Brankovo kolo, tradicionalna manifestacija i svojevrsna zadužbina pesnika Branka Radičevića (1824-1853), svečano je otvorena 3. septembra u Sremskim Karlovcima, a narednih deset dana biće održana i na na Stražilovu i u Novom Sadu, uz učešće brojnih pesnika, muzičara i dramskih umetnika iz Srbije, kao i autora poezije iz sveta, koji su najavljeni u završnici.
Manifestacija je počela “Slovom o Branku” Mira Vuksanovića, uz učešće pesnika, dramskih i muzičkih umetnika, te Hora Zmaj Jovine Gimnazije iz Novog Sada, u kojem je i nastavljena programom posvećenim laureatima nagrade “Pečat varoši sremskokarlovačke” Gordane Đilas i Andreja Jelića Mariokova.
Obilazak Radičevićevog groba na Stražilovu je 4. septembra, nakon čega će svečano biti uručena nagrada “Stražilovo”, čiji su dobitnici Miroslav Mitković Nam, Mićo Savanović, Dajana Petrović i Milan Rakulj, koji će se predstaviti i u Gradskoj biblioteci u Novom Sadu.
Program 39. Brankovog kola obuhvata i 23. pesnički turnir u šahu, pesničke performanse, predstavljanje novih pesnika, manifestaciju “Lnjiga i jezik”, susret sa dobitnicima “Brankove nagrade Matice srpske”, program posvećen stogodišnjici smrti laze Kostića, predstavljanje novih pesnika i najčitanijih pisaca (Ljiljana Habjanović Đurović), autorsko veče pojca Srđana Asanovića...
Od 10. do 12. septembra biće održan i filozofski simpozijum, a u završnici će biti svečano uručena međunarodna nagrada “Branko Radičević” ruskom pesniku Valeriju Latinjinu, uz predstavljanje njegove knjige “Korenje koje govori” (prepevao Zoran Kostić), u izdanju “Brankovog kola”.
U završnici će biti održan i poseban program “Pesnici iz sveta”, u kojem su najavljeni Filip Delavo (Francuska), Agnješka Lasek (Poljska), Marijana Larsen (Danska), Robert Šerban (Rumunija), Aleksandra Oliver (Kanada),
Kevin Pover (Irska), Tatjana Stupar (BiH), Nikolae Konde (Rumunija), Enri de Luka (Italija), kao i domaći pisci Mirjana Stefanović, Laslo Blašković, Jasmina Topić i Aleksandar Novaković.
Manifestacija “Brankovo kolo” nazvana je prema istoimenom listu za književnost, zabavu i pouku, koji je izlazio krajem 19. i početkom 20. veka (1895-1914) u Sremskim Karlovcima.
Misiju tog lista nastavlja danas institucija “Brankovo kolo”, čuvajući uspomenu na Radičevića i njegovo delo.
Radičević je napisao tokom kratkog života svega 54 i sedam epskih pesama, dva odlomka epskih pesama, 28 pisama i jedan odgovor na kritiku, ali je postao kultna ličnost srpske poezije.
Prvu pesmu, u obliku školskog sastava, napisao je na nemačkom jeziku u Karlovačkoj gimnaziji, a znao je i latinski, grčki, češki i slovački.
Boravio je u Temišvaru, potom u Beču, gde je upisao prava, a kasnije, bolestan od tuberkiloze, dobio je stipendiju kneza Mihaila i tri godine pred smrt upisao medicinu. Osluškujući dolazak revolucije, 1848. godine je iz Beča, preko Zagreba, stigao u Brod i Vukovar, a potom u Srem, gde posećuje Karlovce, Rumu i Mitrovicu.
Brankova prva knjiga “Pesme” (1847) izazvala je različita mišljenja, kao i druga (1851) i posthumno objavljena treća (1862).
Radičevićeve kosti prenete su 1883. godine iz Beča na Stražilovo.
Sajt “Brankovog kola” je www.brankovokolo.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)