• Search form

09.08.2012 | 14:17

AKTO 7 - slušanje publike

AKTO 7 - slušanje publike

Regionalni festival savremene umetnosti AKTO u Bitolju posvećen je u sedmom izdanju publici i njenom negovanju i razvoju, a osim seminara na tu temu, obuhvata od 9. do 12. avgusta i izložbe, prezentacije više projekata i studija slučaja organizacija iz zemalja na Balkanu, te diskusije i muzički prateći program.

Centralni događaj je seminar “Upravljanje i negovanje publike” koji će biti održan 11. avgusta, a deo je participativnog projekta festivala AKTO i Fakulteta za stvari koje se ne mogu naučiti, posvećenog problemu odsustva informisdane publike i potrebe za dijalogom među umetnicima i publikom savremene umetnosti.

Među učesnicima seminara, koji će moderirati Suzana Milevska, Filip Jovanovski i Borče Dimitrovski, najavljeni su Vladan Jeremić i Rena Redle, Marko Stamenković i Dragan Protić iz Srbije, Zvonimir Dobrović i Barbara Blasin iz Hrvatske, Tadej Pogačar i Uroš Legen iz Hrvatske, Albert Heta sa Kosova, kao i Hristina Ivanoska, Irena Cvetković, Biljana Tanurovska-Kulavkovski i Ruse Arsov iz Makedonije.

Prema konceptu Suzane Milevske, seminar bi trebalo da predstavi, pruži analizu i uporedi različite modele i strategije koje umetničke i kulturne organizacije mogu razviti kako bi dosegle i odnegovale različitu publiku za svoje programe. S obzirom na potrebu za novim modelima i strategijama institucionalne kritike koja bi mogla da pomogne da se prevaziđe začarani krug modernizma i neuravnoteženog tropartitnog odnosa između umetnika, institucije i publike, sama publika i postaje ključni koncept oko kojeg se takve nove strategije i modeli mogu razviti. Ako se uzme u obzir da publika više nije pasivni slušalac-gledalac, postavlja se pitanje koja su sredstva i strategije na raspolaganju kulturnim radnicima, menadžerima, kustosima i umetnicima za dosezanje do publike i njeno aktivno uključenje u umetničke i kulturne projekte.

Učesnici seminara, koji dolaze iz gotovo svih zemalja sa prostora bivše Jugoslavije, pozvani su da predstave studije pojedinačnih slučaja kako bi razmenili pozitivna i negativna iskustva i došli do zajedničkih zaključaka o kulturnim politikama u regionu u odnosu na publiku.

Organizatori se nadaju i da će seminar iznedriti neke kreativne preporuke, zasnovane na predstavljenim modelima novih odnosa između producenata, menadžera, kustosa i umetnika, koji uspevaju da uspešno konceptualizuju publiku kao razvnopravnog partnera u oblasti savremene umetnosti i kulture.

Festivalski program počinje izložbom-prezentacijom desetak projekata iz regiona, među kojima su “Privedeni pravdi” (Barbara Blasin) iz Hrvatske, “Slušanje publike” (Suzana Milevska, Filip Jovanovski, Daragana Zarevska, Simona Mančeva, Katerina Sokolova, Ivana Spiroska, Darko Aleksovski i volonteri AKTO7) iz Makedonije, “MonApoli” i knjige umetnika u Sloveniji 1966-2010. (Tadej Pogačar, Zavod P.A.R.A.S.I.T.E.) iz Slovenije, “Klackalište” (grupa Škart) iz Srbije, “Studije Jugoslavije” Grupe Spomenik i “Učitelj neznalica i njegovi komiteti” (Milica Tomić i Branimir Stojanović) iz Srbije, “Ženska knjiga” (Ljiljana Gjuzelova) iz Makedonije, te Galerija 7 - kolaborativni arhivski projekat u progresu (Makedonija).

Za 10. avgust predviđena je diskusija o projektu “Klackalište” beogradske grupe Škart, koji je predstavila 2010. u Paviljonu Srbije na Bijenalu arhitekture u Veneciji. Takođe, predstavnici Grupe Spomenik i projekta “Učitelj neznalica i njegovi komiteti” održaće čitalačku sesiju o tekstu “Društvo treba branitiMišela Fukoa, a Pogačar će održati prezentaciju projekta “Monapoli”.

Festivalski program obuhvata i filmske projekcije i DJ nastupe, a u samoj završnici, nakon prezentacije projekta “Bitolju s ljubavlju” Đorđa Jovanovića, biće dodeljena nagrada za interdisciplinarnost “Dragiša Nanevski”, uz muzički performans Saše PavlovićaAplauz za publiku”, kao i projekciju audio-vizuelnog rada Nataše Geleve i Janeta Altiparmakova I fabrika ima dušu”.

Festival AKTO, posvećen vizuelnoj i izvođačkoj umetnosti, muzici i teoriji kulture, pokrenut je u cilju otvaranja kulturnog okvira u modernom društvu - njegovim rekomponovanjem i redefinisanjem u novom kontekstu.

Program je zasnovan na dva osnovna koncepta, od kojih je jedan transformacija umetničkih dela u odnosu na prostor, a drugi je baziran na temi koja je u fokusu, pa je 2011. godine to bila problematika rada u današnjem društvu.

Festivalski sajt je www.aktofestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.