• Search form

26.09.2017 | 18:22

4. Pokretna književna kolonija - Doživotna sloboda

4. Pokretna književna kolonija - Doživotna sloboda

Pokretna književna kolonija u selu Čelobrdo iznad Sv. Stefana u Crnoj Gori, koja se održava od 25. septembra do 10. oktobra, okupiće pisce i rok muzičare sa prostora bivše Jugoslavije na temu “Doživotna sloboda”, polazeći od teze srpskih nadrealista s početka 20. veka da se o slobodi ne može diskutovati ako nije potpuna i neograničena.

U želji da ukrste u tom kontekstu suptilnost proze i energiju rokenrola, literarnu naraciju i specifičnost poruke/poezije rok muzičara, organizatori su među učesnicima četvrte Pokretne književne kolonije najavili pisce Zvonka Karanovića iz Beograda, Faruka Šehića iz Sarajeva, Asju Bakić iz Zagreba, Damira Pilića iz Splita, Đorđa Šćepovića iz Podgorice i Katarinu Sarić iz Budve, kao i frontmena crnogorskog alt-rok benda Autogeni trening Dina Kapetanovića, osnivača i tekstopisca splitskog hiphop benda TBF Sašu Antića i Nebojšu Simeunovića iz beogradske rok grupe Dža ili Bu. Gošće rezidencije, biće i dramaturškinja i pesnikinja Dragana Tripković iz Podgorice, direktorka Alternativne teatarske aktivne kompanije – ATAK, te lingvistkinja Tanja Sekulić iz Bara, profesorka crnogorskog jezika.

Reč je o nastavku međunarodnog projekta “Mobilne rezidencije / Pokretne kolonije” koji Zemunski mali umetnički centar - ZMUC iz Beograda realizuje od 2013. godine u saradnji sa Za Drugom iz Petrovca i Zeta centrom iz Tirane.

Organizatori temom “Doživotna sloboda” pozivaju na radikalno preispitivanje svih postulata savremene umetničke prakse.

Sloboda života, kako ističu, predstavlja cilj pojedinca (makar njegov kredo), ali i stanovište određene zajednice u duhu levičarske ideologije koju su nadrealisti često koristili. Sloboda života je pobuna protiv društvenog sistema, protiv dogme, sankcija, mimezisa, službene kulture, nejednakosti. Može se reći da izraz naglašava individualni diskurs u traženju kolektivnih, društvenih promena.

Cilj projekta je da podstakne i proširi temu slobode u savremenom svetu u kojoj dominiraju različita ograničenja - od broja unetih kalorija do slobode kretanja.

Projekat “Mobilne rezidencije / Pokretne kolonije” realizuje se od 2013. godine u kulturno zapostavljenim delovima Srbije, Crne Gore i Albanije. Cilj projekta je da, koristeći se modelom “čergarenja”, okuplja umetnike iz regiona u državama koje međusobno malo ili loše komuniciraju u javnom prostoru i pred drugačijom publikom. Takođe, cilj je i aktivno promovisanje nezavisne/alternativne kulturne scene.

Projekat se ove godine realizuje kroz dva programa posvećena temi “Doživotna sloboda” - Godišnji odmor za umetnike i radnike u kulturi, koji je održan od 15. do 25. septembra, i četvrtu Mobilnu književnu rezidenciju u Crnoj Gori, koja će trajati do 10. oktobra na Čelobrdu.

Kao i tokom prethodnih izdanja Pokretne književne kolonije, i ovoga puta predviđeni su nastupi učesnika u neformalnim javnim prostorima (klubovi, trgovi, supermarketi, privatni prostori), ali i u srednjim školama na crnogorskom primorju i u institucijama kulture. Ta raznovrsnost javnog nastupa imaće ove godine obris festivalskog karaktera, jer će publika interaktivno učestvovati u programima – kroz razgovore, intervjue, razmenu i prodaju knjiga, i posebno kroz zajedničke sesije na rezidenciji u selu Čelobrdo koje će biti otvorene za javnost.

Takođe, učesnici će preko društvenih mreža i portala SEEcult.org objavljivati kraće forme u vidu bloga, dnevničkih zapisa, priča, stihova, recepata, impresija, pamfleta itd.

Učesnici književne kolonije u Čelobrdu 2016.

Raniji učesnici Pokretne književne kolonije u Crnoj Gori, koja je do sada realizovana u selima Reževići, Blizikuće i Čelobrdo, bili su 2016. godine: Ahmed Burić i Marko Tomaš izBiH, Barbi Marković iz Austrije, Ana Radmilović (1974-2017) i Pavle Ćosić iz Srbije i Brano Mandić iz Crne Gore; zatim Borivoj Gerzić, Vule Žurić, Oto Oltvanji iz Srbije, Nenad Veličković i Sandra Zlotrg iz BiH, Mima Simić, Renato Baretić i Želimir Periš iz Hrvatske i Ilija Đurović iz Crne Gore (2015), te Goran Gocić, Vladislava Vojnović, Saša Ljubiša i Slavica Agatonović iz Srbije, Lamija Begagić iz BiH, Staša Aras iz Hrvatske, Ognjen Spahić, Stefan Bošković, Vasko Raičević i Đorđe V. Gregović iz Crne Gore (2014).

U okviru projekta “Mobilne rezidencije / Pokretne kolonije”, od 2013. godine učestvovalo je u Srbiji, Crnoj Gori i Albaniji 82 umetnika u različitim medijima, a održano je više od 40 prezentacija, izložbi i koncerata.

Ovogodišnju koloniju, koju organizuju ZMUC i Za Druga, podržala je evropska mreža za književnosti i knjige Traduki.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r