Međunarodno udruženje likovnih kritičara AICA – Sekcija Srbija izrazilo je 5. februara oštar protest zbog načina na koji je Vlada Srbije imenovala Viktora Kiša za vršioca dužnosti direktora Muzeja savremene umetnosti u Beogradu i ujedno pozvalo premijerku Anu Brnabić da povuče tu odluku, a samog Kiša da odustane od funkcije.
Smatrajući da je Vlada Srbije načinom na koji je imenovala Kiša narušila integritet, autonomiju i profesionalne kompetencije MSUB-a, AICA - Sekcija Srbija pozvala je premijerku da “u što kraćem roku pomenutu odluku stavi van snage i vrati se u okvire zakonitosti, okončanjem konkursa za izbor direktora ove važne muzejske ustanove”.
“Predsednicu Vlade podsećamo na obavezu poštovanja Kodeksa profesionalne etike Međunarodnog saveta muzeja (ICOM) koji jasno propisuje da, bez obzira na izvor finansiranja ili model uprave, muzeji moraju zadržati visok nivo profesionalizma, institucionalni integritet i autonomiju koja ne bi smela da bude ugrožena bilo kakvim finansijskim, političkim (ili ličnim) interesima”, navedeno je u saopštenju.
AICA – Sekcija Srbija smatra i da umetnik Viktor Kiš nije kompententan da strukovno rukovodi MSUB-om, a u ime odbrane lične, ali i časti i dostojanstva profesije likovnih kritičara i kustosa, poziva ga da odustane od vršenja dužnosti direktora.
Međunarodno udruženje likovnih kritičara AICA - Sekcija Srbije, aktivno radi od osnivanja 1955. godine kao dobrovoljno, neprofitno, nestranačko i nepolitičko udruženje koje okuplja likovne kritičare i kustose čije se stručne i profesionalne delatnosti odnose na kritiku i pisanje tekstova o umetnosti u medijima, na edukaciju, na pripremu i realizaciju izložbi, radi ostvarivanja zajedničkih ciljeva na polju razvoja i unapređenja moderne i savremene umetnosti.
Odluku Vlade Srbije da za v.d. direktora MSUB-a imenuje Kiša, godinu dana nakon konkursa kojim je trebalo da bude okončano višegodišnje v.d. stanje, osudio je i Stručni tim MSUB-a, smatrajući da su time narušeni integritet i autonomija i da je ugrožen dalji rad te krovne ustanove u oblasti savremene umetnosti. Stručni tim MSUB-a pozvao je kulturnu javnost da mu se pridruži u naporima za zaštitu integriteta institucija kulture i odbranu načela profesionalne etike, a sličan apel uputila je prethodno i Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije.
Povodom imenovanja Kiša, najpoznatijeg po festivalu Dev9t u Staroj ciglani, predsednik Upravnog odbora MSUB-a prof. dr Nikola Šuica podneo je ostavku.
Kiš je imenovan za v.d. direktora na predlog Ministarstva kulture i informisanja, koje je prethodno predložilo Vladi da za direktora imenuje Vladislava Šćepanovića, jednog od četiri kandidata na konkursu, na koji su se prijavili bili i dosadašnji v.d. direktor Slobodan Nakarada i istoričari umetnosti Branislav Dimitrijević i Zoran Erić, kustos i šef Odeljenja umetničkih zbirki i izložbi MSUB-a. Vlada se mesecima nije izjašnjavala o predlogu Ministarstva kulture i informisanja, za šta nije dato zvanično obrazloženje. Ministarstvo je povuklo prvobitni predlog i ujedno predložilo Vladi da imenuje v.d. direktora. Na predlog Ministarstva, na istoj sednici Vlade na kojoj je imenovan Kiš, na dva upražnjena mesta u UO MSUB-a imenovani su Šćepanović i Nikola Kolja Božović.
Kiš je 4. februara već preuzeo funkciju v.d. direktora, a tom prilikom izrazio je želju da organizuje izložbu Vladimira Veličkovića i najavio je plan "decentralizacije scene savremene umetnosti" turnejom "stalne postavke" MSUB-a po Srbiji, a moguće i po regionu.
(SEEcult.org)