Najstariji festival u regionu posvećen avangardnom i eksperimentalnom filmu, Alternative film/video, slavi 40 godina od prvog izdanja, a tim povodom i počinje 7. decembra u Domu kulture Studentski grad (DKSG) izložbom “Skladište alternative 1982-2022”, nakon čega će biti prikazan i prvi deo međunarodnog takmičarskog programa.
Fokus Alternative film/video festivala ove godine je na ženskom i feminističkom alternativnom filmu, uz prateći program i okrugli sto koji će okupiti relevantne sagovornice na tu temu.
Nakon svečanog otvaranja izložbom “Skladište alternative 1982-2022”, čiji je kustos Ivan Velisavljević, biće prikazani prvi filmovi takmičarskog programa među kojima je i nekoliko iz regiona - “Rupe” Saše Petrovića i “Debeli utorak” Aleksandrije Ajduković iz Srbije, te “Tvornica filmova” Silvestara Kolbasa iz Hrvatske i “XX” Vasje Lebariča i Julija Zornika iz Slovenije.
Tročlani međunarodni žiri koji čine: Borjana Gaković (Nemačka), Vladislav Knežević (Hrvatska) i Tomazo Aramini (Italija) odabraće najbolje od 29 filmova iz celog sveta i sastaviti Listu značajnih ostvarenja, koja će biti prikazana na zatvaranju Alternativa 10. decembra u DKSG-u.
Žiri će dodeliti i nagradu "Sonja Savić" autorki čiji film se subverzivno i radikalno odnosi prema stvarnosti. Nagradu su ustanovili Alternative film/video i Umetnička galerija "Nadežda Petrović" u Čačku, a nagrađena umetnica imaće priliku da provede mesec dana na rezidenciji u Beogradu i Čačku.
Ivan Faktor, Kako bi Stan Brakhage gledao Fritza Langa (2022)
Ovogodišnja rezidencijalna umetnica je Miljana Niković (Beograd/Berlin) koja se uglavnom izražava audio-vizuelnim formama pisanja na raznim jezicima. Nakon osnovnih studija arhitekture u Francuskoj, mastera u Nemačkoj na temu grada i filma, kao i nekoliko godina stručnog iskustva, trenutno radi na doktorsko-umetničkom istraživanju o percepcijama urbanog prostora kroz pokretnu sliku. Njeni eksperimentalni eseji u obliku video-poezije prikazivani su na međunarodnim festivalima i izložbama.
Revijalni program “Ex-YU panorama” obuhvata filmove “Gravitacija misli iz Bolcmanovog Mozga” Uroša Marolta iz Slovenije, “Posveta” Petra Dositeja Aranđelovića iz Srbije, “Exodia” Bartola Babića Vukmira iz Hrvatske, “Nema lake love” Zorana Saveskog iz Srbije, “Zaštitni faktor” Lidije Mićović iz Srbije, “Kalem” Luke Matića iz Hrvatske i “Kako bi Stan Brakhage gledao Fritza Langa” Ivana Faktora iz Hrvatske.
Miljana Niković, Sitni detalji
Izložba "Skladište Alternativa 1982-2022", kojom će festivalski program biti otvoren, ima nameru da publiku, kao posetioce jednog mogućeg skladišta, uključi u otkrivanje istorije tog festivala duge četiri decenije putem aktivnog prebiranja po njenim tragovima.
Alternative film/video festival prostire se po DKSG-u kao mreža predmeta, slika, dokumenata, filmova i neotkrivenih svedočanstava. U svakoj prostoriji nalazi se trag Alternativa – izbledeli poster, VHS-traka, probni primerak kataloga iz 1987, fotografija, prazan papir na zidu (tragovi telekiniranja), čak i samo prazan koverat sa adresom nekog poznatog autora ili kino-kluba koji je poslao filmove na festival. Neki od tih tragova su arhivska građa; neki su od velikog kulturnog značaja i deo su važne kolekcije Arhiva alternativnog filma. Neki su delovi prethodnih festivala: izložbeni panoi, posteri, fotografije iz filmova. A neki su naprosto predmeti bez funkcije, dva ili tri od stotine ili hiljade štampanih primeraka, delovi stare tehnike, kutije pune akreditacija, pantljika, papira sa nejasnim beleškama ili kratkim podsetnicima o broju gostiju, telefonima, spisku filmova, datumima dolaska i odlaska članova žirija… Svi ti tragovi stoje tu i tamo, prizivajući istoriju festivala: ljude koji su ga nekada organizovali, filmove koji su prikazivani, naveo je kustos izložbe Ivan Velisavljević (Arhiv alternativnog filma/Arhiv medija Akademskog kino kluba).
Ulaz na sve programe je besplatan.
Festivalski sajt je alternativefilmvideo.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)