Dugogodišnji prvak Kanadskog nacionalnog baleta, a danas i priznati kreator umetničke fotografije Aleksandar Antonijević peti je laureat priznanja “Vip poziva”, koje Beogradski festival igre (BFI) i komanija Vip mobile dodeljuju istaknutim plesnim stvaraocima iz Srbije koji živi i rade u inostranstvu.
Dobitnik nagrade “Vip poziva” saopšten je 3. decembra na tradicionalnom koktelu BFI-ja i kompanije Vip u beogradskom hotelu “Hajat”, kojem su prisustvovali i ministar kulture i informisanja Srbije Ivan Tasovac, predstavnici Delagacije EU u Srbiji i diplomatskog kora, direktori stranih centara kulture, kao i direktori kompanija koje su sponzori BFI-ja, urednici i novinari.
U užoj konkurenciji za dodelu priznanja “Vip poziva” u okviru 12. BFI-ja, koji će biti održan od 23. marta do 9. aprila 2015. godine, bilo je više značajnih baletskih stvaralaca, a Antonijeviću je dodeljeno na osnovu odluke petočlanog žirija.
Nagrada će mu biti uručena 13. marta 2015. u Galeriji Progres, a Antonijević će se predstaviti izložbama fotografija umetničke igre u Beogradu i Novom Sadu od 13. do 31. marta 2015.
Rođen u Požarevcu, Antonijević je učio igru u Baletskoj školi u Novom Sadu i pridružio se Nacionalnom baletu Kanade 1991. godine. Od 1995. godine ima status prvaka te baletske kompanije. Antonijević je igrao u većini repertoarskih naslova, uključujući glavne uloge u baletima “Žizela”, “Onjegin”, “Romeo i Julija”, “Uspavana lepotica”, “Silfide”, “Manon” i “Alisine avanture u zemlji čuda”, kao i u brojnim delima Žorža Balanšina, uključujući balete “Apolo”, “Dijamanti” i “Rubini” iz “Dragulja”, “Tema i varijacije” i “Violinski koncert Stravinskog”. Glavne uloge beleži i u predstavama “Opus19/Sanjar”, “Drugi detalj”, “Zaboravljena zemlja”, “Etide”, “Pesme putnika namernika” i “Hroma”.
Nekoliko uloga za njega i sa njim je posebno kreirao kanadski koreograf Džejms Kudelka, uključujući uloge Kneza Ivana u “Žar ptici” i Zigfrida u “Labudovom jezeru”. Nedavno je Antonijević igrao Petrušku u kanadskoj izvodvi predstave “Nižinski”, Džona Nojmajera.
Antonijević je često nastupao sa Engleskim nacionalnim baletom, Inoue baletom iz Japana, Baletom Santijaga iz Čilea i PACT Baletom iz Južne Afrike, a bio je i partner mnogim svetskim prima balerinama, uključujući Suzan Džejf, Vivijanu Durante, Lusiju LaKaru i Evelin Hart. Antonijević je 2011. godine nagrađen Roleksovom prvom nagradom za igrača, i to za ulogu Belog Zeca u "Alisinim avanturama u zemlji čuda", a 2009. godine je osvojio prvu nagradu igrača za svog Don Hozea u predstavi “Karmen”.
Priznat je i kao fotograf koji izlaže na godišnjem međunarodnom festivalu fotografije “Kontakt” u Torontu, ali i na mnogobrojnim privatnim izložbama.
Fotografisao je često svoju trupu, kao i prvake baleta, a njegove umetničke fotografije u Kanadi zastupa Berenson Fine Art.
“Vip poziva” je priznanje za celokupan umetnički opus i afirmaciju baletske umetnosti iz Srbije u svetu. Na taj način srpski baletski umetnici, bilo da su igrači, koreografi, direktori baletskih kompanija, repetitori ili pedagozi, dobijaju mogućnost da domaćoj publici nakon mnogo godina predstave presek svog rada od odlaska iz Srbije.
Kompanija “Vip mobile”, kao generalni pokrovitelj BFI-ja, uvela je prepoznatljiv model ulaganja u srpsku kulturu, između ostalog i sedmogodišnjom saradnjom sa BFI koju oslikava zajednički kreiran slogan “Komunikacija u pokretu”. Među najznačajnijim projektima u okviru te saradnje su nagrada “Vip poziva”, projekat za najmlađe “Vip talenti” i podrška Nacionalnoj fondaciji za igru. Ove godine ustanovljena je i novinarska nagrada “Vip iskorak” za doprinos popularizaciji umetničke igre u Srbiji. Cilj nagrade je da afirmiše novinare i redakcije kulture, predstavi savremene načine i mogućnosti najavljivanja i praćenja umetničkih događaja, kao i da ohrabri medije u kreiranju nove pozorišne i baletske publike.
(SEEcult.org)