• Search form

26.11.2017 | 01:55

9. Desire - Anatomija

9. Desire - Anatomija

Festival savremenog pozorišta “Desire – Central Station” otvoren je 25. novembra u Pozorištu “Deže Kostolanji” u Subotici premijerom predstave “Oblak u pantalonama”, u režiji Kokana Mladenovića, zasnovanoj na motivima čuvene poeme Vladimira MajakovskogDeset poruka o revoluciji” iz 1909. godine, zbog koje je proveo deset meseci u zatvoru, a i danas je više nego aktuelna.

Publika festivala Dezire, prepoznatljivog po angažovanom programu, videće do 3. decembra i predstave koje potpisuju reditelji Jernej Lorenci, Sebastijan Horvat, Blerta Neziraj, Arpad Šiling, Miloš Isailović, Dominik Abuzi, Zlatko Paković, Borut Šeparović, Selma Spahić, Senka Bulić, Maja Pelević i Olga Dimitrijević, te Oliver Frljić.

Nova Mladenovićeva predstava, prva saradnja tog reditelja sa Pozorištem “Deže Kostolanji”, posveta je Oktobarskoj revoluciji povodom njene stogodišnjice, ali i podsetnik na aktuelnost poruka Majakovskog, koji pisao o tome da revolucija počinje kada ljudi više ne prihvataju nezadovoljstvo kao normalno stanje, kada se bes gladnih ne može kupiti novcem sitih, kada radnici odbiju da budu robovi i otmu ono što im pripada, kada moralni zakon ne postoji, a pisani zakoni se primenjuju samo na sirotinji, kada država ponižava stare, a hapsi ili proteruje mlade, kada narod služi vlastima, a ne vlast narodu, kada umetnici prestanu da budu kukavice i progovore na sav glas, kada su zabranjeni slobodna reč i slobodna misao, kada posla i hleba ima samo za one koji cara slave i hvale, te kada policija, vojska i službe bezbednosti nisu čuvari slobode, već okupatori sopstvenog naroda.

U predstavi igraju: Marta Bereš, Aniko Kiš, Boris Kučov, Gabor Mesaroš, Imre Elek Mikeš, Emeše Nađabonji, dramaturg je Kornelija Goli, scenografkinja Marija Kalabić, kostimografkinja Marina Sremac, a kompozitorka je Irena Popović.

Uoči svečanog otvaranja festivala Dezire u Subotici, u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu izveden je “Čas anatomije” autorski projekat Andraša Urbana prema motivima Danila Kiša.

Program obuhvata i predstave “Carstvo nebesko” Narodnog pozorišta u Beogradu i Bitef teatra, u režiji Jerneja Lorencija, čija je premijera bila na 51. Bitefu, zatim “Mi, evropski leševi” Simone Semenič, u režiji Sebastijana Horvata i izvođenju Slovenskog mladinskog gledališča iz Ljubljane, “55 Shades of Gay – Balkansko proleće seksualne revolucije” Ćendra Multimedija iz Prištine, u režiji Blerte Neziraj, te “ExitArpada Šilinga, koprodukciju Mađarskog državnog pozorišta “Čiki Gergelj” iz Temišvara, Klasičnog pozorišta Joan Slavici iz Arada i Narodnog pozorišta Sombor.

Umesto prvobitno najavljenog “Magbeta”, Bitef dens kompanija igraće 29. novembra plesnu predstavu “Dunjaluk” u koreografiji Miloša Isailovića.

Pozorište Blik iz Tuluza izvešće predstavu “[hullu]”, koju potpisuje Dominik Abuzi, Teatro VeRRdi iz Zadra “Otelo – nezakonita liturgija” prema motivima drame Vilijama Šekspira, u režiji Zlatka Pakovića, zagrebački Montažstroj predstaviće “Ljubav i ekonomiju” – dokumentarno pozorište u režiji Boruta Šeparovića, a Bosansko narodno pozorište iz Zenice izvešće predstavu “Moja fabrika” Selvedina Avdića, u režiji Selme Spahić.

Plato iz Pariza izvešće “PenzumJozefa Nađa i Žoele Leandr, Pozorište Hotel Bulić iz Zagreba “Lampedusa Beach” Line Prosa, u režiji Senke Bulić, a u završnici, 3. decembra publika će videti najpre predstavu “Sloboda je najskuplja kapitalistička reč” Bitef teatra, autorski projekat Maje Pelević i Olge Dimitrijević, a potom će Nacionalno pozorište u Manhajmu izvesti “Second Exile”, u režiji Olivera Frljića.

Kao i prethodnih godina, prateći program “Akademija Dezire” obuhvata razgovore, predavanja, prezentacije, radionice i izložbu stduenata Akademije umetnostu u Novom Sadu u Savremenoj galeriji u Subotici.

U Savremenoj galeriji najavljeni su i razgovori sa rediteljima Sebastijanom Horvatom (27. novembra) i Antalom Attilom (29. novembra), te sa Zlatkom Pakovićem (1. decembra), dok će u prostoru Klein house social bar & art galerije 2. decembra biti izvedena predstava “Tri Gvineje” Virdžinije Vulf, u režiji Bojana Milosavljevića, uz razgovor sa publikom na temu pozicije žena i rodnih odnosa u društvu.

