Vesti

78 dana bombardovanja

26. jul 2024.
SEEcult.org
78 dana
78 dana

Pobednički film 31. Festivala evropskog filma Palić, “78 dana” Emilije Gašić, predstavlja u formi kućnog videa priču o svakodnevici tri mlade sestre na selu za vreme NATO bombardovanja Srbije 1999. godine, a prema navodima žirija, vraća gledaoce u “leto detinjstva koje je bilo i lepo i bolno”.

“U ovoj priči globalna politika ima veliki uticaj na život tri sestre koje moraju da se izbore sa odsustvom oca i svetskom politikom koja se obrušava na njih. Neverovatno režiran, odglumljen, snimljen i montiran, ovaj film će vas dirnuti svojim humorom, terajući vas da se smejete i plačete u isto vreme”, naveo je žiri u obrazloženju odluke o dodeli Zlatnog tornja 31. FEF Palić, saopšteno je 26. jula na završnoj konferencije za novinare.

Odluku je jednoglasno doneo žiri u sastavu: reditelj Bojan Vuletić (Srbija), producentkinja Betina Brokemper (Nemačka) i glumica, rediteljka i promoterka kulture Lijana Ruokite-Jonson (Litvanija).

Emilija Gašić je prethodno izjavila da je scenario krenuo iz njenog ličnog osećaja, jer je u vreme bombardovanja imala sedam i po godina i dobro pamti taj period.

“Počelo je od naših porodičnih kaseta koje smo tada snimali. Tokom pandemije sam ih pronašla i to je bio eureka momenat. Poželela sam da napravim igrani film koji izgleda kao nešto što je snimano i presnimavano na jednoj kaseti, koju nalazimo posle 25 godina. Ima tu i dosta izbrisanih delova, pa je pitanje šta ćete na njoj naći”, rekla je autorka.

Kako je dodala, format slike sa VHS kaseta obeležio je onaj period, pa je i film snimljen u tom maniru, radi utiska autentičnosti, što nosi i dozu nostalgije.

“78 dana” je i drama i film za mlade, jer priča o odrastanju. Autorka je rekla da je ona takođe najmlađa od tri sestre, te joj je poznata ta dinamika odnosa, a nije viđala na domaćem filmu puno takve tematike.

“Ovo jeste počelo od mojih snimaka, ali nije autobiografska priča. U ranoj fazi scenarija napravila sam anonimni upitnik, kao leksikon i podelila ga na društvenim mrežama. Oko 200 ljudi je odgovorilo, delili su svoja sećanja na taj period. Želela sam da uključim što više iskustava. Nadam se da će svako da se prepozna”, istakla je Emilija Gašić.

Poznata glumica Jelena Đokić igra majku koja drži porodicu na okupu, nežna je, a ume i da podvikne, brine se za muža (Goran Bogdan) koji je mobilisan, ali je njen lik dat u drugom planu.

“Imamo tu čitavu paletu boja, mada sam ja na snimanju bila samo sedam dana. Sada sam na Paliću prvi put videla ceo film. Nisam ni slutila kolko je nežan, duhovit, zabavan i ljubavan. Baš su me zapljusnule te emocije”, rekla je Jelena Đokić.

Prema njenim rečima, film je dosta zasnovan na improvizacijama, što mnogo voli, pogotovo sa partnerkamakakve je imala.

“Imamo možda pet sati materijala i ponosni smo na montažu (Jovane Filipović) što su izvučeni detalji koji hronološki mogu da isprate tih 78 dana”, rekla je Jelena Đokić.

Najupečatljiviji je lik najmlađe sestre, sedmogodišnje Tiće, sklone nestašlucima. Devojčica vje izrazila radost što su ponovo svi zajedno, priznajući da joj nedostaje glumac Pavle Čemerikić (igra mladića iz Beograda čija se porodica sklonila na selo zbog bombardovanja).

“Prvog dana snimanja imala sam veliku tremu, da li ću dobro da glumim, da li ću da zapamtim šta treba da kažem, ali posle sam videla da to nije strašno i da ću lako da savladam”, rekla je Viktorija Vasiljević.

Milica Gicić igra najstariju sestru Sonju koja bi želela da studira modni dizajn. Svoj lik opisala je kao najodgovorniji, ali ne i onda kada se zaljubi u mladića iz susedne kuće.

Tamara Gajović je kazala da srednja sestra, tinejdžerka Dragana više voli da se druži  sa starijom sestrom, zbog sličnih interesovanja, pa i problema, dok najmlađu mora da čuva. Ponekad se oseća zanemareno i čezne da negde ode sama, rekla je ona dodavši da joj je Dragana donekle slična po tome što voli školu.

Maša Ćirović, u ulozi male komšinice Lele, zahvalila je svima na lepom iskustvu i divnom slaganju tokom snimanja.

Producent Miloš Ivanović istakao je da je već u prvom sinopsisu koji je dobio od Emilije, negde na početku pandemije, bila toliko jasna ideja šta ona želi da napravi.

“Tokom priprema filma ta ideja je nadograđivana, ali se nije suštinski promenila. Imali smo 20 snimajućih dana”, rekao je Ivanović.

Nakon svetske premijere u Roterdamu u januaru ove godine, film “78 dana” bio je već na 15-ak festivala i osvojio nekoliko nagrada. Bioskopska premijera očekuje se krajem avgusta, a sledi distribicija u Srbiji i regionu.

Na završnoj konferenciji za medije 31. FEF Palić članovi Direkcije izrazili su zadovoljstvo ovogodišnjim festivalskim izdanjem, uprkos finansijskim problemima.

Direktor Radoslav Zelenović naglasio je da su ipak uspeli u onom najvažnijem. “Ispunili smo program i prikazali filmove sa različitih evropskih destinacija, koji kritički govore o vremenu u kom živimo”, istakao je Zelenović.

Programski direktor Miroslav Mogorović zahvalio je medijima na tome što Palićki festival živi i daleko van Subotice, a selektor Nikolaj Niktin je dodao da su strani gosti impresionirani koliko ovdašnji novinari vole i poznaju evropski film, kao i time što su u ovo vreme lažnih vesti dobro obavešteni.

U ime organizatora, direktor Otvorenog univerziteta u Subotici Ilija Tatić zahvalio je publici, koja je dolazila na Letnju pozornicu, kao i institucijama koje podržavaju FEF Palić, prepoznajući njegov značaj na kulturnom i širem planu.

*Foto: Damir Vujković

(SEEcult.org)

Tagovi