Beogradsko dramsko pozorište (BDP) obeležilo je 76. rođendan tradicionalnom dodelom priznanja, među kojima je glavnu nagradu “Tatjana Lukjanova” dobio scenograf Aleksandar Denić, a Dan BDP-a, 20. februar, protiče i u znaku premijere predstave “Idiot” Fjodora Mihailoviča Dostojevskog, u režiji Ivice Buljana iz Hrvatske.
Godišnje nagrade dobili su i glumci Branka Katić i Marko Gvero, rediteljka Ana Tomović, ansambl “Božanstvene komedije” i drugi.
Nagrada “Tatjana Lukjanova” za višegodišnji doprinos BDP-u i pozorišnom životu Srbije dodeljena je Aleksandru Deniću kao autoru sedam scenografija u tom teatru u poslednjih 15 godina, dobitniku brojnih najznačajnijih domaćih i evropskih nagrada u oblasti pozorišne, filmske i primenjene likovne umetnosti.
“Poslednjih deset godina sarađuje sa evropski priznatim, nemačkim rediteljem Frankom Kastorfom, što mu je omogućilo dublje i sadržajnije preispitivanje i uspostavljanje sopstvene dizajnerske estetike. Njegove scenografije su velike priče koje svaki pozorišni komad Kastorfa, kao i drugih reditelja, postavljaju u okvir novih dimenzija, razarajući pri tome svaku ustaljenu dramaturgiju. U tom smislu on nije samo stvaralac scenskog sveta, već i koreditelj”, navedeno je u obrazloženju.
Aleksandar Denić i Jug Radivojević, foto: Dragana Udovičić
Za predstavu “Božanstvena komedija” Denić u “svedenim, interkulturnim poveznicama s modernim civilizacijskim, ikonoplastičnim naznakama uspeva da razigra gotovo čitav prostor BDP-a. Time priču o čoveku i njegovom egzistencijalnom putovanju otvara kroz susret filmskog i pozorišnog jezika, stvarajući velike mogućnosti za preispitivanja toga šta je laž, šta istina, šta je iluzija, a šta realnost, gde su granice umetnosti spram realnosti i kako realnost može biti oblikovana umetničkom upotrebom medija”, istakao je u obrazloženju Upravni odbor BDP-a, koji čine Aleksandar Stamatović (predsednik), Snežana Kutrički, Aleksandar Dunić, Igor Damnjanović i Ivan Tomić.
Denić je, zahvaljujući na nagradi i čestitajući BDP-u rođendan, posebno zahvalio tehničkom sektoru tog pozorišta i glumcima - na strpljenju.
“Svaki put kad izmišljamo neke nove dogodovštine i situacije koje oni uspešno reše, to je još draže. Ostaje veliko zadovoljstvo kad vidimo kako pozorište napreduje. Mislim da ćemo ići još dalje, smišljati još novih prepreka što za glumce što za tehniku, ali nadam se da ćemo to isto u ovako dobrom, furioznom tempu rešavati”, rekao je Denić, koji potpisuje i scenografiju predstave “Idiot”.
Nagrade za najbolja umetnička ostvarenja članova ansambla BDP-a i gostujućih umetnika i autora pripale su glumcima Branki Katić i Marku Gveru, kao i rediteljki Ani Tomović.
Branka Katić, foto: Dragana Udovičić
Igrajući Blanš u predstavi “Tramvaj zvani želja” Tenesija Vilijemsa, u režiji Lenke Udovički, Branka Katić se “susrela sa ulogom dostojnom svog dara – filigranski osetljivim i tanano plahovitim likom Blanš Diboa: preciznom, koncentrisanom, katkad furiozno uzbudljivom igrom, ona je pokazala i dokazala suptilne emotivne prelaze i psihološko breme karakteristične za pisca, potcrtavajući sasvim odmereno sve tabu teme društva, koje pisac dotiče, prisutne i danas”.
Izražavajući zahvalnost za prepoznavanje njenog truda i talenta, Branka Katić istakla je da je imala veliku podršku rediteljke Lenke Udovički.
“Trebalo je dosta hrabrosti da se uroni u svu bol, očaj, potrebu, neku nežnost i ranjivost moje Blanš. Pomogao mi je i moj profesor glume Rade Šerbedžija. Jako mi se dopada kako Tenesi Vilijams priča o tome zašto ovaj svet nikako da krene napred. On kaže kada bismo imali malo više hrabrosti da prvo upoznamo i razumemo sebe, pa onda i ljude koji nam dolaze u život i kada bismo se oduprli propagandi koja nam stalno govori da od nekog treba da se plašimo, da nekog treba da mrzimo, i kada bi u boljem razumevanju sebe i drugih živeli, da bi ovaj svet bio bolje mesto”, rekla je Branka Katić.
