Vesti

7. Noć muzeja širom Srbije

14. april 2010.
SEEcult.org
7. Noć muzeja širom Srbije
7. Noć muzeja širom Srbije

Popularna manifestacija “Noć muzeja” biće održana 15. maja u više od 40 gradova širom Srbije, u kojima će raznovrstan kulturni i umetnički sadržaj predstaviti čak 150 kulturnih institucija kojih je, kao i prethodnih godina, najviše u Beogradu (70), a zatim u Novom Sadu (40).

Nacionalna “Noć muzeja” u Srbiji biće održana uporedo sa još oko 40 zemalja u Evropi, a organizatori srpske ušli su i u upravu evropske manifestacije, rečeno je 14. aprila na konferenciji za novinare.

Prema navodima Ane Jovanović, jedne od osnivača “Noći muzeja”, ta manifestacija u Srbiji druga je po posećenosti u Evropi, posle Francuske.

Ove godine uključeno je sedam gradova više nego prošle godine, a jedna od glavnih karakteristika je neponovljivost programa, koji će ove godine posebno sadržati i kreativno predstavljanje kulturne baštine.

Posetioci u Beogradu, gde će program biti raspoređen u sedam gradskih zona, moći će da vide kako su izgledale i od kojih su se sve materijala pravile lutke od 19. veka do danas, da se upoznaju sa istorijom tetoviranja još od Maora i Novog Zelanda, kao i da saznaju kako izgleda kuća u kojoj je živeo Đorđe Vajfert, a kako nova postavka u Muzeju nauke i tehnike.

Videće i kako izgleda novi Muzej sporta i olimpizma koji će pretpremijerno biti otvoren za Noć muzeja, najavljeno je 14. aprila na konferenciji za novinare.

Biće moguće probati i vino i med u kazamatima Vojnog muzeja i uživati u bogatom muzičkom programu grupa Sevdah bejbi, Intruder, Zemlja gruva, Inje i drugih.

U Beogradu su se priključile i neke ustanove koje retko otvaraju vrata, a neke samo otvaraju za “Noć muzeja”.

Novi Sad će u “Noći muzeja” imati program na 40 lokacija, na kojima će posetioci moći da se podsete kako je izgledala tipična vojvođanska ulica s početka 19. veka, upoznaju mađarski Zolnaj nakit i uživaju u skulpturama i objekatima na i u vodi.

Goranka Jednjak rekla je da će novosadski program biti rasporedjen u šest zona, koje obuhvataju 15 novih lokacija, a glavno obeležje biće interakcija.

Povodom “Noći muzeja” u Novom Sadu, raspisan je i ekološki foto nagradni konkurs.

Šabac nudi, između ostalog, izložbu fotografija iz starih fotografskih radnji, a posetioci će moći da vide kako su nekada izgledali fotoaparati i reklamni plakati, još od davne 1844. godine.

Posebne programe pripremaju i Škola za umetničke zanate i Udruženje likovnih stvaralaca, a ulaz na sve lokacije je besplatan.

U Subotici će publika sa vodičima i članovima pozorišnog ansambla krenuti u obilazak pozorišta u izgradnji, uživati u projekcijama predstava koje je nekada volela i slušati muziku u izvođenju članova ansambla i njihovih gostiju. Upoznaće se i sa novim izgledom Gradskog muzeja i uživati u muzici proslavljenog Jožefa Nađa.

U subotičkoj galeriji “Izlog” biće predstavljen opus Ljubice Cuce Sokić, uključujući radove koji dosad isu vidjeni, najavio je Dejan Vujanović.

Iako nema svoj muzej, Svilajnac će se ove godine prvi put priključiti manifestaciji i podsetiti sugrađane kako je izgledao politički život u tom gradu, šta sve obuhvata zbirka izuzetno retkih i vrednih dokumenata sa autografima svetski značajnih ličnosti. Prikazaće i odevne i druge upotrebne predmete resavskih zanatlija - abadžija, grnčara, opančara...

Posetiocima će biti dostupne stare i retke rukopisne i štampane knjige, serijske publikacije i drugi knjižni materijal iz 19.veka.

Manifestaciji “Noć muzeja” prvi put se pridružuje i Bela Crkva, pa će posetioci moći da saznaju sve o reci Neri, rumunskoj kulturi, starim kostimima i pozorišnim predstavama. Između ostalog, čuće i zašto je čokolada već 4.000 godina najpopularnija poslastica na svetu.

Organizator je Kancelarija za mlade, koja želi da promoviše mlade kao nosioce kulture u gradu, rekao je Predrag Šinzar.

Publika “Noći muzeja” u Loznici uveriće se kako je izgledala narodna nošnja i tradicionalna srpska svadba u jadarskom kraju, a u bioskopskoj sali, jednoj od retkih u Srbiji koja još radi, moći će da pogledaju filmske žurnale iz 60-ih i 70-ih godina.

Sremski Karlovci će imati program na petnaestak lokacija, a posetioci će moći da saznaju šta sve podrazumeva sremačka boemska atmosfera, kako je izgledala autentična gostionica , kao i novine i časopisi iz 19. veka. Degustiraće se pčelinji proizvodi, vina i bermet, ali i obilaziti vinski lagumi.

U Valjevu će biti otvorena rekonstruisana kula Nenadovića i centralna zgrada Naropdnog muzeja, a ukupno će sedam institucija na devet lokacija predstaviti 20 programa.

Posetioci će se podsetiti sa starih razglednica kako je grad ranije izgledao, a o novom Valjevu govoriće fotografije savremenih fotografa, najavio je direktor Narodnog muzeja Vladimir Krivošejev.

Posetioci će moći da pogledaju i izložbu o pozorišnom životu u Valjevu, sa pratećim muzičko scenskim performansom.

“Noć muzeja” biće održana i u Sremskim Karlovcima, Zrenjaninu, Aleksandrovcu Župskom, Loznici, Kragujevcu, Nišu, Boru, Zaječaru i brojnim drugim gradovima.

Program će trajati od 18 sati do dva časa posle ponoći, a organizator je i ove godine Umetničko-produkcijska grupa “Noć muzeja”.

Organizatori očekuju više stotina hiljada posetilaca .

Prema navodima Ane Jovanović, jednog odosnivača manifestacije “Noć muzeja”, prioritet organizatora je da svake godine idu korak napred i da publici, ne samo u Beogradu, već i u celoj Srbiji, pokažu sadržaje koji su kvalitetniji i atraktivnijii u odnosu na prethodne godine.

“Ove godine našu ideju podržalo je čak 150 kulturnih institucija koje veruju da je uspeh postignut prethodnih godina obaveza, ali i podstrek da se i ove godine krene sa istim entuzijazmom kao i prve”, rekla je Ana Jovanović.

Sedmu “Noć muzeja” podržali su Ministarstvo kulture i gradske skupštine gradova koji su se pridružili toj manifestaciji, a generalni sponzor je, četvrti put za redom, Telekom Srbije.

Manifestaciju “Noć muzeja” prošle godine podržao je 41 grad, a ulicama, trgovima i izložbenim prostorima prodefilovalo je više od pola miliona posetilaca.

Sajt manifestacije je www.nocmuzeja.rs

(SEEcult.org)

Tagovi