autorsku muziku mediteranskim lirizmom. Duh avangarde stiže iz Skandinavije, sa norveškim kvartetom Cortex na tragu ideja Orneta Kolmena, i švedsko-norveškim trijom The Thing, pod vođstvom vodećeg evropskog fri-džezera Matsa Gustafsona. Najbolje srednjoevropske vibracije donose trio cimbaliste Mikloša Lukača (Mađarska) i eksplozivni austrijski fjužn kvartet Kompost 3.
Prvi put na BDŽF-u nastupiće i jedan u celini ženski sastav - oktet pod vođstvom nemačke pijanistkinje Julije Hulsman.
Čast da otvori 34. BDŽF pripala je srpskom sastavu Fish in Oil, predvodnicima savremenog džez zvuka u Srbiji, koji će premijerno izvesti program sa četvrtog studijskog albuma koji će objaviti neposredno pred koncert, a nastupiće uz čuvenog američkog avangardnog gitaristu Marka Riboa.
Festival će, kao i ranijih godina, biti zatvoren srpskim šoukejsom, u nameri da domaćoj i inostranoj javnosti izloži uzbudljiva aktuelna ostvarenja domaćih umetnika mlađe i srednje generacije. Nastupiće vokalistkinja Irina Karamarković sa međunarodnim projektom Songs From Kosovo 2, te Uglješa Novaković kvintet i Uroš Spasojević Project.
Program 34. BDŽF-a naslanja se na prošlogodišnje izdanje, koje je održano pod sloganom “Džez vizije” i bilo je umetnički najsmelije od obnavljanja tog festivala 2005. godine, sa selekcijom koja je predstavila niz ne samo značajnih i inovativnih savremenih svetskih džezera. Ove godine ambicija organizatora iz DOB-a je korak dalje, pa programom ukazuju da je globalizovana džez scena danas i smelija, i zabavnija i raznolikija nego ikad, jer “vredni, novi džez autori mogu se naći u svakom delu planete, praktično svuda gde se svira, a umetnici su slobodniji nego ikad da kombinuju postojeće ili stvaraju nove žanrove, stalno pomerajući granice”.
Pojedinačne ulaznice, kao i kompleti ulaznica za ceo glavni program i dvodnevni program u Kombank dvorani su u prodaji na blagajnama Doma omladine i Kombank dvorane, kao i preko mreže Eventima.
Osnivač i pokrovitelj BDŽF-a je Grad Beograd, koji ga je 2007. godine uvrstio u manifestacije od posebnog značaja. Pokroviteljstvo 34. BDŽF-u dalo je i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, a podržale su ga i ambasade SAD, Južne Koreje, Kanade, Portugala, Španije, Izraela, Brazila, Norveške, kao i Institut Kamoeš, Institut Servantes, Gete institut, Italijanski institut za kulturu, Austrijski kulturni forum i drugi.
Beogradski džez festival je od 2015. godine, po pozivu, član Evropske džez mreže (Europe Jazz Network).
Festivalski sajt je bjf.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u prilogu (pdf).
*U prilogu: biografije umetnika
(SEEcult.org)