Marko Gvero je nagađen za ulogu u predstavi “Božanstvena komedija” reditelja Franka Kastorfa. “Reditelj uvodi u Danteovu epsku fantazmagoriju paralelnu priču preuzetu iz Handkeovog romana ‘Golmanov strah od penala’, a briljatna minijatura – lik Bloha, smlavljenog, uniženog golmana poverena je Gveru, koji je oslikava upečatljivo i strastveno, ubedljivo uspevajući da napusti komičarske manire, dokazujući tako široku lepezu svog glumačkog umeća”, navedeno je u obrazloženju.
Marko Gvero, foto: Dragana Udovičić
Gvero je takođe izrazio zahvalnost, dodajući da je posebno lepo kada “nagrada dolazi iz kuće, od ljudi s kojima živiš i radiš”.
Ana Tomović je nagrađena za režiju predstave “Zaljubljeni Šekspir” Marka Normana i Toma Stoparda, u adaptaciji Li Hola.
“Držeći se epohe i tipične filmske dramaturgije blokbastera, ona formalno i stilski postavlja inscenaciju koja podseća na današnje produkcije Glob teatra u Londonu, dajući mogućnost savremenom gledaocu se saživi sa emotivnom pričom i razigranom glumačkom veštinom, koristeći elemente teatralnosti kao sredstvo rediteljskog postupka”, istaknuto je u obrazloženju.
Rediteljka je zahvalila BDP-u, svojim “čarobnim glumcima i saradnicima na beskrajnom strpljenju i ljubavi”.
Ana Tomović, foto: Dragana Udovičić
Specijalna nagrada za kolektivnu igru pripala je ansamblu predstave “Božanstvena komedija” Dantea Aligijerija, u režiji Franka Kastorfa.
“Iscrpljujuća, višečasovna scenska igra, bez daška predaha, te višestruke uloge članova ansambla, pomeraju granice glumačke izdržljivosti, ali i pokazuju njihovu posvećenost projektu, kao i sposobnost umetničkog uključenja svih svojih potencijala. Darovitost i veština udruženi sa iscprljujućom predanošću igri dali su poseban pečat ovom projektu”, istaknuto je u obrazloženju.
U ime ansambla i cele ekipe predstave, Aleksandar Radojičić je zahvalio na nagradi, kao i na prilici da rade s jednim od najvećih reditelja današnjice. “Ovaj proces je za sve nas bio od velikog značaja, a od velikog značaja je i za celokupno srpsko pozorište da jedan tako veliki umetnik radi na beogradskoj sceni”, dodao je Radojičić.
Nagrađeni, foto: Dragana Udovičić
Nagrade za doprinos radu BDP-a dobili su i članovi kolektiva Nedeljko Davidović Šone, Marko Kekezović, Goran Stojiljković i kompletna služba inspicijenata i suflera.
Na svečanosti BDP-a, kojoj je prisustvovala i gradska sekretarka za kulturu Nataša Mihailović Vacić, istaknuto je da je to pozorište u 2022. godini imalo sedam premijera, među kojima je posebno ponosno na “Božanstvenu komediju”.
Ansambl BDP-a izveo je 275 predstava na svoje tri scene, gostovao 66 puta, od čega 50 u inostranstvu. Prethodna godina pripala je Miodragu Mikiju Krstoviću, koji je dobio niz nagrada za ulogu Miloša u predstavi “Cement Beograd”, u režiji Sebastijana Horvata. Ta predstava je pozvana i na festival u Berlinu, koji će biti održan u oktobru. Nastavljen je regionalni festival RUTA. Renovirana je sala velike scene “Olivera i Rade Marković”, a izveden je i niz infrastrukturnih radova.
Velika scena BDP-a, foto: ZD
Gradska sekretarka za kulturu Nataša Mihailović Vacić čestitala je BDP-u godišnjicu oceniom da je “malo pozorišta koja mogu da se pohvale takvim uspehom kakve iz godine u godinu beleži BDP”.
