Festival svetske književnosti u Zagrebu predstavlja u četvrtom izdanju više od 60 autora iz petnaestak zemalja, među kojima je i čuveni italijanski pisac Klaudio Magris, čiji je novi roman “Obustaviti postupak” upravo objavila Fraktura, organizator FSK-a.
Magris je i otvorio četvrti FSK u krcatoj dvorani bioskopa Europa, a u razgovoru sa Seidom Serdarevićem, u okviru programa Razotkrivanje, govorio je o svom novom romanu koji je na hrvatski prevela Ljiljana Avirović. Bilo je reči i o Evropi u 20. veku, savremenim političkim temama, književnosti, njenim lokalnim i globalnim okvirima…
Najpoznatiji po knjizi “Dunav”, u kojoj prateći reku od izvora do ušća esejistički obuhvata istoriju kultura i naroda koji su uz nju živeli i još žive, Magris je govorio i o svojoj opsesivnoj posvećenosti Trstu, neophodnosti dijaloga i njegovim granicama, moralnom relativizmu, individualnim i kolektivnim povestima, te njihovim podudaranjima i razilaženjima.
Osim romana “Obustaviti postupak”, predstavljen je i prevod nove knjige Magrisovih eseja “Al' povijesti nije kraj” (Ljiljana Avirović, Fraktura, 2016).
Među mnogobrojnim gostima FSK-a, koji će biti održan i u Splitu, organizatori su najavili i dobitnika najuglednije italijanske nagrade Strega Antonija Pennacchija, zatim najvećeg poznavaoca dela i opusa Umberta Eka prof Uga Volija, mladu zvezdu italijanske književnosti Paola Cognettija, najčitanijeg savremenog strip autora Michelea Recha, poznatijeg kao Zerocalcare, te Magrisovog sugrađanina iz Trsta, pisca i filmskog umetnika Giorgija Pressburgera. Iz Francuske učestvuje autorka jednog od najvećih hitova poslednje decenije “Otmjenost ježa” Muriel Barbery, strip-umetnik Christian Durieux i dobitnica nagrade Europske unije za književnost Laurence Plazenet. Iz Nemačke stiže Adriana Altaras, iz Austrije Karl-Markus Gauß, a iz regiona Dragan Velikić, Goran Vojnović i Dušan Šarotar.
Do 11. septembra najavljeni su i mađarski autori Péter Gárdos i Viktor Horváth, te gosti iz Belgije, Finske, Bugarske, Irske, Rusije, Češke, Izraela...
Festival je najavljen izložbom crteža i slika nastalih prema književnim motivima dela gostiju, koja je otvorena u Italijanskom institutu za kulturu. Među autorima koji su dali likovne interpretacije književnih motiva su: Grgur Akrap, Gordana Bakić, Tanja Dabo, Ivan Fiolić, Fedor Fischer, Duje Jurić, Ivana Jurić, Daniel Kovač, Alen Novoselec, Maja Rožman, Robert Šimrak, Marko Tadić, Mirjana Vodopija…
Uz tradicionalne programe - tribinu “Razotkrivanje”, okrugle stolove i razgovor “Pisac i njegov čitalac”, tribine za gimnazijalce i filmski program zasnovanan književnim delima, FSK ove godine nastavlja da obraća posebnu pažnju i stripu kao neopravdano zapostavljenoj i još uvek nedovoljno afirmisanoj grani umetnosti. Novi program je “Dvostruki portret”, koji podrazumeva dijalog jednog stranog i jednog domaćeg autora. U saradnji sa Hrvatskim društvom pisaca i PEN-om, najavljeno je i veče poezije sa izraelskim pesnicima, te učešće 8. septembra u svetskom čitanju poezije “Demokratija bez populizma”.
Festivalski sajt je fsk.hr, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org
(SEEcult.org)