Festivalski sajt je desirefestival.eu, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org

(SEEcult.org)

  • 21.10.2017 | 10:00

    Galerija Matice srpske, Novi Sad

    170 godina Galerije Matice srpske

    ARSENIJE TEODOROVIĆ I SRPSKA CRKVA U BUDIMU  - izložba (18.10.2017.-1.7.2018.)

    http://www.galerijamaticesrpske.rs

    01.12.2017 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    SMRT KARAĐORĐA PETROVIĆA - izložba (30.11.2017.-31.8.2018.), povodom dvestote godišnjice od ubistva vožda Karađorđa

    autori izložbe: Vladimir Merenik, Boško Ljubojević, Nebojša Damnjanović, Borislav Korica

    dizajn postavke: Izabela Martinov Tomović

    Svake subote u 13 časova stručno vođenje kroz postavku za individualne posetioce

    http://imus.org.rs

    13.01.2018 | 09:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ĐORĐE STANOJEVIĆ - ČOVEK KOJI JE OSVETLIO SRBIJU - izložba (12.1.-30.9.2018.)

    realizacija: Istorijski muzej Srbije pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, a uz podršku JP Elektroprivreda Srbije

    https://www.sendspace.com/file/q9yptp

    http://imus.org.rs

    09.02.2018 | 10:00

    Ustvarjalni center Švicarija/MGLC, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ŠVICARIJA: SKUPNOST, UMETNOST IN NARAVA - razstava (8.2.2018.-6.1.2019.)

     

    NIKA AUTOR

    STOJAN BATIČ

    DRAGICA ČADEŽ

    JURE DETELA

    META GRGUREVIČ

    FRANCE GRUDEN

    SERGEJ KAPUS

    JANEZ LENASSI

    KAREL PLEMENITAŠ

    KAREL PUTRIH

    DRAGO TRŠAR

    DUŠAN TRŠAR

    LUJO VODOPIVEC

    BILAL YILMAZ

    avtorica projekta, razstave: Yasmín Martín Vodopivec

    http://www.mglc-lj.si

    30.03.2018 | 10:00

    +MSUM | Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    VALOVI: 50 LET UMETNIŠKEGA DELOVANJA MILENKA MATANOVIČA (1947, Ljubljana) - razstava (29.3.-24.6.2018.)

    kustos razstave: Igor Španjol

    http://www.mg-lj.si

    07.04.2018 | 11:00

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    FORMULA ČULA - izložba djela iz Zbirke marginalne umjetnosti i zbirki MSU-a (6.4.-15.9.2018.)

    kustosica izložbe: Daniela Bilopavlović Bedenik

    http://www.msu.hr

    13.04.2018 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    KATARINA VELIKA - CARICA SVIH RUSA - izložba iz Državnog muzeja Ermitaž iz St. Peterburga (12.4.-29.7.2018.)

    kustosice izložbe: Natalia Bakhtareva, Iva Sudec Andreis, Danijela Marković

    http://gkd.hr

    14.04.2018 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    DAVID LYNCH: OGENJ NA ODRU - razstava (13.4.-29.7.2018.)

    kustos razstave: Božidar Zrinski

    http://www.mglc-lj.si

    21.04.2018 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg srpskih junaka 2, Banja Luka

    PUNKTUMI: ZBIRKA INOSTRANE UMJETNOSTI MSURS - izložba (20.4.-30.8.2018.)

    Oto Pine (Otto Piene), Ginter Iker (Günther Uecker) i Hajnc Mak (Heinz Mack) iz grupe ZERO, Fridensrajh Hundertvaser (Friedensreich Hundertwasser), Hans Hartung (Hans Hartung), Pjer Alešinski (Pierre Alechinsky), Stenli Vilijem Hajter (Stanley William Hayter), Žan Mesažije (Jean Messagier), Zao Vu-Ki (Zao Wou-Ki), Šoići Hasegava (Shōichi Hasegawa), Jase Tabući (Yasse Tabuchi), Antonino Virduco (Antonino Virduzzo)…

    http://www.msurs.net

    21.04.2018 | 15:00

    Kibla, Maribor

    Kibla Portal, Valvasorjeva 40, Maribor

    PRISOTNOSTI - skupinska razstava akademske slikarke Metke Krašovec in umetnic in umetnikov - njenih študentov na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO) v Ljubljani (20.4.-30.6.2018.)

    Razstavljajo Metka Krašovec in umetniki (po abecednem redu): Karmen Bajec, Viktor Bernik, Saša Bezjak, Gigo de Brea, Andrej Brumen Čop, Mitja Ficko, Dušan Fišer, Marija Flegar, Milan Golob, Marko Jakše, Anja Jerčič Jakob, Barbara Jurkovšek, Jurij Kalan, Maja Kastelic, Aleksij Kobal, Robert Lozar, Izar Lunaček, Mojca Oblak, Rok Predin, Arjan Pregl, Irena Romih, Zvonka Simčič, Matic Sonnenwald, Natalija Šeruga, Katarina Toman Kracina, Petra Varl, Sebastijan Vojvoda, Marij Vrenko, Mojca Zlokarnik, Živa Žitnik

    kuratorja razstave: Nina Jeza (KID Kibla) in Arne Brejc (Galerija Equrna)

    http://www.kibla.org

Video
18. Bijnale umetnosti Pancevo
21.06.2018 | 15:33

VOĐENJE: 18. Bijenale umetnosti u Pančevu - Prostorni agens

Vođenje kroz 18. Bijenale umetnosti u Pančevu “Prostorni agens”, održano od 26. maja do 17.