“Za nas u Gradu, kao finansijere i one koji vode računa o ustanovana kulture, najvažnije je to što BDP daje šansu mladim umetnicima i stvaraocima, a istovremeno dovodi velika imena – i evropska i regionalna. RUTA je za svega četiri godine postala najfrekventnija saradnja u regionu ikada. Sve ono što BDP radi jeste put koji treba slediti. Grad Beograd je tu da podrži ove napore, posvećenost i odgovornost svih zaposlenih, a taj put treba da se nastavi i kroz jedan domaćinski odnos prema kući i sopstveni menadžment, što (direktor BDP-a) Jug Radivojević, uz pomoć svih vas i čini”, rekla je gradska sekretarka za kulturu, koja nije želela da odgovara na pitanja novinara koja se nisu odnosila na proslavu BDP-a.
Nataša Mihailović Vacić, foto: Dragana Udovičić
Jug Radivojević je predstavio četvrtu godišnju brošuru BDP-a, s najavama svih premijera i predstava koje će biti na repertoaru u 2023. godini.
Podsetio je da je za prethodne tri i po godine, od kada je na toj funkciji, BDP imao 27 premijera, više od hiljadu predstava na svojim scenama i gostovanjima, više od 1.500 održanih proba, i to u vreme obeleženo pandemijom.
“Kada sagledate te brojke, shvatite da je BDP radilo ako dragstor”, rekao je Radivojević, ističući nemerljiv doprinos svih zaposlenih, gostujućih saradnika, autora i prijatelja.
Čuvajući tradiciju, BDP je upravo objavio knjigu Zvezdane Stanković “Nekoliko stvari o životu Zorana Rankića”, jednog od legendarnih glumaca tog teatra.
Dan BDP-a protiče i u znaku premijere predfstave “Idiot” Dostojevskog, u adaptaciji Vladimira Tabaševića i režiji Ivice Buljana, koji je taj komad najavio nedavno kao savremeno čitanje romana iz 19. veka, a ne kao istorijsku interpretaciju.
Idiot, foto: Dragana Udovičić
“Upravo završavamo jednu fazu rada. Uživali smo u velikom procesu koji bih nazvao u pravom smislu čitanje romana. Nismo krenuli od gotovog teksta nego smo čitavih mesec dana, kao u starom ruskom tetaru, iščitavali poglavlja romana koji se bavi temama ljubavi, novca i nekim tananim titrajima ljudske duše”, rekao je Buljan.
Kneza Miškina igra Luka Grbić, Rogožin je Nedim Nezirović, a Nastasju Filipovnu igra Jana Milosavljević. U predstavi igraju i: Aleksandar Jovanović, Bojana Stojković, Vesna Čipčić, Iva Ilinčić, Milan Zarić, Milan Kolak, Miloš Petrović Trojpec, Mirjana Karanović, Milutin Milošević, Nikola Malbaša i Tamara Aleksić.
Prema rečina Tabaševića, “savremenost koju živimo vapi za knezom Miškinom naših dana”.
“Kakva bi sudbina danas snašla tu naivnu, iskrenu dobričinu? Koje visoke krugove bi on zgražavao svojom nepromišljenom srdačnošću? Njegova idealna dobrota, samo je okrutnost za njegovo društveno i emotivno biće. Dostojevski je sa ironijskim otklonom svoj najlepši književni lik nazvao idiotom, a danas je takva ironijska distanca nemoguća: idealno dobar čovek današnjeg sveta, zaista jeste idiot, maloumnik vredan sažaljenja. On je neko ko bi bio prezren zbog toga što se usudio da svima naočigled upražnjava vrline koje društvo zapostavlja, a koje, to isto društvo – deklarat ivno zastupa i uzdiže. Doslovan i dosledan, knez Miškin je idiot zbog toga što ne može da ne bude iskren, duševan i blag. Koga od nas nije snašla ta nezgodna okolnost da ispašta baš zbog onog najboljeg u sebi? Zbog najboljeg u nama, najviše se moramo pravdati. Možda su ipak vremena idiotska”, naveo je Tabašević u predgovoru.
Tekst je urađen prema prevodu Jovana Maksimovića, scenograf predstave je Aleksandar Denić, kostimograf Ana Savić Gecan, kompozitor Mitja Vrhovnik Smrekar, dok je scenski govor uradila dr Ljiljana Mrkić Popović.
Premijerno izvođenje “Idiota” gotovo je rasprodato, a prve reprize su 21. i 22. februara.
*Naslovna fotogrtafija: Aleksandar Denić, foto: Dragana Udovičić
(SEEcult.org)