5. Mobilna književna rezidencija - gostoprimstvo / netrpeljivost
Mobilna književna rezidencija u Crnoj Gori okupila je u Čelobrdu iznad Svetog Stefana šestoro pisaca iz regiona koji rade na temu “gostoprimstvo / netrpeljivost”, a organizuju je petu godinu zaredom Zemunski mali umetnički centar (ZMUC) iz Beograda, Za Druga iz Petrovca i Zeta centar iz Tirane.
U petoj Mobilnoj književnoj rezidenciji učestvuju od 15. do 22. oktobra Nikola Nikolić iz Podgorice, Luiza Buharova iz Zagreba, Mili Đukić iz Mostara, Dijana Matković iz Ljubljane i Goran Stojičić i Ivan Tobić iz Beograda.
Odnos prema strancima i svemu što je strano u fokusu je rada pisaca koji, u potrazi za gostoprimstvom i budući da su u dobroj fizičkoj formi, svakodnevno osvajaju teško dostupne geografske tačke u ruralnim sredinama južnog jadranskog primorja.
Gostoprimstvo, prema navodima organizatora, nema nužno pozitivan ishod, već uključuje i rizik i nesigurnost. Ipak, kada se desi, nemoguće ga je zameniti nečim drugim. Isto važi i za netrpeljivost, neprijteljstvo. Selo Čelobrdo odabrana je tačka susreta jednog i drugog.
U okviru pratećeg programa, koji je podržala Opština Budva, 18. oktobra u knjižari Karver u Podgorici biće održana tribina “Čajanka kod Bojića u 7”, koji će voditi urednik Karlo Astrahan, a sagovornici su Goran Stojičić, autor multimedijalne zbirke "Besani", Vladimir Jovanović, autor romana "Malo nam za sreću treba", i Đorđe V. Gregović (Za Druga) u ime organizatora.
Učesnici rezidencije gostovaće potom 19. oktobra u Grdaskoj biblioteci u Budvi, a 20. oktobra na Čelobrdu će biti otvoreno veče za publiku “Neprijatelji i prijatelji zajedno”.
Odabrani na osnovu javnog poziva, rezidenti učestvuju u netipičnoj književnoj avanturi, koju je podržala Traduki mreža za književnost i knjige.
Dijalog i diskusije među okupljenim autorima biće objavljeni, kao i prethodnih godina, na blogu Portala za kulturu Jugoistočne Evrope – SEEcult.org.
Učesnici prethodnih rezidencija su postavljali okvir za različite celine (Tabui u tranziciji, Jezik i zajednica, Muzej korupcije, Doživotna sloboda) kojima su se tematizovani važni aspekti svakodnevice i tako je stvarana posebna vrsta književne zajednice.
Peta književna rezidencija u Crnoj Gori deo je regionalnog umetničkog projekta “Mobilne rezidencije / Pokretne kolonije” koji od 2013. godine, u organizaciji ZMUC-a, Za Druge i Zeta centra, okuplja u ruralnim područjima Srbije, Crne Gore i Albanije umetnike u različitim medijima, pospešujući mobilnost i međusobno upoznavanje.
(SEEcult.org)