Vesti

50. Zlatno pero Beograda – 15. Bijenale ilustracije

5. novembar 2019.
SEEcult.org
50. Zlatno pero
50. Zlatno pero

Jubilarno, 50. Zlatno pero Beograda - 15. Međunarodno bijenale ilustracije predstavlja od 7. do 26. novembra u Konaku kneginje Ljubice radove umetnika iz 12 zemalja, među kojima se po brojnosti ističu ilustratori iz Irana.

Ta tradicionalna manifestacija Udruženja likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS), koja će biti otvorena uz dodelu nagrada, predstavlja ilustracije namenjene knjigama, časopisima, novinama, bibliofilskim izdanjima, autorskom stripu, crtanim i animiranim filmovima, elektronskim medijima, kao i ekslibris.

Glavni program obuhvata radove ilustratora iz Bosne i Hercegovine, Češke, Crne Gore, Grčke, Hrvatske, Irana, Italije, Holandije, Slovenije, Španije, Nemačke i Srbije, a u istom prostoru biće predstavljeni i radovi Miodraga Vartabedijana Varte – u znak sećanja na dobitnika nagrade te manifestacije.

Prema navodima kustoskinje 50. Zlatnog pera Ive Leković, ilustracije ovogodišnjih učesnika pokazuju upečatljivo izraženu odliku predstavnika tog esnafa, a to je njihova internacionalna profilisanost.

“Čini se da svet ilustracije na globalnom nivou funkcioniše po principu podrazumevane dijasporičnosti i izuzetne umreženosti - što zahvaljujući odlikama ilustratorskog jezika, što digitalnim alatima kojima se ilustratori rado koriste. Sfera njihovog izdavaštava je obimna i obuhvata i štampana izdanja i ono beskrajno polje virtuelnog u kom lokalne teme lako postaju globalne i obrnuto. Ilustratorski ‘spektrum’ se očito kreće u skladu sa vremenom – brzo, sa obiljem citatnosti i svesno odabranih metafora i aluzija, zahvaljujući kojima se brišu ne samo granice prostora, već i vremena. Odabir klasičnih tehnika ili formalni aspekti različitih epoha se transponuju u originalne narative koji obiluju detaljima. Ne zanemarujući istoričnost kao bitan element ilustracije, u njima sagledavamo simulakrum tendencija neoistorizma – koji nas vraća na zlatno doba ilustracije (kraj 19. veka) u kom se i otvara prostor za reviziju i za oživljavanje velikih tema i dela prošlosti u popularnoj kulturi i kulturnim industrijama”, navela je ona, dodajući da se tu nalaze tragovi simbolizma, harlemske renesanse, neomedijevalizma, holivudskih istorijskih blokbastera, naučne fantastike, audiovizuelnih produkata u vidu animiranih filmova, video-igara ili aktuelne netfliksovske proliferacije trilera.

Osvrćući se na eksploziju boja i formi, kao jednog od dominantnih obeležja digitalne ilustracije, Iva Leković podseća na jedan od kanonskih kinematografskih citata iz filma “Stanje stvari” (Die Stadt der Dinge) Vima Vendersa – da je “život u boji, ali crno-belo je realnije”. Zadržavajući se na prvom delu tog polisemičnog citata, ona ukazuje da su koloristički aspekti ilustracije vezani upravo za životno načelo u kojem se svet mašte prepliće sa svakodnevicom, pružajući ilustraciji osnovu da svoj unutrašnji ritam svede na dvodimenzionalni prikaz akcije ili u krajnjem slučaju poziv za stupanje u nju. Na taj način ilustracija generiše delovanje, koje može imati didaktičnu, propagandnu ili društveno angažovanu funkciju.

Alesandro Gotardo

Jubilarno Zlatno pero najavljeno je izložbom “Svetlosti i senke” Rastka Ćirića, dobitnika nagrade Zlatni vitez, koja je otvorena u galeriji Singidunum.

U Galeriji RTS-a 14. novembra biće otvorena izložba “Spodobe i leševi, veštice i vampiri” Ivice Stevanovića, dobitnika Velike nagrade 49. Zlatnog pera Beograda, dok će 12. novembra u galeriji-knjižari Book&Art biti otvorena izložba “Fantasy” Emira i Edina Durmiševića, dobitnika nagrada izdavačkih kuća “Pčelica” i “Kreativni centar”.

U saradnji sa Italijanskim institutom za kulturu, organizovana je i izložba “Boje reči” Alesandra Gotarda iz Milana – specijalnog gosta 50. Zlatnog pera, koja će biti održana u Muzeju primenjene umetnosti od 8. do 20. novembra.

Savet 50. Zlatnog pera čine Dobrosav Bob Živković, Slobodan Jovanović, David Vartabedijan, Danijela Paracki, Vladimir Vesović, Dragana Palavestra, Iva Ćirić i Milica Golubović.

Zlatno pero Beograda – Međunarodno bijenale ilustracije jedna je od najobimnijih i najstarijih izložbi ULUPUDS-a, koja se od 90-ih godina 20. veka organizje na internacionalnom nivou.

(SEEcult.org)

Tagovi